Hepinize merhaba! Bugün hepinizin yakından tanığı “Almanya’ya gitmek” konusundan bahsedeceğim. Almanya’ya gitmek istiyorum diyen çok fazla kişi olduğunu biliyorum. Ben de genel olarak Almanya’ya gidiş seçeneklerini tek bir yazıda toplamak istedim.

Şimdi tek tek farklı amaçlara göre Almanya’ya nasıl gidileceği sorusunu yanıtlayacağım, hem de Almanya dahil 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile 🙂

Almanya’ya Gezmeye Gitmek

İşte bu benim ! Tüm dünyayı olduğu gibi Almanya’yı da görmek istiyordum ve gittim 🙂 Almanya turistik anlamda en popüler olmasa da oldukça önemli ülkelerden birisi. Almanya’ya turistik bir gezi yapmak istiyorsanız oldukça şanslısınız. Çünkü bu yolla yapacağınız gezilerde hem vize almanız daha kolay hem de harcamalarınız çok daha az olacak !

Almanya’da ben gezmeye Berlin’den başlamıştım. Münih ve Hamburg sonrasında aklıma gelen en güzel şehirlerden. Turistik bir Almanya gezisi yapmak istiyorsanız şu yazımdan planlamalara başlayabilirsiniz.

Berlin Genel Görünüm / İnterrail Gezimden, Almanya

Turla Almanya’ya Gitmek

Almanya’ya gezmeye gitmenin diğer bir yolu da Almanya turları. Bu turlar oldukça yaygın ve genelde Almanya’nın birçok şehrini kapsıyor. Turla yurtdışına gitmek biraz daha kafanız rahat bir gezi sağlıyor. Nerede kalacağınız, transferler nasıl olacak gibi şeyleri düşünmek yerine şehre konsantre olup gezebiliyorsunuz.

Almanya turlarının fiyatları da genellikle çok pahalı değil. Tabii ki kendi kendinize daha uygun bir Almanya gezisi planlayabilirsiniz !

İnterrail ile Almanya Gezisi

Ben ilk olarak Almanya’ya Interrail ile gitmiştim. Almanya tren ağının en gelişmiş olduğu ülkelerden biri olduğu için. Trenle Almanya’yı keşfetmek bence harika bir fikir.

İnterrail son zamanlarda popülaritesini biraz kaybetmiş ama her daim farklı bir deneyim. Şu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

Kendi Planladığım Almanya Gezimden / Berlin

Akraba Ziyareti ile Almanya

Almanya konulu bir yazı yazınca sanki Adana’dan, Bursa’dan, Gaziantep’ten bahsetmiş gibi hissediyorum. Almanya neredeyse 2. bir Türk ülkesi olduğu için eminim ki birçoğunuzun burada akrabaları var.

Almanya’da akrabalarınızı ziyaret etmek istiyor ve aynı zamanda Almanya’yı gezmek istiyorsanız bence baya şanslısınız. Çünkü konaklama ve gündelik masrafları sıfırladınız bile ! Sadece uçak biletinizi alın ve gidin 🙂 Bu yolu seçecekler vize için davetiye almayı unutmamalı !

Almanya’da Erasmus Yapmak

Erasmus denince akla gelen ilk ülkelerden biri şüphesiz Almanya. Burası katı disiplini ve sanayisi ile ünlü bir ülke olunca, eğitim konusunda da fazla güvenilir oluyor. Almanya dünya çapında sözü geçen birçok üniversiteye sahip.

Erasmus ile Almanya’da 1 ya da 2 dönem okuyarak hem yaşam tecrübesi edinebilir hem de devlet desteği ile fazla bir para harcamadan kendinize iyi bir eğitim kazandırabilirsiniz.

Tiergarten, Berlin / İlginç Şekilde Erasmus’taki En Yakın Arkadaşlarım Almanya’dan Geliyor

Almanya’da Yüksek Lisans ve Öğrencilik

Az önce dediğim gibi Almanya eğitim konusunda herkesin gitmek isteyebileceği bir ülke. Bence en önemli konu Almanca bilgisi. Çünkü Almanya’daki çoğu kurum Almanca dersler sunuyor. Bu yüzden gitmeden önce en azından yeterlilikleri sağlayacak kadar dil öğrenmeniz gerekli.

Ayrıca Almanya sosyal anlamda da iyi bir öğrencilik şansı sunuyor. Erasmus yaptığım şu sıralarda en yakın arkadaşlarım Münih’ten gelen Fabian ve Leipzig’den gelen Laura. Onların bana anlattıkları kafamda oldukça sosyal imkanı yüksek bir öğrencilik profili oluşturdu.

Almanya’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Almanya’da çalışmak eskiden çok kolaymış 🙂 Ülkemizden binlerce insan oraya gitmiş ve belki de hala çalışıyorlar. Fakat günümüz dünyasında bu biraz değişti. Son zamanlarda herkes Almanya’da çalışmak istediğinden işler artık daha zor.

Öncelikle Almanca öğrenmeli, iyi bir eğitim almalı ve bir konuda yetkinlik yaratmalısınız. Ancak bu koşullarda Almanya sizi çalışmak için kabul edecektir. Ya da oradaki tanıdıklarınıza size bir iş pozisyonu bulmasını sağlayabilirsiniz. Orada bir iş bulduktan sonra da çalışma izni almanız prosedürden ibaret olacaktır.

Berlin’in Keyifli Parklarından Birinde / İnterrail Gezimden / Almanya

Almanya’da Öğretmenlik Yapmak

Şimdi öğretmenlere özel bir parantez açmalıyım. Türkiye’deki öğretmenler MEB’in projesiyle beraber Almanya’da öğretmenlikerini sürdürebiliyor. Sadece kısa bir süre için olsa da Avrupa’da yaşam ve çalışma tecrübesi edinme şansları bulunuyor.

Almanya’yı da kapsayan yurtdışında öğretmenlik projesi için şu yazımdan detaylı bilgi alabilir va başvuru aşamalarını öğrenebilirsiniz.

Berlin’de Bisikletle Gezerken / Almanya’da Bisikletle İşe Gitmek Mümkün 🙂

Almanya’ya Göç Etmek ve Oturma İzni

Almanya’ya göç etmek konusunda yakın zamanda sizlere bir röportaj paylaşacağım, çünkü en iyi bilen yaşayanlar olacaktır. Tabi dediğim gibi işler eskisi gibi de değil. Almanya’da yaşamak isteyen maalesef ki çok vatandaşımız var. Bu yüzden de bu kadar insan arasından seçilebilmeniz için farklı özellikleriniz olmalı.

21. yüzyıl dünyasında artık siz değerli bir birey değilseniz yani iyi bir eğitim, yetenek, başarı, projeniz v.s yoksa gitmeniz ve oturma izni almanız pek kolay değil. Bunlara sahipseniz de eskiden çok daha kolay.

Almanya’ya Gitmek İçin Gerekenler

Berlin’den Herkese Sevgiler 🙂 / Interrail Gezim

Almanya Vizesi Nasıl Alınır ?

Almanya, Schengen anlaşmasına dahil bir ülke olduğu için, Schengen vizesi veriyor. Yani klasik bildiğimiz Schengen vizesi ile Almanya’ya gidebiliyoruz. Schengen vizesi temelde birkaç mantığa oturan belgeler isteyen bir prosedür. Schengen vizesi başvurusu hakkında kapsamlı bir yazım var oradan detayları öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında eğer yeşil pasaportunuz varsa Almanya’ya vizesiz gidebilirsiniz, fakat onun da bazı kuralları var. Yeşil pasaportla yurtdışına gidişte gerekli belgeler buradadır.

Koronavirüs Pandemisi’nde Almanya Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yılın bahar aylarından itibaren Almanya’ya ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklandı. Yani Almanya’ya turistik bir seyahat 2021 yılında mümkün değil.

Ayrıca pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.”

Almanya’ya gidiş seçeneklerini anlattığım yazımı burada noktalıyorum artık. Sizlere genel olarak Almanya’ya gidebileceğiniz yolları göstermeye çalıştım, umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan ya da ayrıntı öğrenmek istediğiniz konular için yorum bölümünden yazabilirsiniz, mutlu günler !

Güncelleme 13 Temmuz 2020: Koronavirüs sonrası Almanya uçuşları yeniden başladı. Fakat sadece oturum izni ve vatandaşlık bulunanlar uçuşlara kabul ediliyor. Yeşil pasaport ve turistik Schengen vizesi ile Almanya’ya gidiş ikinci bir açıklamaya kadar mümkün değil.

Güncelleme Ocak 2021: Koronavirüs sonrası Almanya’ya seyahat kısıtlaması devam ediyor. Yalnızca geçerli sebebi olanlar, oturum sahipleri ve AB vatandaşları uçuşlara alınıyor. Ayrıca negatif test sonucu ibraz etmek zorunlu.

Güncelleme Haziran 2021: Zorunlu haller dışındaki seyahat kısıtlaması devam ediyor. Yakın bir zamanda aşı kartı ile Almanya’ya seyahatler söz konusu olabilir. Ayrıca son günlerde gündeme gelen “Almanya’ya yeşil ve gri pasaportla girişlerdeki ek belge konusu” dikkate alınmalı. Bu konudaki açıklamama şuradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Haziran 2021: Alman resmi kurumlarından yapılan son açıklama;

“Aşılanan kişiler için 25 Haziran 2021 tarihinden itibaren Almanya’ya giriş kısıtlamalarının hafifletilmesi

25.06.2021 tarihinden itibaren, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ilacı ile Koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı tüm doz aşılarını olan kişiler, tekrar Türkiye’den Almanya’ya seyahat edebilecekler. Aşıları tamamlanan kişiler, ziyaret ya da turistik amaçlı seyahatler için de yeniden Almanya’ya giriş yapabilecekler.” Kaynak

Buradan anlaşılan 25 Haziran 2021 itibariyla Almanya’ya turistik seyahat artık mümkün olabilecek. Fakat daha önceden de bu tarz açıklamalar yapılıp sonradan kapsamı “sadece ab ülkeleri için geçerli” gibi şeklinde güncellendi.  Bu yüzden ihtiyatlı davranıp, uygulama başlayana kadar dikkat etmenizi öneririm.

Güncelleme 2022: IDATA, Almanya turistik vize başvuruları için randevularını açtı! Başvuru esnasında aşılı olma şartı yok, sadece seyahat esnasında 2 doz aşı tamamlanmış ve üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor.

Okumalısınız! Avustralya’da Göç Edenlerden Bir Hikaye!

Almanya gibi birçok kişinin gitmek istediği Avustralya’ya göç etmiş, orada hayat kurmuş 20’li yaşlarda bir gencin hikayesini okumaya ne dersiniz? Oya ile yaptığım röportajda Avustralya’da yaşam üzerine konuştuk, Avustralya’da gezi tavsiyelerini öğrendik, anlayacağınız her şey var, okumadan olmaz, buradan ulaşabilirsiniz

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, Nasıl Başlarım ?

İlginizi Çekebilir: Yeşil Pasaportla Almanya’ya Nasıl Gidilir?

36 Yorum Yapılmış

 1. merhaba efendim nasılsınız almanyada arkadaşım avr onun yanına nasıl gidebilirim acaba bi kaç aylık tatile mesela bi tur hazırlayıp turla gidip orda turdan ayrıla biliyormuyuz mesela tur geri dönse ben dönmesem ama orda tur dönmeden biriyle evlensem oluyormu nasıl yaparım biraz akıl verirmisiniz teşekküler şimdiden

 2. Merhabalar görkem bey, ben Almanya’da doğdum fakat Türkiye’de yaşıyorum. Şuan birçok akrabam Almanya’da yaşıyor. Orada doğmam oraya gitmek için kolaylık sağlar mı? Ya da amcam veya halam beni oraya nasıl alabilirler , cevabınız için teşekkürler şimdiden..

  • Merhabalar Ali Bey,

   Zaten Almanya’da doğduysanız Alman vataşdaşlığı hakkınız da bulunur çeşitli şartları sağlayarak, bu da tüm sorununuzu çözer

 3. Merhabalar, bu yaz Almanya’da Erasmus stajı ayarladım, yeşil pasaportum var. Yeşil pasaportun yanına vize de gerekiyor mu? Ayrıca aşı olmadan gidilebiliyor mu? Teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Alperen,

   Bu çok kritik bi soru 🙂 Ben normalde her türlü vize başvurusu yapılmasını öneriyorum. Yeşil pasaport sadece turistik bir vize sunar çünkü. Fakat pandemi döneminde işler biraz daha karıştı bence vize başvurusu yapmalısın ya da alman konsolsoluğundan teyit almalısın

 4. Merhaba. Şu an lise 3 öğrencisiyim. Dayım ve ailesi Almanya’da yaşıyor. Ben de eğitimime orada devam etmek istiyorum. Burdan oraya geçiş sürecinden bahseder misiniz? Yani ne yapmam gerekiyor oradaki liselerde okumak için? Tıp okumak istiyorum ancak burdan sınava girersem kabul işlemi zor oluyormuş yanlış anlamadıysam. Ben de vaktim varken liseyi orda tamamlamak istiyorum. Dilim a1 şu an ama sanırım orada gidşnce zaten o eğitimi veriyorlarmış. Eğer öyle bir şey yoksa da hallederim. Lütfen yardımcı olun, liseye orada devam etmem için ne gerekiyor?

  • Merhabalar Sevgili Deniz,

   Şuan pandemi döneminde dediğin biraz zor ama üniversite de Almanya’da okuyabilirsin. Bu konuda en iyi bilgiyi orada yaşayan akrabaların bilecektir. Sana tavsiyem almancanı geliştir ve üniversiteye geçtiğin sene yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri ile görüş

 5. Ben Almanya gittim annemler Türkiye getirmek için pasaport dumu öldürdüler tekrar almaya gidebilir miyim annem babam öldü ler Almanya gitmek için ne yapmam gerekiyor çift vatandaşlar olabilirmiyim?

 6. merhaba görkem yüksel. ben yağmur yeşil pasaport sahibiyim dört yıllık üniversitede okuyorum mezun aşamasındayım online vereceğim bir kaç ders kaldı. Almanyaya gidip orada iş bulup yaşamak isrtiyorum nişanlımla birlikte onun için bordo pasoprt başvurusunda bulunduk ve bir şirkete iş başvurusu yaptık kendisi marangoz üniversite mezunu değil ancak burada marangozluk ve yat yapım üzerine güzel bir şirkette çalışıyor. başvurduğumuz şirket holleven da türk şirketi cevap bekliyoruz ondan sanırım çalışma vizesi çıkarılabiliyormuş. benim oraya gidip çalışmak ve yaşamak için en yapmam neye başvurmam gerekiyor acaba ya da ilk altı ay gidip orada iş bulsam sonrasında kalabiliyor muyum yeşil pasoportla. teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Yağmur,

   Açıkçası yeşil pasaport ile sizin söyledikleriniz ilgisiz konular. Zaten yeşil pasaportla da gitseniz kalacağınız yer günlük para dönüş bileti gibi şeyler beyan etmeniz gerekiyor. Fakat ilk gidiş için en azından vize muafiyeti sağlar size

 7. İYİ günler efendim lise 1giden oglum var almaya ya gönder mek istiyoruz orada yakınımız var ne gibi baş vurdular yapmamız lazım lütfen bize yardımcı olurmu sunuz saygılar

  • Merhabalar Sevgili Sonay,

   Şuan koronavirüs sebepli zorunlu haller dışında gidiş yasak. Bunun dışında normal dönemde amaca uygun olarak schengen vizesi alması gerekiyor.

 8. Merhaba. Ben almanyaya dil öğrenmek için gidicem. Bu süreçte orda kalabilirmiyim oraya yerleşebilirmiyim Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Furkan,

   Söylediklerin çok farklı iki prosedür. Fakat dil öğrendikten sonra orada iş v.s bulabilir ve çalışma izni başvurusu yapabilirsin.

  • Merhabalar,
   Bir akrabam aracılığıyla 23 yaşımda almanyaya gidicem çalışmak için oturma iznimi nasıl alırım ve ne gibi işler yapabilirim teşekkürler

 9. Görkem bey merhabalar ben Almanya ya gezi amaçlı gidebilir miyim tur lar la yada vs gidebilir miyim ve gidip orada kalabilir miyim sığınmacı kampına katılıp

 10. 18 yaşındayım Almanca dili öğrenmeyi çok istiyorum ve orada yaşamayı da uzun süredir istiyorum az çok Almancam var şimdi oraya gidip çalışmak istiyorum fırsat olursa kalmayı da çok istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz?

   • Merhaba ben 18 yasindayim kardesim 16 yasinda 1,5 sene önce alman konsolosluğuna basvuru yaptik babamız almanyada yasiyor velayetimiz babamizda basvuru cok uzadi ve red geldi alman avukat itiraz dilekçesi yazdi sizce durumumuz ne olur tesekkurler .

   • Merhabalar Sema Hanım,

    Bu karışık bi konu. Eğer babanızın Almanya’da oturma izni varsa en azından yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konuda danışmanlık almanızı öneririm

 11. Şunu sormak istiyorum benim almanyada yaşıyan arkadasım var ve babasının tekstil dukkanı ve kucuk esyalar satan bi dukkanı var ben izmirde yaşıyorum 10 yıllık pasaport cıkardım elime 2 gun sonra gecicek bana onların dukkanında calısmam icin davetiye yollıcaklar ben şimdi pasaportumu cıkardım şimdi nasıl bir surec beni bekliyor ne yapmam gerekiyor onların bana ilk once davetiye yollamasınımı beklicem yoksa ne yapmam gerekiyor bilgilendire bilirmisiniz lütfen firmalara kazıklanmak istemiyorum sizide takip ediyorum ınstagramım Sergenn1912 burdanda donus yaparsanız sevinirim lütfen

  • Merhabalar Sergen Bey,

   Açıkçası belli bi süreç yok, önce amacınız dahilinde vizeye başvurmalısınız fakat korona döneminden dolayı şu sıralar bunu yapmanız mümkün değil maalesef.

 12. Merhabalar ben Bulgar vatandaşıyım yani AB pasaportum var ama Türkiye’de yaşıyorum. Yaşanan pandemi sürecinden dolayı Almanya uçuşları kısıtladı bildiğiniz üzere. Fakat ben pasaportum ile suan Almanya’ya yolculuk yapabilir miyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi günler!

  • Merhabalar Yeliz Hanım,

   AB Pasaportları ile şuan Almanya’ya uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bilet almadan havayollarını ve konsolosluğu arayarak teyit etmenizi öneririm, kurallar her gün değişiyor

 13. Merhaba sayın görkem bey ben birşey danışacaktım benim almanya da tanıdıģım akrabalarım var iş yerleri mekanları var beni almanya ya dil bilmesemde çağıra bilme imkanları varmı vede beni çagırmaları için yapmaları gereken pozisyonlar uygulamalar nelerdir rica etsem beni bilgilendirirmisiniz lütfen teşekkür ederim sevgiler

 14. Merhaba,ben Italya da büyüdüm okudum sonra Amerikaya yerleştim,13 yildir da burdayım.
  Estetisyenim (Italya dan) ama avrupaya geri dönmek istiyorum ailem orda.
  Almanya ya nasıl gelebilirim yada opsiyonlarım neler?
  Yeni bi kanun duydum vasıflı işçi için vize veriyorlarmış veya gelip iş bakmak icin 6 aylık vize gibi bişey. Bunlar doğru mu?
  Yol gösterebilirmişsiniz?
  Türk vatandaşıyım ama ailem italyan vatandaşı.
  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Neslihan Hanım,

   Aileniz İtalyan vatandaşı ise zaten siz de vatandaş olabilirsiniz durumunuzu anlayamadım. Yani zaten kalıcı bir oturma izniniz var Avrupa’da.

  • Merhaba, Almanya’ da akrabalarım var eşim ve çocuğumla Almanya vatandaşı olmak istiyorum yani ailemle birlikte oraya yerleşmem için ne yapabilirim?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.