Görkemli günler ! Bugün konumuz “hollanda’ya gitmek“. Günün birinde Hollanda’ya gitmeyi eminim hepiniz aklınızdan şöyle bir geçirmişsinizdir. Çünkü günümüz dünyasının gelişmişlik, yaşam ve turizm yönünden en güçlü ülkelerinden biriyle karşı karşıyayız.

“Peki Hollanda’ya nasıl gidebilirim Görkem” dediğinizi duyar gibiyim… Hollanda’ya gidiş yollarını anlattığım yazıma başlıyorum:)

Turist Olarak Hollanda’ya Gitmek

İlk olarak tabii ki Hollanda’ya turistik bir gezi planlayabilirsiniz. Özellikle Amsterdam dünyanın turizm başkentlerinden biri sayılır. Yılda milyonlarca turisti ağırlayan bu şehir sizi mi ağırlayamayacak ?

Turist olarak gitmek bence bir ülkeyi görmenin en keyifli yolu. Çünkü turistik bir Hollanda gezisinde tek işiniz sokakları karış karış gezmek ve yeni tatlar keşfetmek olur 🙂 Bu yolu seçenekler yurtdışına çıkış rehberimi inceleyebilir.

Amsterdam Genel Görünüm / Tipik Hollanda Evleri / İnterrail Gezimden

Otobüs Turları İle Hollanda

Son zamanlarda otobüsle Avrupa gezileri de oldukça yaygınlaştı. Karayolu ile Hollanda’ya kadar gitmek çılgınca bir fikir olabilir 🙂

Bence bu turların en büyük avantajı genellikle gördüğünüz yer sayısına göre iyi fiyatlar sunabilmesi. Ayrıca planlama konusunda da hiçbir şey düşünmemiş oluyorsunuz. Otobüsle Hollanda ve Avrupa turları hakkındaki fikirlerimi ve ayrıntıları şuradan öğrenebilirsiniz.

İnterrail İle Hollanda Gezisi

Ben bunu yapmıştım! Hollanda Avrupa’da ve dünyada en gelişmiş demiryolu ağına sahip ülkelerden biri. Bu durumda biz bu ülkeyi baştan sona trenlerle gezebiliriz demektir 🙂

Ben de ilk kez Hollanda’ya interrail zamanımda gitmiştim. Hannover, Almanya’dan kalkan trenimiz keyifli bir yolculuk ardından Amsterdam’a ulaşmıştı 🙂 İnterrail genel olarak çok farklı bir tecrübe, bu seçeneği düşünen şuradan bilgi alabilir.

Ben ve Amsterdam Kanalları 🙂 / Hollanda’nın Renkli Atmosferi

Erasmus İle Hollanda’da Okumak

Bana turistik bir Hollanda gezisi yetmez, ben Hollanda’ya yaşam tecrübesi edinmek istiyorum diyorsanız ve öğrenciyseniz en güzel seçeneklerden biri de tabii ki Erasmus!

Ben de bir süredir Erasmus programı ile İtalya’da bulunuyorum. Erasmus tecrübesi bana kalırsa her açıdan çok özel. Ayrıca Hollanda gibi pahalı sayılabilecek bir ülkeye Erasmus ile giderek üzerine hibe alabilir ve oldukça uygun fiyatlara orada eğitim görebilirsiniz.

Hollanda’da Yüksek Lisans ve Öğrencilik

Hollanda eğitim konusunda dünyada önde gelen ülkelerden biri, zaten benim dememe gerek olmadan siz de tahmin edebiliyorsunuzdur. Ayrıca en önemli özellikleri İngilizce, Almanca, Fransızca ve Felemenkçe’nin neredeyse bir arada herkes tarafından konuşulabiliyor oluşu. Hollanda’da yüksek lisans yapmak ya da genel olarak öğrenci olmak dil konusunda size düşündüğünüzden fazla katkı sağlayabilir.

Ayrıca Hollanda tüm dünyada geçerliliği bulunan üniversitelere sahip. Burada alınan eğitimden sonra nereye giderseniz gidin çok büyük bir avantajınız olacaktır.

Ben de İtalya’da Erasmus Yapıyorum, İşte Bizim Erasmus Ekibi 🙂

Hollanda’ya Akraba Ziyaretine Gitmek

Akraba konusuna da bir başlık açmadan olur mu 🙂 Hollanda sanırım dünyada en çok Türk’ün yaşadığı ülkelerden biri. Zaten Amsterdam’da şöyle bir sokakta dolaşsanız İbrahim Tatlıses müzikleri duyarsınız 🙂

Hollanda’da akrabalarınız varsa bence çok şanslısınız. Çünkü neredeyse hiçbir para harcamadan Hollanda’ya gidebilirsiniz. Sadece vize ve pasaportunuz yeterli olacaktır. Akraba yanına gidecekler sadece Schengen vizesi konusuna dikkat etmeli. Akrabanızdan vize davetiyesi istemeniz size avantaj sağlayacaktır. Schengen vizesi hakkında bu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

İnterrail Gezimden Amsterdam Manzarası

Hollanda’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Hollanda hemen herkesin çalışmak isteyebileceği bir ülke. Çünkü çalışma şartları konusunda dünya ortalamalarının çok üzerinde bi ülke. Ayrıca karın tokluğuna da çalışmıyorlar 🙂 Standart bir işte çalışanların bile ayda binlerce euro kazanabildiği bir ülkeden söz ediyoruz.

Hollanda’da çalışmak için yasal bir çalışma izniniz olması gerekiyor. Bu çalışma iznini çıkarmak pek kolay değil. Öncelikle orada bir iş bulmanız gerekli. İş konusunda tanıdıklarınızdan ya da internet üzerindeki ilanlardan yardım alabilirsiniz. Eğer bir işe kabul edilirseniz kolayca çalışma izni de alabilirsiniz.

Hollanda’ya Göç Etmek ve Yaşamak

“Hollanda’da yaşamak istiyorum” diyenler de olacaktır. Hollanda’ya göç etmek konusunda size en temel diyebileceğim şey, pek kolay olmadığı. Çünkü tüm dünyadan göç potansiyeli olan bir ülkeyle karşı karşıyayız.

Hollanda’da yaşamak için bence önce kendimizi geliştirmeliyiz. Eğer Hollanda’nın size uzun süreli vize hatta oturma izni vermesini istiyorsanız belli bir işte yetkinliğiniz, eğitimizin ya da projeleriniz olmalı.

Amsterdam’dan, Hollanda / İnterrail Gezimden

Hollanda’ya Gitmek İçin Gerekenler

 • Hollanda’ya gidiş sebebinizi belirlemeniz.
 • Hollanda’ya ulaşım konusunu halletmeniz.
 • Schengen vizesi almanız.
 • Yeterli maddi kaynağı sağlamanız.

Hollanda’ya Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ?

Hollanda aslında ulaşım konusunda oldukça şanslı bir konumda. Çünkü ülkemizden tahmininizden çok daha fazla direkt uçuş yapılıyor. Ülkemizden başta Amsterdam’a olmak üzere günde belki de 10-20 sefer var.

Özellikle Pegasus’un, İstanbul-Amsterdam ve İstanbul-Eindoven seferlerinde zaman zaman gidiş-dönüş 250-300 lira’ya bilet bulmanız mümkün. Hem de bu fiyatı 2021 için veriyorum ! Ayrıca Transavia’da zaman zaman bu fiyatlara Amsterdam ve Rotterdam’a uygun uçuşlar yapıyor.

Amsterdam’ın Meşhur Kanallarında / İnterrail Gezimden, Hollanda

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Son olarak Hollanda’ya gitmek isteyen herkesin varacağı nokta Hollanda vizesi. Hollanda’ya klasik Schengen vizesi ile gitmeniz gerekiyor. Bu vizeyi turistik olarak almak pek zor sayılmaz. Şu yazımdan ayrıntılı olarak Schengen vize başvurusunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca yeşil pasaportunuz varsa, Hollanda’ya vize almanıza gerek yok ! “Yeşil pasaport alabilir miyim ?” diyenler şuradan öğrenebilir.

Koronavirüs Pandemisi’nde Hollanda Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yılın bahar aylarından itibaren Hollanda’ya ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklandı. Yani Hollanda’ya turistik bir seyahat 2021 yılında mümkün değil.

Ayrıca pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.”

Güncelleme Haziran 2021: Turistik giriş kısıtlaması devam etmektedir. Ancak yakın zamanda iki doz aşısını olmuş kişiler için sınırların yeniden açılması gündemde.

Güncelleme 2022: AB’nin kabul ettiği aşılardan birinden iki doz olan ( Biontech uygundur) kişiler Hollanda’ya seyahat edebilecek. Kaynak (ek şartlar Hollanda bakanlık sitesinden bakılmalı)

Bu şekilde Hollanda’ya gidiş seçeneklerini anlattığım yazımın da sonuna geliyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Yazıda herşeyden detaylı bahsetmem imkansız 🙂 Eğer sorularınız olursa yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. Tek tek hepsini yanıtlıyorum, şimdilik bu kadar keyifli günler !

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, Nasıl Başlarım ?

4 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, Hollanda’ya yeşil pasaport ile erkek arkadaşımı yanına gitmek istiyorum. Erkek arkadaşım Hollandalı ve oraya gittiğimde partnerlik sözleşmesi imzalayıp orada kalmayı planlıyorum. Dönüş bileti almak zorunda mıyım? Bir bilginiz var mı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Fahriye Hanım,

   Şuan yeşil pasaportla 2 doz aşı olan kişiler hollandaya gidebiliyor, kurallara özel olarak dikkat edin. Bunun dışında dediğiniz konu çok ayrı bi durum. Yeşil pasaportun verdiği vize turistik ve kısa süre içindir. Dediğiniz konu için konsolosluğa başvurmanız gerekli. Eğer dönüş bileti beyan etmezseniz büyük iht içeri kabul etmeyeceklerdir.

 2. Merhaba.Benim Hollanda ile ilgili bir sorum var. Birkaç ay sonra arkadaşım oraya gidecek çalışmak için.Kendisinin çifte vatandaşlığı var.Sorum şu: Hollanda’da benim de calismam icin arkadaşımın bana ne gibi bi faydası olabilir?Davetiye vb. artik nasil bende orada calisabilirim? Bu arada ingilizcem iyi cevirmenlikle ugrasiyorum.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.