Keyifli günler ! Görkemliyollar’da bugün yeşil pasaportla yurtdışına gidenler için vize konusunda söz edeceğim. Bildiğiniz üzere yeşil yani hususi pasaportla birçok ülkeye vizesiz seyahat mümkün. Peki bu ülkeler hangileri ?

Genel olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından vize istemeyen ülkelerin güncel listesini burada paylaşmıştım. Bunlara ek olarak normalde vize gerekliliği olup da yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri 2022 için sıralayacağım, “yeşil pasaportla vizesiz seyahat rehberi” başlıyor 🙂

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Dubai’den / Birleşik Arap Emirlikleri

Schengen Ülkeleri

Yeşil pasaportluları sevindirecek en güzel haber bu ! Yeşil pasaport sahipleri’nin Schengen vizesi almasına gerek yok. Avrupa’daki Schengen anlaşmasına üye tüm ülkelere 3 aya kadar vize istenmiyor.

Bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, San Marino, Yunanistan, Vatikan

Yeşil pasaport ile bu Avrupa ülkelerine giderken yalnızca pasaportunuz yeterli !

“Ağustos 2018 ile gündeme gelen Avrupa’ya ön vize konusunda yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri başlıklı yazımdan bilgi alabilirsiniz, sıkça güncellenmektedir.”

Hususi Pasaporta Vizesiz Schengen Ülkelerinden İsveç ve Malmö’den

Körfez ve Orta Doğu Ülkeleri

Normalde bordo pasaportlardan vize isteyen Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Yemen ve İsrail de yeşil pasaporttan vize istemeyen ülkeler arasında bulunuyor.

Bunun dışında Suudi Arabistan hariç bölgedeki diğer tüm ülkelere de bordo pasaportlarda olduğu gibi vizesiz seyahat mümkün.

Eski Yafa’nın Hoş Sokaklarında / Tel Aviv, İsrail / Yeşil Pasaporta Vizesiz Ülkelerden

Afrika Ülkeleri

Yeşil pasaportun vizesiz seyahat edebildiği özel noktalardan biri de Afrika. Vahşi doğanın kıtasında Cezayir, Bostvana, Cibuti, Moritanya, Kamerun, Gine ve Tanzanya’ya gibi noktalara bilet alıp istediğiniz gibi keşfedebilirsiniz.

Asya Ülkeleri

Aslında Asya ülkelerinin çoğu tüm pasaportlara vizesiz fakat yeşil pasaporta özgü olanlar da var, bunlar; Çin, Bangladeş, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Vietnam ve Kamboçya.

Bu ülkelerin çoğunda en az 1 ay kalma izni bulunuyor, öncesi bir başvuruya gerek yok.

Yeşil Pasaporta Özel Vizesiz Asya Ülkelerinden Biri Olan Kamboçya’dan / Siem Reap’te Kiraladığım Tuk-Tuk

Kuzey, Güney ve Orta Amerika Ülkeleri

Kuzey Amerika ülkeleri maalesef ki yeşil pasaporta da vize istiyor. Bu bölgedeki Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne vize almak pek kolay sayılmaz. Fakat yeşil pasaportun biraz avantajı olduğunu söyleyebilirim. Gitmeyi düşünürseniz, yeşil pasaportla Amerika vizesi alma rehberime bir göz atarsınız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm pasaportları Güney Amerika’nın çoğu ülkesine vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Sanırım biraz uzak olduğundan dolayı 🙂 Yeşil pasaportunuz da aynı şekilde geçerli merak etmeyin !

Bu ülkeler sırasıyla; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Trinidad Tobago, Uruguay ve Venezuela. Orta Amerika’da durum aynı. Normal vizesiz ülkelere ek olarak Küba’ya da yeşil pasaportla vizesiz giriş mümkün.

Özgürlük Heykeli İle, New York / ABD Yeşil Pasaporta Vize İsteyen Ülkelerden Biri

Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya’da maalesef yeşil pasaporta özel bir uygulama yok. Vizesiz olarak giriş yapabileceğiniz ülkeler bordo pasaportlar ile aynı, bunlar; Mikronezya, Tuvala, Vanuatu, Palau ve Fiji.

Bu şekilde dünyadaki her yeri tamamlamış olduk 🙂 Aslına bakarsanız yeşil pasaportla dünyanın her noktasından belirli güzel yerleri vizesiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Türk Pasaportlarının tümüyle vizesiz gidebildiği ülkeleri 2022’de güncel olarak bu yazımdan okuyabilirsiniz, ayrıca yeşil pasaport yazı dizimde bilmeniz gereken önemli detaylar var, işte buradadır. Size seyahat dolu günler diliyorum !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaportla Yurtdışına Çıkarken Hangi Belgeler Gerekli ?

16 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, yeşil pasaportum var ama İngiltere’yle ilgili güncel durum nedir?
  Teşekkürler

 2. Görkem merhaba, 2022 yazı için geniş kapsamlı bir Avrupa gezisi planlıyorum, yeşil pasaportum var, 1 aylık da vaktim var, Balkanlar,Prag ve Ukrayna’ya gittim, 1 ayda mümkün olduğunca çok yer gezmek istiyorum ancak rotamı bir türlü oluşturamıyorum, Avrupanın hangi kısmı olsun karar veremiyorum. Mutlaka gidilmeli dediğin ülkeler hangileri? Uçak,tren,otobüs fark etmez hepsini kullanabilirim ülke geçişlerinde. Şimdiden yardımın için ve bu faydalı rehberin için çok teşekkür ederim. Sevgiler

  • Merhabalar Sevgili Merve,

   Mutlaka gidilmeli dediğin ülkeler hangileri? 🙂 bu sana bağlı

   Sitede aratırsan “avrupada gezilecek yerler” diye ayrıntılı bi tavsiye yazım var.

 3. Slm benim eş dolayı yeşil pasaport sahibiyim vize istemeyen bir ülkeye gidip örneğin Almanya dönüşümüzü oradan kiraladığımız bir araçla ülkeye giriş yapabilirmiyiz yada bunun mevzuatları nelerdir ilginize şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Evet yeşil pasaporta vizesiz şuanda rusya. Fakat gideceğiniz tarihte yeniden kontrol etmenizi öneririm çünkü sıkça değişiyor prosedür.

 4. Merhaba, ben Norveç’e gideceğim ve bazı sorular var aklımda yardımcı olursanız sevinirim. Yesil pasaportum var ancak oraya varınca sadece pasaportmu göstermem yeterli mi oluyor? Yani bir kaç soru soracaklarmış dönüş biletin var mı gibisinden telefonumdan dönüs biletimi göstersem olur mu? Burdan dim direk uçağa binim iniyorum değil mi? teşekkürler.

 5. Merhaba,
  ben bu yaz work and travel programı ile Amerika’ya gidiyorum. uçak biletim Zürih aktarmalı. aktarma süresi 3 saat 40 dakika. yeşil pasaporta sahibim sizce bu sürede havaalanından çıkıp Zürih şehir merkezini gezebilir miyim?

  • Merhbalar Eylül Hanım,

   Evet yeşil pasaport ile İsviçre’ye giriş yapabilirsiniz, ancak 3 saat 40 dakikanın Zürih’e gitmeniz için yeterli olacağı kanaatinde değilim 🙂 Uçağınızı kaçırmayın…

 6. Merhaba. Yeşil pasaportumuz var. Avrupa’da doğa unsurunun ağır bastığı yerleri görmek istiyoruz. Avusturya ya da Danimarka iyi bir seçim olur mu? Finlandiya’yı, Kore’yi ve Yunanistan’ı ziyaret etmiştik. Çocuğu da (4 yaş) göz önüne aldığımızda hangisi uygun olur sizce? Teşekkür ederiz. Siteniz çok faydalı bu arada.

  • Merhabalar Emine Hanım,

   Teşekkür ederim öncelikle. Eğer maddi olarak altından kalkabilirseniz ben Finlandiya’yı öneririm en çok. Özellikle yaza yaklaştığımız günlerde iklim de gezmek için daha iyi bir konuma geliyor.

   Saydığınız ülkelerin tamamı zaten güvenli ve nezih olduğundan çocukla gezmek de sorun olmaz diye düşünüyorum.

 7. Yeni düzenlemelere göre güncellenmiş bilgileri bulmak kolay olmuyor. O nedenle buradaki paylaşımlarınız çok yararlı oldu. Sadece teşekkür etmek istedim…

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.