Yüksek Lisans Erasmus Grubumla :)

Yüksek Lisans Erasmus Grubumla :)

Erasmus / Yurtdışı Eğitim

Yüksek Lisans, Doktora’da Erasmus Var mı, Nasıl Gidilir?

Hepinize merhaba! Bugün yüksek lisans Erasmus programından söz edeceğim sizlere. Ayrıca doktora yapanlar varsa onlar için de anlatacaklarım olacak. Ben bu yazıyı Erasmus’tan yazıyorum 🙂 Hem de yüksek lisans öğrencisiyim !

Tamamen bireysel tecrübelerimle yüksek lisansta Erasmus yapmanın farklılıklarını ve inceliklerini anlatacağım, ayrıca “tez yılımda erasmus’a gittim” 🙂 Yani işler baya bir karıştı, ama cevapları burada başlıyorum!

İtalya’dan Erasmus’tan Selamlar 🙂 / Caglari’ye Gezmeye Geldim Ama Ben de İtalya’dayım!

Yüksek Lisans’ta Erasmus Yapılır mı?

İlk olarak evet Erasmus+ programı yüksek lisans ve doktorayı da kapsamakta. Yani pratikte lisansta Erasmus yapmaktan hiçbir farklı yok 🙂

Hatta ben İtalya’ya Erasmus’a geldikten sonra gördüm ki aslında Erasmus öğrencilerinin ciddi bir çoğunluğu yüksek lisans öğrencisi! Nedense bizim ülkemizde  Erasmus sadece lisans öğrencileri içinmiş gibi bir algı var.

Bölümünüzün lisans için yaptığı Erasmus anlaşmaları neyse yüksek lisans için de onlar geçerli. Örneğin benim Erasmus yüksek lisans yaptığım Universite Degli Studi di Brescia, ile okulumun anlaşmasında hem yüksek lisans hem de lisans öğrencileri için anlaşma var.

Zaten her üniversite bu Erasmus okullar arası anlaşmaları paylaştığı için inceleyin illa ki göreceksinizdir. Çünkü bazı okullarla Erasmus anlaşması sadece master için ya da lisans için olabilir.

Erasmus Şartlarını Temsilen Size Şöyle Gerçek Bir Erasmu Evrağı Bırakıyorum / Gördüğünüz Gibi Masterda da Erasmus  Var 🙂

Yüksek Lisans Erasmus Hibeleri Ne Kadar ?

Diğer bir merak edilen konu Erasmus hibesi 🙂

Avrupa’da sistem KYK gibi işlemiyor. Erasmus hibeleri yüksek lisans ve doktora için de aynı lisansta olduğu gibi. Ülkesine göre 300 ila 500 euro aylık olarak değişiklik gösteriyor. Erasmus hibesi konusu biraz karışık olduğundan ayrıca bir yazım var, incelerseniz her türlü sorunuza bir cevap olduğunu düşünüyorum.

Lisanstaki Erasmus’tan Ne Farkı var ?

Az öne söylediğim gibi pratikte hiçbir fark yok. Fakat sadece küçük kural değişiklikleri var. Örneğin normalde dönem başına 30AKTS alma zorunluluğu lisans için uygulanırken, yüksek lisansta 15 AKTS ders seçimine izin verilebiliyor.

Ayrıca yüksek lisansın tez yılında da Erasmus yapabildiğimiz için burada prosedürler lisansa göre baya bir değişiyor 🙂 o konuya geleceğim bekleyin !

Erasmus’taki Evimin Manzarası / Erasmus Şartlarını Sağlayın ve Gelin 🙂

Doktora’da Erasmus Var mı ?

Doktora aşamasında da aynen Erasmus var 🙂 Tüm prosedürler aynı sayılır tek bir önemli fark var !

Doktora’da genellikle çoğu zaman tezde geçtiği için tez danışmanı bulmak büyük bir önem arz ediyor. Hatta danışmanlık bir yana laboratuvar kullanımı konusunda bile gitmeden araştırmanızı karşı okula kabul ettirmeniz gerekebilir.

Tez Aşamasında Erasmus

Şimdi hem yüksek lisans hem de doktora için ortak olarak anlatacağım tez aşamasında Erasmus’a gitmek konusuna geldik. Ben de bir tez öğrencisi olarak Erasmus’tayım !

Böyle bir durumda önünüzde iki seçenek var; ya gideceğiniz okulda kendinize bir tez danışmanı bulacaksınız; ya da teze karşılık olarak ekstra ders alıp onu geldiğinizde tez yerine saydıracaksınız.

Erasmus Bilekliğim ve Çok Sevdiğim Minik Hızlı Evim 🙂 “o yavaş bir araba değil hızlı bir ev”

Erasmus’ta Tez Danışmanı Bulmak

Erasmus’ta tez danışmanı bulmak konusu biraz size kalmış. Ben teze karşılık ders aldım! Peki neden?

Çünkü açıkçası daha tezimin konusu genel hatlarıyla oturmamıştı. Ayrıca buraya gelmeden önce hocalarla doğru bir iletişim ortamı bulamadım. Bir de sosyal olaraktan ders almanın daha iyi bir ortam oluşturacağını düşündüm.

Erasmus’ta tez danışmanı bulmak için öncelikle okulunuzu çalışmalarınıza göre seçmelisiniz. Yani araştırma yaptığınız alanda çalışmaları olan hocalar olmalı. Bu hocalarla bir şekilde iletişime geçip onlardan tamam mesajı almalısınız. Yani tamamen şans ve sizin gayretinize kalmış birşey.

Benim Buradaki Hocam Çok Sistemli 🙂 Belki İkinci Dönem Derslerimi Teze Çeviririm / İşte Bir Ders Sahnemiz

Teze Karşılık Ders Almak

Teze karşılık ders almak da benim seçtiğim diğer seçenek. Bu yolla orada 15 kredilik ders alıp 2 yada 3 tane dönemlik. Bu dersleri nottan bağımsız olarak başarılı olarak tamamladığınızda o ülkemizdeki okulda “Tez Çalışması” olarak giriliyor.

Bu yolu seçmenin avantajı, ekstradan derslere girerek bilgi sahibi olmak, sınıfta daha sosyal ve keyifli bir ortam ve tez konusunda stres yaşamadan sadece derslere konsantre olmak. Kötü yanına gelirsek, bu dersleri vermek için boşu boşuna uğraşıyor gibi bir düşünce bazen kafada oluşabiliyor 🙂 Tez hazırlamak için vaktiniz pek kalmayabiliyor açıkçası. İki yolun da artı ve eksileri var ama iki koşulda da bence yüksek lisansta Erasmus yapmak harika bir deneyim!

Yüksek Lisans Erasmus Grubumla / Civil But Environmental Engineers 🙂

Bu şekilde yüksek lisans ve doktora için Erasmus konulu yazımı bitiriyorum. Erasmus yazılarım çok sayıda 🙂 Şuradaki ana yazıdan hepsine ulaşabilirsiniz. Ben hepsini okumanızı öneririm ki zorluk çekmeyin.

Ayrıca sorularınız varsa yorum bölümünden bekliyorum 🙂 keyifle hepsini yanıtlıyorum, hepinize Erasmus’tan sevgiler!

Yazının Devamı: Erasmus Hakkında Bilmeniz Gereken Hereşey

Konu İçerisinde: Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır? Adım Adım Başvuru!


GörkemliyollarTakip

2 Yorum Bırakılmış

  1. mustafa erdoğan says:

    merhabalar ben de yükseklisans 1.sınıf öğrencisiyim.önümüzdeki eylül ayında corona engel olmazsa polonyaya erasmusa gideceğim. yükseklisansla ilgili erasmus yazısı bulmakta zorlandım baya bundan dolayı yazın için teşekkür ederim. sorum şu olacak bütçe kısıtlaması mı artık neyse bizim üniversite sadece bir dönem gönderecek ve ben tez çalışmasını daha mantıklı buluyorum.makine mühendisiyim kaç ders alırım bir dönemlik ? ya da tez çalışması ( ders seçimi ) yerine orada bir danışman la tez yapıp bitirirsem polonya da çalışma vizesi falan hak kazanır mıyım ya da hocanın yanında asistan olarak kalabilme de kolaylık olur mu 🙂 yani avrupa da vize ,iş bulmada, çalışma izni konusunda (orada tez bitirdim mi) daha kolay olur mu? avantaj ve dezavantajlarını biraz daha açabilme şansınız var mı ? ( ki benimde senin gibi tez konu ve çalışma daha belirgin değil 🙂 ) iyi günler teşekkür ederim…

    • Merhabalar Sevgili Mustafa,

      Sorduğun hiçbir sorunun muhattabı ben değilim 🙂 Erasmus bir öğrenci değişim programıdır, derse gidilir tez çalışması yapılır ve gelinir kalan amaçların bu programı kötüye kullanma niyetin olduğunu gösterir. Alacağın ders sayısı v.s da bu sana okuluna kalmış birşey.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*