Görkemli günler! Bugün yine Erasmus’tan bildiriyorum 🙂 Çünkü 2022 için güncel olarak “Erasmus ücretleri” konusundan bahsedeceğim. Daha az önce marketten geldim ! Erasmus’ta ne kadar para harcanır, yeme-içme’ye ne kadar gider falan filan cevaplar bende 🙂

Bu yazıda kartları açık oynuyorum 🙂 Erasmus yurt ücretlerimden, ulaşım kartımın aylık ücretine kadar size Erasmus aylık harcama örneğimi anlatacağım. Hem de İtalya’nın kuzeyindeyim… Milano yakınlarındaki Brescia! Burası tam bir ortalama pahalılıkta bir Avrupa şehri. Vereceğim fiyatlar için en sonda ülkelere göre katsayı da vereceğim, başlayalım !

Herkese Erasmus İtalya’dan Merhaba:) /İtalya’nın Gizli Cennetlerinden Garda Gölü

Erasmus Bütçesi

Erasmus bütçesi konusunda çok yazı okumuştum gelmeden ama hepsi yarım yurum derler ya öyleydi. Biraz anlatmışlar ama kartlar tam açık değil 🙂 Görkemliyollar’da herşey açık ve net. Size İtalya’daki Erasmus harcamalarımı güncel olarak anlatacağım.

Erasmus’ta iyi bir bütçe yapmak çok önemli. Çünkü Erasmus hibesi birden toplu olarak veriliyor ve kendinizi iyi ayarlayamazsanız son aylarda parasız kalırsınız ! Euro olmuş neredeyse 10 lira bence parasız kalmak istemezsiniz 🙂

Okul Ücretleri

Erasmus ücretleri denince akla ilk olarak Erasmus okul ücretleri geliyor. Yahu Erasmus gibi Avrupa Birliği destekli bir projede okul ücreti mi olur 🙂 Kesinlikle hiçbir ücret yok!

Erasmus başvurusundan, sonuna kadar hiçbir şekilde hiçbir okula ödeme yapmıyorsunuz. Tabii ki anlattıklarım devlet okulları için. Eğer özel okulda okuyorsanız genel prosedür, normal okulunuzdaki ücreti ödersiniz ama gittiğiniz yerde bir para ödemezsiniz.

Ben Erasmus İçin İtalya’yı Seçtim / İşte Brescia’daki Üniversitemden Bir Görüntü 🙂

Yurt Ücreti

Şimdi artık saya saya gidiyorum 🙂 Bütçeyi 0 euro ile kapattık üst tarafta devam!

Erasmus’taki en büyük harcama kaleminiz konaklama ücretleri olacak. Erasmus yurt ücretleri genellikle özel evlere göre çok daha ucuz oluyor. Erasmus’ta konaklama konusunda şöyle efsanevi bir yazım var, size yurt bulmanın taktiklerini anlatıyorum, inceleyin!

Avrupa’da genelde üniversitelerin devlet öğrenci yurtlarında aylık ücretler yemekten bağımsız olarak 100-300 euro bandında oluyor. Örneğin Polonya’da 80-100 euro’ya yurt bulabilirken, Danimarka’da 300-400 euro gerekebilir.

Ben İtalya’da üniversitenin devlet yurdu için aylık 200 euro ödüyorum. Hesaplamalar başlasın 🙂

Erasmus ve Görkemliyollar 🙂

Yeme-İçme Masrafları

Bütçeye 200 euro ile devam 🙂

Yeme içme konusu tamamen sizin elinizde bir hacama kalemi. Ben oldukça kuvvetli beslenen ve yediğime içtiğime dikkat eden biriyim. Meyveler, sebzeler, salatalar, sütler, peynirler, yumurtalar 🙂

Ama ben yemeklerimi yurtta kendim yapıyorum genellikle. Genelde de haftalık 30-40 euro’luk bir market harcaması fazlasıyla yetiyor. Avrupa’nın çoğu yerinde market fiyatları aslında ülkemize göre en faz 1.5 kat pahalıdır. Yani düşünün tek başıma 150-160 liralık haftalık alışveriş yapıyorum Türkiye’de ona denk birşey.

Yani totalde aylık 160 euro civarı bir yeme içme masrafım oluyor. İtalya’da suların musluktan içildiğini de anımsatayım.

Ben Erasmus’ta Yurtta Brokoli Yemeği Bile Yapıyorum 🙂

Şehir-içi Otobüs Metro Kartı

360 euro ile devam 🙂

Genellikle Avrupa içinde otobüs metro ulaşım kartı biletleri aylık 30-60 euro civarında oluyor. Hatta bazı gittiğiniz şehirlerde bu kartlara ihtiyacınız bile olmayabilir. Mesela Polonya, Krakow’da çoğu yere yürürsünüz diye düşünüyorum.

Bana gelirsek 🙂 Canım Brescia Belediyesi, tüm Erasmus öğrencilerine öğretimleri boyunca ücretsiz sınırsız ulaşım kartı veriyor 🙂 Yani bu kalemde masrafım yok !

Ayrıca Brescia’da paylaşımlı bisiklet istasyonları çok yaygın ve 45 dakikaya kadar bisikletler ücretsiz 🙂 Yani kafama göre bazen okula bisikletle gidiyorum ve bir kuruş vermiyorum.

İşte Bedava Ulaşım Kartımın Olduğu Brescia Metrosu 🙂 / Fütüristik Mimarisi Harika!

Telefon Sim Kart Ücreti

360 euro ile hala devam 🙂

Telefon sim kart konusu da önemli. Çünkü hiç yoktan internete girmenizi sağlıyor. Genelde aylık 10-20 euro’ya tüm Avrupa’da size yetecek bir tarife bulabilirsiniz.

Ben İtalya’da TIM Mobile kullanıyorum, ayda 40GB internet ve sınırsız konuşma ile beraber ayda 12 euro ödüyorum!

Sosyal Harcamalarım

Kasa 372 euro devam ediyoruuz!

Genellikle haftada birkaç kez okul yemekhanesinde yemek yiyorum ve 3-4 euro veriyorum öğün başına. Yani ayda 30-40 euro kadar 🙂

Haftada da 3-4 kez dışarıda arkadaşlarımla bir yerlerde oturuyoruz. İtalya’da en güzel yerlerde bile Cappuccino 2-3 euro falandır maksimum. Yani birkaç kez kahve içmeye, haftada bir yemeğe gitsek şöyle güzel pizacıya (10euro) haftasonları 2 bira içelim desek (5 euro’ya 2 bira içilebiliyor). Yani toplamda aylık 100 euro’ya sosyal anlamda da harcamalardan geri kalmıyorum.

Erasmus’ta Gezmenin Bir Diğer Ucuz Yolu da Flixbus 🙂 / Burası Brescia Otogarı

Toplam Aylık Erasmus Harcamam

Benim bu anlattığım kalemler dışında bir harcamam yok açıkçası 🙂

Kasamız toplam 472 euro yaptı !! Düşünün ki 500 euro hibe alıyorum…Yani hibe tutarımla gayet düzgün bir biçimde hayatımı sürdürebiliyorum. Erasmus harcamalarım için ekstra bir kaynağa ihtiyacım yok !

Evet belki biraz şanslıyım ama en büyük şansım yurt konusunda. Çünkü yurt için İtalya’da 200 euro vermek bence iyi bir rakam.

Gezmek İçin Para Nasıl Buluyorum?

E benim tüm masraflarımı Avrupa Birliği karşılıyor 🙂 Ben Türkiye’de olsam para harcamayacak mıydım hiç ? İşte o paralarla da kendimce gezmeye çalışıyorum, yani bir şekilde idare ediyorum.

Ayrıca ayda 100 euro sosyalliğe harcamayı koyduk hesaba. 2 ay tasarruf edip 50 euro harcsanız 100 euro biriktirmek demek 🙂 Yani Erasmus’ta biriktirdiğiniz para da değerli.

İşte Erasmus’ta Kaldığım Yurt Odam / Ben Çok Seviyorum 🙂 / Brescia, İtalya

Ülkelere Göre Pahalılık Katsayısı

Bu verdiğim gerçek değerller İtalya, İspanya, Portekiz, Almanya gibi ülkeler için aynen geçerlidir. Eğer Polonya, Macaristan ayarında bir yere gidiyorsanız rakamları 0.5-0.75 ile çarpabilirsiniz ( yani bölüyoruz matematikçi olmayanlar vardır belki 🙂 )

Eğer Hollanda, Belçika gibi ülkelere gidiyorsanız 1.25-1.50 ile çarpabilirsiniz. İngiltere, İsveç, Norveç gibi ülkeler için ise 1.5-2 ile çarpmalısınız. O zaman gerçekçi Erasmus ücretlerinizi hesaplarsınız.

Erasmus Hibesi Ne Kadar ?

Erasmus hibesi yukarıda verdiğim hayali katsayılarım gibi çeşitli ülke kategorilerine göre 300-500 euro arasında değişiklik gösteriyor.

Erasmus hibesi konusu biraz karmaşık olduğundan merak ediyorsanız şu yazımdan her detayını öğrenin derim 🙂 Kime verilir, ne zaman alınır nasıl başvurulur v.s buradadır…

En Güzel Öğrenci Şehirlerinden Biri Olan Budapeşte’den / Macaristan / Erasmus’ta Budapeşte’ye Gitmeden Olmaz 🙂

Gitmeden Ne Kadar Para Gerekti ?

Son olarak bahsetmem gereken konu da şu; ben burada Erasmus hibesinin bana az çok yettiğini söyledim ama hibeyi almadan öncede en azından 3-5 bin liralık bir harcama yapıldığını hatırlatmalıyım!

Yani Erasmus ücretlerini hesaplarken hibenin dışında gitmeden 3-5 bin lira gibi bir parayı en azından ekstrada bulundurun derim 🙂

Bu şekilde Erasmus ücretleri, Erasmus bütçesi en dersek 🙂 işte onları bitiriyorum. Size güncel olarak 2022’de Brescia’dan İtalya’dan Erasmus’tan herşeyi anlattım. Eğer sorularınız varsa yorum bölümünden bekliyorum hepsini yanıtlıyorum.

Ayrıca öteki Erasmus yazılarımı da sakın okumamazlık etmeyin, bu yazıdaki kadar faydalı olacağına eminim, şuradan Erasmus şartlarını, şuradan da Erasmus başvurusunu öğrenebilirsiniz, keyifli günler!

Yazının Devamı: Erasmus’tan Tüm Tavsiyelerim 🙂 Öneriler!

70 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, bu sene İspanya, murcia’ya erasmus programı ile hibeli bir şekilde gideceğim. vize ücreti vermem gerekiyor mu? bir de murcia pahali bir şehir midir masraflarım ortalama ne kadar olur bilgilendirirsen sevinirim
  teşekkürler 🙂

 2. Merhaba :)) bu dönem İtalya-Roma’ya erasmus programı ile gideceğim. Çok mutluyum ama endişelenmemekte elde değil. Malum Roma pahalıbir şehir ve 600 euronun bana yetip yetmeyeceğinden korkuyorum. 300-400 arası oda kiralanıyor. Geri kalanı ile ne yapacağım hiç bilmiyorum.

  • Merhabalar Sevgili Beyza,

   Roma pahalı bi şehir değil 🙂 600 euro fazlasıyla yeterli bence dikkatli kullanırsan. Kalma yerini 300 e çözebilirsen baya avantaj sağlar.

 3. merhaba görkem, bolonyadaki yaşam hakkında bilgin varsa aktarabilir misin? (öğrenci yaşamı, masraflar, üniversite vs.)

  • Merhabalar Sevgili Ayşe,

   Bologna çok güzel bi şehir. Üniversitesi de dünyanın en önemli üniversitelerinden biridir, biliyorsun şuan okullarımız bologna sistemien tabi oradan anla 🙂 Bologna italya ayarında orta seviye pahalılıtka bir şehir. Özellikle yeni hibeler ile 600 euro bence fazlasıyla yeterli

 4. abi merhaba temmuz ayında gidiceğim ama ingilizcem pek sağlam değil üni değil meslek lisesi okuyorum staj amaçlı gidiceğim sence ingilizcemin sağlam olmaması sorun yaratır mı cevaplarsan sevinirim

 5. Merhaba Görkem,
  Büyük ihtimalle ben de bu sene sonunda başka bir ülkede eğitim göreceğim. Her ne kadar yazılarını okumuş olsam da aklımda bir soru var. Eğer bu konu hakkında bahsetmişsen ve gözümden kaçmışsa kusura bakma. Ben tek dönem değil de bir sene, yani iki dönem eğitim görmek istiyorum. Bu tercihim hibe hakkı konusunda bir değişiklik yaratır mı sence? Yani tek kişiye daha fazla hibe verileceği için devlet tek dönem seçenlere bir öncelik tanır mı? Yoksa tamamen aldığımız nota göre seçtiğimiz dönem sayısı fark etmeksizin mi hibe veriliyor? Teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Elif Nur,

   Bu tamamen okulun stratejisine bağlı. Ama genelde daha çok öğrenci faydalansın isterler tabii ki. Bence en iyisi okulun uluslararası ilişkiler ofisine bu durumu sorman, hibe veriyorlarsa 1 yıl gidebilirsin

 6. Merhaba!
  Ben bu sene Verona üniversitsinde hibesiz Erasmus programına gitmeyi düşünüyorum. Sizce çok mu yanlış bir hareket olur? Yurt çıkmaması durumunda çok zorluk yaşar mıyım?

  • Merhabalar Sevgili Sinem,

   Hibesiz gidiyorsan en azından aylık 500-700 euro gibi bir harcamayı karşılayabilecek durumda olmalısın. Yurt konusu da her okulda olmuyor. Brescia da vardı ama Verona hakkında bir fikrim yok

   • aylık 500 euro gibi bir gelirim olucak. Sizin gibi 480 euro gibi bir miktar harcayabilirsem daha ne isterim!!!

 7. Merhaba, Napoliden bir staj teklifi aldım, oraya gittiniz mi? 600euro hibe sizce yeterli olur mu?

   • Lecceden’de bir teklif aldım ama sanırım Napoli daha mantıklı bir seçenek konum açısından, 300ü ne yazık ki konaklama masraflarına gidecek gibi duruyor 🙁 umarım dediğin gibi yeterli olur, Staj sürem bittiği takdirde hemen geri dönme zorunluluğum var mı? yani diğer ülkeleri de gezebilir miyim?

 8. Merhaba, öncelikle bu bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ben yurt ücretlerini hibe ile ödeyeceğimizden bir haberdim. Onun ayrıca karşılanacağını sanıyordum. Peki ya sizden rica etsem, bana erasmusu kazanmak için hangi sınavlara girip, hibenin %100ünü kazanmak için hangi notları almamız gerektiğini söyler misiniz?

 9. Merhaba görkem ✋
  Bende erasmus için İngiltere’yi düşünüyorum ve staj bittikten sonra da orda kalıp bölümümün mesleğini yapmak istiyorum bu mümkün mü? Son senenin son dönemi gidip okulu orda bitirip kalmak zor olabilir dolayısla bende son senenin ilk dönemi erasmusa gidip erasmus bittikten sonra okulu mu oraya aldırmayı düşünüyorum sanırım böyle durumlarda iş bulmak için kısa süreli ( 6 ay – 12 ay) vize veriliyor bu konuda yorumlarını alabilir miyim mümkün müdür? Umarım açıklayıcı olmuştur ?

  • Merhabala Sevgili Barış,

   İngiltere 2021 itibariyla maalesef ab ve erasmustan ayrıldı 🙁 Ayrıca erasmus ile orada kalıp devam etmek çok alakasız konular.

 10. Tekrardan merhaba Görkem, senden cevabını merakla beklediğim sorular aşağıdadır :
  1. Ülkeler arası giriş çıkışlarda korona engeli nasıl oluyor? Her ülke test istiyor mu, önlemler sıkı mı, faaliyeti durduran çok firma var mı, ülkelerine almayan ülkeler var mı?
  2. Almanyaya gideceğim inşallah osnabrückte bana iş imkanı sağlayabilecek bir tanıdığın mevcut mu acaba? İş imkanı olmasa da Alman, Türk farketmez arkadaşın varsa iletişime geçerek onunla daha rahatlayabilirim.
  3. Yanımıza neler almalıyız Türkiyeden, tencere tava ütü gibi malzemeler orda oluyor mu, yenilerini almak istersek çok masraf oluyor mu
  4. Bilgisayarımı mı götürsem tabletimi mi karar veremedim, bu yeni nesil bilgisayar illevi gören tabletlerden benimki. Tabi bir bilgisayar değil ama çok lazım oluyor mu okul vb için
  Şimdilik bu kadar teşekkürler şimdiden 🙂

  • Merhabalar Sevgili Zeynep

   1. Her ülkenin özel kuralları var fakat genellikle avrupa schengen ülkeleri içinde bir dolaşım sorunu yok serbest. Fakat kurallar kontrol edilmeli
   2. İş konusu erasmustan çok bağımsız ben önermiyorum hibe yeterli olacaktır bence…
   3. Bu kalacağın yere bağlı ama bence götürme orada da bulursun fiyatlar benzer 🙂
   4. Bilgisayar tabii ki!!

 11. Merhaba, ben eczacılık fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim ve ilerde Erasmus ile yurt dışına gitmek istiyorum. Yazın gerçekten çok faydalı olmuş. Böyle bir yazı yazdığın için çok teşekkürler, pek çok soruma yanıt vermiş oldun :):)

 12. Merhaba,
  Öncelikle yazılarınız için teşekkürler gerçekten internette bulabildiğim en bilgilendirici yazılardan. Ben 2021 yazında staj yapacağım bir sorun çıkmazsa. Padova ve Milan var seçeneklerimde. Açıkçası hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum, sizce Milano Padova’ya göre çok pahalı bir şehir mi? Hangisinde konaklamayı daha uygun ve sorunsuz halledebilirim? Bir de 2 şehir için tavsiye verebilirseniz çok sevinirim 🙂

  • Merhabalar Sevgili Zeynep!,

   İkisi de birbirinden güzel. Milano büyük bir şehir inanılmaz dinamikleri olan eğlencesi yaşayışı v.s harika. Fakat padova da tam bir öğrenci şehri klasik kuzey italya şehridir. Hareket istiyosan Milano, şarabımı alırım sakin ve masalsı bir İtalya isterim diyorsan Padova 🙂

   Fiyatlar bu iki şehirde benzerdir ama milano azıcık daha pahalı olabilir.

 13. MERHABA
  Bahsettiğiniz gitmeden önceki 3-5 bin lira bütçe tam olarak ne için gerekli?

  • Merhabalar Sevgili Sıla,

   İlk giderken alacağın uçak bileti, vize ücreti, yurt ev depozitoları gibi şeyler. Ayrıca hibe yazıma bakarsan göreceksindir ki bazen hibeler geç yatıyor

 14. selamlar ben de bahar döneminde Polonya’da olacağım ama online devam mı edilir sizce yoksa yüz-yüze açılabilir mi? belki tahminleri daha iyi biliyosundur, boşu boşuna da feragat etmek istemiyorum herkese soruyorum, teşekkürler

  • Merhaba Sevgili Çağla,

   Benim düşünceme göre yüz yüze olur 🙂 Zaten çoğu avrupa ülkesinde eğitimler hala yüz yüze. Bence hakkından feragat etme.

 15. Hocam tekrardan merhaba, diğer paylaşımda yorumu sordum, araştırırken öğrencilerin oturum başvurusunda bankada 5800 euro gerekli gibi birşey okudum. Ben açıkçası vizeyi aldıktan sonra (ki vize başvurusunda da o kadar para yoktu) parayı harcamaya bir kısmını da borç aldığım kişilere geri verdim. Oturum işini nasıl halledeceğiz? Fiscal code alınca belli kotaya çalışmak gibi birşey var mı?

 16. Hocam banka kartı konusunda tavsiyen nedir? Türkiyeden çıkmadan kredi ve atm işini çözelim? Bir de online banka kullanırsak sms gelince ona da ücret gidiyormuş?

  • Merhabalar Sevgili Murat,

   Sms e ücret gittiği doğru değil yalnız türk hattını açman gerekli orada. Banka konusunda da önerim yurtdışında anlaşması olan ve ücretsiz para çekimi sağlayan bankaları kullanman.

 17. merhaba
  ben erasmus ile fransaya gitmek istiyorum. Çünkü orda bir çok akrabam ve arkadaşım var. Erasmus ile gideceğimiz ülkeyi kendimiz seçebiliyor muyuz. Eğer Fransaya gidersem arkadaşlarımın yanında kalmayı planlıyorum bu da benim içi en az 300 euro kadar tasarruf demek. Hem Fransaya gidip hem arkadaşlarımın yanında kalmak. Bunu nasıl planlayabilirim. Ayrıca hiç Fransaya gittin mi arkadaşlarımın anlattığına göre güzel bir ülke. Gittiysen senin fikirlerin neler. Cevaplarsan çok sevinirim.

  • Merhabalar Sevgili Sena,

   Evet kendin seçiyorsun tabii ki. Dediğini yapmanda bir engel yok ama Erasmus konseptine biraz aykırı aslında. Yeni insanlarla tanışmanı tavsiye ederim.

  • Merhaba Görkem Bey, bahar döneminde erasmus için Napoli’ye gideceğim. Şuanda vize işlemleri için uğraşıyorum ve taahhütname hazırlamam lazım, İtalya için taahhütnamedeki yazması gereken miktar nedir? Hiçbir yerde bulamadım belki siz biliyorsunuzdur. Teşekkür ederim.

   • Merhabalar Sevgili Akif Kaan,

    Bildiğim kadarıyla aylık 700-800 euro gibi bi miktar olmalı. Yan ibir dönem gidiyoran 5000 euro civarı gösterebilmelisin. Hibe zaten 3000 eurosunu tamamlıyor kalan 2 bin euro yu da bir şekilde göstersen iyi olur.

 18. Merhaba. ÇAP yaparken aynı zamanda Erasmus+ programına katılabiliyor muyuz? Okul uzasın önemli değil 🙂

 19. Merhaba. Ben 3.sınıf öğrencisiyim. Erasmusa katılmayı çok istiyordum. Ve bu dönem son şansım galiba. Şuanda yurt dışında koronavirüs oldukça yaygın gibi. Bunun için tedbirler sıkı mı acaba?

  • Merhabalar Sevgili Özlem,

   Ben koronavirüsü İtalya’da yaşamış biri olarak bireysel önlemleri aldığınız sürece Türkiye ile benzer koşulların olduğunu söyleyebilirim.

 20. Merhaba Görkem öncelikle aşırı güzel bir site kurmuşsun teşekkürler. Benim maddiyatla alakalı çok düşüncem vardı hepsini giderdin. Tek bir sorum var yanlış anlamadıysam yurt parası haricinde eğer hibe verilirse rahatlıkla geçinebiliyoruz yani ek ücrete pekte gerek kalmıyor yani öyle mi?

  • Merhabalar Sevgili Sedef,

   Teşekkür ederim 🙂 Yani herkesin harcaması farklıdır gittiği ülkeler v.s v.s yerel şartlar. Ama genelde büyük oranda yeterli oluyor eğer konaklamaya uygun bir çözüm bulursan İtalya için.

 21. Merhaba, önümüzdeki sene Erasmus’a Polonya’ya gitmeye hak kazandım. Kur farkından dolayı hibem dahil beş ay için toplam 2000 eurom olacak. Kalacak yer ve araştırmalarıma göre aylık masraflarımı hesaplayınca kafadan maksimum 700 euro kalacak bana. 700 euroyla ne kadar gezebilirim? Gece kalmadan ama müze vs gezerek birkaç ülke gezmeme yeter mi? Bu arada harika bir bloğunuz var, ilham veriyor.

  • Merhabalar Silan Hanım,

   Öncelikle teşekkür ederim 🙂 Bu senin bulacağın uçak biletlerine bağlı 🙂 5 euro ya bile uçabilirsin her yere 700 euro gayet yeterli bir bütçe

 22. Merhaba! Görkem bizimle tecrübelerini paylaşman çok güzel öncelikle teşekkür ederim.
  Ben de Erasmus düşünüyorum bölümüm okul öncesi gidebilir miyim?

  • Merhaba Sevgili Feyza!,

   Her lisans programında erasmus şansı var tabii ki bu bölümünün anlaşmalarına bağlı. Erasmus şartları yazısında daha detaylı olarak açıklıyorum bunu.

   • Teşekkürler Görkem
    Bir sorum daha olacak bir videoda hibeden ziyade 7-8 bin civarı para birikimi olması gerektiğini söylüyordu biri de her ülkede aynı mı ve gideceğimiz ülkeyi biz mi seçiyoruz?

  • Merhaba ben 2021 Bahar döneminde Erasmus değişim programıyla Avusturya, Viyanaya gideceğim. Bahsettiğiniz harcalamar Avusturya icin de geçerli midir? 500 euro gibi bir aylik hibeyle orda geçinebilir miyim?

 23. Görkem Bey Merhabalar;
  Öncelikle deneyimlerini akıcı ve eğlenceli bir şekilde paylaştığın için teşekkür ederim. Eğer bir sorun olmazsa 2021 Bahar döneminde Litvanya’da Vilnius Uni. gideğim. Ancak merak ettiğim bir husus var. Ben yüksek lisansın “tez” yazma dönemini orada geçireceğim. Diğer bir yazında okuduğuma göre “300 €” alacağım. 5 aylık bir serüvende bu tarz bütçe yeterli olacak mıdır sizce?

  • Merhabalar Sevgili İlker,

   Yani erasmus hibesinin amacı tamamen tüm masrafları karşılamak değil destek olmak. Burada kilit nokta kalma yerine ne kadar vereceğin. Eğer yurt v.s imkanı varsa yetebilir ama kişisel düşüncem yine de üzerine harcama yapman gerekecektir az da olsa.

   • Cevabın için teşekkür ederim;
    Son bir sorum olacak… Biyografini okuduğum zaman fark ettim ki ben de seninle aynı durumda olacağım. 🙂 Gazi Üniversitesinde yüksek lisansın ders dönemini bitirdim ve tez için yurt dışına çıkacağım. Sorum şu; tez döneminde bildiğin üzere sadece tez hazırlık dersini alıyoruz ve bu 30 kredi/AKTS’ye denk geliyor. Learning Agreement’ da sadece tez hazırlık dersini mi gösterdin yoksa yurt dışındaki okuldan ekstra dersler de almak zorunda kaldın mı?

 24. Yazınız çok güzel ve bilgilendirici ama tam olarak anlayamadığım yer gitmeden önce 3 5 binlik harcama yapıldığı kısmı başvuru ücreti pasaport vs. bunların ücretleri mi?

 25. Yazıların güzel,beğeni ile takip ediyorum. Henüz erasmusa başvurmadım ama sanırım önümüzdeki dönemlerde başvuracağım, erasmus(plus) ‘a gitmeyi çok istiyorum. Ancak her Türk genci gibi beni de maddiyat çok düşündürüyor. Bundan dolayı ucuz ülkeri bulmaya çalışıyorum ama internette herkes birşeyler yazmış(mesela macaristana pahalı diyen olmuş ki bildiğim kadarıyla avrupanın en öğrenci dostu ülkelerinden biri). Bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var.Yani dediğim gibi boğazımdan kısarım gerekirse gezmek için bütçe çıkarırım. Düşündüğüm ülkeler şöyle; çekya(avrupanın ortasında olması çok büyük avantaj gezmek için),polonya(ucuz olduğunu düşünmem),macaristan,(litvanya estonya letonya da olabilir ama düşük bir ihtimal). Cevap yazarsan çok güzel olur. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Batu,

   Öncelikle Erasmus hibesi sana zaten yetecektir büyük ölçüde. Önemli olan ülke seçmek değil. Örneğin ben İtalya’da yım ama 200 ya kalıyorum. Öteki tarafta yurt şansı olmayan bi üniversitede yine italya da erasmus yapan biri kalmak için 300-400 euro verebiliyor. Yerel olarak düşünmeni tavsiye ederim. Ayrıca sanılanın aksine ispanya italya ve portekiz bence macaristan polonya ve çek cum. den daha ucuza geliyor hibe farkıyla beraber

 26. Görkem Bey Merhaba,

  Ben Melis. Bu Cuma Bari’de Erasmus’uma başlayacağım. İlk kez yurt dışına çıkıyorum. Ve sizin yeşil pasaport sahibi olduğunuzu biliyorum. Ben de yeşil pasaport sahibiyim (babam dolayısı ile). Tabii 90 günü aştığı için vize aldım ama sorum şu. Direkt pasaportumla gezmeye başlayabilir miyim diğer ülkeleri? Yani havaalanında herhangi bir belge vs sorarlar mı yoksa yeşil pasaport göstermem yeterli mi?

  • Merhabalar Sevgili Melis,

   Hayırlı olsun 🙂 Geçen hafta Bari’deydim!

   Çok şanslısın harika biryer

   Vize aldığın yeşil pasaportunu göstermen yeterli. Brescia’aya ve Milano’ya beklerim!

   • Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Siz de tekrar Bari’ye gelirseniz diye takipteyim 🙂

    Sevgilerle!

  • Merhaba yazınız için öncelikle teşekkürler. Ben de erasmus yapmak istiyorum. Para en büyük engel. Okulumuzun araştırdığım kadarıyla gidebileceğim iki anlaşması var. Birinin eğitim dili tamamen almanca ve sitesinde yurtdışı öğrencileri için dönemlik 300€ olduğu yazıyor. Biri de çek cumhuriyetinde devlet üniversitesi fakat bölüm İngilizce olduğu için ücretli. Dönemlik 80.000 çek kromu yazıyor. Bunları araştırdığım için hevesim kırıldı. Sizin yazınızı okuyunca çok şaşırdım tüm üniversiteler ücretsiz mi kesin olarak?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.