Türkiye’den başka bir yerde yaşamayı hiç düşünmedim doğrusu. Ben kendi yaşadığım topraklardaki garip ritüelleri bile seviyorum, yurtdışında gezdiğim onlarca ülkenin ardından bile tekrar ülkeme dönmek istiyorum. 

Fakat Kanada’ya gitmek hatta Kanada’ya göç etmek gibi düşünceleri olanları da anlayabiliyorum. Bugün Kanada’ya gidiş seçeneklerini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Kanada’ya Nasıl Gidilir ?

Bu tarz yazılarımda hep dediğim gibi öncelikle neden gideceğinizi bilmelisiniz. Ben turistik olarak burayı gezmek mi istiyorum, yoksa öğrenci olarak kendimi geliştirmek mi ?

Belki de orada yaşamak istiyorumdur. İşte buna karar verdikten sonra Kanada’ya gitmeniz çok daha kolay olacak

Temsili Kanada Bayrağı

Kanada’da Turist Olmak

İşte bu benim ! Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi Kanada’da da turist olmak olmak istiyorum. Montreal’den Toronto’ya hatta Vancouver’e kadar bu ülkeyi görmek keşfetmek.

Kanada’yı turist olarak gezmek için, seyahat planlamanıza şimdiden başlamalısınız. Öncelikle yeterli gördüğünüz parayı biriktirmeli ve uçak biletlerini kontrol etmelisiniz. Ardından Kanada’ya vize başvurusu yapmak gerekli. Standart gezi planlarını içeren bu tip Kanada gezisi için yurtdışına çıkmak istiyorum başlıklı yazımı takip edebilirsiniz.

Kanada’da Öğrencilik

Kanada eğitim olmak için en güzide ülkelerden biri. Ülkede konuşulan Fransızca ve İngilizce aslında onların karma kültürünü de göstermekte. Bu karma kültür ve dil size çok daha iyi bir eğitim sağlayacaktır.

Kanada’ya öğrenci olmak gitmek için biraz paramız olması şart. Tabii her zaman dediğim gibi eğer iyi bir öğrenci isek ve bizi diğerlerinden ayıran başarılarımız, özelliklerimiz varsa belki de burs kazanabiliriz !

Kanada’da eğitim görmek isteyenler öncelikle ilgili acenteleri araştırmalı, okullarındaki rehberlik servislerine konuyu aktarmalı.

Melbourne Genel Görünüm

Kanada’ya Göç Etmek ve Çalışma

Ben ülkemizden kimsenin gitmesini istemem ! Ama kalın da diyemiyorum, özellikle Kanada’nın sunduğu yaşam standartları gerçekten üst düzeyde. 

Kanada’ya göç etmek ya da orada yaşamak istiyorsak bunun en garantili yolu, kendimize oradan iş bulmak olacaktır. Biz Kanada’ya burada elde ettiklerimizle gidersek onların da bizi kabul etme şansı çok daha yüksek olur.

Kanada ayrıca iltica benzeri uygulamalar da yürütüyor. Ülkemizdeki Kanada konsoloslukları bu konuda başvurular alıyor. Bu başvurularda yine sizin ülkemizdeki sosyo-kültürel durumunuz, mesleğiniz, yeterlilikleriniz önemseniyor. Ayrıca bu görüşmelerde sizin orada uyumlu şekilde yaşayabileceğinizin izlenimini vermeniz gerekli.

Kanada’ya Gitmek Ne Kadar ?

Bu başlığı benim gibi turist, gezgin arkadaşlarım için yazdım. 2022’nin dünyasında Kanada’ya gitmek için en azından 7-8 bin lirayı cebimize koymamız gerekiyor.

4 bin lira bandında gidiş-dönüş uçak biletleri alınabiliyor. Vize ve pasaport masrafları ile beraber bu kalemi 6 bin lira civarına kapatabiliriz. Kalan 2 bin lirayı da en azından orada 1 hafta geçirmek için yeterli görüyorum. Bu bahsettiğim fiyatlar tabii ki tasarruflu bir seyahat planı ile uygulayabilirsiniz.

Kanada’nın Yanıbaşındaki Birleşik Devletlerden / New York ve Ben

Kanada’da Hayat Pahalı mı ?

Kanada’da hayat evet pahalı ! Bize göre nerede hayat pahalı değil ki…

Fakat geçinemeyeceğimiz kadar çok değil. Sonuçta biz gezme aşkı olan insanlarız. Gerekirse marketten alışveriş yapar, ekmek arası peynir yeriz ama yine de keyifle gezeriz ! Kanada’ya giderken bu kalemden çok çekinmeyin.

Kanada Vizesi Hakkında

Son ve en önemli olarak Kanada Vizesi var ! Kanada’ya giderken Türk vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Bu vize Amerika ile beraber en çok korkulan vizelerden 🙂 Fakat vize alma işleminden korkmayın. Yakın bir zaman sonra Kanada vizesi hakkında kapsamlı bir yazı kaleme alacağım.

Koronavirüs Pandemisi’nde Kanada Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi sürecinde Kanada’ya gideceklerin daha dikkatli olması gerekiyor. Bu süreçte seyahat kuralları günden güne değişmekte ve iyi bir araştırma istemekte. 

Bu süreçte Kanada’ya gidecekler 14 günlük zorunlu karantinaya girmek durumunda kalabilir. Ayrıca ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Pademi boyunca Kanada’ya gidecekler güncel kuralları takip etmeli.”

Şimdilik benim gibi Amerika vizesi olanların çok daha kolay şekilde özel bir programlar Kanada vizesi alabildiğini hatırlatıp, yazımı burada noktalıyorum. Son olarak, dünyayı asla bir ülke ile sınırlandırmayın ! Hep beraber Görkemliyollar’a 🙂

Okumalısınız! Avustralya’da Göç Edenlerden Bir Hikaye!

Kanada gibi birçok kişinin gitmek istediği Avustralya’ya göç etmiş, orada hayat kurmuş 20’li yaşlarda bir gencin hikayesini okumaya ne dersiniz? Oya ile yaptığım röportajda Avustralya’da yaşam üzerine konuştuk, Avustralya’da gezi tavsiyelerini öğrendik, anlayacağınız her şey var, okumadan olmaz, buradan ulaşabilirsiniz

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım ?

90 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem Bey,
  Kanadaya turist vizesi ile gidersem ve orada iş bulursam eğer çalışma vizesine başvuru hakkım oluyor mu?
  Teşekkürler

 2. merhaba Görkem bey, ben Türkiye de fizyoterapi ön lisansı tamamladım lisansı orada tamamlamak istiyorum. dil konusunda da iyiyim direkt olarak kolejlere gidip 2 yılı da orada tamamlayabilir miyim. veya bunu yüksek lisans için yapsam daha mı kolay olur

 3. Görkem Bey selamlar
  40 yaşında jeoloji Yüksek mühendisiyim. Kendi mesleğimde 3 yıl tecrübem var. ielts skorum 8. Uzun zamandır çalışmıyorum mesleğimle alakalı. Bir yıl kadar fransızca çalışıp kanadaya nitekikli göçmen olarak başvursam kabul edilme şansım sizce ne olur? İş başvurularını oraya gittikten sonra yapmak mantıklı mı bu durumda? Teşekkür ederim ✨

  • Merhabalar Tuğba Hanım,

   Bu şansı kimse bilemez 🙂 Ama böyle bir şans var en azından. Bence gitmeden yapmak daha mantıklı, düşünü türkiye’de bile internetten yapıyorsunuz

 4. Merhaba Görkem kardeşim, 40 yaşında iyi bir Ayakkabı ustasıyım, yaklaşık 1 yıldır Kanada vatandaşı olan kız arkadaşımla evlenme kararı aldık. Kanada’’da evlenip orada oturum vizesi almayı düşünüyoruz! Çok zor bir ihtimal olduğunu biliyorum, ama insan umuduyla yaşar, senden istediğim tavsiye, kanada konsolosluğuna hangi vize ile başvurmalıyım! Ziyaretçi vizesimi, yoksa turist vizesimi? Şimdiden herşey için teşekkür ederim!

  • Merhabalar Sevgili İbrahim,

   Eğer eşiniz kanada vatandaşı olursa zor bir şey değil. Evlendikten sonra kanada konsolosluğuna göçmen vizesi için başvurursanız büyük oranda kabul edilecektir diye düşünüyorum.

 5. Merhabalar görkem bey
  Ben üniversite okuyorum 2 yıllık ve özel sektörde çalışıyorum fakat kanadaya gitmek istiyorum orada arkdasım var ama nasıl giderim hiçbir bilgim yok suanda aktif okuyorum ve bana gitmem gereken en net yolu gösterirmisiz 1 hafta bile vize alsam benim için yeterli

  • Merhabalar Muhammed Bey,

   Bu yolu ben değil sen kendine söyleyebilirsin, seni, yeteneklerini, bağlantılarını v.s tanımıyorum. Fakat bunun için kısaca fark yaratman gerekiyor ki seni Türkiye’den bi çalışan olarak Kanada’ya kabul etsinler.

 6. Merhaba Görkem bey,

  Benim eşim filipinli. Eşimin Kanada çalışma izni var ve orada çalışacak. Ben eşim üzerinden oraya gidip yerleşebilir miyim? Ikinci sorum, benim iki çocuğum var ilk evliliğimden. Oğlum 19 kızım 6 yaşında ve ikisinin yasal velayeti bende. Kanadaya gittikten sonra çocukları oraya alabilirmiyim? Oğlum ünüversite saç tasarım bölümünü okuyor, üniversiteden sonra kanadaya dil eğitimi için gelebilir mi?

  • Merhabalar Veysel Bey,

   Eğer eşinizin çalışma izni varsa ve işe girerse sizi de aile birleşimiyle ilgili olarak Kanada’ya çağırabilir ve oturma izni alabilirsiniz. Bu bi kesinlik değil ama iyi bi sebebiniz olmuş olur. Çocuklarınız da siz aldıktan sonraki aşama 🙂

 7. merhaba, koronavirüs muhabbetinden dolayı çok şey sekteye uğradı ancak şöyle söylentiler var koronadan dolayı insanlar çalışmak istemiyor, ülkelerin işçiye ihtiyacı olacak vs gibi. Benim kanada ‘ da akrabalarım var. Restoran işletiyorlar. Bana davet gönderecekler. Durum nasıl işler sizce ? Yanlarında çalışmak için.

  • Merhabalar Hasan Bey,

   Açıkçası ben tam tersi düşünüyorum, koronadan dolayı istihdam sorunu oluştu. Ama tamamıyla kişisel fikrim yani net birşey diyemez kimse.

   Ama söylediğiniz olay zaten koronavirüs ten bağımsız. Sizin kanada ya göçmen vizesine başvurmanız gerekli. Tabii ki davetiye orada işinize yarar.

 8. meraba gorkem bey
  ben ve esim kanadaya calismak icin gitmek istiyrz ben saglikciyim 14 yildir hemsire olarak calisiyorum esimde 16 yildir oto tamir ustasi orda nasil is bulabilirz nasil bi yol izlemeliyiz yardimci olursanz sevinirim

  • Merhabalar Ayşegül Hanım,

   Kanada dönem dönem çeşitli dallarda işçi alımları yapıyor. Fakat koronavirüs durumundan ötürü şuan bu tarz başvurular imkansız bir hal aldı. Bir süre işlerin düzelmesini ve yeniden duyurular yapılmasını beklemek gerekli.

   • Merhabalar. Ben lise mezunuyum. İyi seviyede ingilizcem var. Kanada’da yakın bir tanıdığım var. Eğitimime orda devam etmek istiyorum. Bahsettiğim tanıdığım bana maddi manevi her açıdan destek olacak. Gidebilme şansım nedir çok merak ediyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler. ??

   • Merhabalar Zübeyde Hanım,

    Bu okuldan kabul almanıza bağlı, vize değil okul konusuna yoğunlaşın derim. Sonraki aşamada tanıdığınızın olması işinize yarayacaktır.

 9. Merhaba Görkem abi, ben Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olsam Kanada’da çalışabilir miyim? 16 yaşındayım.

 10. Merhaba Görkem Bey
  ben eşim ve 16 yaşında oğlum Kanada ya gitmek isyoruz.
  Eşim piyano öğretmeni hacettepe mezunu yüksek lisans ve dr var
  kendi piyano metotları var Türkiye de aktif 200 öğrencili bir müzik okulumuz var.
  Ben kızılay kızılaç hemşiresiyim 23 yıl aktif hemşirelik mesleğimi yaptım sertifikalarımda mevcut.Kanada ya nasıl gidebiliriz.

  • Merhabalar Zeynep Hanım,

   Öncelikle kendinize orada iş aramakla başlayabilirsiniz. Özellikle eşiniz oradaki müzikle ilgili kurumlarda eğitmenlik için cv gönderebilir. Bunun dışında Kanada’nın kendi göçmen programına da başvurabilirsiniz. Burada yetkinliklerinize göre sıralanarak belli bir sıralamaya girenlere Kanada’da oturum izni imkanız sağlanıyor.

 11. Görkem bey merhaba. Sitenize tesadüfen denk geldim, öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben 36 yaşındayım, 3 yıldır işsizim. Ondan önce freelance çalıştım, sgk kaydım yok fakat düzenli gelirim var belgeleyebilirim. Son yıllarda boş durmayıp önlisans aşçılık diploması aldım, hiç tecrübem yok. Orada iki yıllık okullara sizce vize alabilme şansım var mı? Hani işsizim ya, eşim devlet memuru. Bir faydası olur mu?

  • Merhabalar Sinem Hanım,

   Açıkçası okul için vize almanız biraz zor gözüküyor. Bence eski yaptığınız işlerden edindiğiniz tecrübeleri kullanabileceğiniz bir iş bakabilir ya da kurmayı düşünebilirsiniz.

 12. Merhablar,
  Benim dayim 30 yildir kanada vatandaşi ve durumu cok ust düzeyde iyi. Bende universtite 2.sinfta okuyorum oraya 2 veya 3 aylik bir sure icin nasil gidebilirim.

  • Merhabalar Evliya Bey,

   Turistik vize başvurusu yapmanız gerekiyor.Eğer dayınız iyi bir konumdaysa size davet mektubu yollayabilir ve bu vize almanızı kolaylaştıracaktır.

 13. slm. ben kanada konusunda bilgi almak istiyorum. bu yaz eşim ve oğlumu kanadaya göndermek istiyorum. daha doğrusu eşim çok israr ediyor. çocukların daha iyi bir eğitim alması ve huzur içinde yaşamaları için. ben gitme yanlısı değilim. eşim eğitimini ingilterede yaptı. ekonomi bçlümü mezunu. daha sonra 1 yıl amerikada mastır yaptı. kanadada bir aile dostumuz var. kendisinin orda kurye şirketi var. nasıl bir yol izlemem gerekiyor. beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • Merhabalar Sevgili Övünç,

   Aslında eşinizin iyi bir eğitimi var gibi duruyor yani Amerika ve İngiltere referansları orada iş bulmasına yardımcı olacaktır. Bence tanıdıklarınız ve Linkedin gibi sosyal ağlar vasıtasıyla eşiniz alanında önce bir iş bulmalı. Kanada’da bir misyonunuz olmadıktan sonra oraya gitmek için teş şansınız konsolosluğun göçmen başvuruları olur ki bu da çok yüksek bir ihtimal sayılmaz günümüz için.

 14. Merhaba görkem bey ben32yılık tecrübeli fayans ustasıyım inşatın bir çok dalında tecrübeliyim başvuruyu şefaf ve açık şekilde bana tarif edersen sevinirim birkere başvursam eyer red gelirse tekrar zor diyorlar doğrumu porsder nedir konsolosluk hangi şehirlerde bana yardımcı olur san sevinirim teşekkürler ederim ilğine

  • Merhabalar İsmail Bey,

   Açıkçası bu koşullarda vize almak pek kolay değil. Yani göçmenlik konusundan söz ettim. Ama turistik vize başvurusunda her daim bulunabilirsiniz.

   Birkez red alan bir daha alamaz gibi birşey yok ama ilk seferde güçlü bir başvuruyla almak en iyisidir. Ankara ve İstanbul’da bulunuyor Kanada konsoloslukları, gitmeyi düşündüğünüz amaca göre direkt olarak başvuru yapabilirsiniz.

 15. Merhaba Görkem bey ben 56 yaşında emekliyim adıma kayıtlı 1 ev birde arsam var eşimde emekli ve çalışan kızım 3 aydır Kanada’da oturum müracatı yaptı sonuç bekliyor ben de yanına gitmek istiyorum kanadalı erkek arkadaşı var çalışan bana davetiye göndererek Kanada’ya gidebilirmiyim gidersem en az ne kadar kalabilirim kızım ileri seviyede İngilizce ve Çince biliyor

  • Merhabalar Aysel Hanım,

   Öncelikle herkesin özellikleri kendini bağlar. Yani kızınızı kabul ettiler ya da dil biliyor diye sizi de alacaklar diye birşey yok. Ancak kızınız orada yasal bir statü elde ederse size avantaj sağlayabilir. Daha Kanada’da kendi durumu belirsiz olan birisinden davet almanız birşey değiştirmez.

   Kanada’ya gitmek istiyorsanız kendi sosyal imkanlarınız ile turistik vizeye başvurabilirsiniz onun dışında kızınızın durumu netleşmeden davet v.s işe yaramayacaktır.

 16. Merhaba bende kanadaya gitmek isteyenlerdenim, erasmus projesiyle 1 defa yurt dışı tecrübem oldu. Agustos aylarında 18 yaşında olacağım ingilizceyi az biliyorum, kanadaya gidip dil kursu alıp işlerimi daha kolaya getirmek istiyorum. Ben muhasebeciyim bu arada. Sertifika iş bulmama kolaylık sağlarmı. Birde oradaki üniversitelerde devam edebilirmiyim okumaya? Teşekkürler?

  • Merhabalar Sevgili Emre,

   Daha 18 yaşına gelmeden muhasebeciyim demene şaştım 🙂 Bence önce iyi bir üniversite eğitimi düşünmelisin. Üniversite için Kanada olur mu dersen neden olmasın ? Ama en büyük şart ingilizce. Eğer ingilizcen ya da fransızcan iyi düzeyde değilse bu pek kolay değil. Hazırlık gibi programlarda iyi bir maddi destek isteyecek senden.

   Eğer maddi konularda iyi bir desteğin yoksa benim sana tavsiyem önce ülkemizde bir üniversiteye gir güzelce sonrasında da dil kursu için yazın başvurabilirsin vizeye, büyük ihtimalle de alırsın.

 17. görkem bey merhaba elektronik haberleşme teknikeriyim fakat ülkenin malum sartlarından dolayı taseronda ambulans soförlüğü yapıyorum suan pasaport cıkarttım ingilizce kursuna yazıldım dili çözdüğüme inandığım vakit gelecegimin iyi sartlarda olacagına inandığım her Türk vatandası gibi yurtdışı hayalim var simdi sorum şuu ben bu yurtdışına nasıl çıkarım :):) inan yıldım artık liyakat yerine her yerde torpil patlamasından :(( saygılar…

 18. Ben tecrübeli bir tır şoförüyüm geçenlerde haberlerde ve sosyal medyada izlediğime göre Kanada tır şöförü talebinde bulunmuş benim nerelere baş vurmam gerekir

  • Merhabalar İsmail Bey,

   Evet böyle bir haber vardı fakat 2019 yılı için hala geçerli olup olmadığı konusunda emin değilim. Güncel bilgi ve başvuruyu Kanada konsolosluklarından yapmanız gerekiyor.

  • Merhabalar abi, kanadaya turist vizesi için başvuru yaptığımda banka hesabımda para göstermem şart mışdır? Gösterecemsr kaç tl, dolar olması gerek? Ve asıl sorum : şu an için vize için başvuru yapa bilirmiyim? Türist vizesi için. Yollar açıkmı kapalımı

 19. Görkem bey merhaba. Ben sanat tarihi okudum hazırlık İngilizce okudum ve iş bulamıyorum sizce hangi yolla kanada ya başvuru yapmam daha makul olur

  • Merhabalar Süleyman Bey,

   Okumuş insanların mesleği dışında göç şansı biraz daha düşük oluyor tabii. Genelde meslek erbabı insanlar tercih ediliyor. Bence alanınızda iş bulmayı denemelisiniz, oradaki tanıdıklar veya linkedin gibi kurumsal başvurular üzerinden, yoksa tüm okul kimliğinizi çöpe atmış olursunuz.

 20. Selamlar, lise sona gidiyorum ve mf öğrencisiyim. Denemelerde gayet iyi yapiyorum büyük ihtimallle ilk 25 bine girecegim.Fakat ben okulu Kanada’da okumak istiyorum. Eger Kanada’da 5 yil boyunca okul okursam kanada vatandasligi alabiliyor muyum?

  • Merhabalar Sevgili Emin,

   İlk olarak Kanada vatandaşlığı senin için çok ileri bir konu. Önce Kanada’da üniversite okuma işine yoğunlaşman gerekir. Alacağın puandan çok dil bilgin bence çok daha önemli.

   Kanada’da bir üniversite programına başvurmak için ailenin desteğiyle okul ve çevrenden bilgi almalısın. Ben de yakın zaman sonra bunun için kapsamlı bir yazı hazırlayacağım. Görkemliyollar’ı takipte kalırsan işine yarayacaktır. Şimdilik iyi çalışmalar !

 21. Merhaba görkem bey mesleğim elektrikçi dil olarak da okulda öğrenilen standart seviyede kanadaya cok istiyorum gitmeyi kanadaya gitme ve oraya yerleşme şansımız nedir ve nasıl bir yol izlemeli nereden başlamalıyız kanadanın halen daha göçmen alım işlemi devam ediyor mu ne kadarlık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşir bu işlemler

  • Merhabalar Hüseyin Bey,

   Kanada eskisi kadar olmasa da göçmen alımları yapıyor tabii, genelde de sizin mesleğiniz tarzı işlerde fakat çok yüksek bi ihtimal olduğunu söyleyemem.

   Bence şimdilik yapmanız gereken kosolosluğa göçmen vizesi başvurusu yapmak ya da danışmanlık firmaları ile orada bi iş bulmayı sağlamak olabilir.

   Gerekli koşullar sağlandığı takdirde birkaç aya hallolur…

  • Merhabalar İsmail Bey,

   Eğer kendinize ait büronuz varsa burayla yeterince güçlü bir bağınız var demektir. Maddi olarak yeterlilikleri de sağlayabiliyorsanız, en yakın Kanada konsolosluğuna randevu alıp Kanada Turist Vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

   Yakın bir zaman diliminde Kanada vizesi alma konusunda yol gösterici bir yazı hazırlığındayım, oradan da faydalanırsınız diye düşünüyorum, iyi günler !

 22. Merhabalar..ben turkiyede özel egitimde sınıf öğretmenliği ve iş egitimi öğretmenliği yapiyorum..tabi ki şartları güzel olan huzurlu ve guvenli bir ülkede hepimiz yaşamak isteriz..benimle ilgili ne söyleyebilirsiniz?tessekkür ederim şimdiden.

  • Merhabalar Esra Hanım,

   Aslında öğretmenlik gibi mesleklerde kendi alanınızda yurtdışında iş bulmak biraz zor. Fakat özel eğitim öğretmenliği olduğu için şansınız daha yüksek. Kanada’da özellikle gönüllü özel eğitim etkinlikleri olabiliyor. Bu etkinlikler sonrasında kalıcı bir iş bulma şansınız da artacaktır.

 23. Görkem bey merhaba nasılsıniz. 40 yaşında devlet memuruyum.radyoloji teknikeriyim emar tomografi vs mesleki bilgim iyidir. Aynı zamanda aof işletme mezunuyum. İngilizcem lise düzeyinde anlayıp konuşma sorunu yasayanlardanim. Kanada ve orda yaşamak son zamanlarda epey bir beynimi meşgul ediyor. Temel amacım insani şartlarda yaşamak. Ve ilkokul çağında 3 çocuğum var. İlerde onların yerleşip insanca yaşayacağı bi kapı olmasını sağlamak. Nerden nasıl başlamam lazım. Öneriniz varsa mutlu olurum. Teşekkürler şimdiden.

  • Merhabalar İrfan Bey,

   Teşekkür ederim, iyiyim 🙂

   Kanada sağlık alanlarında zaman zaman alımlar yapıyor. Daha çok sizin içinde bulunduğunuz teknikerlik konuları da ön planda. Bence Kanada konsolosluğuna göçmenlik için başvuru yapmalısınız. Bu başvuruda yetkinliklerinizi de belirteceğiniz için olası bir alımda sizi de değerlendirebilirler.

   Bunun dışında Kanada’da iş bulma şansınız da tabii var. Danışmanlık firmaları ya da oradaki tanıdıklarınız size bir pozisyon bulabilirse bu şekilde de gidebilirsiniz.

 24. merhaba ben inşata ustayım evliyim 3 coçuğüm var kanadaya gitmek istiyorum ve zamanla aylemide gütürmek istiyorum nasıl gidebilirim teşekür ederim cevap

  • Merhaalar Talip Bey,

   Ben de inşaat sektöründen bir insanım. Maalesef ki Kanada bu sektör için iyi bir iş kapısı değil. Tabii ki yetkinliklerinize göre göçmen vizelerine başvurabilirsiniz fakat benim önerim Afrika ve Ortadoğu’daki Türk Firmaları olur size…

 25. Merhaba İşletme yüksek lisans yapıyorum. Gezi amaçlı şubat ara döneminde kanadaya gitmeyi düşünüyorum. Bu konuda hangi yolu izlemem gerekli,Tavsiye edebileceğiniz şehirler hangileri, teşekkür ederim.

  • Merhabalar Servet Bey,

   Şubata çok bir zaman kalmadı. Şimdiden Kanada vizesi için hazırlıklara başlamanız gerekiyor. Kanada vizesi için hali hazırda bir yazım yok fakat Amerika vizesi için olan yazı dizimi incelemenizi öneririm, benzer şeyler Kanada için de geçerli.

   Önce seyahat planı, vize, uçak bileti v.s şeklinde ilerlemelisiniz. Ben doğu yakasını öneririm, Toronto ve Montreal fazlasıyla ilginizi çekecektir. Vaktiniz olursa ve geçiş sağlayabilirseiz Vancouver da enteresan bi nokta 🙂

 26. Yüksek muhendisim
  Kanada gibi bir ülkede yetiştirmek istiyorum çocuklarımı.
  Kanada ya gitmeden, Kanada da işi nasıl bulurum.
  Konsolosluğa başvuruda bulunsam iş de bulurlar mı

  • Merhabalar İsmail Bey,

   Meslektaş sayılırız 🙂 Ben de bir yüksek mühendis adayıyım. Kanada’nın başvuru ile aldığı meslekler genelde işçi sınıfı için oluyor.

   Benim size önerim Linkedin üzerinden iş başvuruları yapmanız ve bağlantınızı genişletmeniz.

 27. Merhabalar bu yıl temmuz ayında canada turistik vizesine online olarak kendim başvurdum ve red aldım. Reddetme sebeplerinde finansal destek ve ülke çıkış garantisi veremediklerini belirtmişler. Kanadada arkadaşımı ziyarete gitmek istiyorum ve tekrar başvuru yapacağım fakat tavsiye almak istiyorum maddi olarak nekadar bütçem olmalı ve sizce en iyi yöntem turistik olarakmı müraacat etmek tekrardan. Üniversite öğrencisiyim ve malesef maddi durum olarak pek iyi bir konumda değilim.
  Şimdiden teşekkürler:)

  • Merhabalar Büşra Hanım,

   En iyi yöntem doğruyu beyan etmektir. Yani turistik olarak başvurmak 🙂

   2019’a yaklaştığımız şu günlerde yüksek döviz kurlarıyla beraber bence Kanada vizesi için en azından 30 bin lira civarı teminat gösterilebilmeli. Yüksek gelebilir ama Kanada Doları cinsinden ne kadar az bir tutar olduğunu görebilirsiniz.

   Eğer tutar bundan azsa, sizi buraya bağlayan teminat gösterebileceğiniz tapu, okul not ve başarınız, ya da başka olumlu konuları ön plana çıkarabilirsiniz. İyi bir seyahat planı da size avantaj sağlayacaktır.

 28. Merhabalar

  Ben de Kanada’ya gitmek isteyenlerdenim fakat orada iş kurmak istiyorum. Burada varolan birkaç dükkanım var ve belki de oraya da bir şube şeklinde olabilir. Fakat bu yatırımı ne boyutta yaparsak bi oturma yaşama şansımız olur sizce ? Aynı şekilde avrupada da seçenekler var hangisi daha kolay olur çok sağolun

  • Merhabalar,

   Aslında bahsettiğiniz konular için çok da acayip bir yatırım yapmanız gerekmiyor. Eğer orada sıfırdan bir şube açabilecek kadar yatırım yapabiliyorsanız bence göçmen vizesi almanız hiç zor değil.

   Avrupa’da ülkeden ülkeye değişmekle beraber Kanada’ya göre daha az bir miktar yeterli olur diye düşünüyorum.

 29. Merhaba Logistic 2 yillik bitirip dgs ile 4 yila tamamliyorum suanda . Amerikan kultur derneginden C2 sertifikasi aldim ama IELS veya TOEFL girmedim biraz zorlu olucagini dusunerek sonraya erteledim . Kendi meslegimde is bulamiyorum ulkemde . Bende bu yuzden videographer olarak suanda calismaktayim freelancer olarak . Bilmiyorum ise yarar mi ama daha onceden uzun sure 2inci ligte basketbol kariyerim vardi bu bir + olur mu fikrim yok . Su siralar kisacasi muzisyenlik ve video klip cekimleriyle mesgulum . Kanada da yasamak , calismak istiyorum tavsiyeniz nedir?

  • Merhabalar Yiğit Bey,

   Birçok alanda yetenek sahibi olmanız harika. Fakat Kanada’ya gidecekseniz bunlardan birini ön plana çıkarmalısınız. Lojistik konusunda orada tutunabilmeniz için bence iyi bir İngilizce’yi bahsettiğiniz sınavlarda belgelemelisiniz. Ayrıca Fransızca’yı da unutmayalım…

   Bence freelancer yaptığınız işlerle ilgili internetten Kanadalı şirketlerle iletişime geçebilir portfolyo gönderebilirsiniz. İlgilerini çekerse zaten sizi davet edeceklerdir, bu davetle vize almanız çok kolay olur.

 30. Merhaba
  24 yasındayım lise mezunuyum unıversıteyı bıraktım hayatım boyunca hep calıstım buralarda bırsey yok askerede gıtmedım bır cok meslekte tecrubemız var ama kagıt uzerınde belge falan ısterlerse oda yok dıl desen cem yılmazın dedıgı gıbı derdımı anlatacak kadar bılıyorum 😀 ama gıtmek ıstıyorum gercı dayım orda da ondanda goturmek ıcın bır hayır yok nasıl yaparız bende bılmıyorum napıcaz hocam ya ..

  • Merhabalar Sevgili Fırat,

   Sen olayı özetlemişssin bence. Oturarak olmuyor 🙂 Önce burada birşeyler edinmelisin ki onlar da seni tercih etsin. Şuan tek şansın Kanada’nın standart göçmen başvuruları gibi duruyor ama onu da pek önermem.

 31. meraba ismim erol ağır vasıta ve ağır iş makinesi operatörüyüm evli ve iki kız babasıyım.kanada hep tercih ettim ülkedir velakin oraya gitmenin hiçbir bilgim yok çocuklara yeni bi hayat vermek açısından çok istiyorum mesleğim çok değerli oldunu düşünyorum bilgi verebilirseniz çok teşekür

  • Merhabalar Erol Bey,

   Aslında Kanada’da iş makinesi operatörlüğü ve tır şoforlüğü gibi konularda çokça bir alım var. Yani şanslı bir meslek grubunda olduğunuzu söyleyebilirim. Bunun için Kanada konsolosluğunun göçmen birimine başvuru yapmalısınız. Bahsettiğiniz gibi siz ve çocuklarınız için iyi bir hayat sunabileceği ortada. İyi şanslar diliyorum !

  • Kanda tir soforlugu. Agir. Vasta. Isleri. Icin. En. Az ingilizce français. Okudugunuz. Anlamniz. Lazim. En. Az %50. Ote yamdan. 5. Seneyi. Bulur. Ehliyet almak. Tabi. Geline bilirse.
   En az. 5. Sene. Bogaz tokluguna. Turklerin. Yaninda. Calisacan. Care. Yok. Dil yoksa. Birde. Kamadaya gelmek. Var. Ingiltereye. Calisan. Turkiyede. Firmalrindaki. Soforlerin. Amerika. Kandaya. Konsoloslugunda. Vize. Veriyorlar. Bazilarin. Turist. Vizesi. Pasaportaki. Vizeler. Refarns. Oluyor. Kandaya. Gelip. Iltica yapanlar. Var. Bol sanslar

 32. Hangi üniversiteden mezun olduktan sonra (Ilk 1000 falan farketmez) master falan yaptiktan sonra kanada da rahatça iş bulabilirim

  • Bu benim konumu biraz aşıyor 🙂 Ülkemizde birçok güzide üniversite var. Fakat bence önemli olan konu kişisel başarı ve yetkinlik.

   Kendini geliştirebilen bir insanı hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin alırlar, çünkü ülkemizde iyi okula girebilmenin eş değeri yalnızca birkaç test sorusu…

 33. Halis tarakcı. Bende kanadaya gelmek istiyorum meslek marangoz hayırseverarkadaşlar istek yaparlarsa iş isteyi vizeyi veriyorlar milli eğitim bakanlığında ustalık belgemde var selamlar

  • Merhabalar Halis Bey,

   Kanada’nın marangozluk gibi el emeği işlerde daha bir cömert olduğu doğru. Ustalık belgesi ve dil seviyesi çok önemli. Zaman zaman bu alımlar olabiliyor konsolosluktan takip etmen en iyisi.

 34. merhaba kanadaya nasil giderim akrabam var durumu iyi is yeri var beni oraya cagiriyor ve gidemiyorum nasil giderim yardimci olurmusun

  • Merhabalar İbrahim Bey,

   Tanıdıklarınız olması iyi bir avantaj kesinlikle. Fakat onların size bir iş, kadro sunması lazım ki siz de ona göre başvuru yapın. Bu iş de sizin yetkinliğinizde bi iş olmalı ki bu adamı Türkiye’den getirtmeliyiz algısı olsun 🙂

   Bence bu konuyu önemserseniz vize işleriniz oldukça kolaylaşır, iyi şanslar !

   • kanada da olan akrabamin restorantı var benim meslegimde asciyim ben kendisiyle gorustum hani ben turkiyede şu sartlarda asci istiyorum derse kanada hukumeti kazeteye ilan ver demis istenen sartlarda burda asci bulamazsan en az 6 ay zaman icinde iki uc defa ilan vermen gerekiyormus ve ben burda aradim aşcıyı bulamadim turkiyede getirmek istiyorum oda baya zaman alir ve kesin degil demis ordan bir avukata tanismis ve bende kacak gitmeyi dusunuyorum goturen ler var oda cok maliyetli oluyor benim icin oneriniz nedir tesekurler

    • Yasal prosedür hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Öncelikle Kanada’da ilan verilip bulunamazsa Türkiye’den çağırılması normal. Size iyi şanslar diliyorum, kaçak konusunu hiçbir zaman tavsiye etmiyorum.

 35. Abi Merhaba Ben 18 yaşıma geldiğimde oraya çalışmayı düşünüyorum.Ve ekstradan orda yabancı dilimi geliştirmek istiyorum. İngilizce Diline az da olsa hakimim. Bana ne yapmamı söylermisin.

  • Merhaba Sevgili Serkan !

   Ülkemizden bu kadar umutsuz olma 🙂 Çalış ve ülkemizde en iyi şartları yaşayabil. Daha 18 yaşına gelmemiş bir birey olarak bu düşüncene ülkem adına üzüldüm.

   Ama tabii ki insanların başka ülkelerde yaşama hayali olabilir. Bu durumu da şöyle kabul ederim, gitmeden İngilizce ve tercihen Fransızca’nı iyi düzeyde tut. Üniversite sınavlarında da iyi puanlar elde et, bu sayede orada okuyabilirsin bu da yaşaman için iyi bir temel oluşturur.

 36. Merhaba;Türkiyede mimarim 2yıllık iş tecrübem var. Şuanda freelance olarak çalışıyorum.. Canadaya yaşamak ve çalışmak için gitmek istiyorum.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.Şansım sizce nedir? Teşekkürrler şimdiden…(:

  • Merhabalar Hande Hanım,

   Kanada zaman zaman çeşitli mesleklerde alım yapıyor, hatta geçenlerde kamyon şoförleri için bir fırsat vardı. Fakat tahmin edeceğiniz gibi bu göç alımları genelde hizmet sektöründe oluyor.

   Ben de bir İnşaat Mühendisiyim, sektörde yurtdışında iş yapan onlarca Türk firma var. Bence bu firmalarda yurtdışı deneyimi elde edip, ardından Kanada’daki iş ilanlarına başvurmalısınız. İyi bir deneyim ile emin olun görüşmeye çağıracaklardır.

  • Merhaba ben 18 yıl kanadada yasadım kanada vatandaşıyım benım sıze tavsıyem eger 2 yada 3 yıl gıbı bır sure egıtım masraflarınızı karşılayacak gucunuz varsa deneyın buradaki diplomanızı ve ısınızı yapabilmek ıcın bu egıtımı almak zorundasınız Turkıyeden başvuru yapabılırsınız puanlama sıstemını kullanarak sansınızı degerlendırıp oturumunuz alıp gıdebılırsınız puanlama sıstemınde mezun olduğunuz bolum tecrubenız yasınız seylere bakılıyor güzel bır ulkedır ama ılk bır kac yıl cok zorluk cekersınız

 37. Merhaba,
  Ben Mine. 42 yasindayim iki cocugum var. Velayetleri bende. Kamu Yönetimi mezunuyum ancak yıllardır sağlık sektöründe medikal alanda çalışıyorum. Dünyaca ünlü Amerikan ve İsvicre firmalarının Türkiye grubunda çalıştım. Kanada’ ya yerleşmeyi çok istiyorum. Ancak nereden başlayacağımı bilemiyorum. Şansım nedir?
  Tavsiyelerinizi öğrenmek isterim.
  Şimdiden teşekkür ederim…..

  • Merhabalar Mine Hanım,

   Aslında bu konuların direkt uzmanı sayılmam fakat bildiklerim ölçüsünde size tavsiyem, mesleğinizle ilgili orada iş bulmanız. Orada varsa tanıdığınız iş görebilir, ya da linkedin gibi sitelerden başvuru yapabilirsiniz.

   Diğer yol ise direkt olarak Kanada konsolosluğuna göçmenlik için başvuruda bulunmanız. Kanada diğer ülkelerin aksine yeteneklerinize göre de göçmenlik başvurusu alıyor ve Türkiyede’ki birikiminiz orada avantaja dönüşebiliyor.

   • Merhaba Görkem bey Kanada da yaşamak için başvuruları nereye yapıyoruz yardımcı olurmusunuz Türkiye’de bilgi alacağım numarası olan bi yer varmı

    • Merhabalar Meltem Hanım,

     Kanada konsolosluklarına direkt olarak yapabilirsiniz, aslında çoğu bilgi de yazıyor biraz ingilizceniz varsa. Ayrıca danışmanlık da alabilirsiniz bu konuda şuna gidin diyemem ama araştırırsanız zaten karşınıza kolayca çıkacaktır.

 38. Merhaba. Ben eylül. Kanada’ya gitmeyi ve orada kendime bir hayat kurmayı çok istiyorum. Ailemle yaşıyorum. 25 yaşındayım ve Trans kadınım. Türkiye’de kadın olmak ta zor trans kadın olmak ta zor. Türkiye’den her bakımdan çok korkuyorum. Ayrıca psikiyatrik engelliyim. Hastalığımın adı Yaygın gelişimsel bozukluk. Engelli raporum mevcut. Kanada’ya gidebilmek için atmam gereken adımlar neler?

  • Merhabalar,

   Açıkçası Kanada’da yaşama şansı çoğu vatandaşımız için oldukça zor. Onların sizi isteyebileceği özelliklere ya da yeteneklere sahip olmanız gerekir. Fakat bahsettiğiniz sağlık durumları belki sizi kabul etmeleri için bir sebep olabilir. Benim tavsiyem konsolosluğun göçmen birimiyle iletişime geçip bu konuda başvuru yapmanız olacaktır. Acil şifalar ve bol mutluluklar diliyorum !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.