Öğrenci Olarak Yurtdışına Nasıl Gidilir ?

Gezi Rehberi / Popüler Yazılar

Öğrenci Olarak Yurtdışına Nasıl Gidilir ?


Herkese güzel günler ! Bugün, aynı benim gibi öğrenciliğine devam eden arkadaşların nasıl yurtdışına çıkabileceği ve neden çıkması gerektiği konusunda bazı ipuçları vereceğim.

Öğrenci olarak yurtdışı” denince aslında ilk olarak Erasmus ve Work and Travel gibi programlar akla geliyor ancak konumuz daha çok bu programların dışında, sizin planladığınız yurtdışı gezileri olacak.

Old Town Warşova / Polonya

Okurken Gezmek

Aslında çoğumuz öğrenciliği yorucu bir iş olarak görüp, gezi planlarımızın çoğunu ileriye erteliyoruz. Öğrenciliğin sonu geldiğinde ise daha da yoğun olarak iş temposuna girip bu hayallerimizden oldukça uzaklaşıyoruz.

Bunları nereden mi biliyorum ? Etrafımdaki çoğu insan bu durumu yaşıyor ve öğrencilik zamanlarından keşke diye söz ediyor.

Evet siz bu hataya düşmeyin. Öğrencilik dünyayı gezmek için en doğru zaman !

Ben şimdiden aylar sonraya uçak bileti alabiliyorum. Çünkü istediğim zaman gitmeyebileceğim bir okulum var, ya çalışıyor olsaydım ?

Dubai Marina Bölgesi ve Ben / BAE

Yurtdışında Öğrenci Olmanın Avantajları

Yurtdışı gezilerinin genelde masraflı olduğu düşünülür. Buna nispeten katılsam da öğrenciler için geçerli olduğunu sanmıyorum !

Evet, öğrenciyken yurtdışında dilediğiniz gibi ekstrem şeylerle tasarruf sağlayabilirsiniz. Gece sabaha kadar yolda yürüyebilir, kamp yapabilir veya uyumadan birkaç gün idare edebilirsiniz. Bunları ancak gençken yapabilirsiniz değil mi ?

Ayrıca çoğu yerde öğrenci olmanızın verdiği avantajla indirimler yakalayabilir ve en başta hostellerde ucuza kalabilirsiniz.

Öğrenci Olarak Pasaport Çıkarmak

Evet öğrenci olarak pasaport çıkarmak çok daha kolay ve ucuz. Sadece birkaç yıl sonra pasaport çıkarmak için bile yüzlerce lira ödemeniz gerekirken, şimdi yalnızca harç bedelini ödeyerek 100 liranın altına uzun yıllar geçerli pasaport alabiliyorsunuz.

Öğrenci Olarak Vize Almak

Gitmeyi istediğiniz, hayalini kurduğunuz ülkeler ve şehirler sizden vize istiyor olabilir. Fakat çoğu öğrenci için vize almak sadece bir prosedürden ibaret !

Amerika dahil çoğu ülke öğrenciliği devam eden kişilere vize verme konusunda çok daha cömert davranıyor. Neden bu avantajı kullanmayasınız ?

Atlantik Sahillerinde Ben / Cascais

Öğrenciyken Para Biriktirmek

Evet herşeyin başı para. Eğer öteki yazılarımı okuduysanız ne demiştim ? Para bu yolda sadece sizin şartlarınızı belirleyebilir asla alıkoyamaz, ama ne kadar fazla olsa okadar iyi olmaz mı ?

Evet, öğrenciyken para biriktirmek de çok daha kolay. En basitinden geçindirmeniz gereken bir ev çoğunlukla olmayacaktır. Ya da boşta kalan vakitlerinizde part time işler bularak çalışmak size çok yorucu gelmez.

Öğrenciler Yurtdışına Çıkmaya Hazır mı ?

Tüm bu bahsettiğim bilgilerle beraber aslında öğrenciyken ne kadar avantajlı olduğunuzun farkında mısınız ?

Sanıyorumki farkına vardınız ve öğrenciyken yurtdışına çıkmak için gerekli ilk adımı tamamlamış oldunuz !

Şimdi sitede verdiğim tüm bilgiler ışığında dünyanın Görkemliyollar’ını keşfetmeye hazırsınız . Son olarak, göreceğiniz yeni yerlerin size farklı ufuklar katarak ilerideki iş hayatınızda başarının kaynağı olabileceğini biliyor musunuz ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

8 Yorum Bırakılmış

 1. Emre Havar says:

  Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Öğrenci olarak yurt dışına çıkmanın hayali bile güzel.

 2. İlksen yıldırım says:

  Tayfun bey yurtdışına öğrenci programları ile mi gitmeliyiz sizce yoksa kendimiz bir plan yapalım ? vakit bulamamaktan korkuyorum değişim programları ile gidince teşekkürler şimdiden

  • Başta’da söylediğim gibi ben daha çok kendi planladığımız gezilerin taraftarıyım 🙂 Ancak bu demek değilki öğrenci değişimleri ile de gezemeyiz. Bu programlar kültürleri tanımak ve bir an olsun kendinizi oralı gibi hissetmek için harika bir şans ! Ancak şehirleri keşfetmek ve kendinizi adamak için yeterli enerji ve vaktiniz olmayabilir bunları göze almalısınız. Ben öğrenci programlarını akademik gelişim için kullanmanızı öneririm özet olarak 🙂

 3. Mervenur Karagoz says:

  Ben lise 3 e gidiyorum dayim fransada insaat muhendisi bu yaz bende gitmek istiyorum nasil gidebilirim bilgilendirebilir misiniz

  • Öncelikle yurtdışında bir akrabaya sahip olman bence bir şans 🙂 Fransa’ya seyahatte schengen vizesi alman gerekiyor, bununla ilgili olarak ailen ve dayın sana yardımcı olacaklardır.

   Sanırım daha 18 yaşını geçmedin. Bu yüzden tek başına seyahat etmemeni öneririm. Bazı ülkelere girişte bu sorun olabiliyor, fakat kendine ait pasaportun var ise ülkemizden çıkışta bir sorun yaşamazsın, zaten pasaportunu ailenin onayı ile almış olacaksın.

   Gitmeden önce de bolca şehirleri araştırmanı öneririm, Fransa’nın her bölgesinde ilgi çekici noktalar bulabilirsin.

   Tüm bunların dışında, lise öğrencileri için yurtdışı değişim programları da olabiliyor. Okulunda bununla ilgili projeler olma ihtimlı var. Eğer yoksa da yurtdışı kampları senin yaş dönemin için güzel bir alternatif olabilir. Bu söylediklerimi de araştırabilirsin, güzel günler !

 4. Aylin ALTUNTAŞ says:

  Yurtdışına çıkmayı çok istiyorum ve yazdığıklarınız beni çok mutlu etti. Bir öğrenci olarak en çok nereyi öneriyorsunuz?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*