Amerika Vizesi İçin Gereken Belgeler Neler ?

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi

Amerika Vizesi İçin Gereken Belgeler Neler ?


Amerika dolu günler ! Görkemliyollar’da Amerika vizesi için gerekenleri bir çok yazıda anlattım. Bugün Amerika vizesi alırken gerekli belgelerin tam listesini sunmak istiyorum.

Sizlere internetin farklı köşelerinde bulabileceğiniz kült bilgilerden çok 2019 için güncel olarak Amerika vizesi başvurusunda gerekli olan evrakları, kendinize göre belirlemenize yardımcı olacağım.

Santa Monica, Los Angeles / Batı Amerika Gezim

Turistik ABD Vizesi İçin Gereken Belgeler

Amerika vizesini birçok çeşidi bulunuyor. Ben referans olarak göçmen olmayan B1/B2 turistik vizelerden bahsedeceğim, çoğu Türk Vatandaşı’nın başvuracağı vize türü bu oluyor. Yazının sonlarında diğer Amerika vize türleri için de ek olarak istenen belgelerden bahsedeceğim.

DS 160 Formu

Bu form bizim olmazsa olmazımız ! Amerika vize almak isteyenleri önce kapsamlı bir form ile tanıyor. Bu formu online ortamda dikkatlice doldurarak, sonundaki karekodlu kısmın çıktısını almalısınız, işte bu sizin için Amerika vizesinde gerekli ilk belge 🙂

DS 160 formu öyle internette boş halini bulup çıkarabileceğiniz bir belge değil. Eğer hakkında bir bilginiz yok ise, Amerika vizesine başvuru aşamalarını anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Kaliforniya Yollarından 🙂 San Francisco

Pasaport, Kimlik ve Fotoğraf

Bu üçlü de gerekli ana evraklardan. Her ne Amerika vizesine başvuracak olursak olalım bu belgelere ihtiyacımız var. Öyle basite de almayın, çünkü pasaporttan kastımız, eski ve yeni tüm pasaportlarınız !

Ayrıca fotoğraf da ABD vizesine uygun ve biyometrik ölçülerde olmalı. Herhangi bir fotoğrafçıya gidip Amerika vizesi için gerekli bir fotoğraf çektirmek istediğinizi belirtmelisiniz.

Pasaportum İle Los Angeles’in Tepesinden / Kaliforniya, Batı Amerika Gezim

Maddi Yeterlilikle İlgili Evraklar

Buradan sonrasını dikkatli okuyun ! Çünkü Amerika sizden üstteki belgeler dışında bir belgeyi direkt olarak talep etmiyor. Burada “gerekli gördüğünüz” tanımı kullanılıyor. Yani mülakat başlasın ! Karşınızda Amerika var ve siz bu geziyi tamamlayabilecek yeterlilikte olduğunuzu kanıtlamalısınız.

Maddi yeterlilik Amerika vizesi almanın en kilit noktası. Eğer Amerika’ya gidip gezecek paranız yoksa vizeyi de alamazsınız. Peki bu yeterliliği sağlayacak belgeler neler ?

En başta, yeterli olacak bir miktarı beyan edeceğiniz bir banka hesap dökümü, çalıştığınız yerden alacağınız maaş bordrosu ya da ek gelirleriniz var ise bunları beyan edecek tüm belgeler.

Peki bu banka hesabı gibi belgeleri göstermek zorunlu mu ? Hayır değil ! Önemli olan bu yeterliliği onlara garanti edebilmek. Hesabınızda para yoktur da taşınmazlarınız vardır, ya da iyi bir maaşınız.

Boston’da Çektiğim Bir Kare / ABD

Seyahat Planınızı Gösteren Rezervasyonlar

Sırada seyahatimizi gösterecek belgeler listesi var. Bunları elde etmek oldukça kolay, kilit nokta iyi bir seyahat planı ile destekli olması. Ne demek mi istiyorum ?

Siz kıta değiştirmekten bahsediyorsunuz fakat daha hangi şehire bile ne zaman gideceğiniz tam belli değil ! Bu şekilde bir başvurunun sonuca ermesi oldukça zor. Siz önceden günü gününe planınızı yapmalısınız. Uçak, otel ve şehirler arası geçişteki rezervasyonlarınız tamam olmalı. Peki uçak biletini vize başvurusundan önce almalı mıyım ?

Kendimden başlıyım o zaman, ben almıştım ! Çünkü ben kendime güveniyorum, hatta bunun vize almamda da olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Kendi yorumuma göre eğer yeterlilikleri sağlayabiliyorsanız alın. Bu size net ve kendinden emin bir seyahat planı sunacak, bu şekilde vize görevlisi karşısında işiniz daha kolay olacak.

Fakat vizeye başvururken bileti almak şart değil, yalnızca rezervasyon yeterli !

Brooklyn Köprüsü’nden / Manhattan, New York

Göçmen Potansiyelinizi Düşürecek Evraklar

Bu başlığı hiçbir yerde bulamazsınız ! Çünkü mantığıyla anlatılan başka bir yere rastlamanız zor. Amerika önce bizden geri dönüşümüzü kanıtlamamızı istiyor. Biz de bunu garanti edecek evraklara önem verip teminat göstermeliyiz. Bu belgelere örnekler ve Görkem ?

En başında eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız evlilik cüzdanı ! Bu bence ciddi bir geri dönüş garantisi. Ya da devam eden öğrencilik. Diğer biri ise taşınmazlar…

Adı üzerinde taşınmaz ! Kim evini bırakıp da Amerika’ya göçmek ister ki, önce satar bence dönmeyecek olan 🙂

Walk of Fame’deyim 🙂 / Hollywood Bulvarı, Los Angeles

Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar

Sırada öğrenciler için turistik ABD vizesi başvurusunda gerekli belgeler var. Tüm bahsettiğim evrak listesi tabii ki öğrenciler için de geçerli ama birkaç ek var.

Bunlar öğrenci belgesi ve transkript. Tabii bu transkriptin iyi olması vize şansınızı da arttıracak. Ayrıca ne okuduğunuzun da önemi var. Şimdi mühendislik ya da tıp okuyanla, daha az popüler bir bölüm okuyanın durumu eşit olmayacaktır tabii ki. Ne kadar iyi okul, kaybedecek o kadar çok şey ve Amerika’ya o kadar iyi bir teminat 🙂

Turistik vizeye başvuracaklar için gerekli belgeler burada bitti ! Şimdi F1 öğrenci vizesi ve ticari vizelere başvuracaklar için gerekli birkaç ek evrak var.

Brooklyn’de Gezerken / New York, Doğu Amerika Gezim

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Öğrenci vizesi için ekstradan gerekenler Amerika’da okuyacağınız okul tarafından gönderilmiş, kabul yazısı ve buna özgü I-20 belgesi, yanında okulun maddi yeterlilikleri için de teminat gerekli.

Ayrıca Amerika’daki okula kabulde etkisi olan GRE, TOEFL, ALES, YDS vs. sınavların sonuçları da eklenmeli. Zaten bunlar vize almadaki en kritik etkenler. Eğer başarınız ile kaliteli okullara kayıt oluyorsanız vize alma şansınız çok daha yüksek.

Eğer aracı kurumla bir okula başvurmuş iseniz, gerekli belgeler için de bu kurumdan teyit almanızı öneririm.

Los Angeles, Kaliforniya’dan

Ticari Vize İçin Gerekenler

Ticari ya da iş için gerekli vizede turistik vize için gerekli evrakların yanı sıra işinizi gösteren belgelere de ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar Türkiye’deki firmanızın ticari faaliyet belgeleri, kaşeleri vs.

Bu belgelerin yanı sıra Amerika’daki partner firmanız için kabul yazısı veya fuar gibi bir etkinliğe katılıyorsanız onun davetiyesi önemli kalemler.

OHAL ve Sonrasında Değişiklikler Var mı ?

2018’in ikinci yarısı itibariyle kalkan OHAL ile beraber yurtdışına çıkış işlemleri normal akışına dönmüştür. Yurtdışına çıkarken gerekli genel belgeleri bu yazıdan kontrol edebilirsiniz.

Amerikan Konsoloslukları, vize verirken OHAL esnasında bir değişikliğe gitmedi, bu yüzden de bahsettiğim şekliyle vize başvurunuzu içiniz rahat şekilde yapabilirsiniz.

Bu şekilde Amerika vizesi için gerekli evrakları 2019 için son durumuyla anlatmış oldum. Amerika vizesine başvuru aşamalarından bahsettiğim yazımı, vize görüşmesindeki tavsiyelerimı ve Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyleri incelemenizi öneririm..., Amerika vizesi almak özenli bir iş, hepinize Görkemli günler !

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Alırken Banka Hesabımda Kaç Para Olmalı ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

24 Yorum Bırakılmış

 1. tümer balta says:

  Merhaba benim kiz kardesim amerikada oturuyor eside amerikali 15 yildir orada benim oraya gitmem ici ziyaretci vizesi yolicaklar benim burada neler yapmam lazim

 2. erdal celtikci says:

  slmlar adim erdal ben birkez esimle basvuru yaptim ama olmadi birdahaki sefere dedi ilginctir once ok dedi pasaportu aldi oldu dedik 15 saniye dusundu ve geri verdi tabiki sok olduk simdi yine baasvuru yapacagiz bu sefer cocuklarla beraber.insallah olur benim sormak istedigim pasoportumun suresi 4 yil kaldi vizeyi 10 yillik veriyorlar yeni pasoport gerekli olcakmi yoksa ayni pasoporta yapistirirmi tskler

  • Merhabalar Erdal Bey,

   Vizenin geçerliliği devam eder, pasaportun süresi bitse de. Amerika seyahatinizde hem vize olan eski pasaportu hem de yenisini götürürsünüz.

   Amerika vize reddi yazıma göz atmanızı öneririm, eğer başvuru temelinde bir değişiklik yapmadıysanız tekrar başvuru da sonuç değişmeyecektir !

 3. reza ziaei says:

  Mhb,

  Amerika ya hiç gitmedim,Ticaretle meşgulum 1999 da vize başvurusu yaptık ve aldık,malesef gitme imkanı olmadı. ben vize olan pasaportumu bulamadım.Eşiminki duruyor.Sorun olur mu?
  Teşekkürler.
  Reza ZİAEİ

 4. Melda kayhan says:

  Gorkem bey merhaba,
  2016 yilinda ogrenci vizesi ile amerikaya gitmistimz 2018 nisan ayinda geri dondum. Ogrenci vizem 1 yil idi ancak okul kaydi yaptirarak illegal olmadan vizemi uzatmistim. Temmuz ayinda italyan merkezli,istanbulda fabrikasi bir sirkete girdim. Simdi turistik vize icin basvurmak istiyorum. Ise gireli 4 ay olucak sizce sorun yasar miyim?

  • Merhaba Melda Hanım,

   Önceden yasal bir vize geçmişiniz olması iyi bir etken. Yeni de olsa bir işiniz ve maaş bordronuz olması da iyi. Eğer maddi yeterliliği sağlayabiliyorsanız neden sorun yaşayasınız ki 🙂 Diğer vize yazılarıma bir bakın derim !

 5. Rafet guc says:

  Slm.ben almanyaya emekliyim esimde emekli Biz amarikaya nasil gidebiliriz tatil yapmak isdiyoruz Vize basvurusu nerede olmadi.

 6. Aslan Kaplan says:

  Merhaba,
  Mevcut yazinizdaki tum evraklari fazlasiyla hazirladim tek fark bordro sunmicam maas yazisi ver banka dokümanları yeterli olurmu bordroya takilmazlar umarim.
  Birde 2010dan ingiltere reddi var eski pasaportumda 2013 almanya 2018 ukrayna seyahatlerim var. Evliyim bir cocugum var ve tek seyahat edecegim olursa sizce alabilirmiyim ingiltere reddine ve bordroya takilirlarmi??

  • Merhabalar,

   Maas yazısı varsa iş görür zaten sıkıntı yapacak bir durum yok. Vize reddinin üzerinden 8 yıl geçmiş, bu sürede hayatınızda birçok şey değişmiştir bu yüzden çekinmenize gerek yok.

   Tek gidecek olmanız da bi avantaj, ailenizin kalacak olması göçmen potansiyelinizi düşürür.

 7. Görkem Bey,

  Ben çalışmıyorum eşim çalışıyor ancak benim üzerime kayıtlı 1 daire mevcut. Bunu e-devlet üzerinden print edip göstersem uygun mudur yoksa tapu dairesinden alınan gerçek tapuyumu göstermek gerekli?

  • Merhabalar Faruk Bey,

   E-devletten alınan tüm belgeler resmi nitelik taşır, tabii orada oluşturduğunuz karekodlu belgelerden söz ediyorum. Böyle bir durumda tapu aslına gerek olmaz.

 8. Ayşe güneş says:

  Merhaba ben amerika kız kardeşimin yanına gitmek istiyorum kız kardeşim GİRİŞ kartı Var kız kardeşim 25bes senedir amerikada yaşıyor ben nasıl gidebilirim

  • Merhabalar Ayşe Hanım,

   Pek anlayamadım ama 25 yıldır yaşadığına göre vatandaşlığı vardır diye tahmin ediyorum. Eğer varsa size davetiye yollayabilir ve sizde turistik olarak ziyaret edeceğinizi beyen edip vizeye başvurabilirsiniz.

 9. mahmut aktas says:

  merhaba gorkem bey;
  10 à yakin ulke de gezdim ve calistim arap ulkesi olarak cezayir vizelerim pasaportumda
  fransa ve slovakya shengen vizesi mevcut sirada neden abd olmasin diyorum kendime
  turist olarak denemek istiyorum kac gunluk vize veriyor vize dahil bilet parasi falan oraya varincaya kadar fiyat ne oluyor?

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Öncelikle alayım dursun gibi bi başvuru söz konusu değil. Gideceğiniz belli olup hazırlıkları da yapmalısınız. Genelde 10 yıllık vize veriyor ABD hükümeti.

   Amerikay’ya uçak biletleri ortalama 300-600 dolar bandında değişiyor. 160 dolarlık vize ücreti ile beraber gidene dek 500-800 dolar arası bi harcama öngörülebilir.

 10. Görkem bey merhaba. Eşim ogretmen.
  Abd Vize başvurusunda kurumdan alinanyurtdisi çıkışı için izin belgesi isteniyor mu (seyahat süresiyle uyumlu). OHAL varken isteniyordu ama şimdi boyle bir izin gerekli mi?
  Teşekkür ederim.

 11. Serdar Batırov says:

  Merhaba abi
  Abi ben türkiyede yabancı uyrukluyum jeoloji mühendislik bölümü 4 senesindeyim ama bitiremedim 1 yyl daha uzayacak.Ben bu sene yani 2019da amerikaya gitmeyi düşünüyorum arkadaşım bir senedir amerikada ve bana college dil kursuna kayıt yaparak davetiye gönderecek demek istedigi abi ben bu durumla college yani amerikaya gidibilirmiyim tek korkdugum vise mulakatı , son senedesin diye vise vermeme durumları varmıdır?
  Abi bide son sorum olacaktıda , ben bu kışın yani 2019 şubat aylarında gitmeyi düşünyorum , ikinci yarım yıl sömestrde derslerime kayıt yapıp girmememiyi düşünüyorum sonuç böyle durumda gidebilme şansım varmıdır
  Abi cevap yazarsan çok sevinirim teşekkür ederim yazdığın bilgiler için sağlıka kalınz.

  • Merhabalar Sevgili Serdar,

   Öncelikle burada devam eden bir okulun olması yine de avantajdır. Sonuçta 4 yıl okumuşsun sonuna gelmişsin herhalde diplomayı almak için dönersin 🙂 diye düşünürler.

   Davetiye ile dil okulu çok başka şeyler. Dil okulu istiyorsan bir okula kabul olup o belgeyle vizeye başvurman gerekir. Buradaki en önemli olan konu da maddi yeterlilik.

 12. şükrü tekdemir says:

  yaşım 19 geçiyor 1 senedir kurumsal şirkette ful çalışıyorum .araba.daire .bankada para var .abd tatile gitmek istiyorum ….ben yaşım küçük die red yiyerim die korkuyom

  • Merhabalar Sevgili Şükrü,

   Gitmemen için bir engel yok bence 🙂 Ben amerikaya gittiğimde 20 yaşındaydım bunun yaşla ilgisi olmaz. Yeterlilikleri sağlayabiliyorsan ve kendine güveniyorsan bence hiç durmamalısın.

   Amerika vizesine başvuru önceki yazımda ayrıntılı olarak var, incelemeni öneririm.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*