Görkemli günler! Bugün Erasmus’la Avrupa’yı gezme vakti 🙂 Biliyorum Erasmus’un en çok bu yönünü seviyorsunuz  Ben de öyle tabii ki…Bu yüzden size Erasmus’ta nasıl gezmemiz gerektiğini, nerelere gidebileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Size bu satırları yazarken Brescia, İtalya’da Erasmus yapıyorum 🙂  yani en iyi halinizden ben anlarım. Aslında herkesin Erasmus’ta gezip görmek istediği yerler farklıdır ama ben genel olarak size örnek Erasmus gezi rotaları da vereceğim, başlayalım!

Erasmusla Avrupa’yı Gezmeye Çevremizden Başlamak Lazım 🙂 Burası Brescia’ya Trenle 15 Dakika Olan Desenzano del Garda, İtalya

Erasmus’ta Avrupayı Gezmek

Ben hep öğrencilik Avrupa’yı gezmek için en iyi zaman derim yazılarımda. Fakat eğer Erasmus’taysanız Avrupa’yı gezmek için en en en doğru yer ve zamandasınız demektir.

Erasmus dediğimiz programın en büyük amaçlarından biri de, Avrupa’yı gezip görüp vizyon kazanmamızdır. Yani bu gezileri birer eğitim gibi olarak bile düşünebilirsiniz 🙂

İşte Bizim Erasmus Kadromus 🙂 / Erasmus Brescia

Erasmus’ta Nereler Gezilmeli?

Şanlısınız ki ben Avrupa’nın tüm ülkelerine ve dünya çapında 50’den fazla ülkeye gitmiş birisiyim, aynı zamanda Erasmus’tayım yani sizin için Erasmus’ta gezilmesi gereken yerleri harika önerilerle anlatmayı planlıyorum.

Erasmus’ta kısaca tüm Avrupa’yı gezebilirsiniz. Ama tabii ki öncelik sıraları var, bence önce Avrupa’nın önemli kült şehirlerini ziyaret etmek gerekiyor. Şimdi İtalya’dayım diye demiyorum ama Bir Roma, Floransa, Venedik görülmeden olur mu?

Ya da Paris sokaklarını karış karış gezmeden, Barselona’da denize girmeden Avrupa’yı gezmek mi olur ?

Olmaz tabi ki 🙂 Şimdi okumaya devam Erasmus seyahat rotalarıma çok az kaldı 🙂

Paris’e Gidip Louvre Pozu Vermeden Olur mu ? / Fransa / Erasmus’ta Gezilecek Yerlerin Olmazsa Olmazlarından

Erasmus Gezi Planı Nasıl Olmalı?

Erasmus adı üzerinde öğrenciyiz yani 🙂 O yüzden Erasmus’la Avrupa’yı gezerken bütçeye dikkat etmek lazım. Kısaca nereye ucuzsa, neresi ucuzsa gitmek bence en güzel plan.

Ayrıca Erasmus gezi planları öyle upuzuun geziler içermemeli. Sonuçta okul da var, bence kısa kısa ve sık sık gitmelisiniz. Yazının devamına beslenme önerileri gibi devam etmeyeceğım 🙂

Ne Kadar Para Harcarım?

Erasmus bütçemi merak edenler şurada baksın kuruşu kuruşuna yazdım açık gönüllülükle. Bu bütçede Erasmus gezi planlarıma da bütçe çıktı tabii ki !

Erasmus’ta iken zaten Avrupa’da olduğunuzdan gezi bütçeleri de düşündüğünüzden çok daha az olacaktır. Mesela ben Milano havalimanına 40 km mesafedeyim. Buradan 5 euro’ya Viyana bileti aldım 🙂 Ya da günübirlik olarak İtalya’nın Sardunya Adası’na gidip geldim hem de gidiş geliş uçak 10 euroydu…

Yani korktuğunuz kadar çok para harcanmayacak, hele amacınız gezip görmek ise inanın 2-3 günlük bir geziyi herşey dahil 40-50 euro’ya mal edebilirsiniz.

İtalya’dan Erasmus’tan Selamlar 🙂 / Milano-Cagliari-Milano Biletini Gidiş-Dönüş 10 Euro’ya Aldım!

Erasmus Gezi Rotaları

Evet şimdi asıl meseleye geldik 🙂 Erasmus gezi rotalarını anlatacağım sizlere. Daha çok kendi rotalarımı değil de tavsiyelerimi anlatacağım çünkü ben tüm ülkelere gittiğimden Atlantik Okyanusu kenarındaki Kanarya Adaları, Norveç Fiyortdları gibi garip yerlere gittim hep 🙂 Ama onlara da öneriler yaparım.

Erasmus seyahatleri için rotalarım size biraz karışık gelebilir ama artık en ucuz biletler Ryanair, Wizzair’da. Yani uçakla neresi ucuzsa rota öyle devam eder, şaşırmayın;

Alman Plakalı Arabamızda Benzin Alıyoruz 🙂 Erasmus Grubumda İtalya’da Geziler Geziler…

Önerdiğim Erasmus Gezi Rotaları

Roma > Floransa > Venedik > Milano Rotası

Bu rotadaki tüm şehirler kesinlikle görülmesi gerekiyor. Gidiş ve dönüşü Roma ve Milano’dan yaparsanız uçak biletleriniz çok uyguna gelecektir. Neredeyse tüm Avrupa’dan bu iki şehre uçuşlar 10-20 euro. Şehirler arası geçişleri Trenitali veya Italo ile yapacaksınız. İtalya’da tren ulaşımı hem çok kolay hem de uygun. Özellikle Italo’yu takip ederseniz her haftasonu yüzde 40 civarı indirim yapıyor.

Paris > Madrid > Lizbon > Barselona Rotası

Paris ve Barselona yine ucuz uçak biletleri ile gidilebildiğinden bu iki şehre gidiş ve dönüş önemli. Aradaki ulaşımda da uçak tercih edilse daha iyi olur. Aradaki şehirler zaten birbirleri ile yakın olduğundan çok uygun uçak biletleri daima oluyor. Portekiz’e Porto da katılabilir.

Barselona’dan Selamlar! Erasmus’ta Barselona’ya Gitmemek Olmaz

Kopenhag > Malmö > Oslo Rotası

Kopenhag ve Oslo yine ucuz biletlerin merkezi olan yerler. Kopenhag ile Malmö zaten Flixbus ile 4-5 euro’ya kadar iniyor fiyatlar sadece 40 dakika. Sonra Oslo’ya da gemi ile geçeceğiz! Kopenhag’dan Oslo’ya yapılan DFDS Seaways’in seferleri indirimlerle 3-5 euro’ya bile düşüyor hem de 1 gece konaklamalı!!! Normal zamanda ise kişi başı 30-40 euro civarı… Ama 1 gece kalma dahil.

Helsinki > Tallinn > Riga > Vilnius >Varşova Rotası

Baltık Ülkeleri arasında Lux Express firması ile otobüsle çok ucuza geçebilirsiniz. Helsinki ve Varşova’da ucuz biletler bulabileceğiniz yerler. Ayrıca Helsinki-Tallinn arasındaki gemi ücretleri çok uygun ve 3-4 saat sürüyor.

Oslo Opera Binası Üzerinden Oslo Şehir Silüeti ve Norveç Manzarası / Erasmus Gezi Rotalarına Norveç Eklenmeli Ben de Bu Sefer Alesund’a Gideceğim

Amsterdam > Brüksel > Gent > Brugge Rotası

Amsterdam ve Brüksel’e kolayca ucuza ulaşabilirsiniz. Özellikle Brüksel Charloi havalimanından Avrupa’nın tamamı 10 euro. Bu rotada Brüksel’den de Gent ve Brugge’e gidersiniz.

Luksemburg > Sevilla > Gran Canaria Rotası

Bu benim inanılmaz rotam 🙂 Bu üç sehir arası da uçuşlar inanılmaz uygun. Ve benim gibi Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları’na gidebilirsiniz. Ben bu rotadaki tüm biletleri 10’ar euro’ya almıştım.

Burası Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları 🙂 / Las Palmas, Gran Canaria / Bu Dediğim Rotayı Ben Yaptım!

Erasmus Seyahat Listesi

Erasmus’taki örnek gezi rotalarımdan bazılarını sizlerle paylaştım. Daha 10’larcası da yazılabilir fakat ben zaman geçtikçe bu yazıya güncellemeler yaparak Erasmus seyahat listesini güncelleyeceğim.

Aslında eğer siz yorumlardan Erasmus’ta gitmek istediğiniz yerleri söylerseniz ben size rotayla beraber bir cevap verebilirim. Hem de herkes faydalanmış olur. Çünkü rotayı veriyorum ama olay ucuz bileti bulabilmekte 🙂 Şurda ucuz uçak bileti bulma yazım var ama bu iş biraz da tecrübe ve takip istiyor. Ben sizler için rotayı oluştururum.

Ama rota isteklerini lütfen aşağıdaki yorum bölümünden yapın ki herkes faydalanabilsin. Ayrıca Erasmus’ta bulunduğunuz yere göre de yeni Erasmus rotaları çıkabilir. Çünkü her yerden farklı şehirlere ucuz uçuşlar var, genelleme yapmak zor oluyor. Şimdilik bu kadar sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus Nedir, Türleri Nelerdir, Nasıl Giderim?

Konu İçerisinde: Yüksek Lisans, Doktora’da Erasmus Var mı?

7 Yorum Yapılmış

 1. Tolga Kara

  Merhaba Görkem. Ben baharda napoliye gideceğim nereleri önerirsin. Özellikle roma Milano Barcelona Madrid ve İskandinav ülkelerini gezmek istiyorum nasıl bir seyahat rotası önerirsin. Ve Erasmus ve İtalya ile ilgili vermek istediğin tavsiyeler varsa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Tolga,

   İtalyadan selamlar 🙂

   Sorduğun şeyler genel olarak çok uzun konular tüm erasmus yazılarımı okursan (15 e yakın) zaten o trickleri bulacaksın. Genel anlamda Napoli’ye çok yakın olan Puglia eyaletinin tüm şehirlerini tavsiye ederim sana. İtalya’yı hafife alma en az 100 gezilecek güzel şehri yeri var. Onun dışında Napoli havalimanından ryanair in ucuz uçuşları var kuzey avrupaya onları da değerlendir. Oradayken yazarken eğer buraya daha detaylı önerilerde bulunabilirim.

 2. kerem ozturk

  Merhaba Görkem, bir aksilik olmazsa 2021 sonbaharda Siena’ya Erasmus için gideceğim. İtalya içindeki yerlere zaten gideceğim o yüzden onları saymıyorum bile 😀 Özellikle Viyana, Berlin, Prag, Köln ve Barcelona görmek istediğim yerler arasında. Aslına bakarsan Schengen aldıktan sonra UK vizesi alıp İngiltereye de gitmek istiyorum. Tavsiyelerin nelerdir?

  • kerem ozturk

   2021 sonbahar demişim, bahar olacaktı.

  • Merhabalar Sevgili Kerem,

   Siena harika bir yer zaten italya’da erasmus yapmak büyük bir şans 🙂 UK vizesini unut sen o iş yaş ve mantıksız ama kalan her yere gidebilirsin. İtalya’yı iyi gez bence ben 80 den fazla şehrine gittim hala bitmedi, puglia özel tavsiyemdir.

 3. Dilay Yılmaz

  Merhaba Görkem,
  Yazıların gerçekten çok etkileyici baharda Rigada Erasmus gerçekleştirecek birine ne gibi tavsiyelerin olur seyahat rotası olarak? Malum euro kuru belli şimdiden birikime başladım gezebildiğim kadar gezmek istiyorum, şu ayda şunu şurada yapmadan dönme diyebeleceğin var mı? Çok teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Dilay!

   Teşekkür ederim 🙂 Riga harika bi yer gezi notlarımı okumalısın, arama kısmına bir yaz 🙂 Riga’da eğer kalma yerini ucuza ayarlarsan hiben sana yeterecek nispeten ucuz bir avrupa ülkesi. Tavsiyeler yaz yaz bitmez o yüzen 15 tane erasmus yazısı yazdım hepsini okursan göreceksin, sevgiler

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir