Siz de keşfe çıkmaya karar verdiniz mi ? Şimdi ilk aşama olarak bahsedeceğim Pasaport var.

Bildiğiniz gibi KKTC ve Gürcistan haricinde, herhangi bir ülkeye seyahat etmek için pasaporta ihtiyacımız var. Pasaport bizim uluslararası kimliğimiz oluyor ve dünyanın her yerinde kabul ediliyor. Peki nasıl çıkarılır bu pasaport ?

Ülkemizde pasaport başvuru işlemleri e-pasaport internet sitesi üzerinden yapılıyor.

İlk olarak bu link üzerinden kayıt oluşturup randevu almanız gerekiyor. Sonrasında başvuru esnasında istenen gerekli belgeleri tamamlayıp şahsen başvuru da bulunmanız gerekli.

Bu işlemler ülkemizde yoğun olmayan dönemlerde 1-2 hafta içerisinde tamamlanıyor. Yeni dağıtılan T.C. Pasaportlarımız biyometrik ve çip teknolojisine sahip şekilde üretiliyor.

Başvuru içinhttps://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa


Pasaport Türleridrawn-blue-arrow-right


Pasaport Ücretleridrawn-blue-arrow-right


Pasaport Yenilemedrawn-blue-arrow-right


Pasaport Kaybetmedrawn-blue-arrow-right


7 Yorum Yapılmış

 1. Bu sene Nisan ayında 18 yaşına giriyorum ve yurtdışına akrabalarımın yanına gitmek istiyorum birinci dereceden akrabam değiller fakat davet ederlerse gidebilirmişim sanırım. Vize ve pasaport hemen çıkar mı ? Veya ne gibi sorunlar ile karşılaşırım sizce ne gibi bir yol izlemem gerek bilgilendirirseniz çok memnun olurum cevabınızı merakla bekliyorum. İyi seyahatler 🙂

  • Merhabalar Yunus Emre !

   Davete ihtiyacın yok 🙂 Davet de alabilirsin ama bu bir gereklilik değil. Sen pasaportunu çıkar önce, ardından seyahat planını ve vize başvurunu yaparsın.

 2. Selam, universiteden sonra yurtdışında çalışmak veya staj ile ilgili bilgin var mi?

 3. Ya Görkem kardeşim 🙂 ben yurt dışına gitmek istiyorum bir iki sene içinde. Ne kadar para biriktirmem lazım birde dil konusu beni düşündürüyor. Ne yapabilirim sence pek İngilizce bilmiyorum 🙁 ama hayallerim var çok zor olur mu?. Dil öğrenmek de zor bu yaştan sonra hemde çalışınca malum (33) Şimdiden teşekkür ederim.

   • Teşekkür ederim cevabın için. Seni instegram dan da takip ediyorum zaten. Okuyacağım bütün yazılarını. İyi gezmeler sana da bize de ve bütün gezgin ruhlu insanlara 🙂