Keyifli günler ! Bugün ruhu İskandinavya’da olup ben “Finlandiya’ya gitmek istiyorum” diyenler için gidiş yollarını içeren bir rehber oluşturacağım. Ben Finlandiya’ya gittiğimde oldukça beğenmiştim, bu yüzden Finlandiya’ya gitme isteğinizi anlıyorum 🙂

Sizlere daha çok Finlandiya’ya hangi sebeplerle gidebilirsiniz onları açıklayacağım, ayrıca son zamanlarda gündeme gelen Finlandiya’daki iş gücü eksikliği ve göçmen alma programlarından da bahsediyorum. 50’ten fazla ülkedeki tecrübelerimle beraber ipuçları da vereceğim, Finlandiya’ya gidiş rehberi başlar!

Helsinki Genel Görünüm / Suomenlinna Adası’ndan Dönerken

Turist Olarak Finlandiya’ya Gitmek

Her ülkede olduğu gibi Finlandiya’ya gitmenin de en kolay yolu turistik bir gezi düzenlemek. Çünkü yeni dünyanın en popüler davranışı gezmek, görmek yeni yerler keşfetmek. Aynı zamanda ülkeler de bu akıma uyarak onları ziyaret etmenizi istiyor.

Finlandiya, Türkiye’den yapılan yurtdışı gezilerinin ilk destinasyonlarından biri değil biliyorum 🙂 Fakat farklı yerler benim daima ilgimi çekmiştir. Finlandiya özellikle doğası ve zengin yaşam tarzı ile oldukça ilgi çekici.

Turistik bir Finlandiya gezisi için, rutin şekilde para biriktirmek, seyahat planı oluşturmak gerekli. Bu yolu tercih edecekler için şöyle yurtdışına gidiş temalı sıfırdan bir rehberim var, yazının sonlarına doğru da size kendi turistik gezinizi planlatmaya başlıyorum !

Helsinki’nin Kendine Has Tekneleri / Finlandiya Gezimden

Gemi Turu İle Finlandiya

Bu başlığa özel olarak değinmek istedim. Eğer turistik bir gezi yapacaksanız diğer bir seçeneğiniz de gemi seyahati. Çünkü özellikle Baltık Denizi’nde cruise gemileri oldukça yaygın.

Bu turlar genellikle Estonya, Finlandiya, Rusya, İsveç ve Danimarka’yı kapsıyor. Bazen inanılmaz fiyatlar da görebilirsiniz. Örneğin Tallinn-Helsinki arasındaki feribotun biletleri bazen 1 euro’ya kadar düşüyor 🙂 Ayrıca ben de Finlandiya’ya Estonya, Tallinn’den gemi ile gelmiştim !

Erasmus İle Finlandiya’da Okumak

Bu yazıyı Erasmus’ta İtalya’dan yazmak ilginç bir duygu. İleride Erasmus konulu kapsamlı yazılar kaleme alacağım fakat kısaca söylemek gerekirse harika bir deneyim. Eminim Finlandiya için de aynı şey geçerli olacaktır 🙂

Finlandiya özellikle eğitim konusunda oldukça ileride bir ülke. Sahip oldukları yenilikçi eğitim modelleri ve köklü üniversiteleri ile geleceğe yön veren işler çıkartıyorlar. Böyle bir ülkede Erasmus yapmak bence size çok şey katacaktır. Ayrıca böylesine pahalı bir ülkede Erasmus ile okumak en ekonomik çözüm olsa gerek !

Finlandiya’da Bir Görkem 🙂 Helsinki

Yüksek Lisans ve Doktora İçin Finlandiya

Finlandiya’nın eğitim konusundaki durumundan yukarıda bahsettim biraz. Bu ülke yüksek lisans ve doktora yapmak için de harika bir yer. Çünkü özellikle tez, deney ve fikirlerinizi hayata geçirme konusunda eminim çok kolay bir şekilde destek bulabileceksiniz.

Ayrıca Finlandiya’da öğrenci olmak size sosyal anlamda da birçok şey katarken, dil konusunda eminim iyi bir yetkinlik sağlayacaktır. Finlandiya’da İngilizce adeta ikinci bir dil gibi görülebilir. Ayrıca Fince’nin Türkiye ile benzer bir aileden geldiğini biliyor muydunuz 🙂 Yani daha kolay öğrenme şansımız da var…

Finlandiya’ya Göç Etmek ve Yaşamak

İskandinav ülkeleri günümüz dünyasının yaşam kalitesi konusunda adeta incisi. Bu ülkelerde “Stockholm sendromu” yaşamazsanız 🙂 bence güzel bir hayatınız olur. Para var huzur var mı derler 🙂

Ama bu iş öyle kolay değil. Finlandiya’da yaşamak istiyorsanız öncelikle yetkin bir insan olmalısınız. Artık kuzey ülkeleri iyi bir eğitim, yetkinlik ya da özel bir durum olmadan sizi kolay kolay kabul etmiyor. Yani Finlandiya’ya göç etmek için önce çok çalışmak lazım…

Avrupa’da Yaşamak İstiyorum, Nasıl Göç Ederim?

Suomenlinna Adası / Finlandiya Gezimden

Finlandiya’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Çalışmak demişken, Finlandiya’nın çalışma şartlarından da söz etmek lazım. Burası işsizliğin neredeyse olmadığı küçük bir ülke. Fakat küçük olduğu için dışarıdan gelenlere çok harika iş fırsatları sunduğu söylenemez. Fakat yine de şansını iyi kullanan insanlar her yerde iş bulabilir. Çünkü Finlandiya’da özellikle yaşlanan nüfus sonucu iş gücü konusunda önemli eksiklikler olduğundan söz ediliyor.

Eğer Finlandiya’da iş bulursanız çalışma izni almanız da oldukça kolaylaşır. Baştan oturma ya da çalışma izni alayım orada iş bakarım gibi bir durumu artık hiçbir ülke kolay kolay kabul etmiyor.

Finlandiya’ya Gitmek İçin Kaç Para Gerekir ?

Bu en çok merak edilen konulardan biri. Finlandiya’ya gitmek ilginç şekilde o kadar da pahalı değil. Yani ülkenin zengin olması ya da genel olarak pahalı olması aslında gezileri o kadar da pahalılaştırmıyor. Çünkü örneğin bir Fransa’ya da gitseniz hemen hemen benzer paralar harcayacaksınız. Hatta bazen zengin ülkelerdeki ücretsiz hizmetler ya da turist avcısı olmayan mantalite ile birçok şeyi uyguna getirebiliyorsunuz.

2021 için turistik 3-5 günlük bir Finlandiya gezisi herşey dahil olarak toplamda 3-4 bin liraya mal edilebilir. Detayları merak ediyorsanız yorum bölümünden sorabilirsiniz 🙂

Helsinki Limanı ve Soğuktan Donmuş Ben 🙂 Baltık Gezimden

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır ?

Finlandiya klasik bir Avrupa Birliği ülkesi yani Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen vizesi başvuru aşamalarını şu yazımda anlattım. Ayrıca yeşil pasaportunuz varsa vizesiz gidebilirsiniz ! Yeşil pasaport alabileceğinizi şuradan kontrol edebilir, alabiliyorsanız vize dışındaki ekstra belge gerekliliklerini şuradan öğrenebilirsiniz

Koronavirüs Pandemisi’nde Finlandiya Seyahati

Pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.

Finlandiya’da İş Gücü Krizi Sonucu Göçmen Alımları

22 Haziran 2021’de çıkan haberlerde “Talented Solutions ajansından Saku Tihverainen, “Ülkeye gelmek için olağanüstü sayıda insana ihtiyacımız olduğu artık yaygın olarak kabul ediliyor.” şeklinde Finlandiya’daki iş gücü eksikliğine parmak basan bir açıklama yaptı.

Bu açıklama ardından şimdilik Finlandiya hükümeti bir yol haritası açıklamadı ama ilerleyen günlerde göçmen alım konusunda bi program başlatabilirler. Görkemliyollar’da burada bi gelişme olursa sizlerle paylaşacağım! Sosyal medya hesaplarımı ya da bu yazıyı sıkça takip edip gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

Finlandiya’ya gidiş yollarını anlattığım yazımı bitiriyorum artık. Faydalı olduğunu ve size genel bir fikir verdiğini düşünüyorum. Herşeyi açıklama fırsatım tabii ki olmuyor ama sorularınızı bekliyorum 🙂 Hepsini keyifle yanıtlıyorum, hepinize sevgi dolu günler !

Yazının Devamı: Helsinki, Finlandiya Gezi Notlarım

22 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, Lizbondan Finlandiyaya gitmek istiyorum ulaşım aracı olarak nereye nasıl gitmem gerekir bilginiz varsa yazar mısınız? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Zeynep Hanım,

   Bence en mantıklısı Ryanair ya da Easyjet gibi low cost firmalarla aktarma yaparak gitmek. Uçak bileti arama motorlarında bu aktarmalar genelde çıkmaz. Porto ya da Lizbon’dan önce bakın nerelere seferler var, sonra da Helsinki v.b finlandiya şehirlerinden bakıp kesiştirin derim. Tabi en uygunu istiyorsanız. Yoksa direkt bağlantılı aktarma ile de gidebilirsiniz.

 2. Finlandiya Naantalide bi arkadaşım var yanına ziyarete gitmek istiyorum ama nasıl gidicem vizesi pasaportu hiç birşey bilmiyorum fiyatı ne kadar tutar bi yardımcı olurmusunuz

 3. Bilin bakalım neden Buradan gidip Finlandiya’da yaşamak istiyorum . Lanet olsun gerçekten , yetti artık

  • Sanırım ilk kez bi yorumu yanıtlamakta bu kadar zorlanıyorum 🙁

   Herşeyin çok daha güzel olacağı bir dünya ve Türkiye için çalışmak zorundayız. Hepsini başarabileceğimize inanıyorum

 4. Selamlar hocam. Yazılım bölümü mezunu ayrıca Oyun Tasarımı ve yazılım işi yapan, işinde deneyimide olan biri olarak yurt dışına gitmeyi düşünüyorum. Finlandiya yazılım konusunda ne durumda acaba? Maaşını falan tahmin edemezsiniz belkide iş bulma konusunda sıkıntı yaşarmıyım? İş bulduğum takdirde vize alabilirmiyim merak ediyordum.

  • Merhabalar Sevgili Ümit,

   İskandinav ülkeleri teknoloji anlamında devamlı yatırım yapan ülkeler. Senin alanların da oldukça önemli ve finlandiya da bir karşılığı olacaktır. Bence denemeye değer ve iş bulursan vize alabilirsin tabii ki

 5. Merhaba ben sağlık mezunuyum kendi alanımda iş bulup Finlandiya da yaşama şansım var mı

 6. Ah şu aradaki kur farkı olmasa.. Ne vardı 1€ – 1₺ olsa 400₺ gezmiş olacaktık desene. Çok şey mi istiyorum hadi 1€ – 2₺ olsun neyin iyisi

  • Merhabalar Sevgili Hakan,

   Ama tam olarak öyle bi kıyas yok aslında 🙂 Yani ben şuan İtalya’dayım burada 1 euro 1 tl gibi değil 🙂 Mesela gidip güzel bir restoranda pizza ve şaraba toplam 10euro verirsiniz ama Türkiye’de 10 liraya bence o işler zor …

 7. Merhaba Görkem. 2020 için 4-5 bine bu ülkenin gezilebileceği konusunda görüşün halen geçerli mi?Evetse kaba taslak bahsedebilirmisin acaba.Teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Hürcan,

   Evet güncel bir yazı zaten söylediklerim hala geçerli. 100 euro vize işlemleri 50-60 euro uçak bileti ve 40×3 120 euro kalma ve günlük 40×3 120 euro da harcama desek totalde 400 euro yapar yani 3 bin lira 🙂 Fazla bile söylemişim hatta daha aza mal etmek de mümkün.

   • Selam Görkem bey; Finlandiya ya yerleşmek için nasıl gidebilirim.Ne kadar mal olur .teşekkürler

   • Merhabalar Hayrettin Bey,

    İşte bu yazı da aslında bunu açıklıyor 🙂 Yani önce hangi yolla gideceğini amacını belirlemelisin, çalışmak okumak v.s v.s maliyet de 10 da olabilir 10000 da…

    • Merhabalar, öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Ben önlisans Deniz Ulaştırma İşletme + lisans Lojistik Yönetimi mezunuyum. Üniversitem özel ve yurtdışı bağlantıları çok fazla. Eğitimime ve işime orada devam etmeye çalışsam öğrenci olarak yaşayabilir miyim? Erkek arkadaşım da Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği. İkimiz de denizcilik ve uluslararası işlerle meşgul olacağız. Evlenince Finlandiyada yaşamak istiyorum orada ev ve iş bulma şansımız nedir? Bir de ortalama bir İngilizce ile Fince veya İsveççe öğrenene kadar yaşamımızı sürdürebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler..

    • Merhabalar Hatice Hanım,

     Uzmanlık alanlarınız yurtdışında çalışmaya elverişli şekilde gözüküyor. Fince bilmek tabii ki önemli ama Avrupa’da çoğu firma ingilizce üzerinden de çalışıyor. Bence kendi alanınızla ilgili olarak firmaları tespit edip cv bırakıp ilanlara başvuru da bulunabilirsiniz. Ayrıca Finlandiya’da yüksek lisans başvurusu yapmanızı da önerebilirim

    • Merhabalar Sevgili Hasan,

     THY’nin kampanyalarını takip edersen 50-60 euro bandında kampanyalar olabiliyor. Ayrıca pegasusla stockholm ya da budapeşteye bu fiyatlarla daima bilet bulabilirsin ve ryanair v.b finlandiyaya uçabilirsin

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.