Görkemli ve bol tatil dolu günler ! Bugün çalışmaktan yorulan, öğrencilikten, derslerden bunalan ya da uzunca zamandır hayalini kurduğu tatile bir türlü çıkamayanlar için yani “tatile gitmek istiyorum” diyenler için harika bir yazı hazırladım 🙂

Bu yazıda çantaları, valizleri topluyoruz 🙂 Çünkü “tatile gidiyoruz” !

Biliyorum çok havali girdim 🙂 Ama gerçekleri söylüyorum çünkü sizlere tatile gitmek için gerekenleri anlatırken tatile nasıl gidebileceğinizi de birebir kendimden yola çıkarak anlatacağım.

Ben Görkem ! Dünya çapında 50’den fazla ülkeye gittim, hem de 24 yaşındayım, zengin de değilim 🙂 Çünkü gezmeyi, tatile gitmeyi çok seviyorum, şimdi sizler için hazırladığım rehbere başlayalım, benimle gelin…

Kendini Pek Göstermese de ünlü İsa Anıtı ve Rio de Janeiro’dayım / Brezilya

Tatile Nasıl Çıkabilirim ?

Öncelikle tatile gitmeyi gerçekten istemelisiniz. İnsanlar genelde kafalarındaki ön yargılar yüzünden tatile gitmekten vazgeçiyor ya da tatile gidemeyeceğini düşünüyor son olarak da “tatile gitmek istemiyorum” diye kendini kandırıyor. Her insanın tatile ihtiyacı vardır !

Herkesin illa ki gitmek istediği, yapmak istediği birşeyler vardır. Denize girmeye Antalya’ya mı gideceksiniz, ya da Roma’da aşk çeşmesine 1 cent mi atacaksınız ?

İşte bu hayaller için geç kalmayın, “çok para harcarım”, “zaten vaktim yok”, “kimse benimle gelmez”, “gitsem de eğlenmem”, “tatile gitsem ne olacak ki” gibi düşünceleri kafanızdan atın !

50 Euro İle Yola Çıktığım Oslo, Norveç’ten 🙂

Tatil Parası Nasıl Bulurum ?

“Görkem iyi hoş da parası olana tatil kolay!”

Evet parasız tatil göreceli olarak pek olmaz 🙂 Yani evde çayımızı demleyip gökyüzünü boş boş izlemek de tatil sayılabilir ama bugünkü konumuz tatile gitmek, yani biyerlere gideceğiz…

Aslında hepimizin tatile gidecek kadar parası var ama biz bunu yönetmeyi bilmiyoruz. Ben kendi halinde harçlıkları olan bir öğrenci olarak Amerika’ya gezmeye gidiyorum düşünsene ?

Ama paramı hesaplı kullanarak yapıyorum. Bazen bir yerde 2 bardak kahve içeceksem 1 bardak içiyorum, yeni telefon istiyorsam almıyorum onu 5 sene kullanabiliyorum ! Ucuz bir tatil yapıyorum ama bir şekilde gidiyorum. Siz de harcamalarınızı buna yönlendirirseniz aslında kendinize uygun bir tatil bütçesi oluşturabilirsiniz.

Gördüğüm En Büyük Doğa Harikası; Iguazu Şelaleleri / Arjantin

Tatile Nereye Gitmeliyim ?

Tatile gitmeniz için size harika yer önerilerim var 🙂

Tabii ki yok ! Tatile insan nereye gitmek istiyorsa oraya gider. Ben size sadece “nasıl birşey istiyorsun” diye sorarım. Çünkü en güzel tatil insanın istediği gibi bir yere giderek istediği şey yapmasınız.

Mesela ben 50 ülkeye gidip 3 okyanusta onlarca denizde yüzdüm ama en güzel deniz bizim Akdeniz, Ege sahillerinde 🙂 Bu gerçek, yani önceliğin denize girip kumlarda uzanmaksa Bodrum’a git tamamdır 🙂

Singapur’da da Denize Girdim Ama Ege Bir Başka 🙂

Yurtdışına Tatile Gitmek

Ben yurtdışına gitmeyi yıllardır hayal ediyorum da diyebilirsiniz. Mesela ben de etmiştim ! Eyfel kulesini çıplak gözle görebilmeyi küçüklüğümden beri hayal ederdim ve bunu yaptım 🙂

Eğer hayalleriniz bu yönde ise yurtdışına tatile gidin. Yurtdışı konusu çok daha fazla araştırma ve özen istiyor. Ama neyseki Görkemliyollar’dasınız 🙂 şuradaki yazımdan yurtdışına çıkış yol haritama ulaşabilirsiniz.

Arada Yurtiçi Tatile de Çıkıyorum 🙂 / Kekova, Kaş

Yurtiçi Tatile Çıkmak

Tatile gitmeyi son zamanlarda herkes sadece yurtdışı gibi algılasa da en güzel tatil yurtiçinedir 🙂 Ben genelde yurtdışına gezi, yurtiçine tatil derim !

Çünkü tatil böyle dinlenmedir, yurtdışında o ortamı bulmak biraz zor oluyor. Çünkü size bildiğiniz yer lazım şöyle rahat rahat tatil yapacaksınız 🙂 İşte böyle düşünenler bütçe konusunda çok daha şanslı. Mesela ben Bandırma, Balıkesirliyim ve Ayvalık’taki tatilin keyif hiçbirşey de yoktur.

Hatta geçen yaz harika bir kamp yeri de bulmuştuk ve neredeyse bedavaya harika bir deniz tatili yaptık. Yurtiçi tatillerin en güzel yanı oldukça ulaşılabilir olması. Eğer bana yakın neresi güzel olur v.s gibi sorularınız varsa yorum bölümünde anlatın ben de yardımcı olayım.

“Cinque Terre Crew” / Erasmus’tan Arkadaşlarımla İtalya Gezisi 🙂

Kimlerle Tatile Çıkmalıyım ?

Gelelim en sivri soruya 🙂 “Arkadaş arkadaşı tatile gidince tanırmış

Bu da tamamen sizin isteğinize bağlı, fakat öyle samimi olmadığınız biriyle tatile çıkmayı baştan hiç düşünmeyin. Tatilde aman yanımdaki ne düşünür v.s gibi düşüncelere gireceğiniz biri olmamalı yanınızda.

Paris’e Gidip Louvre Pozu Vermeden Olur mu ? / Fransa

Aileyle Tatile Gitmek

Benim gibi gençler genelde aileyle tatile gitmeyi pek istemez 🙂 “tatile gitmek istemiyorum” cümlesi de en çok bu tekliflerde duyulur. Aslında istenmeyen aile ile tatile gitmektir.

Ama aile ile gidilen tatilin tadı da çok başkadır. O sıcaklık ve rahatlık bence hiçbir yer de olmaz.

İki Aile Tatile Gitmek

Bunu soran çok oluyor. Ben daha tek başıma bir aile olmasam da 🙂 Çocuk olarak ailemle beraber, 2 aile olarak tatile gitmiştik. Özellikle çocuklar için bu tatilin keyfi bir başka oluyor. Çünkü hem aile ile hem de arkadaşınla tatile gitmiş oluyorsun !

Aileler eğer kendilerine uygun bir çift ile karı koca iyi arkadaş ise bence bu epeyce güzel geçecek bir tatile adaydır. Bence önemli konu, çiftin ikisi ile de arkadaş olmalılar. Sadece bir tarafın arkadaşı ise bilemiyorum 🙂

Kardeşim 14 yaşındayken beraber gittiğimiz Budapeşte Gezimizden

Kardeşle Tatile Gitmek

Ben bunu da yaptım ! Kardeşimle Budapeşte’ye gitim, Ayvalık’a gititm, Yunanistan’a gittim…

Kardeşle tatil en zor olan olabilir 🙂 Bilirsiniz kardeşler bazen pek anlaşamaz. Ama en güven verici yol arkadaşı da kardeştir. Hem arkadaştır hem de çok güvenilirdir. Bence bir değerlendirin.

Arkadaş ve Sevgili İle Tatile Gitmek

Arkadaşla tatile çıkmak veya sevgiliyle tatile gitmek en çok özenilen 🙂 Belki de en eğlencelisidir ama bence en riskli olan !

Çünkü genelde arkadaşlarla sorunlar yaşanabiliyor. Neyseki ben hiç yaşamadım, çünkü hep en az 5 senedir tanıdığım ailece görüştüğümüz arkadaşlarımla tatile gittim. Siz de bu konuya dikkat edin. Sevgili konusunda da aynısını düşünüyorum. 1 seneyi bulmamış ilişkilerde sürprizlere açık olabilir, sonra kavga edin istemem 🙂

Arkadaşım Onuralp İle Lizbon’dayım 🙂 Okuyabilen Varsa Kumlarda da Öyle Yazıyor!

Tek Başına Tatile Çıkmak

Bu kafan en rahat olan 🙂 Ben tek başıma 11.000 kilometre uzaklara gittim ! Dünya üzerindeki en yakın tanıdığım 10.000km uzaktaydı 🙂 Güney Amerika’daydım Brezilya’daydım, San Francisco’daydım, Amerikadaydım 🙂

Tek başına özellikle yurtdışı gezileri harika oluyor. Şöyle bir özgür oluyorsunuz, kafanız rahat 🙂 Çokça çekinceniz olduğunu da biliyorum. Neyseki ben size “tek başına yurtdışı gitmek” konulu bir yazı yazdım. İçten şekilde her şeyi yazım, avantajlar, dezavantajlar sorunlar… Bence kesin okuyun..

Tatile Gitmek İçin Gerekenler

  • Tatile gitmeye kararlı olmak
  • Nasıl bir tatil istediğimizi bilmek
  • Para biriktirmek
  • Bolca tatil araştırması yapmak
  • Yola çıkma kararını verebilmek
Öğrenci Olarak Tatile Gittiğim Floransa’dan, İtalya / Şimdi İtalya’da Yerliyim 🙂 

Öğrenci Olarak Tatile Gitmek ?

Son olarak benim gibi öğrenci olanlara bir paragraf ayıralım. Öğrenciler, bilhassa üniversite öğrencileri hayatlarının en keyifli çağındalar. Yani tatile gitmek için en güzel zaman !

Öğrenci olarak tatile gitmek ise pek bir zor maalesef. Aileden alınamayan izinler ve denkleştirilemeyen tatil bütçeleri ve dahası… Öğrenciler bu konuda artık yaratıcı olup parayı da bulmalı, aileleri de ikna etmeli. Bu konuya girersem çıkamam 🙂 ama siz bir şekilde yaparsınız biliyorum. Ayrıca öğrenci olarak yurtdışına gitmek isteyenlere de yol gösterici bir yazım var biraz da gaz vermiyor değilim, okumalısınız 🙂

Bu şekilde tatile gitmek istiyorum, tatile nasıl giderim 🙂 diyenlere tatile gidiş yollarını söylemiş olduk. Umarım faydalı olmuştur, sorularınızı daima bekliyor ve keyifle yanıtlıyorum ! Yorum bölümünden aşağıda yazabilirsiniz, benden bu kadar, herkese Görkemli tatiller !

Yazının Devamı: İlk Kez Yurtdışına Nereye Gidilmeli ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir