Erasmus’lu günler arkadaşlar! Bendeniz canlı kanlı İtalya’da Erasmus yapan Görkem sizler için Erasmus’un ne olduğunu ve nasıl Erasmus yapılacağını işin mutfağından tecrübeleriyle açıklayacak 🙂

Ayrıca 50’den fazla ülkedeki tecrübelerimi de katarak sizlere en temel şekilde “Erasmus nedir“, “Erasmus nasıl yapılır” ve “Erasmus + Plus farkı nedir” gibi soruları teker teker açıklayacağım başlıyorum !

Erasmus Yaptığım Brescia’daki Evimin Balkonu ve Gökkuşağı / İtalya

Erasmus Nedir ?

Öncelikle Erasmus kısaca Avrupa Birliği’nin oluşturduğu uluslararası bir öğrenci değişim programıdır. Erasmus programı ilk yıllarında “hayat boyu öğrenim programı” olarak geçse de sonralarda “Erasmus” ve 2020 yılı itibariyle de “Erasmus+” olarak anılmaya başlandı.

Erasmus’un en güzel özelliği Türkiye’den sayıca en fazla öğrenciyi yurtdışına gönderen program olması kanımca. Ayrıca Erasmus öğrencilere karşılıksız hibe burs vererek, neredeyse ücretsiz bir şekilde yurtdışında öğrencilik yapma imkanı sunuyor.

Erasmus ve Görkemliyollar / Erasmus Nedir Başlayalım Açıklamaya

Erasmus + ve Erasmus Farkı

Bu konu bundan birkaç sene önce benim de kafamı çok karıştırmıştı. Ama bugün Erasmus yaptığım için en iyi ben anlatabilirim sanırım 🙂

Erasmus Plus dediğimiz aslında şuanda bildiğimiz Erasmus oluyor. Sadece son yıllarda Erasmus kapsamı genişletilerek, staj, akademisyen değişimi, spor gibi alanları da içine aldığı için buna Erasmus + dendi.

Ben yazılarımda Erasmus+ yazmaya çalışmayacağım. Direkt Erasmus diyeceğim zaten ortada tek bir program var 🙂

Norveç’te Bile Erasmus Yapabilirsiniz 🙂 / Oslo’dan

İsmi Nereden Geliyor ?

Şu isim konusu da ilgimi çekti benim 🙂 Aslında baştaki E’nin European gibi bir kısaltma olduğunu düşünmüştüm önceleri. Kalanını da artık uyduran varsa yorumlara yazsın !

Erasmus 15. yüzyılda Hollanda, Rotterdam’da yaşamış ünlü bir düşünür, bilim insanıymış. Rönesansla birlikte anılan bu ünlü şahsiyet, hümanizm ile ilgili verdiği savaşlarla da oldukça popülermiş. Bu yüzden de günümüzde hümanizmin bir yansıması olarak sınırları kaldıran bir eğitim programının da ismi olma şerefine erişmiş.

Görkemliyollar’daki Bazı Yazılar Evet Bandırma’da Yazıldı / Evimi Özlüyorum ama Bu Sefer İtalya’da Erasmus’ta Yazılıyor 🙂

Erasmus Kaç Dönemliktir ?

Erasmus’u biraz tanıdık hemen araya girip “Erasmus ne kadar süre ile yapılır?” diye merak edenler vardır 🙂 Ben olsam sorardım !

Erasmus genel anlamıyla 3, 6 ve 12 aya kadar olan bir program. Yani az sonra bahsedeceğim farklı türlerine göre eğitim ya da staj süresi değişebiliyor. Fakat genel olarak çoğunluk Erasmus öğrenci değişim hareketliliğinden faydalanacağından bu süreyi 1 veya 2 dönem olarak açıklayabilirim.

Mesela ben 1 seneliğine İtalya’ya geldim ! Şuanda da 1. dönemin sonunda sayılırım, bu tecrübelerle de size bu yazıları yazıyorum 🙂

Erasmus’ta Yılbaşım 🙂 2020’ye İtalya’da Girdim!

Erasmus+ Programı Türleri

Burada Erasmus+ plus diyeceğim 🙂 Çünkü ona bu artı ifadesini katan program çeşitliliğini anlatıyorum !

Erasmus+ programı kendi içerisinde, öğrenci değişim hareketliliği, staj hareketliliği, akademik personel değişimi ve spor, kültür etkinlikleri gibi belli başlı dört dala ayrılıyor.

Spor ve kültürel kısımlar için zaten araştırma yapmanıza gerek olmadan, kurum bu işleri halleder 🙂 Ama kalan üç Erasmus programı türü bizler için önemli. Az önce genel olarak Erasmus öğrenci değişim programından bahsettim zaten. Fakat şimdi ek olarak Erasmus Stajı ve akademik personel değişimi konularına da girmek istiyorum.

Burası da Sevgili Okulumun İnşaat Mühendisliği Bölümü 🙂 / Brescia, İtalya

Erasmus Stajı

Erasmus+ ile beraber Erasmus stajı denen bir kavram da ortaya çıkmış oldu. Normalde okulda zorunlu olarak yaptığınız stajı, zorunlu ya da değil artık Erasmus ile Avrupa’da çalışarak yapabiliyorsunuz.

Aslında Erasmus Stajı’nın işleyiş mantığı eğitim ile aynı. Okulunuz genellikle bölümlere göre çeşitli okul ve firmalarla anlaşma yapmış oluyor ve oradaki kontenjanlara göre yerleşerek gittiğiniz ülkede Erasmus stajı yapıyorsunuz.

Erasmus Stajları genellikle 3 ayı kapsıyor ve yaz aylarında oluyor. Orada eğitim almak yerine de çalışmış oluyorsunuz, yani bir bakıma pratik eğitim alıyorsunuz.

Trenitalia Yeni Gezi Sponsorum 🙂 Erasmus’ta Olunca Yeni Ulaşım Yollarına Alışmak Gerek!

Erasmus İle Akademik Personel Değişimi

Erasmus aynı zamanda üniversitelerdeki öğretmenlerin de değişimini kapsayan bir program. Genellikle araştırma görevlileri Erasmus ile başka bir ülkedeki üniversitede çalışmasını sürdürebiliyor.

Erasmus akademik personel değişimi de yine aynı mantıklı kontenjanlara göre dağıtılıyor. Bu programa katılacak personel Avrupa’da geçirdiği süre için işinden vazgeçmesi de gerekmiyor. Tamamen üniversitenin desteğiyle proje yapılmış oluyor.

İseo Gölü 🙂 Burası Bergamo ile Brescia Arasında Ama Ben Brescia’da Erasmus Yaptığıma Göre 🙂

Nasıl Erasmus Nasıl Yapılır ?

Sanırım artık Erasmus’u tanıdık, Erasmus’un ne olduğunu ve Erasmus programı türlerini öğrendik. Artık “ben de Erasmus yapmak istiyorum, nasıl Erasmus nasıl yapılır” diyenlere geçebiliriz 🙂

Ben, Erasmus yapan biri olarak size ilk tavsiyem istekli olmanız ! Erasmus işleri genelde böyle çok ortalıkta konuşulmaz 🙂 Çoğu öğrencinin bu programdan, başvuru tarihlerinden ya da prosedürden bile haberleri olmuyor.

Sizin gözünüz açık olsun, takip edin, araştırın, uğraşın ve isteyin !

Erasmus yapmak için üniversitede okumanız ve orta düzey bir öğrenci olmanız yeterli….

Erasmus Arkadaşlarımla Geziye Gidiyoruuz! 🙂 / Cinque Terre Yolunda, İtalya

Şimdi size tek tek Erasmus’un nasıl yapılacağını burada anlatma şansım bence yok 🙂 Ama bunu anlattığım bir yazım var !! Hatta birden çook var 🙂 Şimdi öncelikle Erasmus’a gitmek isteyenler, şu yazımdan Erasmus şartlarını öğrensin. Bu şartlara uyuyor muyuz bakalım 🙂 uymuyorsak uyduralım !

Ardından Erasmus başvurusunun nasıl yapıldığını çook kapsamlı bir biçimde anlattığım şu yazımla beraber Erasmus başvurunuzu yapın…

Son olarak Erasmus hakkında toplamda neredeyse 15 yazım var. Hepsi tamamen tecrübelerim ile işinize çok yarayacaktır. Şuradan Erasmus hakkında herşeyi öğrenebilirsiniz. Bu yazımda aklınıza gelip gelmeyecek herşey var ve o yazıdan öteki yazılarıma bağlantı sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde Erasmus’un ne olduğunu ve nasıl Erasmus yapılacağını anlattığım yazımı bitiriyorum. Sorularınızı her zamanki gibi bekliyorum, keyifle yanıtlıyorum 🙂 sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus Şartları Neler, Nasıl Erasmus’a Seçilirim ?

Konu İçerisinde: Erasmus Hakkında Herşey

4 Yorum Yapılmış

 1. Görkem Merhaba,
  Ekim ayında 3 aylığına Torino’da staj yapacağım. 2 aylık bir staj yapma daha imkanım oldu. Hollanda’da kabul edebilecek bir yer var. Ama 3 ay İtalya’dan sonra Hollanda’ya mı geçmeliyim yoksa 5 ay İtalya’da mı kalmalıyım kafam çok karışık. Tarihler ard arda geliyor ve Hollanda olursa vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Örneğin İtalya’dan 5-6 aylık ulusal vize alıp (stajım 92 gün çünkü) Hollanda’ya geçebilir miyim yoksa Hollanda için ayrı schengen mi almalıyım? Tabi öncelikli sorum 5 ay İtalya mı? 3 ay İtalya 2 ay Hollanda mı sence?
  Teşekkür ediyorum 🙂

  • Merhaba Sevgili Deniz,

   Keşke bu kadar karışık anlatmasaydın pek bişey anlamadım 🙂 Ama cevap olarak bence 5 ay İtalya, yani 2 ay için yeni bi ülkede kalma etme v.s birçok şeyi ayarlamak zor

 2. Merhaba Görkem Bey. Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Bir sorum vardı size,cevaplarsanız çok memnun kalırım. Diyelim ben 2.veya 3.sınıfta erasmus yaptım ve 1 yıl olarak yaptım(yani 1 dönem isteyerek uzattım) peki ben yüksek lisans veya doktoramı da istesem ordan yapabilir miyim. Yani şöyle 2.sınıfı erasmus yaptım 2 yıl sonra yüksek lisansımı yada daha sonrasında olan doktora mı da yapabilir miyim. Sadece 1 şansım varsa sizce öğrenim görmek için mi gideyim yoksa yüksek lisans/doktora için mi? Ve bir de diyelim Yüksek lisansımı Viyana Ünisinde yaptım. Cv de yüksek lisan Viyana yapıldı diye geçer mi?

  • Merhabalar Sevgili Yusuf,

   Bence bu kadar takmana gerek yok 🙂 Eğer fırsatın varsa git çünkü bu şansı iki kez elde etmek de sandığın kadar kolay değil. Ama iki kez de gidilebiliyor sadece ikincide puan düşer hesaplamalarda. CV’de nasıl geçtiğinin bi önemi yok sonuçta oraya gitmişsin ve okumuşsun bir sene 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.