Amerika Vizesi İçin Danışmanlık Alınmalı mı ?

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi

Amerika Vizesi İçin Danışmanlık Alınmalı mı ?


Görkemli günler ! Size Amerika vizesi aldıracak yazı dizimde bugün çokça merak edilen Amerika vize danışmanlığı var. Hepinizin bu vizeye başvurmadan önce aklınızdan kendim mi başvurmalıyım yoksa danışmanlık mı almalıyım diye geçirdiğinizi hissedebiliyorum 🙂

Sizler için açık ve anlaşılır şekilde Amerika vizesi için danışmanlık ve acente hizmetlerini anlatacağım. Bu yazının sonunda tatmin edici bir karara varacağınıza eminim !

San Francisco Sokaklarından, California

Vize Danışmanlığı Nedir ?

Aslında Amerika vize başvurusu temelde her türlü bireysel olarak yapılıyor 🙂 Yani o vize görüşmesine gideceksiniz !

Hatta az sonra bahsedeceğim aşamaları da birer birer geçmelisiniz. Fakat bu süreçte size destek olacak ve yol gösterecek birilerine ihtiyacınız olabilir. İşte tam da bu noktada Amerika vize danışmanlık hizmetleri devereye giriyor. Bu firmalar kısaca sizin için randevu alıyor, stratejinizi belirliyor, formlarınızı dolduruyor ve en önemlisi tecrübeyle sabit olarak tavsiyeler veriyor.

Aracısız Başvuru Yapılabiliyor mu ?

Evet yapılabiliyor ! Ben öyle yapmıştım 🙂 Fakat sanıldığı kadar ne kolay ne de zor bir iş. Aslında olay tamamıyla sizde bitiyor ben Görkemliyollar’da Amerika vizesi hakkında tüm bildiklerimi sizinle paylaştım, vize başvuru yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

“E peki Görkem danışmanlık mı alalım dediğin şekilde kendimiz mi başvuralım ?”

Amerika Vize Başvurusunu Kendim Yaparak Gittiğim Sausalito, California’dan

Kimler Bireysel Başvuru Yapabilir ?

Ben Amerika vizesine başvurmadan önce neredeyse 30’a yakın ülkeye gitmiş, seyahat tecrübesi edinmiş ve vize, pasaport işlemleri konusunda bilgi sahibiydim. Bunun üzerine Türkçe ve İngilizce belki yüzlerce makale, görüşmeye gidenlerin aktardığı tecrüber ve fazlasını okudum. Ayrıca vaktim vardı, kendime de güveniyordum. Sonuç olarak Amerika vize başvurumu tamamıyla kendi başıma yaptım ve tek seferde vizeme kavuştum.

Eğer benim vaktim var, araştırırım, titizlikle bu işi yürütebilir ve planlayabilirim, Görkemliyollar’daki tüm yazı ve yorumları yanıtlarıyla okurum diyorsanız vizeye tek başınıza başvurabilirsiniz.

New York Sokaklarından / Doğu Amerika Gezim

Kimler Danışmanlık Düşünmeli ?

Fakat benim vaktim yok, kendime güvenmiyorum, bu konuda yeterince bilgi sahibi değilim ya da şartlarım tam da vize alacak kadar iyi değil ve stratejiye ihtiyacım var diyorsanız, elbette ki bir danışmanlık hizmetine ihtiyacınız olacaktır.

Kısaca uğraşmak da istemeyebilirsiniz. Sonuçta Amerika vize başvurusu meşakkatli sayılabilecek bir konu. Ayrıca çok da bilmediğimiz bir konuda risk almak istemeyebiliriz. Vize acenteleri ve danışmanlık firmalarının güvenli liman olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Göçmen Olan Vizelerde Durum Ne ?

Amerika vizeleri temelde göçmen olan ve olmayan olarak ikiye ayrılmakta. Benim Görkemliyollar’da size anlattığım daha çok göçmen olmayan yani çoğunlukla turistik B1/B2 Amerikan vizesini kapsıyor.

Göçmen vizelerde durum biraz daha karışık. Çünkü çok çeşitli durumlara göre prosedürler mevcut. Bu konuda işinin ehli insanlarla çalışmak size fayda sağlaaycaktır. Ben kendim bu işleri hallederim diyenler için de en iyi kaynak Amerikan Hükümeti’nin resmi internet sitesi.

Amerika’ya Giderken ABD Vizesine Başvurmanız Gerekiyor / San Francisco’dayken

Vize Acentelerinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Galiba en can alıcı konuya geldik. Çünkü Amerika vize danışmanlığı veren firmaların hepsi bir değil. Ben blog yazmaya başladığım günden beri, gerek tanıdıklarımın gerekse okuyucularımın başvuru ve aldıkları sonuçlar üzerinden Amerika vizesini yakından takip ediyorum. Bazen danışmanlık adı altındaki firmaların adeta akıl tutulması yaşadıklarını düşünecek kadar yanlış yönlendirmeler yaptıklarına şahit oldum. Bu süreçte işini layıkıyla yapan da çok firma için geri dönüş aldığımı söylemezsem olmaz 🙂

Yani kısacası acente ya da vize danışmanlık firmaları ile Amerika vizesine başvuracaklar, firmanın kalitesi, tecrübesi ve işi aldığı ciddiyete dikkat etmeli. Ayrıca firma ne olursa olsun sizin de onları kontrol altında tutup, olası bir yanlışlıklığa izin vermemeniz gerekiyor. Bu vizede fazla karışıklığa girmeden ilk seferde almak en iyisi.

Amerika vize danışmanlık hizmeti almak isteyenler, 15 yıl Amerikan Konsolosluğu’nda farklı departmanlarda görev almış Gökçe Hanım yani namıdiğer Amerika Uzmanı ile çalışabilir. “İçeriden” gelen tecrübe ile sizler için randevudan, görüşmeye tüm noktalarda yardımcı oluyorlar. Hem de sadece turistik değil, göçmen olan Amerikan vizelerinde de ! Amerika Uzmanı’na ulaşmak isteyenler buraya bakabilir.

Santa Monica Plajından, Los Angeles

Sanırım artık Amerika vize danışmanlığı konusunda bir karar vermişsinizdir. Bireysel ya da bir aracı firma ile, nasıl başvurursanız başvurun Amerika vizesi almak ciddi ve kişiye göre değişen bir iştir. Önemli olan sizin için en uygun seçeneği belirlemek 🙂 Onu da sanırım bu yazıda hallettik.

Amerika vizesi yazı dizim kapsamında, Amerika vizesi alma konusundaki genel yazıma, vize görüşmesi tavsiyelerime, vize reddi alanların izleyeceği stratejiye, yeşil pasaport ile Amerika vizesi başvurusuna, Amerika vizesine randevu almaya ve vize için gerekli belgelere ilgili yazının üzerindeki linklerden ulaşabilirsiniz. Hepinize keyifli günler diliyorum!

Yazının Devamı: Kolay Amerika Vizesi Almak İçin Neler Gerekir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Comments are closed.