Hepiniz internetin farklı köşelerinde bu konu hakkında onlarca makale okumuş ya da çeşitli tecrübeler edinmiş olabilirsiniz. Fakat bugün bahsedeceklerimi daha önce hiç duymadınız !

Ekonomik Gezi Rehberi

Herkes ekonomik seyahatin yollarını arıyor. Ucuza dünya turu yapmak için bir sürü araştırmalar ve tarafıma gelen sayısız sorular. Bunların hepsi dünyayı gezme hayallerimiz için.

Peki nasıl az parayla çok gezebiliriz ? ya da nasıl minimum harcamayla kaliteli bir seyahate çıkabiliriz ?

Bugün her gezinizde öncelikli olarak dikkate almanız gereken birkaç konudan bahsedeceğim. 

Etkili Seyahat Planı 

Nereye giderseniz gidin ve amacınız ne olursa olsun bir seyahat planına ihtiyacınız var. Hele bir de bu seyahatin ucuza mal olmasını istiyorsanız daha da çok. Her zaman planlı bir seyahat size hem zamandan hem paradan tasarruf sağlayacaktır.

Ucuz Uçak Bileti Bulmak

Bunu artık söylememe bile gerek olmamalı. Çoğu insan benim toplam seyahatlerimi mal ettiğim tutarlara sadece uçak bileti alıyor. 

Eğer sizin için sadece gezmek önemli ve ekonomik şartlarla ilgilenmiyorum diyorsanız evet bu adımı atlayabilirsiniz. Ama kimsenin sonsuz parasının olduğunu düşünmüyorum !

Seyahatinizde tasarruf yapmak ve düşük bütçeli gezmek sizin için bir sonraki keşfedilecek yerin bütçesini oluşturacaktır. Ne kadar çok paranız olursa olsun dünyayı geze geze bitiremeyeceksiniz rahat olun !

San Francisco, California, Birleşik Devletler

Pasaport ve Vize Ücretlerinden Tasarruf

Etrafımdaki çoğu insan nasıl olsa giderim diye aldığı 10’ar yıllık pasaportlarla geziyor. Sadece o pasaporta ödediği parayla, kimlikle gezebileceği Ukrayna ve Gürcistan’da bir hafta tatil yapabileceğini biliyor mu ?

Pasaport çıkarmak okadar da zor bi işlem değil en fazla 1 haftanızı alacaktır. Seyahate çıkmayacaksanız ve bir planınız yoksa gereksiz yere pasaport çıkartmayın,

Vize konusunda da aynı hassasiyeti göstermelisiniz. İlk tercihiniz vize istemeyen ülkeler olmalı. Bugün vize aldığınız ülke sırası geldiğinde vizeyi kaldırabilir öyle değil mi ?

Sonuç: Uygun Fiyatlı Yurtdışı Seyahati

Bugün bahsettiğim sadece üç konu ile neredeyse yapılan yanlıışların en temeline indiğimi düşünüyorum. Ekonomik gezmek için olmazsa olmaz olarak nitelediğim bu başlıklar olmadan, gittiğiniz yerdeki harcamanız neyi değiştirebilir ki ?

Ucuza gezmek için, gittiğiniz yerde sefalet çekmek zorunda değilsiniz. Sadece doğru şekilde plan yaparak en keyifli anları en ucuza yaşayacaksınız. Her zaman söylediğim gibi yapacağınız en küçük tasarruf dünyanın geri kalanını gezmek için size büyük bir bütçe oluşturacaktır !

Yazımı burada noktalıyorum. Sitedeki gezi notlarım üzerinden çok daha fazla ipucuna rastlayabilirsiniz. İlerleyen günlerde, alternatif yöntemler ile seyahat öncesi ve anında nasıl daha ucuza gezebileceğiniz ile ilgili düzenli yazılarım olacak. Facebook ve instagram üzerinden takipte kalın !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.