Yeşil Pasaportun Avantajları Neler ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaportun Avantajları Neler ?


Seyahat dolu günler ! Yurtdışına çıkarken aklımızı en çok karıştıran pasaport ve vize oluyor. Bu konuda yeşil pasaportu olanlar biraz şanslı 🙂 Bugün yeşil pasaportun avantajlarından söz edeceğim sizlere.

Öncelikle kısaca yeşil pasaportu tanıtmak isterim. Belirli bir kademenin üstündeki devlet memuru ve ailelerine verilen bu pasaport ile yurtdışında çeşitli ayrıcalıklar kazanabiliyorsunuz. Yeşil pasaport hakkında daha fazla bilgi almak ve ben de yeşil pasaport alabilir miyim sorusuna yanıt arıyorsanız ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bugün hususi pasaportun avantajlarını anlatacağım.

Yeşil Pasaportla Vizesiz Gidebildiğim Porto, Portekiz’den

Harç Ücreti Ödememek

Listenin ilk sırasında tabii ki harç ücretleri var ! Eğer yeşil pasaportunuz varsa pasaport çıkarmak için harç bedeli ödemezsiniz. Yalnızca pasaportun cüzdan bedeli sizin için yeterlidir.

Yeşil pasaportlar defter ücreti karşılığında 5 yıllık olarak tarafınıza verilecektir. 2019 yılı itibariyle güncel olarak pasaport defter bedeli 108 lira olarak belirlenmiş. Normalde 5 yıllık bir bordo pasaport için ekstradan 656 lira pasaport harcı ödenmesi gerekli. Sadece bu kalemde bile yeşil pasaportun avantajı neredeyse bir seyahat ücreti kadar…

Hususi Pasaport ile Norveç’e de Vize Almak Gerekmiyor / Oslo’dan

Vizesiz Seyahat Etmek

Kim vize derdiyle uğraşmak ister ki ! İsterseniz bir göz atın Schengen vizesi yazımaVize almak ve başvurusuyla uğraşmak kolay işler değil. Yeşil pasaportunuz varsa ekstradan çoğu ülkeye vizesiz seyahat hakkınız olur.

Yeşil pasaportlulara ayrıcalıklı vizesiz ülkelerin en başında Avrupa Birliği üyesi ülkeler geliyor. Fransa, Almanya, Danimarka hatta Norveç bile yeşil pasaporta vize istemiyor. Yeşil pasaporta özel vize istemeyen ülkeleri buradan incelemeniz mümkün 🙂

Yeşil Pasaportla Vize Alınmayan İspanya’da Ben 🙂 / Barselona

Yurtdışında Ayrıcalık – Kolay Pasaport Geçişi

Evet yurtdışında ayrıcalık, çünkü pasaportun üzerinde “special passport” yazıyor bu özel bir pasaport !

Aslında yeşil pasaport azımsanmayacak kadar çok kişide var, bu yüzden de Avrupa’da çok bir ayrıcalık yarattığı söylenemez. Eğer Güneydoğu Asya, Amerika, Afrika gibi yerlere giderseniz işler değişiyor…

Özellikle pasaport kontrollerinde yaşanabilecek olumsuz durumlarda, yeşil pasaportlar görevliye önemli kişi izlenimi verdiğinden sanki bir diplomatik pasaport edasıyla daha bir insiyatif sağlıyor. Yeşil pasaportunuz varsa pasaport kontrolleri daha kolay, çoğu zaman soru bile sorulmuyor ! 🙂

Ülkeme Yeşil Pasaport Avantajı İle Dönerken / Lizbon Portela Havalimanı, Portekiz

Vize Alma Kolaylığı

Hiçbir ülke vize başvurusunda yeşil yani hususi pasaporta özel bir prosedür uygulamıyor, yani şartlar eşit duruyor fakat realite pek öyle değil. Vize alırken en önemli kalemlerden biri olan devamlı iş ve Türkiye’ye bağlılık şartları yeşil pasaportu olanlar için direkt olarak devlet güvencesi ile sağlanmış oluyor. Özellikle hak sahibi kişilerin yeşil pasaportla vize alması oldukça kolay.

Yeşil pasaportla vize almanız gereken ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Yeşil pasaport ile Amerika’ya giymeyi düşünenler ilgili yazımı kesinlikle okumalı, avantajları kaçırmayın !

Yeşil Pasaport’a Vize Gereken Amerika’dan / Los Angeles, Kaliforniya

Dezavantajları Var mı ?

Görkem bu yeşil pasaportu bu kadar övdün, yok mudur bir kötü yanı ? Yok desem yalan olur 🙂 Hatta direkt başıma geldi. Amerika’ya olan ilk ziyaretimde görevli önce öğrenci olduğumu öğrenip sonra da öyleyse bu pasaportu nasıl alabileceğimi sordu, hem de hoş bir tavırla değil !

Çünkü bu pasaport belki de kopyalanma ihtimali en çok olan ve sahteciliğe en yatkın olan pasaport türü. Bu yüzden de ülkelere girişte bazen ekstra bir özen gösterilebiliyor. Ya da siyasi bir problemde normal pasaportluları içeri alacaklarken, sizi devlet görevlisi gibi düşünüp bilerek almayabilirler 🙂

Bu şekilde yeşil pasaportun ayrıcalıkları ve sağladığı avantajları listelemiş oldum. Sizin de başınıza gelen anılar varsa burada paylaşın ! Ben yeşil pasaport yazı dizim kapsamındaki diğer yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim, yeşil pasaport nasıl alınacağı, altı ay kuralı, yeşil pasaportla yurtdışında dikkat edilmesi gerekenler burada, keyifli günler !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaporta Özel Vizesiz Ülkeler Hangileri ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

10 Yorum Bırakılmış

 1. Halim Yıldız says:

  Görkem bey merhaba,

  Yazınız için sizi kutlamak isterim çünkü dezavantaj kısımları birebir tecrübeye dayanıyor gerçekten…

  Benim sorum oğlum 25 yaşını geçecek yakın bir süre sonra, eskiden yeşil pasaportu varken artık bordoya dönmesi onun için bir sorun teşkil edermi sizce ?

  • Merhabalar Halim Bey,

   Evet zaten Görkemliyollar’daki tüm yazılarım bu şekilde bir temele dayanıyor.

   Oğlunuzun durumu benim gibiymiş 🙂 Tabii ki yeşildeki haklarını kaybedecek fakat sonrasında bir sorun olacağını sanmam. Çünkü bu pasaportu kaybetmesinin haklı ve normal bir gerekçesi var. Hatta varsa önceki Schengen ziyaretlerinin örneğin Schengen vizesi almasına kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.

 2. MELTEM KINACI says:

  Merhaba Görkem Bey,
  25 yaşımı haziran ayında dolduruyorum. Ancak internette ebeveynin vefatı sebebiyle çocukların yaş kısıtı olmaksızın yeşil pasaportu kullanacağına dair yazılar gördüm. Bu konuda bilginiz var mı ?
  Teşekkürler

  • Merhabalar Meltem Hanım,

   Güzel bir soru sormuşsunuz 🙂 Şimdi burada statünüz önemli. Eğer hak sahibi ebeveyninizden maaş alıyorsanız sanırım yeşil pasaport alabilirsiniz. Şimdi bi hukukçu değilim tabi 🙂 Bu biraz onların alanına giriyor, bence siz medeni durumunuz ve statü ile ilgili bilgi alın ve bu şekilde nüfus müdürlüğüne gidip yeşil pasaport hakkınızı bir kontrol ettirin.

 3. filiz atıcı says:

  kendim yesil pasaport sahibiyim..yeşil pasaport ile seyahatte yurtdışı çıkış harc pulu dışında bir islem yapmıyoruz…

  eşinden dolayı yesil pasaport alanlar da aynı sekilde harç pulundan başka bir islem yapmayacaklar diye biliyorum..dogrumudur..

 4. iclal alkan says:

  Merhabalar, bir devlet üniversitesinde arastirma gorevlisi olarak çalışıyorum. Doktora yapiyorum ve erasmus hakkı kazandım portekizde. Yeşil pasaport alabiliyor personel dediler ama doğru mu acaba. Tesekkurler

  • Merhabalar Sevgili İclal,

   Yeşil pasaport yalnızca turistik kalma hakkı verir. Erasmus programı ile gideceksen her türlü bir öğrenci vizesi alman gerekiyor, yeşil pasaport olup olmaması farketmez.

 5. Fatih Kaplan says:

  Merhabalar,
  Temmuz ayından itibaren üniversite mezunu biri olarak Fransa’da yaşamayı düşünüyorum. Yeşil pasaport ile çalışma hakkı elde edilemeyeceğini yazdığınızı hatırlıyorum.
  Bu sebeple yeşil pasaportumla (başka bir evrak göstermeksizin) kayıt yaptırdığım bir dil okulu vasıtasıyla kalış süremi uzatıp çalışabilmem ne derece mümkün olur acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Fatih Bey,

   Öncelikle yeşil pasaportla dil okuluna da kayıt yaptırıp yaptıramayacağınız koşullara göre değişebilir. Bildiğim kadarıyla turist vizesiyle dil okuluna yalnızca çok kısıtlı bir ders saati için izin veriliyor. Kalış sürenizi uzatmak da farklı bir vize türü olacağı için sıfırdan başvuru gibi olur.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*