Görkemli günler ! Portekiz konumundan mıdır bilinmez benim gitmeden önce en çok ilgimi çeken yerlerden biri olmuştu. Avrupa’nın en batısı ve Kuzey Atlantik sahilleri…

Evet konumuz Portekiz’e gitmek ve sizler “Portekiz’e gitmek istiyorum” diyorsunuz 🙂 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile bugün size Portekiz’e gitmenin yollarını anlatacağım. Portekiz’deki tecrübelerim de dahil!

Heey Portekiz’deyim 🙂 / Lizbon Sokakları

Portekiz’e Nasıl Gidebilirim?

İlk olarak Portekiz’e gitmek için iyi bir sebebe ihtiyacımız var. Biz neden gitmek istiyoruz bu ülkeye ?

“Gitmek istiyorum” deyip işin içinden çıkamıyorsunuz 🙂 Önce bir karar vermemiz lazım. Sonra da alacağız uçak biletimizi ve gideceğiz Portekiz’e. Ben İstanbul’dan direkt olarak Lizbon’a uçmuştum. Toplamda 5 saat gibi bir sürede varıyorsunuz bu topraklara, neredeyse öteki kıta…

Turist Olarak Portekiz’e Gitmek

Portekiz turistik anlamda Avrupa’nın popüler şehirlerinden biri. Başta Lizbon ve Porto olmak üzere Faro, Cascais tüm güzel şehirler bu ülkede toplanmış. Turistik bir Portekiz gezisi masalsı bir keyif verecek size.

Portekiz’e turistik bir gezi düzenlemek için önce iyi bir planlama lazım. Çünkü malum uçak biletleri o kadar da ucuz değil. Ardından kalacağımız yerler ve vize işlemleri var. Bu yolu seçenler şu yazımdan seyahat planlarına başlasınlar 🙂

Turist Olarak Gittiğim Porto’dan / Portekiz Gezim

Turla Portekiz’e Gitmek

Bendeniz Görkem Yüksel heryere kendi planladığım gezilerle gidiyorum. İçten içe kendiniz gidiin 🙂 dediğim oluyor. Fakat Portekiz tur seçeneğini ciddi ciddi düşünebileceğiniz bir destinasyon.

Ne diyorlar “Endülüs Turları” içine İspanya hatta Fas’ı da katan güzel turlar mevcut. Portekiz’e rekabetçi fiyatlarla turlar bulmanız mümkün. Uçak biletleri de biraz pahalı olduğu için önerebilirim.

Lizbon Sokaklarında Bir Görkem

Erasmus İle Portekiz

Ben de İtalya’da Erasmus yaptım, yapıyorum 🙂 Bana göre Erasmus’un en güzel ülkeleri Portekiz, İspanya ve İtalya !

Öğrenciler için Erasmus bulunmaz bir fırsat. Çünkü Portekiz’deki çoğu okulla Türk Üniversiteleri’nin anlaşmaları olduğunu biliyorum. Portekiz’de eğitim almak hem dil becerinizi arttıracak hem de size harika bir deneyim sunacak. Bu seçeneği düşünenlerin Erasmus konulu yazılarıma göz atmasını öneririm.

En Sağda Arkamda Kalan Arkadaşım Joao Portekizli Olur 🙂 Erasmus Arkadaş Grubumdan / Cinque Terre, İtalya

Dil Okulu ve Yüksek Lisans İçin Portekiz

Portekizce neredeyse koca bir kıtada konuşuluyor. Latin Amerika’nın neredeyse çoğunluğu ile anlaşabiliyor olmak demek, büyük birşey ! Yani Portekizce öğrenmek hiç de fena bir fikir sayılmaz.

Bir dil de en iyi konuşulduğu yerde öğrenilir. Çok yaygın olmasa da Portekiz’de dil okuluna gitmek bence güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca yüksek lisans düşünenler de hem Avrupa Birliği diploması alıp hem de nispeten maddi anlamda zorlayıcı olmayan bir ülkede yaşamanın keyfine varabilir.

Lizbon’dan Genel Bir Manzara / Portekiz’e Gittiğim Gün

Portekiz’de Çalışmak ve Çalışma İzni

Portekiz sonuçta bir Avrupa Birliği ülkesi. Aslında çalıma izni ve yaşama prosedürleri genel olarak tüm AB ülkeleri ile benzer. Fakat en büyük avantaj, daha küçük bütçelerle iş kurabilme imkanınızın olması.

Ayrıca Portekiz belirli bir yatırım karşılığı vatandaşlık veren AB ülkelerinden biri.

Konu bir eleman olarak çalışmaksa o kadar umutlu sayılmam. Çünkü AB içerisinde ekonomisi en zayıf ülkelerden de biri konumunda Portekiz. Ülkenin kendi içinde işssizlik ve yoksulluk sorunları da mevcut.

Portekiz Gezimde Bana Eşlik Eden Arkadaşım Onuralp ve Ben / Porto, Portekiz

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz’e giderken standart Schengen vizesi almanız gerekiyor. 2022 yılı itibariyla 80 euro bir başvuru ücreti var. Portekiz nispeten kolay Schengen vizesi veren ülkelerden biri.

Schengen vizesine başvuracaklar şuradaki yazımdan Portekiz vizesi için başvuru ayrıntılarını görebilir.

Portekiz’e Gitmek Ne Kadara Mal Olur?

2022 yılı itibariyla turistik bir Portekiz gezisi için en azından 6-10 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Özellikle pahalı uçak bileteri ve Schengen vizesi fiyatı arttıran unsurlar.

Yeşil pasaport sahipleri bu tutarı yarıya kadar indirebilir. Çünkü Avrupa’nın farklı yerlerinden low-cost uçuşlarla ( örneğin Milano ) yol masrafını yarıya çekip üzerine bir şehir daha gezebilir.

Lizbon’dayım / Yazıyı Okuyabilen Var mı 🙂

Portekiz Pahalı Bir Ülke mi?

Portekiz genel hatlarıyla Avrupa ortalamasının altında pahalılıkta bir ülke. Yani bir Fransa, Almanya, Hollanda ile kıyaslarsanız herşey neredeyse yarı fiyatına diyebiliriz.

Tabii bu demek değil ki Türkiye’den daha ucuz ! Türkiye ile kıyasladığımızda 1.5-2 kat pahalı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Portekiz’de Yaşamak Nasıl?

Portekiz’de yaşamak isteyenlerin de aranızda olduğunu biliyorum. Benim kişisel deneyimlerime göre aslında bize benzer sıcakkanlı insanların olduğu bir ülke. Türklerin Portekiz’e uyum sağlaması oldukça kolay.

Portekiz genel anlamıyla Avrupa ortalamasının altında bir yaşam standartına sahip. Ülke çok zengin değil, suç oranları da fena olmayacak düzeyde. Fakat Türkler’e bakış oldukça iyi durumda, siz Quaresma diyin, futbol topunu alın yeter 🙂

Beni Kendine Hayran Bırakan Lizbon’dan / Portekiz Gezim

Portekiz’e Gitmek İçin Gerekenler

Koronavirüs Pandemisi’nde Portekiz Seyahati

Pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.

Bu şekilde Portekiz’e gidiş seçeneklerinden bahsettiğim yazımın sonuna geliyorum. Genel olarak Portekiz’e gitmek isteyenlere fikir vermek amacıyla bu yazıyı yazdım. Aslında Görkemliyollar’da her seçenek için özel yazılarım da mevcut, sorularınızı yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz, Ayrıca Portekiz gezi notlarımı okumanızı şiddetle öneriyorum 🙂 her şeyin sırrı orada 🙂 keyifli günler!

Yazının Devamı: Lizbon Portekiz Gezi Notlarım

10 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem,
  1 haftalık Portekiz gezisi orayı doya doya gezmeye yeterli mi? Tabi en önemli konu da bu geziye ayırmam gereken bütçe. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha rahat gezip göreceğimi düşünüyorum fakat yine de kafamda bir türlü kafamda o bütçe aralığını toparlayıp belirleyemedim. Fikir verip yardımcı olursan sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Ayşenur,

   Bir hafta bence yeterli. Bütçe konusu çok kapsamlı bi konu 🙂 Ama portekiz avrupanın nispeten uygun ülkelerinden biridir. Tek sorun ulaşım biraz pahalı olabilir. Ryanair ile italya v.b ülkelerden aktarma bakabilirsin kendin.

 2. merhaba,ben de erasmus için Portekiz düşünüyorum. aylık ortalama giderim ne kadar olur sence ?

  • Merhaba Sevgili Yağmur,

   Bu ucu açık bi soru, yerel şartlar çok etkili ancak hibe az çok yeterli olabilir eğer konaklamayı uyguna getirebilirsen. Erasmus bütçem diye aratırsan tam da bunu anlattığım bir yazım var.

 3. Turist olarak gideceyim portekize orda kuaför arkadaşım var portekizli dil bilmiyorum adanada oturuyorum evraklara başlıçagım ama nerde ney yapacagımı bilmiyorum bu konuda yardımcı olursan sevinirim

  • Merhabalar Sevgili Serdal,

   Turistik değil de göçmen vizesine başvurmanı öneririm. Eğer sana iş pozisyonunu gösterebilirlerse yetki belgeni de göstererek çalışma izni alma şansın olabilir.

 4. Görkem merhabalar geldin mi süren doldumu bilmiyorum ama erasmusla bende başvurmak istiyorum biraz kalabalık geleceğim doktora öğrencisiyim ve 3 çocuğumla beraber geleceğim uçak çok olur araba ile hem diğer illeri gezip gelirim uygunmudur 3 aylık ev kiralari varmıdır amacım yurtdışına açılıp dil geliştirmek önerilerin nedir

  • Merhabalar Sevgili Mihriban,

   Evet döndüm 🙂 Açıkçası erasmusta özellikle portekize gidip gelmek biraz masraflı olacaktır. En azından ailene vize aldırma şansın olmayacak, sadece kısa süreli olarak ziyaret edebilirler

 5. Slm kardeşim portekize gitmek istiyorum orda sevdiyim bir kız arkadaşımın dükkanında kuaför olarak çalışmak için veya veya turist olarak gidip calışma yöntemini nasıl çözerim bu konuda bana yardımcı olursan çok sevinirim kadeşim

  • Merhabalar Sevgili Serdar,

   Öncelikle net gidiş amacını belirlemelisin 🙂 Turistik farklı çalışmak farklı birbirine karıştırırsan sonuç alamazsın. Ama kısaca vize alman gerekli uygun türde.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.