Yeşil Pasaport İle Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport İle Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?


Görkemli günler ! Yeşil pasaport ve Amerika vizesi bence birbirine çok yakışıyor 🙂 İkisine de sahipseniz neredeyse dünyanın her yerine seyahat edebilirsiniz demektir. Peki yeşil pasaporta Amerika vizesini nasıl alacağız ?

Görkemliyollar’da Amerika vizesi ve yeşil pasaport için bir sürü yazım var. Bu konular hakkındaki genel bilgileri diğer yazılarımdan öğrenebilirsiniz. Bugün konumuz yeşil pasaporta ABD vizesini damgalatmak 🙂

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim

Yeşil Pasaporta Amerika Vize İstiyor mu ?

Bu konuda anlaşalım, bilinenin aksine Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahatlerde tüm Türk Pasaportları’nın vize alması gerekiyor, bunun içine yeşil pasaport da dahil.

Amerika vizesinin gerekliliği uzun yıllardır böyleydi, yeni değişen bir kural gibi algılanmasını istemem, 2018 itibariyle de güncel olarak durum aynı, şimdi bu vizeyi aldıracak sorulara geçelim.

Las Vegas Bulvarı’ndayken / Nevada, ABD

Yeşil Pasaport ABD Vizesinde Avantaj Sağlar mı ?

Evet sağlar ! Fakat dolaylı yoldan. Bu konuda yeşil pasaportun avantajlarından söz ederken de bahsetmiştim, ne demek mi istiyorum ?

Yeşil pasaport sahipleri de Amerika vizesine başvururken herkesin izlediği prosedüre tabi. Fakat doldurduğunuz DS-160 formunda pasaportunuzun türünü size soracaklar. Bu soru size Amerika vizesinin kapısını aralayacak avantajları beraberinde getirecek.

Yeşil Pasaport ve Görkemliyollar 🙂

Amerika vizesi almanın en önemli noktalarından biri güvenilir bir insan olmaktır, yani onlar sizin yalnızca turist olduğunuzdan emin olmalılar. Yeşil pasaport sahibi kişiler, bu aşamayı kendilerini kanıtlamak zorunda kalmadan kolayca atlatabiliyor.

Ayrıca yeşil pasaport sahibi kişiler genelde Avrupa ülkelerini sıkça ziyaret etmiş oluyor. Bu da Amerika vizesi başvurusunda önemi bir şans demek.

Alcatraz Adası’na Giderken, San Francisco, Kaliforniya / Arkada Amerikan Bayrağı

Başvuru İşlemleri Nasıl Olmalı ?

Yeşil pasaportla başvuru yaparken aslında özel bir yol izlemenize gerek yok. Amerika vizesi nasıl alınır yazımda söz ettiğim gibi bir prosedürü takip etmelisiniz. Tek dikkat etmeniz gereken başvuru da yeşil pasaportlu olduğunu belirtmek.

Sizleri uyarmak istediğim bi konu da yok değil. “Yeşil pasaport sahipleri kesin olarak Amerika vizesi alır “ şeklinde bir algı sahibi olan insanlar görüyorum, bu hataya düşerseniz Amerika vizesinden red alanlar için yazdığım yazıyı okumak zorunda kalırsınız, bu iş dikkat ve özen ister  !

Golden Gate Köprüsü ile / San Francisco

Yeşil Pasaporta Özel Başvuru Belgeleri Neler ?

Amerika vizesine başvuruda istenen belgelere buradan ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak yeşil pasaporta özel bir belge isteği bulunmuyor. Fakat benim yeşil pasaportlulara birkaç önerim var !

Vizeye başvuruda kesinlikle işyerinizden maaş bordrosu ve pozisyon gösteren belgeler almalısınız. Hatta seyahat etmeyi düşündüğünüz tarihte izinli olacağınıza itafen bir belge de hiç fena olmaz. Yeşil pasaportun avantajlarını kullanabilmek için önce yasalara uygun bir seyahat planladığını onlara göstermelisiniz.

Yeşil pasaportla Amerika vizesine başvuracaklar için ön bilgileri sizinle paylaştım. Şimdi Amerika vizesi yazımı normal şekilde takip ederek vizeye herkes gibi başvuru yapmalısınız. İyi bir şansınız olduğunu unutmayın ve iyi kullanın, sevgi dolu günler !

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

15 Yorum Bırakılmış

 1. Ufuk Gülsoy says:

  ABD vizesi için ikamet adresim dışında bir merkeze başvurabilir miyim? Örneğin birinci ikamet adresim Ankara iken, Büyükelçilik yerine İstanbul Başkonsolosluğuna vize baş vurusu yapabilir miyim?
  Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Evet başvurabilirsiniz, hatta yurtdışındaki Amerikan konsolosluklarından da vize alınabiliyor. Yalnızca DS-160 formunu buna göre doldurup randevu almalısınız istediğiniz yerden.

 2. Hasan uysal says:

  Görkem bey emekli yeşil pasaport sahibi bir kişiyiz eşimle birlikte ABD vizesi için İzmir’den nasıl müracaat edebilrim.

 3. Hasan Kurt says:

  Görkem bey merhaba. Yeşil pasaportu olanlara ABD vize ücreti istiyor mu? İstiyorsa ne kadar ? Teşekkürler.

 4. Ayşe ERTEM says:

  Görkem bey iyi günler ben ve eşim 2001 yılında 10 yıllık vize aldık 2002 de gittik orada abim var 6 ay kaldık 2004 te tekrar gittik kızımı orada dünyaya getirdim. 10 yıllık vizemiz bitti haliyle şimdi tekrar vize almak istiyoruz ben devlet memuruyum çalışıyorum eşim emekli ancak ben nisan ayında umreye gittim 15 gün şimdi diyorlar ki arabistana giriş çıkış yapana vize verilmiyor muş. doğru mu

  • Merhabalar Ayşe Hanım,

   Öncelikle vize geçmişiniz olması büyük avantajdır, ayrıca okuduğum kadarıyla ABD vatandaşı bir evladınız var yani vize almanız pek zor gözükmüyor.

   Suudi Arabistan damgası olmasının ABD’ye girişte sorun yarattığını açıkçası duymadım. Fakat eğer böyle bir şüpheniz varsa bence başvuru öncesi pasaport cüzdanınızı yenilettirin, böylece sorun kalmamış olur.

   “Suudi Arabistan’a giden ABD vizesi alamaz” gibi bi durum da söz konusu değil.

 5. Yunus Pehlivanoglu says:

  Görkem bey merhaba.
  Eşim kendisi ve 13 yaşındaki kızımız için abd vizesine basvuracak. Kizim için benim (baba) tarafımdan verilmiş bir muvafakatnameye gerek var midir?
  (Biraz acil cevap rica ediyorum. Randevu yarın sabah)

  • Merhabalar Yunus Bey,

   Muvafakatname pasaport kontrolü esnasında gerekebilir ki yeşil pasaportu varsa kızınızın kendi adına büyük ihtimal sorulmayacaktır orada da.

   Bence başvuruda böyle birşeye gerek yok ama yanımızda dursun diyorsanız 2 dakika bir dilekçe yazıp sunarsınız her ihtimale karşı.

 6. Yunus Pehlivanoglu says:

  Evet Görkem bey aynen öyle olmuş. Vize görüşmesi esnasında muvafakatname sorulmamis. Daha once Almanyaya giderlerken pasaport kontrolde de muvafakatname sormamislardi. Umarım abd gidişinde de sormazlar. Teşekkür ederim.

 7. Yunus Pehlivanoglu says:

  Görkem bey, transit vize nedir? yeşil pasaport sahiplerine shengen avrupa ülkeleri vize istemiyor. Aktarmali bilet alinirsa Transit vize de durum nasıldır?
  Tesekkurler

  • Merhabalar Yunus Bey

   Transit vize bir ülkede aktarma yaparken istenen vize türüdür. Yeşil pasaport sahipleri zaten vizesiz olarak Schengen bölgesine girebildiğinden transit vizeye de ihtiyaç yok, aktarmalı bilet alınabilir.

 8. Recep ERİN says:

  Somali Türk hastanesinde resmi devlet görevlisi olarak 4 ay uzman doktor olarak çalıştım. Yeşil pasaport sahibiyim. Somaliye girişim ABD vizesi almamda engel olur mu? Teşekkürler.

  • Merhabalar Recep Bey,

   Bu konuda net bir yasak yok. Zaten açıkladığınız gibi oraya gitmek için gayet geçerli bir sebebiniz varmış. Ayrıca bir uzman doktorun vize alma konusunda daha çok insiyatifi olduğu açık bir durum.

   Bence herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ama ne olur ne olmaz kafa karışmasın diyorsanız cüzdan bedeli karşılığında pasaportu yenileyin onunla başvurun.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*