Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri ?


Keyifli günler ! Görkemliyollar’da bugün yeşil pasaportla yurtdışına gidenler için vize konusunda söz edeceğim. Bildiğiniz üzere yeşil yani hususi pasaportla birçok ülkeye vizesiz seyahat mümkün. Peki bu ülkeler hangileri ?

Genel olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından vize istemeyen ülkelerin güncel listesini burada paylaşmıştım. Bunlara ek olarak normalde vize gerekliliği olup da yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri 2018 için sıralayacağım, “yeşil pasaportla vizesiz seyahat rehberi” başlıyor 🙂

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Dubai’den / Birleşik Arap Emirlikleri

Schengen Ülkeleri

Yeşil pasaportluları sevindirecek en güzel haber bu ! Yeşil pasaport sahipleri’nin Schengen vizesi almasına gerek yok. Avrupa’daki Schengen anlaşmasına üye tüm ülkelere 3 aya kadar vize istenmiyor.

Bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, San Marino, Yunanistan, Vatikan

Yeşil pasaport ile bu Avrupa ülkelerine giderken yalnızca pasaportunuz yeterli !

“Ağustos 2018 ile gündeme gelen Avrupa’ya ön vize konusunda yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri başlıklı yazımdan bilgi alabilirsiniz, sıkça güncellenmektedir.”

Hususi Pasaporta Vizesiz Schengen Ülkelerinden İsveç ve Malmö’den

Körfez ve Orta Doğu Ülkeleri

Normalde bordo pasaportlardan vize isteyen Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Yemen ve İsrail de yeşil pasaporttan vize istemeyen ülkeler arasında bulunuyor.

Bunun dışında Suudi Arabistan hariç bölgedeki diğer tüm ülkelere de bordo pasaportlarda olduğu gibi vizesiz seyahat mümkün.

Eski Yafa’nın Hoş Sokaklarında / Tel Aviv, İsrail / Yeşil Pasaporta Vizesiz Ülkelerden

Afrika Ülkeleri

Yeşil pasaportun vizesiz seyahat edebildiği özel noktalardan biri de Afrika. Vahşi doğanın kıtasında Cezayir, Bostvana, Cibuti, Moritanya, Kamerun, Gine ve Tanzanya’ya gibi noktalara bilet alıp istediğiniz gibi keşfedebilirsiniz.

Asya Ülkeleri

Aslında Asya ülkelerinin çoğu tüm pasaportlara vizesiz fakat yeşil pasaporta özgü olanlar da var, bunlar; Çin, Bangladeş, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Vietnam ve Kamboçya.

Bu ülkelerin çoğunda en az 1 ay kalma izni bulunuyor, öncesi bir başvuruya gerek yok.

Yeşil Pasaporta Özel Vizesiz Asya Ülkelerinden Biri Olan Kamboçya’dan / Siem Reap’te Kiraladığım Tuk-Tuk

Kuzey, Güney ve Orta Amerika Ülkeleri

Kuzey Amerika ülkeleri maalesef ki yeşil pasaporta da vize istiyor. Bu bölgedeki Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne vize almak pek kolay sayılmaz. Fakat yeşil pasaportun biraz avantajı olduğunu söyleyebilirim. Gitmeyi düşünürseniz, yeşil pasaportla Amerika vizesi alma rehberime bir göz atarsınız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm pasaportları Güney Amerika’nın çoğu ülkesine vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Sanırım biraz uzak olduğundan dolayı 🙂 Yeşil pasaportunuz da aynı şekilde geçerli merak etmeyin !

Bu ülkeler sırasıyla; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Trinidad Tobago, Uruguay ve Venezuela. Orta Amerika’da durum aynı. Normal vizesiz ülkelere ek olarak Küba’ya da yeşil pasaportla vizesiz giriş mümkün.

Özgürlük Heykeli İle, New York / ABD Yeşil Pasaporta Vize İsteyen Ülkelerden Biri

Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya’da maalesef yeşil pasaporta özel bir uygulama yok. Vizesiz olarak giriş yapabileceğiniz ülkeler bordo pasaportlar ile aynı, bunlar; Mikronezya, Tuvala, Vanuatu, Palau ve Fiji.

Bu şekilde dünyadaki her yeri tamamlamış olduk 🙂 Aslına bakarsanız yeşil pasaportla dünyanın her noktasından belirli güzel yerleri vizesiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Türk Pasaportlarının tümüyle vizesiz gidebildiği ülkeleri 2018’de güncel olarak bu yazımdan okuyabilirsiniz, ayrıca yeşil pasaport yazı dizimde bilmeniz gereken önemli detaylar var, işte buradadır. Size seyahat dolu günler diliyorum !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaportla Yurtdışına Çıkarken Hangi Belgeler Gerekli ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*