Finlandiya’ya Gitmek İstiyorum, Ne Yapmalı?

Gezi Rehberi / Yurtdışı Gidiş Seçenekleri

Finlandiya’ya Gitmek İstiyorum, Ne Yapmalı?

Keyifli günler ! Bugün ruhu İskandinavya’da olup ben “Finlandiya’ya gitmek istiyorum” diyenler için gidiş yollarını içeren bir rehber oluşturacağım. Ben Finlandiya’ya gittiğimde oldukça beğenmiştim, bu yüzden Finlandiya’ya gitme isteğinizi anlıyorum 🙂

Sizlere daha çok Finlandiya’ya hangi sebeplerle gidebilirsiniz onları açıklayacağım, ayrıca 50’ten fazla ülkedeki tecrübelerimle beraber ipuçları vereceğim, Finlandiya’ya gidiş rehberim başlar !

Helsinki Genel Görünüm / Suomenlinna Adası’ndan Dönerken

Turist Olarak Finlandiya’ya Gitmek

Her ülkede olduğu gibi Finlandiya’ya gitmenin de en kolay yolu turistik bir gezi düzenlemek. Çünkü yeni dünyanın en popüler davranışı gezmek, görmek yeni yerler keşfetmek. Aynı zamanda ülkeler de bu akıma uyarak onları ziyaret etmenizi istiyor.

Finlandiya, Türkiye’den yapılan yurtdışı gezilerinin ilk destinasyonlarından biri değil biliyorum 🙂 Fakat farklı yerler benim daima ilgimi çekmiştir. Finlandiya özellikle doğası ve zengin yaşam tarzı ile oldukça ilgi çekici.

Turistik bir Finlandiya gezisi için, rutin şekilde para biriktirmek, seyahat planı oluşturmak gerekli. Bu yolu tercih edecekler için şöyle yurtdışına gidiş temalı sıfırdan bir rehberim var, yazının sonlarına doğru da size kendi turistik gezinizi planlatmaya başlıyorum !

Helsinki’nin Kendine Has Tekneleri / Finlandiya Gezimden

Gemi Turu İle Finlandiya

Bu başlığa özel olarak değinmek istedim. Eğer turistik bir gezi yapacaksanız diğer bir seçeneğiniz de gemi seyahati. Çünkü özellikle Baltık Denizi’nde cruise gemileri oldukça yaygın.

Bu turlar genellikle Estonya, Finlandiya, Rusya, İsveç ve Danimarka’yı kapsıyor. Bazen inanılmaz fiyatlar da görebilirsiniz. Örneğin Tallinn-Helsinki arasındaki feribotun biletleri bazen 1 euro’ya kadar düşüyor 🙂 Ayrıca ben de Finlandiya’ya Estonya, Tallinn’den gemi ile gelmiştim !

Erasmus İle Finlandiya’da Okumak

Bu yazıyı Erasmus’ta İtalya’dan yazmak ilginç bir duygu. İleride Erasmus konulu kapsamlı yazılar kaleme alacağım fakat kısaca söylemek gerekirse harika bir deneyim. Eminim Finlandiya için de aynı şey geçerli olacaktır 🙂

Finlandiya özellikle eğitim konusunda oldukça ileride bir ülke. Sahip oldukları yenilikçi eğitim modelleri ve köklü üniversiteleri ile geleceğe yön veren işler çıkartıyorlar. Böyle bir ülkede Erasmus yapmak bence size çok şey katacaktır. Ayrıca böylesine pahalı bir ülkede Erasmus ile okumak en ekonomik çözüm olsa gerek !

Finlandiya’da Bir Görkem 🙂 Helsinki

Yüksek Lisans ve Doktora İçin Finlandiya

Finlandiya’nın eğitim konusundaki durumundan yukarıda bahsettim biraz. Bu ülke yüksek lisans ve doktora yapmak için de harika bir yer. Çünkü özellikle tez, deney ve fikirlerinizi hayata geçirme konusunda eminim çok kolay bir şekilde destek bulabileceksiniz.

Ayrıca Finlandiya’da öğrenci olmak size sosyal anlamda da birçok şey katarken, dil konusunda eminim iyi bir yetkinlik sağlayacaktır. Finlandiya’da İngilizce adeta ikinci bir dil gibi görülebilir. Ayrıca Fince’nin Türkiye ile benzer bir aileden geldiğini biliyor muydunuz 🙂 Yani daha kolay öğrenme şansımız da var…

Finlandiya’ya Göç Etmek ve Yaşamak

İskandinav ülkeleri günümüz dünyasının yaşam kalitesi konusunda adeta incisi. Bu ülkelerde “Stockholm sendromu” yaşamazsanız 🙂 bence güzel bir hayatınız olur. Para var huzur var mı derler 🙂

Ama bu iş öyle kolay değil. Finlandiya’da yaşamak istiyorsanız öncelikle yetkin bir insan olmalısınız. Artık kuzey ülkeleri iyi bir eğitim, yetkinlik ya da özel bir durum olmadan sizi kolay kolay kabul etmiyor. Yani Finlandiya’ya göç etmek için önce çok çalışmak lazım…

Suomenlinna Adası / Finlandiya Gezimden

Finlandiya’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Çalışmak demişken, Finlandiya’nın çalışma şartlarından da söz etmek lazım. Burası işsizliğin neredeyse olmadığı küçük bir ülke. Fakat küçük olduğu için dışarıdan gelenlere çok harika iş fırsatları sunduğu söylenemez. Fakat yine de şansını iyi kullanan insanlar her yerde iş bulabilir.

Eğer Finlandiya’da iş bulursanız çalışma izni almanız da oldukça kolaylaşır. Baştan oturma ya da çalışma izni alayım orada iş bakarım gibi bir durumu artık hiçbir ülke kolay kolay kabul etmiyor.

Finlandiya’ya Gitmek İçin Kaç Para Gerekir ?

Bu en çok merak edilen konulardan biri. Finlandiya’ya gitmek ilginç şekilde o kadar da pahalı değil. Yani ülkenin zengin olması ya da genel olarak pahalı olması aslında gezileri o kadar da pahalılaştırmıyor. Çünkü örneğin bir Fransa’ya da gitseniz hemen hemen benzer paralar harcayacaksınız. Hatta bazen zengin ülkelerdeki ücretsiz hizmetler ya da turist avcısı olmayan mantalite ile birçok şeyi uyguna getirebiliyorsunuz.

2020 için turistik 3-5 günlük bir Finlandiya gezisi herşey dahil olarak toplamda 3-4 bin liraya mal edilebilir. Detayları merak ediyorsanız yorum bölümünden sorabilirsiniz 🙂

Helsinki Limanı ve Soğuktan Donmuş Ben 🙂 Baltık Gezimden

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır ?

Finlandiya klasik bir Avrupa Birliği ülkesi yani Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen vizesi başvuru aşamalarını şu yazımda anlattım. Ayrıca yeşil pasaportunuz varsa vizesiz gidebilirsiniz ! Yeşil pasaport alabileceğinizi şuradan kontrol edebilir, alabiliyorsanız vize dışındaki ekstra belge gerekliliklerini şuradan öğrenebilirsiniz

Finlandiya’ya gidiş yollarını anlattığım yazımı bitiriyorum artık. Faydalı olduğunu ve size genel bir fikir verdiğini düşünüyorum. Herşeyi açıklama fırsatım tabii ki olmuyor ama sorularınızı bekliyorum 🙂 Hepsini keyifle yanıtlıyorum, hepinize sevgi dolu günler !

Yazının Devamı: Helsinki, Finlandiya Gezi Notlarım


GörkemliyollarTakip

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*