Yeşil Pasaport'a Vize Gereken Amerika'dan / Los Angeles, Kaliforniya

Yeşil Pasaport'a Vize Gereken Amerika'dan / Los Angeles, Kaliforniya

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi

Amerika Vize Başvurusunda Banka Hesabında Kaç Para Gösterilmeli ?


Keyifli günler, Amerika’ya gitmek konulu yazı dizimde bugün “dolar”lar var, yani para konuşur 🙂 Bakmayın böyle dediğime, belki de Amerika vizesi almanız için hiç para gerekmeyecek !

Yazımda bireysel tecrübelerim ile “amerika vize başvurusunda” banka hesabında ne kadar para göstermemiz gerektiğinden bahsedeceğim, kısaca Amerika’ya gitmek için maddi yeterlilik rehberi 🙂

Golden Gate Köprüsü Altından Geçen Kocaman Cruise Gemisi 🙂 Batı Amerika Gezimden

Kaç Gün Kalacaksın ?

Size rakamlar vermeden önce bu işin mantığını anlamak gerek. Amerika sizden bir zenginlik göstergesi istemiyor, yalnızca Amerika gezinizde yeterli paranız olup olmadığını öğrenmeliler.

Bunu anladıktan sonra konuyu detaylandırabiliyoruz, yani bankada olması gereken para geziden geziye değişir. Eğer 1 haftalık bir gezi planlıyorsak 10 dolar gerekliyse, 1 ay kalacaksak doğal olarak 40 dolar gerekir.

Golden Gate Köprüsü ile San Francisco, ABD

Ne İçin Gidiyorsun ?

E tabi neden gittiğimiz de önemli ! Yüksek lisans için öğrenci vizesi alıyorum diyorsanız, siz orada uzun bir süre kalacaksınız demektir. Öyle 3-5 bin dolar gösterip bu vizeyi alabileceğinizi sanmıyorsunuz umarım ?

Oysa eğer kendi halinde sırt çantalı bir turist iseniz, üstteki tutarlar belki de işinizi görecek.

Sausalito’ya Doğru Yürürken, California

Ne Kadar Para Gerekir ?

İnternetteki birçok yazı bu konuda genel geçer davranıyor, ben rakamlar vereceğim. Örnek olarak başvurulan bir B1/B2 Turistik Amerika Vizesi’nde eğer 15 günlük bir seyahat planlıyorsak, banka hesabımızda en az 5.000 dolar birikmiş para gösterebilmeliyiz, güncel Dolar kuru ile yaklaşık 35 bin tl.

Bu tutarın altındaki başvurularda görevli, eğitim düzeyinize, çalıştığınız yere ve vize geçmişinize bakacaktır. Çünkü hepimiz insanız belki de o an paramızı harcamıştık, ya da bir araba almıştık ? Fakat iyi bir maaş bordrosu ve iyi bir pozisyon göstergesi sunabilirsek bunu bertaraf edebiliriz.

Ben daha kısa süreli bir gezi planlıyorum 5-10 gün kalacağım diyenler de minimum 3.000 dolar gösterebilmeli. Zaten bu tutarları gösteremiyorsanız bence gitmeyin ! Örneğin Güneydoğu Asya’da daha uygun ve keyifli alternatifler var. Ülkemiz insanı ayağını yorganına göre uzatmamaya öyle alışkın ki…

Bankada ne kadar para gerektiği konusunda kişiye göre farklı sonuçlar çıkabileceğinden yorum bölümünden bana gezi planınızı yazarsanız ben size uygun gerekli banka hesap dökümünü söyleyebilirim !

Özgürlük Heykeli İle, New York 🙂

Banka Hesabında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tek önemli olan paranın miktarı da değil. Bir de bu paranın bize ait olup olmadığı var. Ne mi demek istiyorum ?

Çoğumuz vize başvurusundan önce, sağdan soldan paraları bir hesapta toplayıp orada en yüksek tutarları yakalamaya çalışıyoruz. Fakat banka hesap dökümünde bu hareketler gözüküyor, sonu da vize reddine varıyor. Sizin yapmanız gereken, düzenli bir giriş çıkış hacmi olan bir hesap göstermek, öyle bir gün önce 10 bin dolar yatırayım yok !

Liberty Adasından, Manhattan’ı İzlerken / Doğu Amerika Gezimden

Başkasını Sponsor Gösterebilir miyim ?

Bankada göstereceğiniz para size ait olmaya da bilir. Fakat bu konu daha çok öğrenciliği devam eden ve 25 yaşının altındaki kişiler için geçerli. Amerika bahsettiğim koşuldaki insanları, ailelerinin maddi koşulu altında görüp anne veya babalarının sponsorluğunu kabul edebilir.

Ancak siz çalışan, yetişkin bir insansanız, neden başka birini sponsor gösteresiniz ? Amerika bu durumda sizi hala kendi ayakları üzerinde duramayan bir insan gibi düşünüp de vize vermeyebilir.

Los Angeles Sokaklarından 🙂

Param Yok Ne Yapabilirim ?

“Parası olmayan evinde oturur !” 🙂 E benim de param yoktu, nasıl Amerika vizesi aldım ?

Çünkü Amerika’ya gitmenin tek yolu para değildir. Eğer siz kendinizi değerli bir birey olarak görüp, bunu onlara anlatabilirseniz o banka hesabı sorulmaz !

Peki kendimize nasıl değer katacağız ? İyi bir okul, devamlı bir iş, yürüttüğümüz projeler, düzgün bir gezi planı… Böyle onlarca şey sayabilirim, kendinizi önemli hissettirecek herşey bu listeye girer. İsterseniz Amerika vizesinde size avantaj sağlayacak özellikleri listelediğim yazıma bu göz atın.

Yazımı burada noktalıyorum. Amerika vizesi yazı dizim kapsamında, genel başvuru aşamalarına, vize görüşmesi tavsiyelerime, vize reddi sonrası yapılacaklara, yeşil pasaportlular için Amerika vizesi rehberime ve Amerika vizesi için gerekli belgelere, üzerlerindeki linklerden ulaşabilirsiniz, Amerika vizesi almanız dilekleriyle…

Yazının Devamı: Amerika Vize Görüşmesi İçin Vize Aldıracak Tavsiyelerim Neler ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

6 Yorum Bırakılmış

 1. Tuğba kara says:

  Merhaba bi sorum olacaktı yardımcı olurmusunuz

  • Merhabalar Tuğba Hanım,

   Keşke direk sorunuzu yazsaydınız, şuan cevabını okuyor olurdunuz 🙂 Umarım en yakın sürede yoruma cevap şeklinde sorunuzu iletirsiniz ! Tüm okuyucularıma keyifle yardımcı olurum tabii ki.

 2. Ayşenur yıldız says:

  Merhaba,ben mimarlık öğrencisiyim.Amerika’ya staj için gitmek istiyorum 3 aylığına.J1 vizesi gerekiyor.Vize görüşmesinde banka hesabımda yaklaşık ne kadar olması gerekir?

  • Merhaba Sevgili Ayşenur,

   Eğer seni kabul eden resmi bir kurum var ise, yalnızca günlük harcama, konaklama ve yol masraflarına tekabul edecek bir tutar yeterlidir.

   Fakat 3 ay göze alındığında tahmini 5-10 bin doların bulunması bence en iyisi. Tabii bu staj yapacağın firmanın sana sunacağı olanaklara göre değişebilir.

 3. Merhaba Görkem,
  Ben bilgisayar müh. öğrencisiyim. Amerika’da küçük bir start-up şirketinde staja gitmeyi planlıyorum. J1 vizesi nin turist vizesine göre farkları nelerdir? J1 vizesi almak daha mı zor? Turist vizesiyle staj yapanlar olmuş.

  • Merhaba Sevgili Berk,

   Öncelikle vize almanın zorluğu kişiye göre değişir, vize türüne göre değil 🙂 Normal olan senin stajını ayarlayıp bunun akabinde göçmen olmayan değişim – staj vizesi olan J1’e başvurmandır.

   Turistik vizesi ile staj yapman doğru olmaz, en azından sonralarda Amerika’da bu stajı kabul gördüremeyebilirsin.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*