Kanada’ya Gitmek İstiyorum, Seçenekler Neler ?

Seyahat Rehberi

Kanada’ya Gitmek İstiyorum, Seçenekler Neler ?


Türkiye’den başka bir yerde yaşamayı hiç düşünmedim doğrusu. Ben kendi yaşadığım topraklardaki garip ritüelleri bile seviyorum, yurtdışında gezdiğim onlarca ülkenin ardından bile tekrar ülkeme dönmek istiyorum. 

Fakat Kanada’ya gitmek hatta Kanada’ya göç etmek gibi düşünceleri olanları da anlayabiliyorum. Bugün Kanada’ya gidiş seçeneklerini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Kanada’ya Nasıl Gidilir ?

Bu tarz yazılarımda hep dediğim gibi öncelikle neden gideceğinizi bilmelisiniz. Ben turistik olarak burayı gezmek mi istiyorum, yoksa öğrenci olarak kendimi geliştirmek mi ?

Belki de orada yaşamak istiyorumdur. İşte buna karar verdikten sonra Kanada’ya gitmeniz çok daha kolay olacak

Temsili Kanada Bayrağı

Kanada’da Turist Olmak

İşte bu benim ! Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi Kanada’da da turist olmak olmak istiyorum. Montreal’den Toronto’ya hatta Vancouver’e kadar bu ülkeyi görmek keşfetmek.

Kanada’yı turist olarak gezmek için, seyahat planlamanıza şimdiden başlamalısınız. Öncelikle yeterli gördüğünüz parayı biriktirmeli ve uçak biletlerini kontrol etmelisiniz. Ardından Kanada’ya vize başvurusu yapmak gerekli. Standart gezi planlarını içeren bu tip Kanada gezisi için yurtdışına çıkmak istiyorum başlıklı yazımı takip edebilirsiniz.

Kanada’da Öğrencilik

Kanada eğitim olmak için en güzide ülkelerden biri. Ülkede konuşulan Fransızca ve İngilizce aslında onların karma kültürünü de göstermekte. Bu karma kültür ve dil size çok daha iyi bir eğitim sağlayacaktır.

Kanada’ya öğrenci olmak gitmek için biraz paramız olması şart. Tabii her zaman dediğim gibi eğer iyi bir öğrenci isek ve bizi diğerlerinden ayıran başarılarımız, özelliklerimiz varsa belki de burs kazanabiliriz !

Kanada’da eğitim görmek isteyenler öncelikle ilgili acenteleri araştırmalı, okullarındaki rehberlik servislerine konuyu aktarmalı.

Melbourne Genel Görünüm

Kanada’ya Göç Etmek ve Çalışma

Ben ülkemizden kimsenin gitmesini istemem ! Ama kalın da diyemiyorum, özellikle Kanada’nın sunduğu yaşam standartları gerçekten üst düzeyde. 

Kanada’ya göç etmek ya da orada yaşamak istiyorsak bunun en garantili yolu, kendimize oradan iş bulmak olacaktır. Biz Kanada’ya burada elde ettiklerimizle gidersek onların da bizi kabul etme şansı çok daha yüksek olur.

Kanada ayrıca iltica benzeri uygulamalar da yürütüyor. Ülkemizdeki Kanada konsoloslukları bu konuda başvurular alıyor. Bu başvurularda yine sizin ülkemizdeki sosyo-kültürel durumunuz, mesleğiniz, yeterlilikleriniz önemseniyor. Ayrıca bu görüşmelerde sizin orada uyumlu şekilde yaşayabileceğinizin izlenimini vermeniz gerekli.

Kanada’ya Gitmek Ne Kadar ?

Bu başlığı benim gibi turist, gezgin arkadaşlarım için yazdım. 2018’in dünyasında Kanada’ya gitmek için en azından 4-5 bin lirayı cebimize koymamız gerekiyor.

2 bin lira bandında gidiş-dönüş uçak biletleri alınabiliyor. Vize ve pasaport masrafları ile beraber bu kalemi 3 bin lira civarına kapatabiliriz. Kalan 2 bin lirayı da en azından orada 1 hafta geçirmek için yeterli görüyorum. Bu bahsettiğim fiyatlar tabii ki tasarruflu bir seyahat planı ile uygulayabilirsiniz.

Kanada’nın Yanıbaşındaki Birleşik Devletlerden / New York ve Ben

Kanada’da Hayat Pahalı mı ?

Kanada’da hayat evet pahalı ! Bize göre nerede hayat pahalı değil ki…

Fakat geçinemeyeceğimiz kadar çok değil. Sonuçta biz gezme aşkı olan insanlarız. Gerekirse marketten alışveriş yapar, ekmek arası peynir yeriz ama yine de keyifle gezeriz ! Kanada’ya giderken bu kalemden çok çekinmeyin.

Kanada Vizesi Hakkında

Son ve en önemli olarak Kanada Vizesi var ! Kanada’ya giderken Türk vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Bu vize Amerika ile beraber en çok korkulan vizelerden 🙂 Fakat vize alma işleminden korkmayın. Yakın bir zaman sonra Kanada vizesi hakkında kapsamlı bir yazı kaleme alacağım.

Şimdilik benim gibi Amerika vizesi olanların çok daha kolay şekilde özel bir programlar Kanada vizesi alabildiğini hatırlatıp, yazımı burada noktalıyorum. Son olarak, dünyayı asla bir ülke ile sınırlandırmayın ! Hep beraber Görkemliyollar’a 🙂

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. Eylül Gürkan says:

    Merhaba. Ben eylül. Kanada’ya gitmeyi ve orada kendime bir hayat kurmayı çok istiyorum. Ailemle yaşıyorum. 25 yaşındayım ve Trans kadınım. Türkiye’de kadın olmak ta zor trans kadın olmak ta zor. Türkiye’den her bakımdan çok korkuyorum. Ayrıca psikiyatrik engelliyim. Hastalığımın adı Yaygın gelişimsel bozukluk. Engelli raporum mevcut. Kanada’ya gidebilmek için atmam gereken adımlar neler?

    • Merhabalar,

      Açıkçası Kanada’da yaşama şansı çoğu vatandaşımız için oldukça zor. Onların sizi isteyebileceği özelliklere ya da yeteneklere sahip olmanız gerekir. Fakat bahsettiğiniz sağlık durumları belki sizi kabul etmeleri için bir sebep olabilir. Benim tavsiyem konsolosluğun göçmen birimiyle iletişime geçip bu konuda başvuru yapmanız olacaktır. Acil şifalar ve bol mutluluklar diliyorum !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*