Kanada’ya Gitmek İstiyorum, Seçenekler Neler ?

Seyahat Rehberi

Kanada’ya Gitmek İstiyorum, Seçenekler Neler ?


Türkiye’den başka bir yerde yaşamayı hiç düşünmedim doğrusu. Ben kendi yaşadığım topraklardaki garip ritüelleri bile seviyorum, yurtdışında gezdiğim onlarca ülkenin ardından bile tekrar ülkeme dönmek istiyorum. 

Fakat Kanada’ya gitmek hatta Kanada’ya göç etmek gibi düşünceleri olanları da anlayabiliyorum. Bugün Kanada’ya gidiş seçeneklerini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Kanada’ya Nasıl Gidilir ?

Bu tarz yazılarımda hep dediğim gibi öncelikle neden gideceğinizi bilmelisiniz. Ben turistik olarak burayı gezmek mi istiyorum, yoksa öğrenci olarak kendimi geliştirmek mi ?

Belki de orada yaşamak istiyorumdur. İşte buna karar verdikten sonra Kanada’ya gitmeniz çok daha kolay olacak

Temsili Kanada Bayrağı

Kanada’da Turist Olmak

İşte bu benim ! Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi Kanada’da da turist olmak olmak istiyorum. Montreal’den Toronto’ya hatta Vancouver’e kadar bu ülkeyi görmek keşfetmek.

Kanada’yı turist olarak gezmek için, seyahat planlamanıza şimdiden başlamalısınız. Öncelikle yeterli gördüğünüz parayı biriktirmeli ve uçak biletlerini kontrol etmelisiniz. Ardından Kanada’ya vize başvurusu yapmak gerekli. Standart gezi planlarını içeren bu tip Kanada gezisi için yurtdışına çıkmak istiyorum başlıklı yazımı takip edebilirsiniz.

Kanada’da Öğrencilik

Kanada eğitim olmak için en güzide ülkelerden biri. Ülkede konuşulan Fransızca ve İngilizce aslında onların karma kültürünü de göstermekte. Bu karma kültür ve dil size çok daha iyi bir eğitim sağlayacaktır.

Kanada’ya öğrenci olmak gitmek için biraz paramız olması şart. Tabii her zaman dediğim gibi eğer iyi bir öğrenci isek ve bizi diğerlerinden ayıran başarılarımız, özelliklerimiz varsa belki de burs kazanabiliriz !

Kanada’da eğitim görmek isteyenler öncelikle ilgili acenteleri araştırmalı, okullarındaki rehberlik servislerine konuyu aktarmalı.

Melbourne Genel Görünüm

Kanada’ya Göç Etmek ve Çalışma

Ben ülkemizden kimsenin gitmesini istemem ! Ama kalın da diyemiyorum, özellikle Kanada’nın sunduğu yaşam standartları gerçekten üst düzeyde. 

Kanada’ya göç etmek ya da orada yaşamak istiyorsak bunun en garantili yolu, kendimize oradan iş bulmak olacaktır. Biz Kanada’ya burada elde ettiklerimizle gidersek onların da bizi kabul etme şansı çok daha yüksek olur.

Kanada ayrıca iltica benzeri uygulamalar da yürütüyor. Ülkemizdeki Kanada konsoloslukları bu konuda başvurular alıyor. Bu başvurularda yine sizin ülkemizdeki sosyo-kültürel durumunuz, mesleğiniz, yeterlilikleriniz önemseniyor. Ayrıca bu görüşmelerde sizin orada uyumlu şekilde yaşayabileceğinizin izlenimini vermeniz gerekli.

Kanada’ya Gitmek Ne Kadar ?

Bu başlığı benim gibi turist, gezgin arkadaşlarım için yazdım. 2018’in dünyasında Kanada’ya gitmek için en azından 4-5 bin lirayı cebimize koymamız gerekiyor.

2 bin lira bandında gidiş-dönüş uçak biletleri alınabiliyor. Vize ve pasaport masrafları ile beraber bu kalemi 3 bin lira civarına kapatabiliriz. Kalan 2 bin lirayı da en azından orada 1 hafta geçirmek için yeterli görüyorum. Bu bahsettiğim fiyatlar tabii ki tasarruflu bir seyahat planı ile uygulayabilirsiniz.

Kanada’nın Yanıbaşındaki Birleşik Devletlerden / New York ve Ben

Kanada’da Hayat Pahalı mı ?

Kanada’da hayat evet pahalı ! Bize göre nerede hayat pahalı değil ki…

Fakat geçinemeyeceğimiz kadar çok değil. Sonuçta biz gezme aşkı olan insanlarız. Gerekirse marketten alışveriş yapar, ekmek arası peynir yeriz ama yine de keyifle gezeriz ! Kanada’ya giderken bu kalemden çok çekinmeyin.

Kanada Vizesi Hakkında

Son ve en önemli olarak Kanada Vizesi var ! Kanada’ya giderken Türk vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Bu vize Amerika ile beraber en çok korkulan vizelerden 🙂 Fakat vize alma işleminden korkmayın. Yakın bir zaman sonra Kanada vizesi hakkında kapsamlı bir yazı kaleme alacağım.

Şimdilik benim gibi Amerika vizesi olanların çok daha kolay şekilde özel bir programlar Kanada vizesi alabildiğini hatırlatıp, yazımı burada noktalıyorum. Son olarak, dünyayı asla bir ülke ile sınırlandırmayın ! Hep beraber Görkemliyollar’a 🙂

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

20 Yorum Bırakılmış

 1. Eylül Gürkan says:

  Merhaba. Ben eylül. Kanada’ya gitmeyi ve orada kendime bir hayat kurmayı çok istiyorum. Ailemle yaşıyorum. 25 yaşındayım ve Trans kadınım. Türkiye’de kadın olmak ta zor trans kadın olmak ta zor. Türkiye’den her bakımdan çok korkuyorum. Ayrıca psikiyatrik engelliyim. Hastalığımın adı Yaygın gelişimsel bozukluk. Engelli raporum mevcut. Kanada’ya gidebilmek için atmam gereken adımlar neler?

  • Merhabalar,

   Açıkçası Kanada’da yaşama şansı çoğu vatandaşımız için oldukça zor. Onların sizi isteyebileceği özelliklere ya da yeteneklere sahip olmanız gerekir. Fakat bahsettiğiniz sağlık durumları belki sizi kabul etmeleri için bir sebep olabilir. Benim tavsiyem konsolosluğun göçmen birimiyle iletişime geçip bu konuda başvuru yapmanız olacaktır. Acil şifalar ve bol mutluluklar diliyorum !

 2. Mine Özdemir says:

  Merhaba,
  Ben Mine. 42 yasindayim iki cocugum var. Velayetleri bende. Kamu Yönetimi mezunuyum ancak yıllardır sağlık sektöründe medikal alanda çalışıyorum. Dünyaca ünlü Amerikan ve İsvicre firmalarının Türkiye grubunda çalıştım. Kanada’ ya yerleşmeyi çok istiyorum. Ancak nereden başlayacağımı bilemiyorum. Şansım nedir?
  Tavsiyelerinizi öğrenmek isterim.
  Şimdiden teşekkür ederim…..

  • Merhabalar Mine Hanım,

   Aslında bu konuların direkt uzmanı sayılmam fakat bildiklerim ölçüsünde size tavsiyem, mesleğinizle ilgili orada iş bulmanız. Orada varsa tanıdığınız iş görebilir, ya da linkedin gibi sitelerden başvuru yapabilirsiniz.

   Diğer yol ise direkt olarak Kanada konsolosluğuna göçmenlik için başvuruda bulunmanız. Kanada diğer ülkelerin aksine yeteneklerinize göre de göçmenlik başvurusu alıyor ve Türkiyede’ki birikiminiz orada avantaja dönüşebiliyor.

 3. Merhaba;Türkiyede mimarim 2yıllık iş tecrübem var. Şuanda freelance olarak çalışıyorum.. Canadaya yaşamak ve çalışmak için gitmek istiyorum.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.Şansım sizce nedir? Teşekkürrler şimdiden…(:

  • Merhabalar Hande Hanım,

   Kanada zaman zaman çeşitli mesleklerde alım yapıyor, hatta geçenlerde kamyon şoförleri için bir fırsat vardı. Fakat tahmin edeceğiniz gibi bu göç alımları genelde hizmet sektöründe oluyor.

   Ben de bir İnşaat Mühendisiyim, sektörde yurtdışında iş yapan onlarca Türk firma var. Bence bu firmalarda yurtdışı deneyimi elde edip, ardından Kanada’daki iş ilanlarına başvurmalısınız. İyi bir deneyim ile emin olun görüşmeye çağıracaklardır.

 4. Serkan Dal says:

  Abi Merhaba Ben 18 yaşıma geldiğimde oraya çalışmayı düşünüyorum.Ve ekstradan orda yabancı dilimi geliştirmek istiyorum. İngilizce Diline az da olsa hakimim. Bana ne yapmamı söylermisin.

  • Merhaba Sevgili Serkan !

   Ülkemizden bu kadar umutsuz olma 🙂 Çalış ve ülkemizde en iyi şartları yaşayabil. Daha 18 yaşına gelmemiş bir birey olarak bu düşüncene ülkem adına üzüldüm.

   Ama tabii ki insanların başka ülkelerde yaşama hayali olabilir. Bu durumu da şöyle kabul ederim, gitmeden İngilizce ve tercihen Fransızca’nı iyi düzeyde tut. Üniversite sınavlarında da iyi puanlar elde et, bu sayede orada okuyabilirsin bu da yaşaman için iyi bir temel oluşturur.

 5. ibrahim aktas says:

  merhaba kanadaya nasil giderim akrabam var durumu iyi is yeri var beni oraya cagiriyor ve gidemiyorum nasil giderim yardimci olurmusun

  • Merhabalar İbrahim Bey,

   Tanıdıklarınız olması iyi bir avantaj kesinlikle. Fakat onların size bir iş, kadro sunması lazım ki siz de ona göre başvuru yapın. Bu iş de sizin yetkinliğinizde bi iş olmalı ki bu adamı Türkiye’den getirtmeliyiz algısı olsun 🙂

   Bence bu konuyu önemserseniz vize işleriniz oldukça kolaylaşır, iyi şanslar !

   • ibrahim aktas says:

    kanada da olan akrabamin restorantı var benim meslegimde asciyim ben kendisiyle gorustum hani ben turkiyede şu sartlarda asci istiyorum derse kanada hukumeti kazeteye ilan ver demis istenen sartlarda burda asci bulamazsan en az 6 ay zaman icinde iki uc defa ilan vermen gerekiyormus ve ben burda aradim aşcıyı bulamadim turkiyede getirmek istiyorum oda baya zaman alir ve kesin degil demis ordan bir avukata tanismis ve bende kacak gitmeyi dusunuyorum goturen ler var oda cok maliyetli oluyor benim icin oneriniz nedir tesekurler

    • Yasal prosedür hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Öncelikle Kanada’da ilan verilip bulunamazsa Türkiye’den çağırılması normal. Size iyi şanslar diliyorum, kaçak konusunu hiçbir zaman tavsiye etmiyorum.

 6. Halis tarakci says:

  Halis tarakcı. Bende kanadaya gelmek istiyorum meslek marangoz hayırseverarkadaşlar istek yaparlarsa iş isteyi vizeyi veriyorlar milli eğitim bakanlığında ustalık belgemde var selamlar

  • Merhabalar Halis Bey,

   Kanada’nın marangozluk gibi el emeği işlerde daha bir cömert olduğu doğru. Ustalık belgesi ve dil seviyesi çok önemli. Zaman zaman bu alımlar olabiliyor konsolosluktan takip etmen en iyisi.

 7. Ahmet Yilmaz says:

  Hangi üniversiteden mezun olduktan sonra (Ilk 1000 falan farketmez) master falan yaptiktan sonra kanada da rahatça iş bulabilirim

  • Bu benim konumu biraz aşıyor 🙂 Ülkemizde birçok güzide üniversite var. Fakat bence önemli olan konu kişisel başarı ve yetkinlik.

   Kendini geliştirebilen bir insanı hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin alırlar, çünkü ülkemizde iyi okula girebilmenin eş değeri yalnızca birkaç test sorusu…

 8. erol kayoğlu says:

  meraba ismim erol ağır vasıta ve ağır iş makinesi operatörüyüm evli ve iki kız babasıyım.kanada hep tercih ettim ülkedir velakin oraya gitmenin hiçbir bilgim yok çocuklara yeni bi hayat vermek açısından çok istiyorum mesleğim çok değerli oldunu düşünyorum bilgi verebilirseniz çok teşekür

  • Merhabalar Erol Bey,

   Aslında Kanada’da iş makinesi operatörlüğü ve tır şoforlüğü gibi konularda çokça bir alım var. Yani şanslı bir meslek grubunda olduğunuzu söyleyebilirim. Bunun için Kanada konsolosluğunun göçmen birimine başvuru yapmalısınız. Bahsettiğiniz gibi siz ve çocuklarınız için iyi bir hayat sunabileceği ortada. İyi şanslar diliyorum !

 9. Fırat Bugan says:

  Merhaba
  24 yasındayım lise mezunuyum unıversıteyı bıraktım hayatım boyunca hep calıstım buralarda bırsey yok askerede gıtmedım bır cok meslekte tecrubemız var ama kagıt uzerınde belge falan ısterlerse oda yok dıl desen cem yılmazın dedıgı gıbı derdımı anlatacak kadar bılıyorum 😀 ama gıtmek ıstıyorum gercı dayım orda da ondanda goturmek ıcın bır hayır yok nasıl yaparız bende bılmıyorum napıcaz hocam ya ..

  • Merhabalar Sevgili Fırat,

   Sen olayı özetlemişssin bence. Oturarak olmuyor 🙂 Önce burada birşeyler edinmelisin ki onlar da seni tercih etsin. Şuan tek şansın Kanada’nın standart göçmen başvuruları gibi duruyor ama onu da pek önermem.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*