Amerika Vizesi İçin Gereken Belgeler Neler ?

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi

Amerika Vizesi İçin Gereken Belgeler Neler ?


Amerika dolu günler ! Görkemliyollar’da Amerika vizesi için gerekenleri bir çok yazıda anlattım. Bugün Amerika vizesi alırken gerekli belgelerin tam listesini sunmak istiyorum.

Sizlere internetin farklı köşelerinde bulabileceğiniz kült bilgilerden çok 2018 için güncel olarak Amerika vizesi başvurusunda gerekli olan evrakları, kendinize göre belirlemenize yardımcı olacağım.

Santa Monica, Los Angeles / Batı Amerika Gezim

Turistik ABD Vizesi İçin Gereken Belgeler

Amerika vizesini birçok çeşidi bulunuyor. Ben referans olarak göçmen olmayan B1/B2 turistik vizelerden bahsedeceğim, çoğu Türk Vatandaşı’nın başvuracağı vize türü bu oluyor. Yazının sonlarında diğer Amerika vize türleri için de ek olarak istenen belgelerden bahsedeceğim.

DS 160 Formu

Bu form bizim olmazsa olmazımız ! Amerika vize almak isteyenleri önce kapsamlı bir form ile tanıyor. Bu formu online ortamda dikkatlice doldurarak, sonundaki karekodlu kısmın çıktısını almalısınız, işte bu sizin için Amerika vizesinde gerekli ilk belge 🙂

DS 160 formu öyle internette boş halini bulup çıkarabileceğiniz bir belge değil. Eğer hakkında bir bilginiz yok ise, Amerika vizesine başvuru aşamalarını anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Kaliforniya Yollarından 🙂 San Francisco

Pasaport, Kimlik ve Fotoğraf

Bu üçlü de gerekli ana evraklardan. Her ne Amerika vizesine başvuracak olursak olalım bu belgelere ihtiyacımız var. Öyle basite de almayın, çünkü pasaporttan kastımız, eski ve yeni tüm pasaportlarınız !

Ayrıca fotoğraf da ABD vizesine uygun ve biyometrik ölçülerde olmalı. Herhangi bir fotoğrafçıya gidip Amerika vizesi için gerekli bir fotoğraf çektirmek istediğinizi belirtmelisiniz.

Pasaportum İle Los Angeles’in Tepesinden / Kaliforniya, Batı Amerika Gezim

Maddi Yeterlilikle İlgili Evraklar

Buradan sonrasını dikkatli okuyun ! Çünkü Amerika sizden üstteki belgeler dışında bir belgeyi direkt olarak talep etmiyor. Burada “gerekli gördüğünüz” tanımı kullanılıyor. Yani mülakat başlasın ! Karşınızda Amerika var ve siz bu geziyi tamamlayabilecek yeterlilikte olduğunuzu kanıtlamalısınız.

Maddi yeterlilik Amerika vizesi almanın en kilit noktası. Eğer Amerika’ya gidip gezecek paranız yoksa vizeyi de alamazsınız. Peki bu yeterliliği sağlayacak belgeler neler ?

En başta, yeterli olacak bir miktarı beyan edeceğiniz bir banka hesap dökümü, çalıştığınız yerden alacağınız maaş bordrosu ya da ek gelirleriniz var ise bunları beyan edecek tüm belgeler.

Peki bu banka hesabı gibi belgeleri göstermek zorunlu mu ? Hayır değil ! Önemli olan bu yeterliliği onlara garanti edebilmek. Hesabınızda para yoktur da taşınmazlarınız vardır, ya da iyi bir maaşınız.

Boston’da Çektiğim Bir Kare / ABD

Seyahat Planınızı Gösteren Rezervasyonlar

Sırada seyahatimizi gösterecek belgeler listesi var. Bunları elde etmek oldukça kolay, kilit nokta iyi bir seyahat planı ile destekli olması. Ne demek mi istiyorum ?

Siz kıta değiştirmekten bahsediyorsunuz fakat daha hangi şehire bile ne zaman gideceğiniz tam belli değil ! Bu şekilde bir başvurunun sonuca ermesi oldukça zor. Siz önceden günü gününe planınızı yapmalısınız. Uçak, otel ve şehirler arası geçişteki rezervasyonlarınız tamam olmalı. Peki uçak biletini vize başvurusundan önce almalı mıyım ?

Kendimden başlıyım o zaman, ben almıştım ! Çünkü ben kendime güveniyorum, hatta bunun vize almamda da olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Kendi yorumuma göre eğer yeterlilikleri sağlayabiliyorsanız alın. Bu size net ve kendinden emin bir seyahat planı sunacak, bu şekilde vize görevlisi karşısında işiniz daha kolay olacak.

Fakat vizeye başvururken bileti almak şart değil, yalnızca rezervasyon yeterli !

Brooklyn Köprüsü’nden / Manhattan, New York

Göçmen Potansiyelinizi Düşürecek Evraklar

Bu başlığı hiçbir yerde bulamazsınız ! Çünkü mantığıyla anlatılan başka bir yere rastlamanız zor. Amerika önce bizden geri dönüşümüzü kanıtlamamızı istiyor. Biz de bunu garanti edecek evraklara önem verip teminat göstermeliyiz. Bu belgelere örnekler ve Görkem ?

En başında eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız evlilik cüzdanı ! Bu bence ciddi bir geri dönüş garantisi. Ya da devam eden öğrencilik. Diğer biri ise taşınmazlar…

Adı üzerinde taşınmaz ! Kim evini bırakıp da Amerika’ya göçmek ister ki, önce satar bence dönmeyecek olan 🙂

Walk of Fame’deyim 🙂 / Hollywood Bulvarı, Los Angeles

Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar

Sırada öğrenciler için turistik ABD vizesi başvurusunda gerekli belgeler var. Tüm bahsettiğim evrak listesi tabii ki öğrenciler için de geçerli ama birkaç ek var.

Bunlar öğrenci belgesi ve transkript. Tabii bu transkriptin iyi olması vize şansınızı da arttıracak. Ayrıca ne okuduğunuzun da önemi var. Şimdi mühendislik ya da tıp okuyanla, daha az popüler bir bölüm okuyanın durumu eşit olmayacaktır tabii ki. Ne kadar iyi okul, kaybedecek o kadar çok şey ve Amerika’ya o kadar iyi bir teminat 🙂

Turistik vizeye başvuracaklar için gerekli belgeler burada bitti ! Şimdi F1 öğrenci vizesi ve ticari vizelere başvuracaklar için gerekli birkaç ek evrak var.

Brooklyn’de Gezerken / New York, Doğu Amerika Gezim

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Öğrenci vizesi için ekstradan gerekenler Amerika’da okuyacağınız okul tarafından gönderilmiş, kabul yazısı ve buna özgü I-20 belgesi, yanında okulun maddi yeterlilikleri için de teminat gerekli.

Ayrıca Amerika’daki okula kabulde etkisi olan GRE, TOEFL, ALES, YDS vs. sınavların sonuçları da eklenmeli. Zaten bunlar vize almadaki en kritik etkenler. Eğer başarınız ile kaliteli okullara kayıt oluyorsanız vize alma şansınız çok daha yüksek.

Eğer aracı kurumla bir okula başvurmuş iseniz, gerekli belgeler için de bu kurumdan teyit almanızı öneririm.

Los Angeles, Kaliforniya’dan

Ticari Vize İçin Gerekenler

Ticari ya da iş için gerekli vizede turistik vize için gerekli evrakların yanı sıra işinizi gösteren belgelere de ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar Türkiye’deki firmanızın ticari faaliyet belgeleri, kaşeleri vs.

Bu belgelerin yanı sıra Amerika’daki partner firmanız için kabul yazısı veya fuar gibi bir etkinliğe katılıyorsanız onun davetiyesi önemli kalemler.

OHAL ve Sonrasında Değişiklikler Var mı ?

2018’in ikinci yarısı itibariyle kalkan OHAL ile beraber yurtdışına çıkış işlemleri normal akışına dönmüştür. Yurtdışına çıkarken gerekli genel belgeleri bu yazıdan kontrol edebilirsiniz.

Amerikan Konsoloslukları, vize verirken OHAL esnasında bir değişikliğe gitmedi, bu yüzden de bahsettiğim şekliyle vize başvurunuzu içiniz rahat şekilde yapabilirsiniz.

Bu şekilde Amerika vizesi için gerekli evrakları 2018 için son durumuyla anlatmış oldum. Amerika vizesine başvuru aşamalarından bahsettiğim yazımı, vize görüşmesindeki tavsiyelerimı ve Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyleri incelemenizi öneririm..., Amerika vizesi almak özenli bir iş, hepinize Görkemli günler !

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Alırken Banka Hesabımda Kaç Para Olmalı ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

8 Yorum Bırakılmış

 1. tümer balta says:

  Merhaba benim kiz kardesim amerikada oturuyor eside amerikali 15 yildir orada benim oraya gitmem ici ziyaretci vizesi yolicaklar benim burada neler yapmam lazim

 2. erdal celtikci says:

  slmlar adim erdal ben birkez esimle basvuru yaptim ama olmadi birdahaki sefere dedi ilginctir once ok dedi pasaportu aldi oldu dedik 15 saniye dusundu ve geri verdi tabiki sok olduk simdi yine baasvuru yapacagiz bu sefer cocuklarla beraber.insallah olur benim sormak istedigim pasoportumun suresi 4 yil kaldi vizeyi 10 yillik veriyorlar yeni pasoport gerekli olcakmi yoksa ayni pasoporta yapistirirmi tskler

  • Merhabalar Erdal Bey,

   Vizenin geçerliliği devam eder, pasaportun süresi bitse de. Amerika seyahatinizde hem vize olan eski pasaportu hem de yenisini götürürsünüz.

   Amerika vize reddi yazıma göz atmanızı öneririm, eğer başvuru temelinde bir değişiklik yapmadıysanız tekrar başvuru da sonuç değişmeyecektir !

 3. reza ziaei says:

  Mhb,

  Amerika ya hiç gitmedim,Ticaretle meşgulum 1999 da vize başvurusu yaptık ve aldık,malesef gitme imkanı olmadı. ben vize olan pasaportumu bulamadım.Eşiminki duruyor.Sorun olur mu?
  Teşekkürler.
  Reza ZİAEİ

 4. Melda kayhan says:

  Gorkem bey merhaba,
  2016 yilinda ogrenci vizesi ile amerikaya gitmistimz 2018 nisan ayinda geri dondum. Ogrenci vizem 1 yil idi ancak okul kaydi yaptirarak illegal olmadan vizemi uzatmistim. Temmuz ayinda italyan merkezli,istanbulda fabrikasi bir sirkete girdim. Simdi turistik vize icin basvurmak istiyorum. Ise gireli 4 ay olucak sizce sorun yasar miyim?

  • Merhaba Melda Hanım,

   Önceden yasal bir vize geçmişiniz olması iyi bir etken. Yeni de olsa bir işiniz ve maaş bordronuz olması da iyi. Eğer maddi yeterliliği sağlayabiliyorsanız neden sorun yaşayasınız ki 🙂 Diğer vize yazılarıma bir bakın derim !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*