Erasmus’lu günler! Bugün Brescia, İtalya’da Erasmus yapan bendeniz Görkem, sizlere işin mutfağından Erasmus programının artı ve eksilerini anlatacağım. Erasmus’tan bildiriyorum 🙂

Tabii ki Erasmus’un avantajlarını anlatırken, zorluklarını da göz önüne sereceğim. Bence hem içinizi rahatlatacak hem de olası sorunlara karşı önlem almanıza yarayacak, her türlü kaçırmayın !

Burası Benim Erasmus Şehrim 🙂 Brescia, İtalya

Erasmus’a Bize Neler Katar ?

İlk olarak bu Erasmus nedir ki bize neler katacak Görkem?” Erasmus benim için hayatımın geri kalanınca altın harflerle anımsayacağım bir kelime olarak kalacak sanırım.

Bir de düşün ki Erasmus’tan önce 50’den fazla ülkeye gitmiş birisi bunu söylüyor 🙂 Demekki bu sözlere itibar edilir !

Erasmus size kısaca şunları katar diye başlamak istedim ama bu kısa bir konu değil, bu sefer başka yazıya yönlendirmiyorum 🙂 buradayız ve uzun uzadıya Erasmus’un bize katacaklarını yani Erasmus’un avantajlarını başlık başlık anlatacağım.

Şu Karede Acaba Kaç Ülkeden Arkadaşım Var Bilemiyorum 🙂 / Ben Baş Köşedeyim Ahaha Bayrağı Tutan

Neden Erasmus? Erasmus’un Avantajları

Dünya Vatandaşı Olmak

İlk olarak “dünya vatandaşı olmak” denen şeyin tanımını anlayacak ve bu koloniye üye olacaksınız 🙂

Şimdi benim burada en az 15 ülkeden arkadaşım var. Mesela Portekizli Joao 🙂 yazıldığı gibi okunuşu da pek bir zor bu ismin ama farketmez. Mesela Alman Laura, ya da Yunan arkadaşım Dimitris, hatta okyanus ötesinden gelenler de var da onlar Erasmusçu değil diye saymıyorum.

Erasmus’ta o kadar farklı ülkedek arkadaşlarını oluyor ki siz burada insanları din, dil, ırk gibi somut şeylerle yargılamamayı öğreniyorsunuz. Belki zaten öyle biriydiniz ama artık bilinçaltınız da bu duruma alıştı 🙂 Yani kısaca dünya vatandaşı oldunuz.

Erasmus Yaparken Gezdiğim Las Palmas’tan / Gran Kanarya, İspanya

Yabancı Arkadaşlar Edinmek

Herkes ortamlarda yabancı arkadaşları olduğunu falan anlatır 🙂 Bilirim ben de anlatıyordum !

Fakat söyleyin bakalım hangi yabancı arkadaşınızla 1 yıl boyunca aynı odada kaldınız 🙂 Evet benim İspanyol oda arkadaşım Koi ile durumlar böyle olacak. Yani gerçek bir arkadaşlık ve dostluktan söz ediyorum.

Ya da dört arkadaşımla beraber atladık arabaya Cinque Terre turuna çıktık. Ne zaman bir yabancı arkadaşınızla atlayıp arabaya yurtışı tura çıktınız ? İşte böyle arkadaşlarınız olacak, hatta yaşım daha küçük 🙂 Belki ileri de gezmeye gittiğim Porto’da aa diyeceğim Joao var onu arayayım…

Torunlara Anlatacak Anılar 🙂

Ben bu kısmı önemsiyorum ya 🙂

Şimdi herşeye teknik, akademik bakamayız ki. Bazen öyle güzel saçma şeyler yaşarız ki bunlar hayatımızın en güzel anlarıdır. Ama somut birşey yoktur. İşte öyle şeyler de var bu Erasmus’ta…

Bunlara başlık bulamayınca ben torunlar anlatılacak Erasmus anıları dedim. Söylemesi bile garip geliyor ama Erasmusçu dedeler olacak baksanıza ilerde 🙂

Torunlara Bunu Nasıl Açıklarım Sizce 🙂 / 3 Alman 1 Portekizli Arkadaşlarım İle İtalya Gezimiz!

Dil Öğrenmek

Tabii ki dil öğrenmek !

Yabancı dil dediğimiz hayatımızda bir işe yaramadığı sürece adam gibi öğrenemiyoruz. Yani öyle Türkiye’de otur İngilizce çalış, bir yere kadar. Bence beynimiz günlük hayatta hiçbir işine yaramayacak birşeyi öğrenmek istemiyor…

Oysa Erasmus’ta İngilizce başta olmak üzere gittiğiniz ülkenin yerel diline kadar birçok dilde pratik yapabilirsiniz. Yani Erasmus’ta isteyin yada istemeyin dil bilginiz gelişecek.

Avrupa’yı Gezebilmek

Ben buradan 5 euro’ya bilet alıyorum, sabah kalkıyorum Lüksemburg’a gidiyorum 🙂 Pasaport kontrolü bile yok !

Adana’ya gider gibi Lüksemburg, Oslo, Paris, Roma…

Erasmus demek gezmek demek. Ben yurtdışına çok sık giden biriyim ama gerçekten böylesine rahat bir dönem yaşamadım 🙂 Avrupa içinde gerçekten gezmek çok ucuz ve çok kolay. Sadece eğlenmeye bakıyorsunuz:)

Tabi hem Erasmus yapan hem de parantez içinde gezi bloggerı gibi birşey olduğumdan size daha faydalı Erasmus gezi önerileri verebilirim diye düşünüyorum. O yüzden Erasmus’ta bol bol Avrupa’yı gezmek için şu yazımı kesin inceleyin derim.

Erasmus’un En Büyük Avantajı Rahatça Gezebilmek 🙂 / Norveç mi, İsveç mi ?

Gelecek Vizyonu Katması

Ben bu vizyon işini de önemsiyorum. Vizyon ne demek ?

Benim gözümde etrafın farkında olmak ve buna göre bir projeksiyonla geleceğe bakmak demek. Eğer birşeyi iyi ya da kötü diye yorumlamak istiyorsak farklı şeyler görmeliyiz ki aralarında bir ilişki kuralım.

Eğer hep aynı ülkede yaşarsak, sahip olduklarımızı da olmadıklarımızı da farkedemeyiz. Erasmus bir ülkede direkt olarak yaşama şansı sunduğundan geleceğinize hatta ülkemize bir vizyon kattığı aşikar.

İş Hayatınıza Olumlu Etki

E böyle vizyonunuz olacak, diliniz gelişecek v.s v.s iş hayatı kötü gider mi hiç ?

Son yıllarda üniversite mezunlarının ben dahil kolay kolay iş bulamamasıyla beraber ( yüksek lisansta Erasmus yapıyorum 🙂 ) bu tarz özellikle daha da ön plana çıkar oldu.

Ben çoğu şirketin “üniversite eğitimi boyunca Erasmus vb. değişim programlarına katılmış” şekilde başvuru şartı koyduğuna da gözlerimle şahit oldum. Yani Erasmus demek parlak bir gelecek demek.

Erasmus ve Görkemliyollar 🙂

Erasmus’un Zorlukları

Şimdi Erasmus’u övmeyi bırakalım 🙂 İdeal dünyaya da bay bay diyorum şimdi biraz zorlukları anlatalım. Sonuçta insanız, zorluklara dayanabiliriz ama belki de bizim için temelde sorunlar vardır.

Bu sorunları önceden görüp hazırlanmak size iyi gelecektir. Bu sorunları vazgeçin diye yazmıyorum böyle bir seçenek yok gideceksiniz 🙂 Sadece kılıçları kuşanalım !

Yeni Bir Ortama Alışmak

Ben Erasmus öncesinde İtalya’ya 10 farklı kez gelmiş biri olarak bile yeni bir ülkede yaşamanın oraya alışmanın zorluklarını yaşadım. Yani yeri bir yere alışmanız zor olacak bunu unutmayın.

Ama ilginç şekilde buraya 3 ay da öyle alışmışım ki sonra Türkiye’de iki günlük gittim ve İtalya’yı özledim 🙂 Sanki artık odam yatağım İstanbul’da değil Brescia’daydı. Yeni şeylere alışın konfor alanınızdan çıkın 🙂

Erasmus’ta Böyle Güzel Bir Şehirde Olunca Alışmak Pek Zor Olmadı 🙂 Brescia, İtalya

Yakın Arkadaşınızın Olmaması

Ben buraya geldiğim gibi 7/24 tüm etkinliklere katıldım sanırım. O kadar önlem almışım ki çok arkadaşım oldu 🙂

Erasmus’ta ne kadar arkadaşınız olursa olsun şöyle gerçek yakın ve candan eski arkadaşlarını olmayacak. Ya da sevgiliniz varsa o da olmayacak. Ama bu onların yok olduğu anlamına gelmiyor. Onlar 6 aylığına kalbinizde yaşayabilir.

Zorlanacaksınız ama dayanabilirsiniz 🙂

Dil Problemi

Her ne kadar diliniz iyi olursa olsun kendinizi bazı durumlarda Türkçe kadar iyi ifade edemeyeceksiniz. Etseniz bile büyük ihtimalle karşınızdaki de bunu anlayacak kadar iyi bilmiyor olacak.

Ya da varsayalım ki ikinizin de İngilizcesi müthiiiş 🙂 Dillerde kültür diye birşey var, kültürel farklılıklar bazen iletişimi başlarda zorlaştırabiliyor. Bu zorlukları bilip Erasmus sürecinde özellikle başlarda özenli olmalısınız.

Erasmus Derslerimiz İngilizce Olunca 🙂 Öğrenmek Zorunda Kalıyor İnsan

Konaklama Sorunları

Mesela bu sorunu ben yaşadım. Hayatımda daha önce hiç yurtta kalmamıştım, odamı biriyle paylaşmamıştım. Bu yurt işine başka bir ülkede yabancı bir oda arkadaşıyla girişmem biraz hızlı bir başlangıç oldum açımdan 🙂

Ama şuan da çok mutluyum!

Tabi bir de konaklama yeri ayarlama sorunlar var. Onlar için çok özel bir yazım var şuradan okuyun çözün hatta çözemeyenlerinkini insiyatif alarak ben çözeceğim demişim 🙂 vay be ! değerlendirin derim…

Okuldaki Zorlanmalar

Bir de akademik olarak okuldaki zorlanmalar var. Birincisi genelde Avrupa ülkeleri eğitim konusunda bizden daha sistemli. Bu yüzden bu ortama alışmak biraz zor olabiliyor. Burada çok çalışmak lazım 🙂

Ayrıca üniversitede bilirsiniz bazen küçük tüyolarla dersler geçersiniz, hocanın tarzını bilirsiniz, alttan alan arkadaşınızdan soruları alırsınız vs. burada öyle şeyler yok !

İşte Bu Yüzden Erasmus Yapmalı 🙂 Bu Karede 1 İtalyan, 1 Alman, 1 Portekizli, 1 İspanyol ve 2 Türk Var !

Neden Erasmus Yapmalı ?

Bu başlığı yazdım ama cevabını vermek için değil 🙂 Şimdi siz bir düşünün “neden Erasmus yapmalıyım ?”

Düşünmeniz uzun sürebilir, hayaller kurun.. Sonrasında da sıradaki yazıma geçerek Erasmus işlerine başlayın. Sizlere kapsamlı bir Erasmus’a başvuru kılavuzu hazırladım. Buradan Erasmsu’a nasıl başvururum sorusunun cevabını aynı bu keyifli tatta öğrenebilirsiniz.

Ayrıca genel olarak Erasmus hakkında 10’u aşkın yazım var, hepsini okumanızı öneririm 🙂 Şu ana yazımdan hepsine ulaşabilirsiniz. Her zamanki gibi sorularınızı da bekliyorum, İtalya’dan sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus’ta Yurt Ev Nasıl Bulunur? Konaklama Sorunları ve Çözümü!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir