Keyifli günler, Amerika’ya gitmek konulu yazı dizimde bugün “dolar”lar var, yani para konuşur 🙂 Bakmayın böyle dediğime, belki de Amerika vizesi almanız için hiç para gerekmeyecek !

Yazımda bireysel tecrübelerim ile “amerika vize başvurusunda” banka hesabında ne kadar para göstermemiz gerektiğinden bahsedeceğim, kısaca Amerika’ya gitmek için maddi yeterlilik rehberi 🙂

Golden Gate Köprüsü Altından Geçen Kocaman Cruise Gemisi 🙂 Batı Amerika Gezimden

Kaç Gün Kalacaksın ?

Size rakamlar vermeden önce bu işin mantığını anlamak gerek. Amerika sizden bir zenginlik göstergesi istemiyor, yalnızca Amerika gezinizde yeterli paranız olup olmadığını öğrenmeliler.

Bunu anladıktan sonra konuyu detaylandırabiliyoruz, yani bankada olması gereken para geziden geziye değişir. Eğer 1 haftalık bir gezi planlıyorsak 10 dolar gerekliyse, 1 ay kalacaksak doğal olarak 40 dolar gerekir.

Golden Gate Köprüsü ile San Francisco, ABD

Ne İçin Gidiyorsun ?

E tabi neden gittiğimiz de önemli ! Yüksek lisans için öğrenci vizesi alıyorum diyorsanız, siz orada uzun bir süre kalacaksınız demektir. Öyle 3-5 bin dolar gösterip bu vizeyi alabileceğinizi sanmıyorsunuz umarım ?

Oysa eğer kendi halinde sırt çantalı bir turist iseniz, üstteki tutarlar belki de işinizi görecek.

Sausalito’ya Doğru Yürürken, California

Ne Kadar Para Gerekir ?

İnternetteki birçok yazı bu konuda genel geçer davranıyor, ben rakamlar vereceğim. Örnek olarak başvurulan bir B1/B2 Turistik Amerika Vizesi’nde eğer 15 günlük bir seyahat planlıyorsak, banka hesabımızda en az 5.000 dolar birikmiş para gösterebilmeliyiz, güncel Dolar kuru ile yaklaşık 40-50 bin tl.

Bu tutarın altındaki başvurularda görevli, eğitim düzeyinize, çalıştığınız yere ve vize geçmişinize bakacaktır. Çünkü hepimiz insanız belki de o an paramızı harcamıştık, ya da bir araba almıştık ? Fakat iyi bir maaş bordrosu ve iyi bir pozisyon göstergesi sunabilirsek bunu bertaraf edebiliriz.

Bu Yazıyı Youtube’dan İzleyebilirsiniz!

 

Ben daha kısa süreli bir gezi planlıyorum 5-10 gün kalacağım diyenler de minimum 3.000 dolar gösterebilmeli. Zaten bu tutarları gösteremiyorsanız bence gitmeyin ! Örneğin Güneydoğu Asya’da daha uygun ve keyifli alternatifler var. Ülkemiz insanı ayağını yorganına göre uzatmamaya öyle alışkın ki…

Bankada ne kadar para gerektiği konusunda kişiye göre farklı sonuçlar çıkabileceğinden yorum bölümünden bana gezi planınızı yazarsanız ben size uygun gerekli banka hesap dökümünü söyleyebilirim !

Özgürlük Heykeli İle, New York 🙂

Banka Hesabında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tek önemli olan paranın miktarı da değil. Bir de bu paranın bize ait olup olmadığı var. Ne mi demek istiyorum ?

Çoğumuz vize başvurusundan önce, sağdan soldan paraları bir hesapta toplayıp orada en yüksek tutarları yakalamaya çalışıyoruz. Fakat banka hesap dökümünde bu hareketler gözüküyor, sonu da vize reddine varıyor. Sizin yapmanız gereken, düzenli bir giriş çıkış hacmi olan bir hesap göstermek, öyle bir gün önce 10 bin dolar yatırayım yok !

Liberty Adasından, Manhattan’ı İzlerken / Doğu Amerika Gezimden

Başkasını Sponsor Gösterebilir miyim ?

Bankada göstereceğiniz para size ait olmaya da bilir. Fakat bu konu daha çok öğrenciliği devam eden ve 25 yaşının altındaki kişiler için geçerli. Amerika bahsettiğim koşuldaki insanları, ailelerinin maddi koşulu altında görüp anne veya babalarının sponsorluğunu kabul edebilir.

Ancak siz çalışan, yetişkin bir insansanız, neden başka birini sponsor gösteresiniz ? Amerika bu durumda sizi hala kendi ayakları üzerinde duramayan bir insan gibi düşünüp de vize vermeyebilir.

Los Angeles Sokaklarından 🙂

Param Yok Ne Yapabilirim ?

“Parası olmayan evinde oturur !” 🙂 E benim de param yoktu, nasıl Amerika vizesi aldım ?

Çünkü Amerika’ya gitmenin tek yolu para değildir. Eğer siz kendinizi değerli bir birey olarak görüp, bunu onlara anlatabilirseniz o banka hesabı sorulmaz !

Peki kendimize nasıl değer katacağız ? İyi bir okul, devamlı bir iş, yürüttüğümüz projeler, düzgün bir gezi planı… Böyle onlarca şey sayabilirim, kendinizi önemli hissettirecek herşey bu listeye girer. İsterseniz Amerika vizesinde size avantaj sağlayacak özellikleri listelediğim yazıma bu göz atın.

Yazımı burada noktalıyorum. Amerika vizesi yazı dizim kapsamında, genel başvuru aşamalarına, vize görüşmesi tavsiyelerime, vize reddi sonrası yapılacaklara, yeşil pasaportlular için Amerika vizesi rehberime ve Amerika vizesi için gerekli belgelere, üzerlerindeki linklerden ulaşabilirsiniz, Amerika vizesi almanız dilekleriyle…

Yazının Devamı: Amerika Vize Görüşmesi İçin Vize Aldıracak Tavsiyelerim Neler ?

107 Yorum Yapılmış

 1. Merhabalar Görkem bey…
  Biraz çetrefilli bir durum benimki. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim..
  2013-2017 yılları arasında kamuda çalıştım. 2017-2021arasında herhangi bir düzenli işim ve gelirim olmadı. 2021 yılı Ekim ayında (bir buçuk ay önce)sigortalı bir işe girdim. Dolayısıyla uzun bir süredir banka hesabımda hareketlilik olmamıştı(aylık düzenli kredi kartı ödemelerim için yatırdığım paralar hariç.)
  16 Aralık 2021de vize görüşmem var, görüşme tarihimde değişiklik oldu, erkene alındı. Şu andan itibaren hesabıma para yatırsam ne kadar etkili olur? ve aşağıda belirteceğim durumlar göz önüne alınarak ne kadar para yatırmalıyım?
  6 yaşında oğlumla birlikte gidicem, oğlumun görüşmeye katılması gerekiyor mu?
  1 aylık Amerika gezisi planlıyorum. Ailemin yanına gidicem dolayısıyla konaklama ücreti olmayacak. Babamın Amerika’daki hesabını sponsor olarak gösterebilir miyim?
  Ailemin orada yaşıyor olması görüşme için aleyhime mi? Bu durumu nasıl lehime çevirebilirim?
  Evliyim ve eşim seyahate katılmayacak, Türkiye’de kalacak ve oğlum öğrenci(Bu iki durumu belgeleriyle göstereceğim.) Bu durum geri dönüş için lehime olabilir mi?
  Ben elimden geldiğince eksiksiz belgeyle görüşmeye katılacağım.
  Tüm bu hususlar dahilinde sizin de görüşlerinizi bekliyorum çünkü bana yol gösterici olacak. Şimdiden çok teşekkürler 🙂

  • Merhabalar,

   çok fazla şey paylaşmışsınız 🙂 ama genel olarak gidiş amacınızı iyi anlatmalısınız. Ve bunu karşılayacak maddi durumunuz olduğunu göstermeniz gerekli. Bahsettikleriniz geri dönüş için lehinize tabii ki

 2. Merhabalar Görkem Bey,
  Ben New York’a 2-3 aylık bir dil eğitimi almak için gitmek istiyorum. 29 yaşındayım, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunuyum ve Yüksek Lisans’a aynı bölüm üzerinden başladım ve akabinde bölüme olan inancımı kaybederek bıraktım. Şuanda bir turizm şirketinde villa kiralama hizmeti veren bir birimde çalışıyorum (yaklaşık bir yıldır). İşimiz gereği birçok yabancı müşteriye hizmet sağlıyoruz ve bunun yanında yabancı müşterilerin her türlü villa ilgili sorunundan havalimanı transferine kadar ilgilenilmesi gerekiyor ve pandeminin de etkisi ile villa turizmine olan talep yükselmiş durumda, bu sebeple dil konusunda kendimi daha fazla geliştirmem gerektiğine karar verdim. Dilimi geliştirmek şirketteki pozisyonum ve bununla beraber maaşıma da etki edecek, hatta önümüzdeki süreç için planlanan şirketin yurtdışı yapılanması için de beni iyi bir aday yapabilir. New York’da bir dil okuluna başvurup F1 vizesi ile gitmek istiyorum. Ayrıca çalışmış olduğum şirketten dil gelişimim için teşvik edildiğime dahil dilekçe veya bir mektup alabilirim, hatta sponsor bile olabileceklerini gösteren bir dilekçe ya da mektup alma şansım da var. Kendi şahsi hesabımda şuanda 8-9 bin dolar para gösterebilirim ama gerektiği durumda bunun üzerine 5-7 bin dolar daha kardeşime düğünü için vermiş olduğum parayı ekleyerek gösterebilirim. Size sormak istediğim, belirtmiş olduğum şartlar neticesinde vize alma konusunda nasıl bir pürüz yaşamam olasıdır, ve ayrıca ek 5-7 bin dolar gibi parak eklemek istediğimde bunu vize başvurumdan ne kadar süre öncesinde yapmam beni olumsuz etkilemez, bir şüphe oluşturmaz. Ayrıca ülkeye geri döneceğimi gösterecek başka birşeyler yapmam gerekir mi, gerekirse tavsiyeniz nedir ?
  Uzun bir yazı ile başınızı şişirdim kusura bakmayın lütfen, şimdiden ilginiz ve alakanız verdiğiniz değerli bilgi ve tecrübeler için çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı günler dilerim.

  • Merhabalar,

   Açıkçası bu derin bi konu, önemli olan “amerikada dil kursuna gitmeme gerek var mı?” sorusunun yanıtı 🙂 Eğer bu senin için mantıklıysa onlar da öyle düşüneceklerdir ve gösterebileceğin tutar az çok yeterli olur. Ama mantıklı değilse de…

 3. Merhaba,
  Vize başvurusu için eşimle ayrı ayrı bir banka hesabımız mı olması gerekiyor, yoksa ortak hesap açıp orda göstersek parayı olur mu? Çünkü birikimiz benim banka hesabımda duruyor. Eşimin çekincesi o başvuru yaptığı zaman kendi hesabına bir anda para atılacağı için sıkıntı olcağını düşünüyor. Şimdiden teşekkürler.

 4. Merhaba. Bir sorum olacaktı. Ben Amerika’ya gitmek için vize başvurusu yapacağım. Göstermem gereken banka teminatına bloke koyuluyor mu acaba? Eğer hesap blokeleniyorsa ne kadar süre sonra açılıyor?

 5. Merhaba Görkem, ben 2018 yazında wat yapmıştım ama batıya gidemedim yani Los Angeles tarafına ve içimde kaldı turist vizesi ile 9-10 gün oralara gitmek istiyorum 10 gün için sence hesabımda ne kadar göstermeliyim ve turist vizesi görüşmesinde ingilizce mi konuşmak mantıklı türkçe mi bir fark var mı ?

  • Merhabalar Sevgili Ekin,

   Şuanın koşullarında en azından 4-5 bin dolar nakit para teminat göstermen gerektiğini düşünüyorum. (yüksek gelebilir ama maddi teminat şu dönemin en önemli konusu)

   Konuşma dili farketemez, diğer amerika vizesi yazılarım sitede aratırsan bu gibi benzer soruları ayrıntılı şekilde açıklıyorum, iyi şanslar (

   Bu arada şuan abd turistik vize randevuları kapalı diye biliyorum

 6. Merhaba görkem bey nerden başlayacağımı bilmiyorum şuan para birikimi yapıyorum pasaport çıkaracağım sonra turist vizesi alarak amarikaya gelmek istiyorum internetten 1 haftadır araştırma yapıyorum ama bazı sorularıma yanıt alamadım bilgi alabileceğim kimsede yok bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz size nasıl ulaşabilirim ? Şimdiden çok teşekkür ederim

   • Merhaba Görkem bey,
    Ben 19 yaşındayım seneye inşallah gezi olarak 10 gün kadar Amerika’ya gitmeyi planlıyorum (20 yaşında olmuş olacağım) sevgilim de benle gelecek o da 21 yaşında burda öğrenciyim sevgilim de öğrenci gelir kaynağım ise 2 tane bursum var biriktiriyorum seneye kadar bi 15 20bin tl eder ileri seviye dil biliyorum ev veya arabam yok sizce bunlar vize için yeterli mi orda tanıdığım bir arkadaşım da var şuan için sizce nelere dikkat etmeliyiz?

   • Merhabalar Sevgili Sena,

    Tek başına yeterli diyemeyiz 🙂 diğer yazılarıma bakarsan nelerin gerekli olduğunu ayrıntılı olarak yazdım. Ama en azından vizeye başvuru için 10 günlük bir gezide yeterli tutarlar gibi gözüküyor

 7. Merhaba, doktoraya ABD’ye gitmek isteyen biri için ne kadarlık bir teminat gerekli olacaktır?

  • Merhabalar Egemen Bey,

   Bu programın detayına bağlı. Zaten çoğu doktora programı burslu olduğu için burs yazısı büyük ölçüde geçerli bir teminattır. Bunun dışında komple masraflar size ait olacaksa 3 yıllık bir programda en azından 30 bin dolar teminat gösterilebilmeli

   • Merhaba Görkem abi ben şuan 17 yaşındayım ve 18-20 yaşları arasında Amerika ya gitmek istiyorum temelli bir şekilde orada yaşayan akrabalarımız var ve iş yerleri var orada bana bakıcaklar bir para birikimim olmadan sadece diploma ve dilimle onların yanına gide bilir miyim?

 8. Merhaba m. Biz esimle 10 günlük.tatil planlıyoruz en kolay nasıl vize alabiliriz. Yardımcı olabilir misin acaba

 9. 6000 usd param var 19 yaşımdayım üniversite öğrencisiyim 10 yıllık turist vizesine başvursam alabilir miyim?

 10. merhaba türkiyede yaşıyorum ve 2020 kasımdan 2021 şubata kadar arasında 6 hafta kadar bir süreliğine amerikaya gitmeyi düşünüyorum ve amerikada ve avustralya vatandaşlıgına sahip birisi bana sponsor olacak ki orada onunla birlikte kalacağım onunla vakit geçireceğim bana kendisi davetiye gönderecek maddi durumu iyi bir insan 2019 hazirandan beri ilişkimiz var zaten ne derece bana faydası dokunur banka hesabımda her şeye rağmen olması gereken para miktarı ne olabilir türkiyede açık öğretime gidiyorum aynı zamanda aktif olarak ama bir işte çalışmıyorum . ülkeye geri döneceğimi nasıl kanıtlarım bilmiyorum ama karşı tarafın yazdığı davetiyenin dısında bir şeye sahip değilim merak ettiğim şey banka hesabımda ne kadar para olmalı ve vize çıkma olasılıgı tecrübelerinizden pay biçerek yüzde kaç sansım oldugunu düşünüyorsunuz şimdiden çok teşekkür ederim .

  • Merhabalar Sevgili Yusuf,

   Açıkçası ABD vizesinde esas sponspor olan kişi değil sizsiniz. Siz 25 yaş altındaysanız ve sponsor anne baba ise tamam ama onun dışındaki sponsorlukların bir fayda edeceğini düşünmüyorum istisnati durumlar dışında.

 11. iyi günler ben birsey merak ediyorum mesela benim banka hesabımda 100 bin dolar var ama tr de beni tutan tapu,araç vs yok üstelik sigortadam da yok vize alma şansım var mıdır? teşekkürler

 12. Merhabalar Görkem bey peki green card ile Amerika ya gitmek için vize başvurusun da hesabımız da ne kadar para göstermemiz gerekiyor acaba ? yani bu tutar sabit mi ? yoksa değişkenlik gösteriyor mu ? çünkü malum dolar aldı başını gidiyor 😀 bu konu hakkın da bilginize ihtiyaç duyuyorum saygılarımla.

 13. Selamla ben devlet okulunda memurum; öğretmenim. Kuzenim usa’da ve yeğenim doğdu onu görmek onları ziyaret etmek bahanesiyle 8haftalık gibi bir süreliğine yaz tatilinde gitmek istiyorum; ds160 ta onların adresini verdim vs.. devlet memurluğumda düşünülürse maaş bordrosu vs benim durumumda ne olur işlerin gidişatı? Dolar hesabımda suan 1700 $ gibi bir mebla sözkonusu; ne yapmalıyım Görkem bey??

  • Merhabalar Burak Bey,

   8 hafta süre çok ciddi bir zaman demek. En azından 8-10 bin dolar olmasını öneririm. Gezi amacınız gayet güzel eğer doğruyu beyan ederseniz vize alabilirsiniz ama maddi konuya daha fazla yoğunlaşmalısınız.

 14. Merhabalar, Amerikaya bir haftalık gezi için gitmeyi düşünüyorum ancak vize ve pasaport hariç cebimde sadece beş bin lira bulunmakta. Uçak bileti dahil herşeyi hesapladığım da yeterli gözüküyor. Sizce yeterli mi ?

 15. Merhaba Görkem bey , ben ve eşim şuan çalışıyor durumdayız ikimizde F1 vizesi ile Amerika da dil eğitimi almak istiyoruz . Normalde ABD konsolosluğu geri dönmemiz için bizden neden ister neden arar sizce ikimizin gitmesi onlar için kötü bı etki yaratır mı ve ikimizin hesabında olması gereken tutar ne kadar mülakata girerken vize için aynı anda ikimiz eş olarak beraber mi giriyoruz saygılarımla

  • Merhabalar Muhammed Bey,

   Açıkçası dil okulu ve iki kişi en az 50 bin dolar derim…. masraflı iş… ve dil okulunun detayı nedir yani 4 ay 1 sene v.s v.s

 16. Tekrardan merhabalar, ds 160 formunda bir contact person istiyor ya couchsurfingden birini bulup adresini verirsem olur mu? Friend olarak mı işaretlemeliyim yoksa other mı? Bir de illa amerikan vatandaşı mı olması gerekir?
  Teşekkürler şimdiden

 17. Merhaba, hesabımızdaki paranın hepsi dolar şeklinde mi olmalı yoksa tl de olur mu?

 18. Merhaba, ben Bekir, Istanbul’da son senemde bir tıp öğrencisiyim.

  12 Haziran’da Chicago’da denklik sınavına gireceğim, bunun için B1/2 vize başvurusu yapacağım Visa-Invitation Letter ile.

  Yalnız sınava oradaki öğrencilerle çalışıp pratik yapmak için bir buçuk-iki ay erken gitmeyi planlıyorum, bunu vize görüşmesinde belirtmeli miyim?

  Hesabımda 8500 dolar gibi bir miktar göstermem yeterli olur mu? Olmazsa bu aralar 5-6 bin dolar eklesem (ailemden geçici olarak) sorun olur mu?

  Yoksa direkt sınava gidip dönücem desem, randevuda hiç ayrıntıya girmesem problem yaşar mıyım?

  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Ebubekir Bey,

   Sizin gidiş sebebiniz pek turistik gibi durmuyor ben emin değilim B1/B2 konusunda bu konuyu iyi araştırın. Eklemeniz sorun olmaz.

 19. Merhabalar,ben 28 yaşındayım.Şu anda çalışmıyorum.Yüksek Lisans yapıyorum.Kardeşim Amerikan-Türk vatandaşı.Yaklaşık 3 ay önce kalıcı olarak Amerika ya yerleşti .Onun yanına turist vizesiyle gitmek istiyorum.Daha önce yurt dışına hiç çıkmadım.Ne yapmamı önerirsiniz ondan bir ne deniyor tam bilmiyorum mektup,sponsor tarzı bir şey alim mi ,vize çıkar mı ,işsizlik durumu çok sıkıntı olur mu ,bankaya para atsam zaman ne kadar beklim problem olur mu ve ne kadar atsam yeterlidir

  • Merhabalar Ali Bey,

   Açıkçası bence şansınız çok zayıf, çünkü kardeşinizden ötürü yüksek bir göçmen potansiyeliniz var. Bunu bastıracak bir çalışma v.s geçmişi de olmadığı için. Maddi konulara yüklenilmeli. Bankada olabildiğince çok para göstermeniz işinize yarayacaktır.

 20. merhabalar benim oğlum üniversitede okuyor görkem bey sömestr tatilinde göndermek istiyorum gezip gelmesi için yalnız transkrepti 2nin altında turistik vize düşünüyorum hotel ve uçak konularında rezervasyon da yaptıracağım ancak puan durumu sorulur mu turistik amaçlı başvurursak ve 2 nin altında olma şansı var mı

  • Merhabalar Recep Bey,

   Yani 2 nin altında olmasa iyiymiş ama tek bu kıstasa göre vize alamaz diyemeyiz. Planını güzel yaparsa, maddi yeterliliği varsa ve daha önce başka ülkelere de gezmeye gitmişse neden alamasın ?

   Ayrıca şimdi odtü de mühendislik okuyup 1.5 olan ortalama, xxx üniversitenin xx bölümündeki 3’ten de iyi olabilir )

 21. Görkem bey merhaba. Biz ailece ._Eşim ben ve 5 yaşındaki oglumuz- amerika seatle da yaşayan google da çalışan Kızkardeşim yanına 1 aylığına gitmek ostiyoruz bu yaz. Eşim 3 yıldır şu anda çalıştığı şirkette çalışıyor. Ben emekliye oğlum da Anaokulunda. Kardeşimin evinde kalacağız extra sadece kişisel harcaması olacak. Ne dersiniz vize çıkar mı hesapta ne kadar olmalı?

  • Merhabalar Nurcihan Hanım,

   Yani ailecek komple gitmeniz, uzun süreli gitmeniz ve orada tanıdığınızın olması müthiş bir göçmen potansiyeli gibi duruyor 🙂 Bu konuyu bertaraf etmek için çalışın derim türkiye ile olan bağlar konusunda. 3 kişi olduğunuz ve 1 ay kalacağınız düşünülürse de en en az 10-20 bin dolar olmalı.

 22. Merhabalar Görkem Bey,

  Ben ayvansarayda 1.sınıf öğrencisiyim. Amerikaya dilimi geliştirmek için gitmek istiyorum. 10 bin dolarlık bir bütçem var banka hesabımda yer almakta. Cok takılmamı sağlatan sorular var.Öncelikle eğitimim devam ederken vize almak istemem bir sıkıntı çıkarır mı goçmen görülebilirsiniz dendi bana bir diğer sorum öğrenci vizeleri için 2 ve ya üstü ortalama şartı aranıyor diye duydum ben sadece work and travel için geçerli biliyordum boyle bir şart var mı ? san jose de okuyan kuzenim var davet yazısı yollayabilirim dedi yorumlarınızı okudum göcmen gözüyle bakılabilir yazmışssınız hiç karıştırmaya gerek yok ozaman 🙂 Kısaca tam 6 ocak 2020 itibarı ile vize alabilmem için ne öneriyorsunuz yazı beklemen gerek diyenlere karşılık ben bu kadar zor olacağını sanmıyorum. Oradan bir dil okuluyla yazışıp kabulünü gösteren belgeyi de katabilirim vizede ancak 6 aylık peşin istiyorlar vize çıkmamasına karşılık icinden cıkılmaz bir hale donebilir benim için. Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler

  • Merhabalar Sefa Bey,

   Amerika vizesi almanın ilk kuralı neden gideceğini belirlemektir, sen de gidiş amacını belirlemelisin, öyle de olur öyle de olur mantığı ile red alınır sadece.

 23. Merhaba Görkem bey,
  Ben 2015 haziran ayında WAT programı ile ABD’ye gittim. Vize tarihim dolmadan orada dil okulu vasıtası ile F1 öğrenci vizesine başvurdum. Yaklaşık 4 ay sonra Şubat 2016 gibi, Türkiye’deki üniversitemin devam ettiğini(4. sınıfa geçmiştim) gerekçe göstererek vize reddi aldım. Tekrar başvuru yapabilmem için 180 gün verdiler, bu sürede orada yasal olarak kalabileceğimi tarafıma ilettiler ve üniversitemden mektup istediler. İstedikleri belgeler ile mart 2016 da tekrar başvuru yaptım ve Eylül 2016 da Türkiye’ye döndüm. Döndükten 10 gün sonra, yine eğitimimin devam etmesi sebebiyle tekrar vize reddi aldım. Daha sonra üniversiteden mezun oldum, askerlik görevimi 1 sene olmak kaydıyla 6 ay önce tamamladım.
  Şimdi İstanbul’da bir üniversitede tezsiz yüksek lisansa başlayıp öğrenciliğimin devam ettiğini beyan ederek 2 haftalığına B1 turist vizesine başvurmak istiyorum.
  Benim bu geçmişte eğitimim devam etmesi sebebiyle 2 defa vize reddi almam yeni başvuracağım vize için büyük bir problem oluşturur mu ? Sizin görüşünüz nedir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  • Merhabalar Serkan Bey,

   Ben bu şartlarda bir başvuru yapmanızı daha önermem. Araya bir süre verin, buradaki statünüz otursun biraz, işiniz, misyonunuz eviniz v.s olsun ve öyle başvurun. Yoksa aynı şartlardaki farklı başvurular sonucu bence çok etkilemeyecektir.

 24. Merhaba,

  Mayıs ayında New York’a 7 günlük bir turistik gezi düşünüyorum. evrakları uzun süredir arastıyorum bir kaç konu vardı takılan. Daha önce yeşil pasaportum vardı zaten, onun olumlu etkisi oluyor sanıyorum. Şu an bir şirkette uzman pozisyonunda çalışıyorum, 2 yasında bebeğim var (bu kriterler bu kesin geri döner temasına uygun mu diye düşünüyorum) . hesabımda gnlük 100 dolar olsa yeterli gelir diye hesaplamıstım , yani toplamda 700 800 dolar onun dısında arkadasımın evinde kalacagım, bu tutar yeter görür mü sizce? bir otel vs rezervasyonu yaptrmam gerekiyormu ? bir de uçak bileti konusunda kafam karısık cogu sitede almayın diyor cogu sitede rezervasyon yaptırın oyle gidin diyor. cok soru oldu ama cevaplarsanız cok sevinirim.

  • Merhabalar Nur Hanım,

   Anladığım kadarıyla bu yazı dahil olmak üzere 10 u aşkın amerika vizesi yazımı okumamışsınız 🙂 Hepsinin ayrıntılı cevabı mevcut.

   Fakat kısaca banka hesabı konusuna değinirsek ben en azından 2-3 bin dolar öneririm başvuru için. New York’ta standart bir otelin gecelik oda ücreti 200-400 dolarlar civarında. Arkadaşınızda kalacağınızı anlatamazsınız bu hesapta.

 25. Merhaba, 1987 yılında alınmış ama bugün geçersiz olan Multiple/ Indefinitly vizem vardı. Bu yıl Amerikada oturan ağabeyimi ve Amerikada Üniversitede doçent olan oğlunu ( kuzenimi ) ziyaret etmek istiyorum. ben emekliyim. Burada bir birikimim ve gayrımenkulüm yok. Masraflarımı ağabeyim karşılayacak. Görüşmeye nasıl bir ek belge ile gitmeliyim. Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Kemal Bey,

   Masraflarınız kim tarafından karşılanacaksa en azından bunu resmi olarak gösteren bir belgeye ihtiyacınız var. Ayrıca o kişinin maddi kaynaklarını da göstermeli.

 26. Gorkem selam , 2012 ‘den gunumuze ELT programin’da American University’de kibrida ogrenciyim. Aslina bakarsan ; Gectigimiz gunler’de 25 yasimi doldurdum. ve sirf vize programina uyum saglayabilmek icin mezuniyet telafi sinavimi onumuzde ki doneme aktardim. Diyecegim o ki ; Yesil pasoporta sahiptim 2018-2019 :Fransa , dubai , meksika, bali ,maldives, singapur , madrid gibi ulkeleri gezdigimden ogrenciligim uzadi. suanki 10 yillik pasaportum’da herhangi bir muhur bulunmamakla beraber 1. dereceden, medeni durumu ayri olan devlet memuru ailemin sponsorlugunda vize almam gerekiyor. Banka hesaplarinda mevcut yuklu bir mebla bulunmasada zamaninda hareketli hesaplari ve Babanin kendine ait tasinmaz mallarini beyan etmem.. Ogrenci oldugum icin yeni bir dolar hesabi acip 6 ay icerisinde hareketlendirmeyi dusunuyorum. Ne gibi meblalar onerirsin. ?
  suan pek parlak oldugu soylenemez. Sadece normal bir ailenin stndart memur maas bordrolarini ve tasinmaz mallarini gostermem yeterli mi ?

  Iyi gunler

  • Merhabalar Begüm Hanım,

   25 yaşını doldurmuş bir birey için aile etkisi biraz azalır. Eğer mümkünse maddi kaynakları kendiniz üzerinden gösterebilmenizi öneririm. Ya da bunu bertaraf etmek için en azından aile üzerinden iyi bir mebla gösterilmesi gerekir.

   Sonuçta oraya gidince tapunuzla alışveriş yapmayacaksınız değil mi 🙂 30 tane eviniz de olsa nakit para gösterebilmek önemlidir.

 27. Merhaba. Arkadaşım ile birlikte 4-5 günlüğüne Amerika’da bir gösteriye katılmak istiyoruz. Kendi harçlıklarımız ile 7-8 ay para biriktirip ailelerimizden de destek alıp vize başvurusu yapacağız. Aynı zamanda da uçak biletlerini ve arkadaşımızda kalacağımızı de vize mülakatında belirtmek istiyoruz. Sizce alabilme olasılığımız yüzde kaç?

  • Merhabalar Melis Hanım,

   Eğer geçerli ve önemli bir gösteriye katılacaksanız neden alamayasınız. Ama yazdığınız şeyler biraz ortada 🙂 genel sosyal statünüz ve kişisel özellikleriniz vizeye tabii ki etki edecektir.

 28. Merhaba. Eşim 7 haftalık hamile ve abd ye doğum icin gitmeyi planlıyoruz. Daha önce abd de wat icin 2014 te bulunmuştum. Simdi eşim ben ve annem icin başvurmayı düşünüyoruz. Ne kadar kalacaksınız sorusuna nasıl bir cevap vermeliyiz? Cünkü 2 ay civarı kalmamız gerekiyor orada. Ayrıca dayım orada yaşıyor onun yanına gideceğiz vatandaş kendisi. (Üvey dayım kendisi annemle soyadları fln aynı değil.) bahsetmelli miyiz dayımdan? ayrıca 2 mizde devlet calısanıyız esimle. Ne kadar para bulundurmalıyız hesabımızda?

  • Merhabalar Can Bey,

   Açıkçası bu tarz bi başvurunun olumlu bir sonuç alacağı kanaatinde değilim. Öncelikle Amerika’ya gidiş amacınız çok belirsiz.

   Amerika’da 2 ay kalacak birinin hesabında ben en azından 15-20 bin dolar olmasını öneririm. Doğum ve 3 kişi olduğu varsayılırsa bu miktar baya bir katlanır.

 29. Merhaba Görkem 3. Sınıf ekonomi öğrencisiyim yaklaşık 1 ay sonra Amerika’ya gitmeyi planlıyorum ucı dil okulu benim kabul etti ve ı20 belgem elime geçti 3 aylık dil eğitimi almayı planlıyorum los angelesta teyzem kalıyor oranın vatandaşı benim tüm masraflarımı karşılayacağına dair bir mektup gönderdi buna karşılık ben banka hesabımda 8,500 dolar para gösterdim birde üstüme 1 araç var onunda ruhsat fotokopisini götüreceğim vize görüşmesi için randevumu bu hafta içinde alıyorum sorum şu uçak biletimi almadım vize görüşmesine giderken almış olmalı mıyım hesabımda gösterdiğim para konusunda sıkıntı yaşar mıyım çok teşekkür ederim şimdiden cevap için

  • Merhabalar Sevgili Arda,

   Bence uçak biletini de almış olmalısın, çünkü tarihlerin, okulun herşey net. Gösterdiğin 8.500 dolar yeterli gibi duruyor fakat şu teyze konusu sıkıntı yaratabilir, hiç araya katmaya da bilirsin.

 30. Merabalar biz ailecek amerika vizesi başvurusu yapıcaz ds160 formunu doldurvak karı koca ve 2 cocukla turistlik amaçlı bu formu doldururken çocuklar için ayrı bir formmu doldurucaz bırde vize randevusu ailecek aynı gün ve saate alabiliyprmuyuz şimdiden teşekkürler

 31. merhaba abi ben bahçeşehir üniverstiesi hazırlık öğrencisiyim bu yaz wat ile texas a gidicem uzatmadan aklımda olan 2 soruyu soruyorum wat dan sonra dil okulu ve ünv okumayı düşünüyorum dönemlik ortalama 6000 dolar bir okul için benden banka hesabımda ne kadar para göstermemi isterler enazından bi tahmin alabilirimiyim

  • Merhabalar Kemal Bey,

   Öncelikle Work And Travel vizesi ile orada öğrenci olarak kalamazsınız. İkisi için ayrı bir prosedür işler. Wat yanında 1 dönem orada öğrenci olarak kalacaksanız okul ücreti + 5-10 bin dolar gösterebilmelisiniz.

 32. Merhaba Görkem
  Work and travel için bir şirketle anlaştık her şeyi hallettim(işim , kalacağım yer falan) dün vize görüşmem vardı ve alamadım vizeyi bir iki sorudan sonra orada herhangi bir akrabamın olup olmadığını sordular ve ben de olduğunu söyledim çünkü abim yasal yollarla oraya gitti hatta evli durumu da gayet iyi yaklaşık 6 yıldır orada yaşıyor
  Benim çalışacağım eyalet de abimin yaşadığı eyalet oluyor
  Neyse soruya cevap verdikten sonra sadece abimin doğum tarihini sordu ve hiç yüzüme bakmadı bilgisayarla ilgilendi sadece
  Sence hemen bir daha başvurmalı mıyım işim falan hazır o kadar uğraştım boşa gitsin istemiyorum
  Bu arada itüde öğrenciyim 1. sınıfım henüz derslerim de çok iyi
  Yardımcı olur musun ne yapmam gerektiği konusunda

  • Merhabalar Gizem Hanım,

   Zannediyorum ki red yemişsiniz…Aslında çok da sürpiz olmamış. Abinizin olması ve aynı eyalette olması göçmen potansiyelinizi çok arttırmış olmalı. Ayrıca burada bahsettiğim maddi yeterlilikle ilgili sorunlar da olabilir.

   Bence tekrar başvuruda bulunabilirsin, fakat sorunu iyi tespit etmek gerekiyor. Eğer göçmen riski ise okulla ilgili bağlantını gösteren belgeler alarak bu konuda güçlendirebilirsin başvurunu.

 33. Merhabalar oncelikle bilgileriniz için çok teşekkürler Bir kac sorum olacakti. Kizim Diş Hekimliği Fakültesi 3 sinif ogrencisi bu yil Amerikaya gitmek istiyor fakat hem yabanci dilinini gelistirmek hemde gezme amacli ve babamizda eşlik etmek istiyor ucumuzde basvurabiliriz ayni zamanda üç çocuğumuz var en buyuk kizim diş hekimliği ogrencisi oglum tıp fakültesi 1 sinif ogrencisi diyer kizim Lise 1 …)Eşim esnaf ama hesaplari suan aktif deyil bende isverenim yani esnaf benim hesaplarim aktif ben hem esime hemde kizima sponsor olabilirmiyim ya ucumuzm basvuralim turis vizesimi kolay kizim ovrenci vizesine basvursa bizde yada sadece baba refaket edebilirmi ve Amerikada bir dil okuluyla gorustuk nisan gibi basvuralim dediler ve ordan okul kaydi yapilacak butun islemleri biz yapariz dediler sıkıntı su kızım alir esim yada benim almam icin napmak gerekir nasil bir yol cizmeliyiz Simdiden Teşekkürler

  • Merhabalar Gülşen Hanım,

   Başvurabilirsiniz tabii ama gidiş amacınız tam belli olmalı. Yani üçünüzde net turistik diyebilmelisiniz. Kızınız dil okuluna gidecekse çok ayrı bir başvuru prosedürü olur.

   Sponsor olabilirsiniz tabii ki ama 3 kişi için en azından 15-20 bin dolar gösterebilmelisiniz bankada toplamda. Ben kızınızın almasını daha riskli gördüm açıkcası 🙂 Yaştan ötürü göçmen potansiyeli var sonuçta ona dikkat edilmeli ama diş hekimliğinde okuması büyük avantaj tabii. Dediğim gibi amaç belli olmalı herkes de ona göre başvurmalı, vize başvurularında herkes tek 🙂

 34. Merhabalar ben haziranda oğlumla beraber görümcemin yanına newjerseye 20 günlüğüne gitmeyi planlıyoruz eşim ve diğer oğlum türkiye de kalıcaklar. Görümcem ler 1.5 yıldır oradalar bir ay sonra çalışma izinleri bitiyor yenileyecekler 1.sorum onların çalışma izninin ne zmn biteceğini görüyorlarmı bu sorun oluşturur mu? Onları söylemesem heyecan yapar tökezlerim diye korkuyorum. Birde yatırımcı vizesi olan arkadaşım var ona mı gidiyorum desem acaba? Birde eşim bir yıldır çalışmıyor ve parasınıda bankada tutmuyor sadece 3000 lira kira yatıyor heray. vize öncesi yüklü miktar yatırıcaz ve onu sponsor göstericem. üzerine 5tane tapu var. Ben ev hanımıyım üzerime 1 tane tapu var sizce nasıl bir yol izleyeyim. Yada üzerine Bi kaç tapu olan aktif bir hesabı olan emekli kayınpederimi sponsor gösterebilirmiyim? Yada 2sini birden sponsor gösterebilirm iyim eşimle?

  • Merhabalar Tuba Hanım,

   Açıkçası bu anlattığınız felsefe ile vize reddi almanız çok muhtemel. Ben Amerika’ya gideyim de nasıl olursa olsun yaklaşımını bırakmalısınız. Amerika vizesi nasıl alınır yazıma bir göz atın derim. Önce gidiş sebebinizi iyi belirlemelisiniz. Sonrasında da tüm başvuru bunun çevresinde şekillenmeli.

   Para konusuna gelirsek 2 kişilik 20 günlük bir Amerika gezisi için en azından 10 bin dolar gösterebilmelisiniz. Bu tutar aniden yatmış olursa sıkıntı yaratır… Tabii böyle 100 bin dolar yatacaksa işler değişebilir 🙂 Eşiniz dışında birini sponsor göstermenizi önermem pek inandırıcı olmayacaktır.

 35. Görkem bey merhabalar,

  27yasinda kardesim var. Çifte abd vatandasligi var 3ay once evlendi ve karisininda hic yurt disina cikmisligi yok pasaport aldi vize icin gitti 10 saniyede 10 yillik vizesi onaylandi.Özellik sorum su olucak 1 ay sonra abd ye komple yerlesicekler benim onlrin yanina gitme gibi bi dururmum var sizce konsolosluk bunu nasil degerlendirir yada ne vizesi icin basvurmam gerekir nasil bir yol izlemeliyim. Şimdiden cok tesekkurler..

  • Merhabalar Can Bey,

   Kardeşinizin durumu sizi pek ilgikendirmez açıkçası. Amerikan Çifte Vatandaşlığı olan birinin vize alması gerekmez, yanlış bir bildiğiniz olmalı.

   Normal olarak vize prosedürlerini gerçekleştirmelisiniz, amerika vizesi nasıl alınır yazıma bir bakın, şartları sağlayabiliyorsanız alırsınız.

 36. Görkem Bey Merhabalar ,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve değerli yazılarınız için teşekkürler.

  Ben Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık Yönetimi bölümü son sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında Work and Travel yaptım yaklaşık 4 ay. Daha önce WAT yapmış ve sonrasında Turist Vizesine başvuru yapmanın dezavantaj olduğunu biliyorum. Fakat bu dezavantajı minimize etmek istiyorum. Haziran ayında mezun olacağım bu mezuniyetten önce Turist vizesine başvurmayı düşünüyorum. Haziranda mezuniyet olacak olmamın negatif bi etkisi olur mu ? ( Türkiyede Yüksek Lisans yapmayı düşünüyorum bunun için gerekli olan YDS ALES gibi sınavlara giriyorum başvuru yapıyorum vize günü bunları da yanımda götürsem bi yararı olur mu?)

  Work ve Travel sürecinde herhangi bi sorunla karşılaşmadım travelde yediğim 1 trafik cezası hariç 🙂 bu cezanın negatif bi etkisi olur mu ?

  Yaşım 25 in altında ve başvuracağım sırada öğrenci olduğum için WAT’ta yaptığım gibi annemi sponsor göstermeyi düşünüyorum. Annem çalışmıyor fakat yıllardır kullandığı para giriş çıkışının olduğu bir hesap var. Onu ve o banka hesabını sponsor olarak göstermeyi düşünüyorum. Annemin çalışmıyor oluşunun negatif bi etkisi olur mu ? + Gösterilecek paranın bir üst limiti var mı ? Bu hesabın TL veya Dolar cinsinden olmasının bi önemi var mı ?

  Son olarak bölümüm havacılık yönetimi ve Türkiyede havacılık ile alakalı bir çok konferans ve fuarlara katıldım çoğu belgeleriyle elimde var bunları da vize günü yanımda götürsem yararı olur mu ? Ayrıca seyahat planlaması muhim olduğundan destekleyeci belgeler olarak Amerikada havacılık fuarları festivalli vs. gibi şeylere başvuru yapıp bilet ya da form doldurup çıktılarını alıp götürsem ve ”neden gitmeyi istiyorsun?” sorusuna bu fuar ve festivallere gitmek istiyorum diyip bu belgeleri göstersem seyahat planlaması için destekleyici olur mu ?

  Bu kadar çok soru sorduğum için özür diliyorum fakat red bile yesem çıkarken en azından tüm ayrıntısına kadar araştırmış herhangi bir yanlışlık ya da eksikliğe sebebiyet vermemenin rahatlıyla çıkmak istediğimden dolayı her şeye hakim olmak istiyorum. 🙂

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Alper Bey,

   Öncelikle yardımcı olabiliyorsam ben keyif alırım, o yüzden sormaktan da yazamaktan da çekinmeyin 🙂

   Tespitlerin doğru mezun olacağın yaz olması ve geçmişte wat tecrüben olması olumsuz etkenler. Amerika’ya şunu yapıcam edicem başvurucam v.s gibi bi açıklamayla gitmeyi önermem. Onlara ben yüksek lisansa başladım, kayıt oldum diyip bunu belgeleyemedikten sonra çok bi önemi olmaz.

   Sponsorluk konusunda da annenizin hesabı iş görür. Paranın miktarı planladığınız geziye göre değişir. Yeter ki doğal işleyen bir hesap olsun, üst limit yok 🙂

   Kısacası ben eğer amerikaya gitmek için çok geçerli bir sebebin ya da bol sıfırlı bir banka hesabın yoksa vizeye başvurmanı önermem. Tabii seni ve aileni tanımıyorum, kendine güvenecek sebeplerin varsa da başvurabilirsin.

   Ama göçmen potansiyelini düşürecek konulara çalışman lazım, iyi şanslar

 37. Merhabalar Görkem bey
  Üniversite 1. Sınıf öğrencisiyim amerikada dayım yaşıyor 3 aylık gezmem için beni yanına çağıracak davet mektubu yollayacak kendisi amerika vatandaşı ama yine de banka hesabımda ne kadar olması gerekir ? Teşekkürler

 38. Merhaba. Ben Amerika turist vizesine başvurdum. Öğrenciyim ve babamı sponsor gösterdim. Banka hesabında 6 bin dolar gösterdik ve 31 ekim 2018 de açılan bir hesap ama 6 bin doları yatırdıktan sonra hesap hareketi yok. Aynı şekilde kasım ayında açılan ve 15 bin tl yatırılan hesapta da herhangi bir hareket yok. Vize randevum 5 şubat 2019 da. Hesap hareketi olmaması bir sorun yaratır mı?

  • Merhabalar Şevval Hanım,

   Hesap hareketi olmaması biraz şüpheli bir durum olmuş. Keşke aktif kullanılan bir hesap olsaydı, evet sorun yaratır…

 39. selamun aleyküm reis ben şey sorcaktım bana amerikada akrabam bakacak ama benim banka heabına atacak param yok uçak biletinide o kesecek herşey onlara ait 1 ay kalcam lise öğrensicsiyim bu sene mevzun ldum ne yapabilirim para göstermesem olmazmı

  • Merhabalar Sevgili Fuat

   Aleykum selam 🙂 Ben bu şekilde bir başvuruyu pek önermiyorum. Buradan hiçbir destek almadan olacak bi başvurunun kabul görmesi çok zor. Bence biletlerin alınıp teminatında burada annen ya da baban tarafından sunulması en iyisi olur.

 40. Mrb Görkem benım ablam ve kardesım orda ablam vatandaşı kardesımde green kartlı zıyaret amaçlı esımle ve çocuğumla gıtcem bızım ıcın mulhakatta onerebılecegınız bu şey var mı bırde bırde formda turıstlık amaçlıymı seçmez yoksa zıyaret ıcın ayrı mı?

  • Merhabalar Sevgili Ali,

   Öncelikle başvuruya çok dikkat etmelisin çünkü anlattıklarına göre yüksek bir göçmen potansiyelin olabilir onların gözünde. Evet turistik vize almanız gerekiyor bu vize akraba ziyaretini de içerir.

   Davetiye almanız olumlu etki edebilir fakat yoğunlaşmanız gereken konu maddi yeterlilik bu yazıda bahsettiğim gibi ayrıca sizi Türkiye’ye bağlı gösterecek evraklar.

 41. Merhaba Görkem bey
  Ben turist olarak ABD ye gitmek istiyorum ve 3 hafta kalıcam. 1600$ + 5000 tl hesabımda olsa ve uçak bileği rezervasyonum ile gitsem vize alamaz mıyım :/

  • Merhabalar Sevgili Ebrar,

   Vize almanızın tek şartı maddiyat değil. Fakat maddi kısım için alt limitten idare edebilecek bir tutar olduğunu söyleyebilirim.

 42. Merhaba Görkem ben 18 yaşında hazırlık öğrencisiyim work and travel için 3600 dolar istedikleri için ablam ile tek başımıza gitmeye karar verdik ne kadar para bulundurmamız gerekiyor toplam detaylı anlatırsan sevinirim 🙁

  • Merhaba Sevgili Bahar,

   Söylediğim gibi maalesef Work And Travel son zamanlarda pek de ucuz bir seçenek değil Amerika’ya gitmek için.

   Detaylı anlatmam için senin detaylı bilgi vermen gerekir 🙂

 43. merhaba Görkem, ben sömestr tatilinde Los Angeles a 28 gün abimin yanına gideceğim. bana davet yazısını göndermeden ben vize randevusu aldım. vize türünü de b2 turistlik vizeyi seçtim. abim davet gönderdiğinde bu vize türü aynı kalsa sorun olur mu? ve sponsorum olarak ablamı gösterdim hareketli hesap. daha sonra kendime yeni hesap açıp içine para attık 28 gün için ne kadar miktar gerekli acaba? teşekkür ederim şimdiden✨

  • Merhabalar Sevgili Eliz,

   Öncelikle eğer abin Amerikan vatandaşı değilse ben davetiye almanı tavsiye etmem. Başvuruda iyi bir seyahat planı olmalı ayrıca yanıltıcı olmadan.

   Bence ablanda dursa daha iyi. Başvurudan önce aniden atılmış bir para problem yaratabilir. Önemli olan yanıltıcı olmayan doğal bir hesap ekstresi sunabilmek.

   28 gün ciddi bir süre. Bence en azından 5-10bin dolar veya karşılığı türk lirası olmalı, iyi şanslar 🙂

 44. Merhaba, universite ogrencisiyim ve bu yaz amerikaya gitmeyi planliyorum. aile dostumuzun yanında kalacagim. sponsor olarak anne, babami ve aile dostumuzu mu gostermem gerek? ucak biletini de vizeden sonra alirsak olur mu yoksa onceden almamiz daha mi iyi olur? sonradan almamizin dezavantajlari nelerdir? tesekkurler.

  • Merhabalar Sevgili Erem,

   Öncelikle ne için gideceğini iyi belirlemelisin ! Amacına göre başvuracağın vize türü de izlemen gereken yol da değişecek.

   Eğer turistik bir amaçla gidiyorsan orada aile dostunuzun yanında kalacağın konusuna çok dikkat etmen gerekiyor. Amerika vizesi yazılarımı şöylece bir okursan ne demek istediğimi anlarsın.

   Ben vizeden önce almıştım 🙂 Eğer okuduğun yazılarımda ve sana uyan yorumlarda alabileceğini düşünüyorsan önceden alman başvuruda sana bi avantaj sağlar. Eğer kararsızsan özelliklerinden bahsedersen burada kısaca ben mantıj yürütebilirim.

  • Tekrardan merhabalar, haziran ayında gidip eylül ayında döneceğim, turistik amaçlı gideceğim. b1 vizesini almam gerektiğini biliyorum. vizeye başvurmadan önce mi biletimi alsam kararsız kaldım, almak yerine rezerve yaptırsak da olur mu acaba? sponsorlar olarak da kafam karıştı. aile dostumuzun evinde kalacağım. onu da sponsor göstermem gerekir mi veya napmam lazım bilgi verebilirseniz cok memnun kalirim.

   • Merhabalar 🙂 Ben gerekmedikçe Amerika’daki tanıdığınızı işin içine katmayı tavsiye etmem. Yani sponsor Türkiye’deki ailen olsa iyi olur. Bilet konusuna da çok takılmana gerek yok rezervasyon da yeterlidir.

 45. Görkem Bey merhaba ,
  Daha öncesinde yurt dışı seyahatim hiç olmadı.
  Dil okuluyla amerika veya kanadaya 4 aylığına gitmeyi düşünüyorum.
  İstanbulda ticari bir işletmem mevcut ve aynı zamanda 5 yıldızlı bir otelde cost control olarak çalışmaktayım.
  Dil okulunun vizesinde problem yaşar mıyım?
  Teşekkür ederim.

 46. Merhaba Görkem Bey,
  Göçmen olmayan turist vizesi için danışmanlık şirketlerinden yardım almayı öneriyor musunuz? Ekstra para harcamamak için pek yardım almak istemiyorum ama en doğru şekilde ne yapmamızı gösteriyorlarsa mecburen gitmem gerekecek tabii. Vize ücretini 160 dolar olarak gördüm bu arada bu kişi başı verilecek tutar mı eşimle beraber amerikaya gitmek istiyoruz.
  Teşekkürler.

  • Merhabalar Faruk Bey,

   Bence burada ücretsiz olarak o hizmeti almış oldunuz bile 🙂 Amerika vizesi konusundaki yazılarım başvuru, sonrası, seyahat planlaması v.s gibi tüm aşamaları güncel şekilde içermekte.

   Ayrıca tamamen kişisel tecrübelerim ve yönlendirdiğim insanların aldığı sonuçlarla beraber bu yazıları kaleme aldım. Hiçbir ticari kaygı da içermiyor.

   İşini iyi yapan danışmanlık şirketleri tabii ki sizden bir para karşılığında başvuru yükünü sizden alır kendileri yönlendirir direkt olarak bu sizin tercihinize kalmış. Fakat yorumlardan aldığım geri dönüşlerde bazı firmaların akla mantığa sığmayan işler yaptığını da görebiliyorum.

   Vize ücreti her kişi için 160 dolar şeklinde, bunu da unutmayalım 🙂 İyi akşamlar

 47. Merhaba Görkem,
  Ben bilgisayar müh. öğrencisiyim. Amerika’da küçük bir start-up şirketinde staja gitmeyi planlıyorum. J1 vizesi nin turist vizesine göre farkları nelerdir? J1 vizesi almak daha mı zor? Turist vizesiyle staj yapanlar olmuş.

  • Merhaba Sevgili Berk,

   Öncelikle vize almanın zorluğu kişiye göre değişir, vize türüne göre değil 🙂 Normal olan senin stajını ayarlayıp bunun akabinde göçmen olmayan değişim – staj vizesi olan J1’e başvurmandır.

   Turistik vizesi ile staj yapman doğru olmaz, en azından sonralarda Amerika’da bu stajı kabul gördüremeyebilirsin.

 48. Merhaba,ben mimarlık öğrencisiyim.Amerika’ya staj için gitmek istiyorum 3 aylığına.J1 vizesi gerekiyor.Vize görüşmesinde banka hesabımda yaklaşık ne kadar olması gerekir?

  • Merhaba Sevgili Ayşenur,

   Eğer seni kabul eden resmi bir kurum var ise, yalnızca günlük harcama, konaklama ve yol masraflarına tekabul edecek bir tutar yeterlidir.

   Fakat 3 ay göze alındığında tahmini 5-10 bin doların bulunması bence en iyisi. Tabii bu staj yapacağın firmanın sana sunacağı olanaklara göre değişebilir.

  • Merhabalar Tuğba Hanım,

   Keşke direk sorunuzu yazsaydınız, şuan cevabını okuyor olurdunuz 🙂 Umarım en yakın sürede yoruma cevap şeklinde sorunuzu iletirsiniz ! Tüm okuyucularıma keyifle yardımcı olurum tabii ki.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.