Görkemli günler ! Bugün yeşil pasaport yazı dizimde en çok sorulan sorulardan birine açıklık getirmek için bu yazıyı kaleme alıyorum. Konumuz mali müşavirler için yeşil pasaport düzenlemesi. Bu konu sıkça gündeme geldi ama somut tam olarak bir adım atılmadı.

2022 yılı için güncel olarak mali müşavirlerin yeşil pasaport alıp alamayacağı konusunu 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ve bu konu hakkındaki takip ve araştırmalarım sentezinde sizlerle paylaşıyorum.

İşte Şu Meşhur Yeşil Pasaport ve Görkemliyollar 🙂

Yeşil Pasaport Kimler Alıyor? Mali Müşavirler ?

Yeşil pasaportu kısaca belirli bir dereceye gelmiş devlet memurlarının ve ailelerinin alabildiğini söyleyebilirim. Aslında ayrıntılı olarak şu yazımdan kimlerin yeşil pasaport alabileceğini öğrenebilirsiniz.

Yeşil pasaportun günden güne kapsamının genişletildiğini de görmekteyiz. Önce ihracatçılarla beraber aralanan kapı, şimdi Avukatlar’a da ulaşmış durumda. Avukatlar için olan yazım da şuradadır. Peki mali müşavirler için yeşil pasaport mümkün mü ?

Yeşil Pasaportla İkisi de Vizesiz / Norveç mi, İsveç mi ?

SMMM ve TÜRMOB İçin Kanun Teklifi

2019 yılı içerisinde mali müşavirler için yeşil pasaport konusu haberlerde gündeme geldi.Hatta şu şekilde denildi ;

“Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu”

Eğer bu teklif yasalaşsaydı şuanda mali müşavirler yeşil pasaport alabileceklerdi.

Yeşil Pasaportla Amerika’ya Gitmek İçin Vize Gerek! 

Mali Müşavirler İçin Yeşil Pasaport Kanunu Çıktı mı ?

Ancak bu 2021 için sadece bir kanun teklifi olarak tarihe düştü. Yani kanun çıkmadı ve mali müşavirler şuan yeşil pasaport alma hakkına sahip değil !

2022’nin ilk günlerinde yine bu konuda bazı girişimler yok değil. Mali müşavirler için yeşil pasaport konusu açıkçası sürprizlere gebe. Çünkü avukatlardan sonra böyle bir açılım yapılması beklenebilir. Ancak bu konudaki en büyük engel Avrupa Birliği ile yapılmış yeşil pasaport kota anlaşması.

Mali Müşavirler İçin de Gündemde Olan Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport Kotası Uygun mu ?

Tam olarak resmi olmayan kaynaklara göre Avrupa Birliği’nin yalnızca 2 milyon adet yeşil pasasaport kotasına kadar vizesiz geçiş imkanı sunduğundan bahsediliyor. Açıkçası mantığa da yatkın.

Son düzenlemelerle beraber bu rakamın 1.7 milyona ulaştığı ve kota sorunu ortaya çıktığı söyleniyor. Yani bu açıdan düşünüldüğünde mali müşavirlere yeşil pasaport verilme ihtimali çok yüksek gibi değil.

Şu Ünlü Grand Canyon ABD / Yeşil Pasaportumla Amerika’dayım!

Gelecekte Böyle Bir Plan Var mı ?

Açıkçası şuan meclisin gündeminde bu tarz bir konu yok. Fakat yine de mali müşavirlerin yeşil pasaport konusu için sık sık gündemi takip etmeniz gerekli. Ben de gelişme ve haberler oldukça buradan anında güncellemeler yapacağım.

Sorularınız olursa yorum bölümünden bana yöneltebilirsiniz, keyifle tek tek yanıtlıyorum. Şimdilik bu kadar, hepinize keyifli günler !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaportun Avantajları Neler ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.