Ucuz uçak bileti” konusuna başlamak istediğim nokta, yurtdışına seyahatin tek yolunun havayolu olarak görülmesi. Bu konuda farklı birçok alternatifinizin bulunduğunu hatırlatmam gerekiyor. Tabii ki havayolunun size en fazla seçenek sunacağı kesin.

Benim seyahatlerimde insanlar her zaman çok uyguna uçtuğumu düşünürler. Burada benim yaptığım aslında iyi seyahat kombinasyonları oluşturmak oluyor. Örneğin İstanbul’dan İbiza’ya direkt uçuş aramak yerine Madrid veya Barcelona’dan daha uygun fiyatlı uçuşlar ile geçebilir miyim bunu düşünüyorum.

Tabii seyahatlerimde sadece havayolunu da kullanmıyorum. Genel olarak seyahat kombinasyonları ve bir şehre en ucuz nasıl gidileceği hakkında farklı yazılarım bulunuyor sitede. Fakat bugün konumuz uçak biletleri !

IMG_9999
Alp Dağları Üzerinde / Lizbon’a Giderken / THY ile

Ucuz Uçak Bileti Alma Yöntemleri

Bu yazımda uçakla seyahatin inceliklerini ve uygun yollu bilet almanın tekniklerini anlatacağım.

Öncelikle ucuz uçak bileti aranmaz o gelir sizi bulur. Ucuza uçak bileti almak için genelde çok esnek bir plana ve zamana ihtiyacınız vardır. Çünkü biletler arz talep ilişkisine göre fiyatlandırılır. Sizin en az talep edilen zamanda, kimsenin aklına gelmeyecek yere gitmeniz gereklidir.

Kimsenin aklına gelmeyecek bu yerler genelde popülaritesi düşük yerler olabilir. Ancak gezgin ruhlu bir insan için gittiği yerin bir önemi olmamalıdır. Yeni görülen her yer size yeni bir macera kapısı aralayacaktır. 

Şimdi bu popülaritesi düşük yerlerin en güzel özelliğine geleceğim. Kimse size bu şehirlerin aslında gitmek istediğiniz popüler yerlerden çok uzak olduğunu söylemedi. Yani siz bu şehirlerden, öteki yazılarımda bahsettiğim yollarla başka şehirlere uygun bir şekilde geçebilirsiniz. Bu sayede hem istediğiniz yere gittiniz hem de fazladan başta önemsiz gibi gözüken yeni bir şehir daha keşfetmiş oldunuz bile !

IMG_8065
Pisa’ya Giderken / THY ile

Buradan çıkaracağınız sonuç ucuz bilet nereye ise oraya gitmelisiniz. Çünkü ben bu şekilde başladığım serüvenimde bir gün baktım ki bu şekilde gide gele gitmediğim yer kalmamış ilk planda.

En Ucuz Uçak Biletleri Ne Zaman ?

Gideceğimiz yer konusuna sanırım karar verdik şuanda. Şimdi tarihler konusu var. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, ilkbahar ve sonbahar ayları daima havayollarının en ucuz biletlerinin olduğu aylardır. Ben çoğu zaman yazları ülkemdeki yakın yerleri keşfederken, herkesin işine döndüğü bahar aylarında benim yurtdışı planlarım başlar.

Uçak Bileti Ne Kadar Zaman Önceden Alınmalı ?

Bu konuda insanların dilinde dolanan bir büyük yanlışı da düzeltmeliyim. Erken uçak bileti almak ucuz uçak bileti almak anlamına gelmez. Öyle olsaydı şimdiden 3-4 sene sonrası için uçak bileti alırdım öyle değil mi ?

IMG_6122_1200x800
Las Vegas McCarran Havalimanı / San Francisco Uçuşumu Beklerken

Bahar aylarında biletlerin ucuz olduğundan bahsetmiştim. Şimdi bir de bu biletlerin ne zaman uygun alınabileceği var. Örneğin sonbahar da ki uygun biletler genellikle Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında en uygun şekli ile satıştadır. Kış ayları için bilet istiyorsanız ise Ağustos-Eylül aylarında almalısınız. İlk bahar planlarınız için yılbaşı geçirilmemeli. 

Aslında bu tarihler seyahatinizden 3-4 ay öncesi diyebilirim. İstastistiklere göre de en uygun biletler bu kadar ay önce alınabiliyor. 

Uçak Bileti Kampanyaları

Tarihlerimizi de belirledikten sonra şimdi bahsedeceğim farklı bir konu var. Bu da havayollarının yaptığı çeşitli kampanyalar. Belki de çoğunuz için bu kampanyalar öngörülemez olabilir. Aslında işler pek de öyle değil !

Örneğin ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pegasus Havayolları olan low-cost denen uçuş firmaları, yani uygun fiyat vaadeden firmalar genellikle her ay başında %10-30 arası biletlerine indirim yaparlar. Bu indirimler zaten uygun şekilde seçmiş olduğunuz biletlerin fiyatlarını daha da aşağı çekecektir.

20150423_082648_1280x720
Airbus A380’e binmeden önce / San Francisco’ya Giderken

Ya da havayolları yeni açtıkları hatları daima kampanyalı olarak satışa sunarlar. Çünkü yeni hatlar firmalar için de bir risk taşır ve bunun talebini toplamak için ilk biletleri ucuza sunarlar yolculara. 

Bazı uçuş firmaları ise kendilerinin uçuş programlarına üye olduğunuzda ekstra indirimler sunar. Bu indirimler ile sonraki uçuşlarda ciddi indirim kazanabilirsiniz. Bu şekilde ücretsiz bilet aldığım bir çok uçuşum oldu.

Bunların yanında banka ve kredi kartı kampanyalarını da eklemeliyim. Doğru kullanıldığı ve iyi incelendiği takdirde bankaların yaptığı kampanyalar ile de uçak biletinizi zaman zaman çok uyguna getirebilirsiniz. Bu konuda devamlı bir kart kullanmanızdansa kampanyalar yaptıkça farklı bir karta geçmeniz size avantaj sağlayacaktır.

IMG_9465_1200x800
Pisa Havalimanı

Eklemek istediğim bir konu daha var. O da şu ki, gidiş ve dönüş biletlerinizi aynı şehirden almak zorunda olmadığınız. Özellikle low-cost firmalar da biletler bazen tek yönlü olarak indirimlidir. Buna dikkat etmeyenler fiyatları sabit gibi görse de bu fiyatlar birleştirilince aslında çok daha uyguna çıkar.

Ben örneğin çoğu Avrupa seyahatimde farklı gidiş-dönüş destinasyonları tercih ediyorum. Bu sistemle biletiniz aynı fiyata gelmiş olsa bile bu iki şehir arasındaki tek yön biletiniz ile yeni bir yere daha gitme şansı yakalamış olacaksınız.

Aktarmalı Uçak Bileti Almak

Son olarak da eğer okyanus ötesi veya çok uzak bir yere seyahat edecekseniz, biletlerinizi o kadar da erkenden almanıza gerek yoktur. Çoğu zaman aktarmalı uçuşlar size daha iyi bir seçenek sunacaktır. Ayrıca aktarma sırasında yeni bir şehir daha görme şansı da yakalayabilirsiniz. 

IMG_8049_1200x800
Pisa Uçuşum Öncesi

Ucuz Uçak Bileti Hangi Sitelerden Alınır ?

Sanırım ucuz uçak bileti ile ilgili aklınızda çoğu şey oturmaya başladı. Şimdi yazdığım şeyleri nasıl uygulayabileceğinizle ilgili birkaç ipucu vereceğim. Türk arama motorları arasında en iyi olan Enuygun gibi ucuz uçak bileti bulma siteleri yüzlerce hava yolunun uçuşlarını bir arada sunduğu için en uygun fiyatlı seçeneği bulmak oldukça kolay oluyor.

Ben seyahatlerimde genelde hepinizin bildiği uçak bileti arama motoru sitelerini kullanıyorum. Bu tarz siteler dünya çapındaki tüm uçuşları kolayca listelemenize olanak sağlıyor. Tüm havayollarının kendi siteleri ve acentalardaki fiyatları da karşılaştırıp en ucuzunu görme şansınız var. Örneğin ben çoğu zaman THY nin kendi sitesinde verdiği fiyatlardan çok daha uygun fiyata THY uçuşlarının biletlerini alabiliyorum bu şekilde.

Ayrıca gidiş yerinizi seçip, genel olarak en ucuz biletler için arama yapma imkanınız bulunuyor. Son zamanlarda aynı amaçla kullanabileceğiniz Türk internet sitelerinin sayısı da artmış durumda.

20 Lira’ya Paris Uçak Bileti

Bu esnek aramayı tarih kısmında da kullanabiliyorsunuz. Eğer gerçek bir gezginseniz, varış yerini boş bırakıp, tarihleri de tüm zamanlar şeklinde girebilirsiniz. Bu size bulunduğunuz yerden en uygun uçuşları bulmanıza yarar. Eğer bu uçuşları yerel kampanyalarla birleştirirseniz bazen komik fiyatlara uçabilirsiniz. Örneğin 5 euro ya Budapeşte’ye, 20 tl’ ye Paris’e bilet almışlığım bulunuyor !

IMG_1934_1200x800
Frankfurt’a Uçarken / Lufthansa ile

Ekleyeceğim bir konu da sanki sadece Türk Havayolu Firmaları varmış gibi hareket etmemelisiniz. Türkiye’ye uçuşu bulunan birçok uygun fiyatlı yabancı havayolu bulunuyor. Yabancı havayolları bazen bizim firmalardan çok daha iyi fiyat sunabiliyor. Bilet alırken de bundan çekinmemenizi tavsiye ediyorum. 

Koronavirüs Döneminde Ucuz Uçak Bileti Bulmak

2022 yılı ile beraber Koronavirüs Covid-19 pandemisi hayatımızın bir gerçeği. Pandemi maalesef yurtiçi-yurtdışı seyahatlerimizi bir süreliğine askıya aldı. Fakat bu dönemde uçak bileti alanlar şanslı olabilir!

Havayolları hiç olmadığı kadar zor günler geçiriyor ve ucuz uçak bileti fırsatları da artıyor. Pandemi döneminde havayollarının özel kampanyalarını takip etmek sizler için avantajlı olacaktır. Ayrıca yakın zamana uçak bileti almanız (örneğin 2 hafta önceden) eskisinden çok daha ucuz olacaktır.

Pandemi Döneminde Ryanair İle 10 euro’ya Uçarken / İbiza’dan Kalktık Brescia’ya Gidiyorum 🙂

Uzunca bir yazı oldu. Sanırım ucuz uçak bileti alma konusunda, ilk aşamada yeterince bilgi sahibi olduğunuz. İlerleyen zamanlarda bu konu ile ilgili yeni yazılara yer vereceğim sitede. Ayrıca konu ne olursa olsun tüm yazılarım içinde bir çok ipucu saklıyor. Gezi notlarım ve hazırlık aşamalarında benim de uçak bileti bulmak konusunda seyahatlerimi nasıl yönlendirdiğime okuyup şahit olabilirsiniz. 

Yazımı burada noktalıyorum sorularınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Sevgiyle kalın..

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, Nereden Başlanmalı ?

18 Yorum Yapılmış

 1. merhaba görkem bey. ben koronavirüs döneminde baliye gitmeyi düşünüyorum ucuz uçak bileti nasıl bulabilirim?

 2. Ben thailand gitmek istiyorum en uygun bilet ve uçuş nasıl temin edebilirim bu konuda bilgi verirsen sevinirim herşey gönlünce olsun iyi Akşamlar şimdiden teşekkür ederim…

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Korona döneminde şuan beklemelisin. Fakat normalde genellikle bahar ayları için uçak bileti bakarsan 300-400 euro karşılığı bir fiyata gidiş dönüş bangkok a bilet bulabilirsin. Bilet fiyatı karşılaştırma siteleri işini görecektir.

 3. Merhaba, Görkem bey !
  Hayatında hiç yurt dışı seyehati gerçekleştirmeyen ve tecrübesi olmayan birisi olarak sorum şudur:
  Örneğin: Izmir’den Almanya’ya gitmek istiyorum ve ucuz gidis-dönüş bileti almam gerekiyor. Bunun için gidiş-dönüş biletlerini ucuz almak için nasıl bir yöntem izlemek gerekiyor ?
  Yani izmir’de iken gidiş biletini Almanya’da iken dönüş biletini mi almak gerekiyor ya da gidiş-dönüşü aynı anda bulunduğun ülkeden mi almak gerekiyor ?

  • Merhabalar Sevgili Mehmet,

   Bir kere en mantıklısı 2-3 ay önceden almaktır. Son dakika ucuz bilet bulman imkansız gibi birşey. Zaten Almanya seni dönüş rezervasyonun olmadan ülkeye almaz.

 4. Örneğin japonya ya gidecek olan bir kişi aktarmalı olarak moskova ya uğramak zorunda bunun için Rusya vizesi gereklimi

  • Merhabalar Ahmet Bey,

   Evet maalesef ki gerekli. Rusya transit vize istiyor 2019 uygulaması olarak. Ucuz uçak bileti için vize istemeyen aktarmaları seçmelisiniz. Ya da benim önerim Kore veya Tayland uçuşlarına bilet alıp oradan Japonya’ya geçmeniz yönünde olur.

 5. Bilgiler için çok teşekkürler, fakat ben uçak bileti ararken “tüm zamanlar” ve “belirtilmeyen varış” konularına takıldım: hangi sitede bu şekilde bir arama yaptırabiliriz? hiçbiri bu bilgileri doldurmadan size bir arama yapmıyor.
  cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Doruk Bey,

   Rica ederim öncelikle. Örneğin Skyscanner.com’da bu seçenek mümkün. Varış yerine “her yere” yazmanız yeterlidir. Zaman için de “tüm ay” ve “en ucuz ay” demeniz yeterlidir.

 6. Hayatım boyunca ikinci yorumum olacaktır.Gercekten elinize sağlık çoğu konuda beni aydınlattınız,yurt dışına çıkmayı çok istiyorum herhangi bir ülke de seçmiyorum tek amacım yurt dışına cıkıp ingilizce öğrenmek egitimim için birşeyler yapmak istiyorum. bana bu konuda yardımcı olurmusunuz

 7. Merhaba , başarılı bir yazı olmuş elinize sağlık seyahat konusunda uygun bilet bulabileceğimi siteler çok az nedense.

  • Teşekürler Mehmet Bey, sanırım büyüyen ticari bir sektöre dönüşmesinden 🙂 Yine de ucuza uçabileceğiniz noktalar bulmak mümkün. En garanti seçenek havayolu kampanyanlarını takip etmek.

 8. Tayfun bey öncelikle uçak biletleri kounusunda rehberliğiniz için teşekkürler önemli şeyler yazdım kenara. Ben amerikaya gitmek istiyorum new yorka en ucuz uçak biletini nasıl bulabilirim sizce aktarmalı olarak yerine direkt gidersem çok fiyat farkı olur mu thy kendi sitesinde çok pahalı 3-4 bin tl daha ucuz beklersek indirime rastlar mıyız

  • Tesekkur ederim dusunceleiniz icin, bence aktarmali gitmek en iyi secenek new york icin 1500-2000 bandinda fiyatlara bulabilirsiniz, ben new yorka thy ile gitmistim donem donem 1800-2200 civarlarina bilet olabiliyor, takipte kalmalisiniz

 9. İnternette çok fazla makale okudum bu konuyla ilgili ve yazınızı çok farklı ve bilgi dolu buldum. Açıkcası pek yorum yapan biri değilimdir böyle şeylere ama bu kadar uzun ve değerli bir makale için küçük bir teşekkür

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.