Görkemli günler, Erasmus yazı dizimin en keyifli bölümüne geldik 🙂 Bugün haritayı elimize alıyoruz ve Erasmus ülkeleri arasında bir seçim yapıyoruz ! Bana katılmak isteyen var mı ?

Ben Erasmus ülkeleri içinden İtalya’yı seçtim 🙂 Şuan Brescia, İtalya’da Erasmus yapıyorum ve buradan çok memnunum. Ayrıca 50’den fazla ülkeye de gitmiş biri olunca sizlere hem Erasmus ülkelerini tanıtacağım hem de onlar hakkında küçük bilgiler vereceğim.

Brescia, İtalya’da Tabii ki Erasmus Yapılabiliyor 🙂 Ben Burada Erasmus Yapıyorum!

Erasmus’a Gidilebilen Ülkeler

Eğer Erasmus hakkında hiçbir fikrin yoksa şu yazımdan önce genel bilgi alabilirsin. Biz şimdi Erasmus’la gidilebilecek ülkelerden konuşacağız. Aslında Erasmus ülkeleri için pek bir listeye gerek yok, kısaca tüm Avrupa ülkeleri…

Fakat ben yine de önce şöyle bir Erasmus ülkeleri listesini şuraya bırakayım 🙂

Erasmus Ülkeleri 2021

Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye

Güncelleme 2021: Brexit süreci sonunda 2021 yılında Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere ve İrlanda Erasmus programından da çıktı. 2021 itibariyla Britanya ülkelerine Erasmus’a gidilemeyecek.

Erasmus’la hayallerimizi süsleyebilecek tüm bu ülkelere tüm bölümlerin gitme şansı var. Yeterki şurada anlattığım Erasmus şartlarını sağlayabiliyor olun 🙂

Erasmusla Gidilebilecek En Özel Ülkelerden Biri/ Helsinki Limanı ve Soğuktan Donmuş Ben 🙂 Baltık Gezimden / Finlandiya

Koşullu Erasmus Ülkeleri

Bir de koşullu Erasmus ülkeleri var; aslında bunlar bizi pek ilgilendirmiyor çünkü koşulludan kasıt sadece belirli özel programlar çerçevesinde bu ülkeler Erasmus’a katılabiliyor. Yani yüzde 99 buradaki ülkelerden birine Erasmus’a gitmeyeceksiniz.

Fakat bu ülkelerden gelen arkadaşlarınız da olabilir, Erasmus git gide daha da evrensel boyuta ulaşmak amacında olan bir program.

Koşullu Erasmus Ülkeleri

Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus, Rusya.

Eski Yafa’nın Hoş Sokaklarında / Tel Aviv / Burası da Koşullu Bir Erasmus Ülkesi 🙂

İngilizce Konuşulan Erasmus Ülkeleri

Ben İtalya’dayım ve burada İtalyanca konuşuluyor. İngilizcem de elbette gelişiyordur ama en çok İtalyanca konusunda avantajlıyım. Hiçbir şey yapmasam bile ister istemez İtalyanca şeyler görüyor ve duyuyorum.

Eğer ilk amacınız İngilizcenizi ilerletmekse ana dili İngilizce olan bir Erasmus ülkesine gitmelisiniz. Erasmus içerisinde ana dili İngilizce olan tek ülke İngiltere 🙂 Aslında Malta’yı da sayabiliriz ama orada işler tam öyle değil.

Bunun dışında İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka ve Hollanda gibi ülkeleri de ben tavsiye ederim. Çünkü bu ülkelerde çöpçü bile İngilizce biliyor derler ya işte aynen o durum var.

Amerika’da Erasmus Yok 🙂 İngilizce İsteyenler İlgiltere Seçmeli! / Washington’daki Uzay Müzesinden / Amerika Birleşik Devletleri

Erasmus Ülke Seçimi Nasıl Yapılır ?

Peki Görkem bu Erasmus’ta gideceğimiz ülkeler nasıl belirleniyor?

Aslında öncelikle Erasmus şartlarından biri olan okullar arası anlaşmaya bağlı. Yani sizin bölümünüz Avrupa’da hangi ülkelerde anlaşmalara sahipse o ülkelere gitme şansınız olur.

Bu ülkeler arasında da seçim size ait! Fakat tabii ki belirli bir değerlendirmeye göre seçiliyorsunuz, sonuçta onlarca başvuru yapan arkadaşınız olacaktır. Erasmus şartları ve Erasmus öğrencisi olmak için yapılan değerlendirmeleri anlattığım yazım şurada, oradan bu konuyu detaylıca öğrenebilirsiniz.

Bence En Güzel Erasmus Ülkesi Seçimi İtalya Olur 🙂 / Pisa’dan

En Ucuz Erasmus Ülkeleri

Galiba en çok merak edilenlerden biri bu 🙂 Erasmus denince herkes maddiyatı ilk önce düşünüyor. Erasmus ücretleri ve Erasmus için ne kadar para lazım olduğu ayrıca Erasmus’taki kendi birebir bütçemi anlattığım yazı şurada onu incelemelisiniz.

Şimdi eşit koşullarda hangi Erasmus ülkelerinin daha ucuz olduğuna gelelim. Kısaca söylemek gerekirse;

En Pahalı Erasmus Ülkeleri: Kuzey ve Batı Avrupa Ülkeleri; İngiltere, Hollanda,İsveç, Fransa vb.
Orta Pahalı Erasmus Ülkeleri: Güney Avrupa Ülkeleri; İtalya, İspanya, Almanya vb.
Ucuz Erasmus Ülkeleri: Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri: Polonya, Macaristan, Yunanistan vb.

Erasmus’ta Çokça Tercih Edilen Polonya’dan / Varşova / Çünkü Ucuz!

Hangi Erasmus Ülkesine Gitmeliyim?

En zor konulardan biri de Erasmus’a gideceğimiz ülkeyi seçmek. Ben İtalya’da çok mutluyum herkese tavsiye de ederim ama önemli olan kendimize göre bir ülke olması.

Mesela ben soğuk insanlar, soğuk havalardan falan hiç hoşlanmam 🙂 Almanya’ya gitseydim kafayı yiyebilirdim ! Yani kendinize göre bir ülke seçin. “Görkem nasıl kendimize göre ülkeyi buluruz ?”

İşte bu sorunun cevabı için güzel bir yazım var, şuradan Erasmus’ta hangi ülkeye gitmeliyim sorusunun cevabını ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Erasmus ve Görkemliyollar 🙂

Erasmus Ülkeleri Haritası

Son olarak Erasmus Ülkeleri’ni sizlere harita üzerinde götermek istiyorum ki şöyle iyice gözünüzde canlansın 🙂 Biliyorum başta versem sonda unutacaksınız, o yüzden sonda veriyorum 🙂

2021 İçin Güncel Erasmus Ülkeleri Haritası;

Evet Erasmus ülkeleri hakkındaki yazımı burada bitiriyorum. Sorusu olanlar aşağıdaki yorum bölümünden bana sorularını sorabilir 🙂 Erasmus’tan yanıtlarım! Ayrıca tüm bu Erasmus yazı dizimi sırayla okumanız size çok şey katacaktır.

Yazının devamı diyerek döngü halinde okuyabilir ya da şuradaki ana Erasmus yazısından istediğinizi seçebilirsiniz, sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır ? Adım Adım Anlatım!

Konu İçerisinde: Erasmus’ta Hangi Ülke Bana Göre?

13 Yorum Yapılmış

 1. Selamlar. 2021*22 erasmus için başvurdum irlandayı görmek ve gezmeyi çok istiyorum ama zannedersem bu biraz zor olacak . acaba erasmus sürecinde iken oraya nasıl gidilebilir, gittiğim ülkede konsolosluğa başvurma gibi bir seçenek varmı yoksa sadece Türkiye de mi başvurabiliriz.

 2. Merhaba ben İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Erasmus stajı için ekonomik ve ingilizcemi de geliştirebileceğim ve rahat gezebileceğim ülkeler arasında hangilerini önerirsiniz?

  • Merhabalar Sevgili Hümeyra,

   Aslında hepsini bi arada sağlamak zor 🙂 Pahalı ülkelerde genel olarak daha iyi ingilizce konuşuluyor 🙂 Rahat gezme aslında Avrupa içinde tüm ülkelerde benzer koşullar içeriyor.

   Benim sana önerim Litvanya, Letonya Estonya olabilir. hem iyi ingilizce hem nispeten daha ekonomik

 3. Daha liseyi bitmemiş olmama rağmen bu soruyu sorduğum için üzgünüm (:Dd) Her neyse.
  Verilen ülkeler içinden, yani örneğin İtalya, burada ki sadece Erasmus ile işbirliği olan üniversitelere gidebiliyoruz değil mi? Yani her üniversite de yok?

 4. koşullu ülkelerin koşullarını söyleseydiniz keşke internettede bir türlü bulamıyorum erasmus koordinatörü ne gidip sormaktan başka çarem yok mu ?

  • Merhabalar Sevgili Ömer,

   Bu ülkelerdeki programlarda koşullar her yıl v.s değiştiği için net bir bilgi vermem imkansız. Bu konuda koordinatöre sormak yerine okulun uluslararası ilişkiler birimi sayfasından ilgili ilana bakabilirsin.

 5. Merhaba Görkem Bey tercihimi İtalya’da Foggia üniveristesi üzerine yapmayı düşünüyorum tavsiye eder misinz?

 6. Merhaba 🙂 Ben Aslı ✌️ Hacettepe Üniversitesi, İDE bölümü öğrencisiyim ve Erasmus’a gidebilmek en büyük hayallerimden biriydi. Sınava girdim, iyi bi puan aldım,ortalamam da ortalama işte:) Birkaç gün içinde bitecek güz dönemi için olan başvurular ama ben hâlâ karar veremedim hangi dönem için gitmem gerektiğine. Gitmek istiyordum hep ama asıl başvuru anı geldikçe bi endişe sarıyor insani cidden. İtalya’da Erasmus yapabilmeyi çok istiyorum,ilk tercihim o olacak. Ama sonraki ülkelere karar verebilmek çok zor. Mantıklı bi sıralama olmalı ki kabul edilebileyim. İspanya Murcia ve sonrası için Slovenya veya Litvanya nasıl olur sence, ve baharı mı yoksa güz dönemini mi tercih ederdin ? Bi fikir verebilisen çok sevinirim, teşekkürler 🙂

  • Merhaba Aslı!,

   Yani sana ve ne beklediğine bağlı…Bu konuda özel bir yazım da var.

   Ama ben olsam saydıklarından murcia yı tercih ederdim baharda 🙂 Yani dönemin bi farkı yok ama çok istiyosan hemen güzde gitmek daha güzel olabilir.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.