Norveç’e Gitmek İstiyorum, Nasıl Yaparım ?

Norveç / Seyahat Rehberi

Norveç’e Gitmek İstiyorum, Nasıl Yaparım ?


Norveç herkesin hayallerini süsleyen ve gidip görmek istediği bir ülke, zenginliğinden mi, müthiş doğasından mıdır bilinmez… Belki de konumundandır 🙂 Bir ülke düşünün ki neredeyse kutup dairesinde olsun !

Görkemliyollar’da bugün Norveç’e gitmekten ve Norveç’e ulaşım yollarından bahsedeceğim. Tüm bu yazdıklarımı 40’tan fazla ülkedeki tecrübelerim ile kaleme alıyorum, Norveç’tekiler de dahil 🙂

Oslo Marina Bölgesi / Norveç Gezimden

Norveç’e Yolculuk

Norveç’e gitmek için önce neden gitmek istediğimize karar versek iyi olur. Biz bu ülkenin neyinden etkilendik ve neden gitmek istiyoruz ? Mesela benim için soğuk iklimi, kışın öğleden sonra batan güneşi ve konumu çok etkiliydi. Bu yüzden kendime kışın ve deniz yolculuğu içeren bir plan seçtim.

Belki de sadece gezmek için değil, okumak hatta yaşamak hayaliniz de vardır. Hepsi için ayrı seçenek ve gidiş yolu var 🙂

Kuzey Denizi’nden Norveç’e Doğru Yola Çıkmışken Gemimden / Kopenhag Limanı, Danimarka

Turist Olarak Norveç’e Gitmek

Evet ben buyum ! Bence siz de bu olun 🙂

Norveç’te turist olmak harika bir olay, her yerinde ayrı bir güzellik var. Oslo ve Bergen gibi yerlerde şehir hayatını görebilecekken, kuzeye çıktıkça göller, vadiler ve Norveç’in ünlü fiyordlarını yaşayabileceksiniz.

Turist olarak Norveç’e gitmek için, sıfırdan bir seyahat planı oluşturulması gerekiyor. Bütçe, pasaport ve vize yeterlilikleri üzerinde durulmalı. Yurtdışına çıkmak konulu yazım işinizi görecektir. Yurtdışına gitmek komple bir ritüel, önce onu öğrenip sonra ülkeler üzerinde çalışılmalı.

Görkemli Oslo Sokakları 🙂 Norveç

İnterrail İle Norveç’e Gitmek

Norveç, İnterrail ile ulaşılabilen ülkelerden biri. Kuzeyde olması ve yuvarlak rotalara uygun olmaması sebebiyle çok tercih edilmiyor. Fakat Norveç’in sahip olduğu demiryolları birer doğal müzeye sahne oluyor adeta.

Norveç’e İnterrail ile ulaşmak için, Danimarka ve Oresund Köprüsü üzerinden öncelikle Malmö, İsveç’e ulaşmanız gerekiyor. Bu noktadan sonra başkent Oslo’dan en kuzeydeki Kiruna’ya kadar ulaşım münkün. İnterrail hakkındakı yazımdan detaylı notlar alabilirsiniz.

Oslo Limanı ve Beni Norveç’e Getiren Gemim

Gençlik Kampları İle Norveç

Özellikle lise ve üniversite öğrencileri bu seçeneği çok sevecek. Hem Norveç’i gezmek hem de kültürünü görmek, kendini geliştirmek isteyenlere gençlik kampları harika bir alternatif.

Bu kamplar ile Norveç’teki sosyal sorumluluk projelerine ücretsiz olarak destek veriyorsunuz. Sizin kalmanız ve günlük harcamalarınız onlar tarafından karşılanıyor. Size yalnızca aracı acenta ücreti ve ülkeye giriş masrafları kalıyor. Bu programla öğrenciler hem dillerini, hem de ufuklarını oldukça iyiye taşıyabilir !

Frogner Park’tan, Oslo

Erasmus İle Norveç’e Gitmek

Gençler demişken bir de Erasmus var. Avrupa’nın tüm ülkelerine olduğu gibi Norveç’e de Erasmus’la gidebilirsiniz. Fakat sağlam bir maddi güce sahip olmanız gerekiyor.

Erasmus size hibe bile verse 6 aylık bir süreçte ortalama 5-10 bin euro harcamanız gayet olası. Bu yaklaşık 100 bin Norveç Kronu eder. Bunun yanında CV’nizde harika bir referansa da sahip olmuş olacaksınız.

Oslo Opera Binası Üzerinden Oslo Şehir Silüeti ve Norveç Manzarası

Norveç’te Okumak ve Yüksek Lisans

Harika bir referans dedim çünkü Norveç dünya çapında üstünlükle kabul gören eğitim kurumlarına ve sistemine sahip. Bu ülkedeki herhangi bir eğitim kurumunda okumak kesinlikle bir ayrıcalık.

Üniversite için Norveç’e gitmek pek kolay sayılmaz. Ülkemiz ile öğrenci paylaşımı konularında çok ileri düzeyde bir ilişkisi yok Norveç’in. Ancak iyi bir maddi güce sahipseniz düşünmenizi öneririm.

Yüksek Lisans konusunda işler değişiyor. Eğer lisans derecesinde başarı göstermiş biriyseniz, Norveç’ten burs kapmanız da bir o kadar kolay, bu ülkeler beyin göçüne oldukça sıcak bakıyor…

Frogner Park’ta Gözüme Çarpan Müthiş Sanat Eserleri / Oslo, Norveç 

Norveç’te Yaşamak, Göç Etmek

Norveç’te yaşamak artık bir deyim gibi ülkemizde. Fakat işler tam da öyle değil. Herşey, binlerce dolar, lüks arabalar ve sakin sokaklar demek değil !

Mesela ne kadar paranız olursa olsun evinizin üzerinde bir güneş yok 🙂 Sizce yıl boyu güneş görmek kaç para eder ?

Kuzey ülkelerinde yaşam fazlasıyla soğuk, sessiz ve sıkıcı. Bu insanların ay sonu nasıl gelir diye bir derdi yok, fakat yine de mutsuzlar. Oslo’da bir parkta oturduğum akşam yanıma gelen Norveçli bir adam, ülkedeki alkol yasaklarına kızmış olmalı ki bana bakıp sitemle “this is Norway !” diyor.

Oslo Belediye Binası İle, Norveç Gezimden

Norveç’te Çalışmak ve Oturma İzni

Ben bunlara rağmen Norveç’te yaşarım, göç ederim diyorsanız, önce bir iş bulmanız gerekli. Ben “göçmenlik” adı altındaki konulardan burada bahsetmeyeceğim. Eğer ülkemizdeki tüm birikimlerinizi, eğitiminizi, çevrenizi çöpe atıp mülteci gibi gitmek istiyorsanız, google’a konsolosluk numarasını sormanız yeterli.

Ben ülkemin değerli bir bireyi olarak orada ülkemi temsil etmek, çalışmak, başarılı olmak ve yaşamak istiyorum diyorsanız, kendinizi özellikle akademik olarak iyice geliştirmelisiniz. Norveç gibi ülkeler eğer bir yetkinliğiniz yoksa sizi kabul etmezler, ama açık kapı bırakırlar.

Norveç’te çalışmak ve oturma iznine sahip olmak istiyorsanız, dil öğrenin, üretin, araştırın, projeler yapın, sporda başarı gösterin, yenilikçi olun ve bunu onlara kanıtlayın !

Norveç’te Kış / Oslo

Norveç’e Gitmek Ne Kadar Tutar ?

Gelelim fasulyenin faydalarına derler ya büyüklerimiz, Görkem atıp tuttun da ne kadara patlar bize ? 🙂

İlginç şekilde Norveç seyahatleri sanılanın aksine çok da pahalı değil. Neden mi ? Vizesi tüm avrupa ile aynı, uçak bileti fiyatları da çoğu Avrupa ülkesinden ucuz, birkaç gün de pahalı yaşasak çok mu farkeder ?

Bugünün şartlarında zaten Avrupa’ya gitmek oldukça pahalı bir aktivite olduğundan burada vereceğim rakamlar da elbet ucuz olmayacak. 1 haftalık bir Norveç gezisi, örnek olarak Oslo, Bergen, Trömsö, size kalma, ulaşım, vize, günlük harcamalar dahil 5000-7000 TL civarına mal olacaktır. Tasarruf modunda bir seyahatten söz ediyorum.

Ben sadece Oslo’ya gider bu ülkenin kokusunu alır dolanırım diyenlere bütçe 2-3 bin liraya kadar iner, hatta yeşil pasaportun varsa 1.500 liraya tamam deriz. Tüm bunları 6.20 euro için 2019 yılında yazıyorum. E bu fiyatlara nasıl oluyor diyorsanız yorumlara bekliyorum 🙂

Frogner Park’tan / Oslo, Norveç

Norveç Vizesi Nasıl Alınır ?

Son olarak Norveç’e her ne yolla gidersek gidelim ihtiyacımız olan Norveç vizesinden bahis açmalıyım. Norveç vizesi diyorum tabii ama bu bir Schengen vizesi 🙂 Norveç Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülke olmasına karşın Schengen anlaşması dahilinde ve tüm Avrupa’nın istediği gibi Schengen vizesi istiyor.

Schengen vizesi almak hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Benzerlerinin aksine mantık ve tecrübelerimi içerdiğinden göz atmanızı öneririm. Yazımı burada noktalıyorum, hepinizin Norveç ve tüm dünyayı gezmesi dileklerimle…

Yazının Devamı : Norveç Vizesi ( Schengen ) Nasıl Alınır ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

34 Yorum Bırakılmış

 1. sadık perçin says:

  merhaba. lise son sınıftayım. eğitimimi bitirip Norveç’e dil eğitimi için gidip bir yandan da orada çalışmak istiyorum. geri dönmek gibi bir niyetim de yok. bunun hakkında bir yazınız var mı ?

  • Merhabalar Sevgili Sadık,

   Aslında bu konuda yeni yazılar için hazırlık içerisindeyim eğer Görkemliyollar’ı takipte kalırsan bu konuya ekleyeceğim, ayrıca birebir kişilerden örnekler de olacak.

   Norveç’e dil eğitimi için gitmek biraz masraflı olacaktır, benim önerim üniversite için orayı tercih etmeye çalış. Sonrasındaki niyet biraz kısmet 🙂 Sen daha yolun başındasın önce eğitimini bence oraya taşımaya çalış, yolun açık olsun!

   • Şahin Beyaz says:

    Erasmus ile Norveç’e gitmek ne kadar tutar? Çok pahalı olur mu?

   • Merhabalar Sevgili Şahin,

    Erasmus kapsamında 500 euro hibe alırsın büyük ihtimalle ayrıca okul yurt imkanı da sağlar uygun fiyatlı olarak. Evet Norveç pahalı ama ulaşılamayacak kadar pahalı da olmaz 🙂

    • İbrahim balkan says:

     Görkem bey ben argon kaynakçısıyım ve dil eğitimi alıyorum ve norveçtee kaynak sanayi üzeri dolgun maaş veriyorlar diye duyum aldım çalışma vzesi almak mümkünmü? Oranın iş ilanlarına başvuruda bulunsam davet edilirmiyim?

    • Merhabalar İbrahim Bey,

     Norveç’teki çalışma şartları tabii ki iyi durumda bu bir gerçek. Fakat orada geçerli bir iş bulmadan, ya da belgeleyebileceğiniz iyi bir yetkinliğiniz olmadan direkt vize almanız biraz zor.

     Kısacası evet başvurabilirsiniz, eğer olumlı bir geri dönüş alırsanız gitmenize bir engel kalmaz.

 2. Huseyin Demirci says:

  Görkem bey ben norveç üniversitelerinin internet sitelerini inceledim.Lisans bölümlerinin çoğu norveççe.Aslıdan norveççe de hoşuma gitti.Türkçe bilen biri norveççeyi norveçte nasl öğrenir.Orada böyle bir dil kursu var mı ?Varsa ücretleri ne kadar ?

  • Merhabalar Hüseyin Bey,

   Açıkçası Norveççe dil kursu bildiğim kadarıyla ülkemizde yok. Bunun için Norveç’te hazırlık eğitimi alabilirsin ya da Türkiye’de özel ders alabilirsin. Ücretleri de biraz pahalı olacaktır…

   Ben ingilizce eğitim veren kurumlar da var diye biliyorum ayrıca, bence bir daha araştırmalısın, ben de bu konuda yakında zamanda bir makale kaleme alacağım inş oradan bilgilenirsiniz diye düşünüyorum.

 3. Merhaba gorkem bey kolay gelsin . Ben yurtdışına göc etmek istiyorum .bayaa bi ülke bakındım fakat norveç ve kanada beni etkiledi .norveç de yasamak pahalimidir .oraya gitmek pahalı olurmu . Oraya gitmek istiyorum şuan lise okuyorum ve sizce kac yasinda gitme imkanim olur .ve bu gocmenlik isi tum tutarlar dahil ne kadar olur .cevaplarsanız minnet duyarım .iyi günler…

  • Merhabalar Sevgili Emre,

   Bence umudunu bu kadar erken kaybetme 🙂 Yani göç kelimesini kullanmak için yaşın daha çok küçük. Bence öncelikle kendine seni Türkiye dahil tüm dünyada öne çıkarabilecek nitelikler eklemelisin; dil bilgisi, okul başarısı, spor, sanat, projeler v.s v.s

   Bu özellikleri sağladığında zaten istediğin her yerde yaşayabilirsin. İlla ki ben Norveç’e gideceğim diyorsan bence üniversitede orada eğitim almak için seçenekleri düşünmelisin. Bu konuda okulundaki rehber hocalardan ve eğitim danışmanlığı veren yerlerden bilgi alabilirsin. İşte bunlar netleştikten sonra sana bir maddi tutar söyleyebilirim 🙂

 4. Taner SEÇME says:

  Merhaba Görkem bey. Ben optisyenlik mezunuyum ve işimi norveçte yapmayı çok istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Merhabalar Taner Bey,

   Norveç’te bu tarz bir meslek icra etmeniz çok kolay değil. Ancak eğitiminizi yüksek lisans seviyesine çıkarmak isterseniz ancak o zaman orada var olabilirsiniz. Zaten eğitim aldığınız süreçte staj ve çalışma imkanlarınız olacaktır.

   Siz yine de araştırma yapıp ilgili firmalara cv gönderebilirsiniz. Motivasyon ve istek mektupları bazen etkili olabiliyor. Linkedin üzerinden bu tarz Norveçli firmalar ve orada çalışan ik çalışanlarına erişebilirsiniz.

 5. İsa Aksu says:

  Merhaba Görkem bey. Ben de mekatronik,yazılım mezunuyum. bende işimi norveç gibi kapalı havası olan bir ülkede yapmayı çok istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Merhabalar Sevgili İsa,

   İlk kez bu kadar şanslı bir meslekle muhattap oldum sanırım 🙂 Norveç’te bilişim dallarında tutunmak 2019 dünyasında daha kolay. Ben senin yerinde olsam ya bu konuda yüksek lisans ya da proje, yazılım üretip Norveçli firmalara gönderirdim. Bu şekilde kötü de olsa ayrıntılı bir dönüş alman bence olası. Önce ufaktan bir bağlantı kurman lazım bence Norveç’le.

 6. Ersoy Örgen says:

  Merhabalar,ben matematik ve bilgisayar öğretmeniyim. Mesleğimi norveç te nasil yapabilirim? Denklik sayilabilecek sartlar var mi? Ayrica is bulma durumu nasil? Oraya geldik diyelim kanada gibi is kapasitesi var mi? Ücretler saatlik mi oluyor? Bilgi verirseniz sevinirim:)

  • Merhabalar Ersoy Bey,

   Denklik konusu üniversiteden üniversiteye değişiyor. Fakat Norveç’teki denklik standartdı biraz daha katı olduğundan mesleki yeterlilik tarzı testlere tabii tutulmanız olası gibi.

   Nüfusu 5 milyon olan ve yaşlu nüfusun öne çıktığı bir ülkeni öğretmenlik konusundaki iş kapasitesi sizce ne kadar olabilir ? Ben sizin sektör için pek kolay görmüyorum açıkçası ama imkansız diye birşey yoktur, detay bir araştırma yapabilirsiniz bu konuda Norveç sitelerinden.

 7. Tansel Türk says:

  Merhaba Görkem bey , halihazırda bir müzisyen olarak okulumu bitirdikten sonra Norveç’te yaşamak istiyorum. Norveç Devleti’nin bu tarz beyin göçlerine nasıl yaklaştığına dair internette herhangi birşey bulamadım. Beni aydınlatabilir misiniz ? İyi çalışmalar.

  • Merhabalar Sevgili Tansel,

   Norveç gibi ülkeler daima beyin göçüne sıcak bakar. Önemli olan onların isteyebileceği özelliklerde olmak. Müzisyenlik sonu olmayan bir mecra olduğundan her daim kendinizi geliştirmek ve göstermek için Norveç gibi Avrupa ülkelerinin yarışma, program, eğitim, burs v.s etkinliklerine başvurabilirsiniz, bence biraz tarama yapmalısınız İngilizce olarak internette.

 8. Halit Güldoğan says:

  Iyi gunler gorkem bey.ben tip 3.sinif ogrencisiyim.uzmanligimi orda yapmak hatta tum yasamimi orda gecirmek istiyorum bunun olasiligi diger ulkelere gore nasil?birde bu yaz interrail ile norvece gidip cadirda 1 hafta gecirmeyi dusunuyorum bunun maliyeti ogrenci icin en uygun ne kadara patlar sizce?yanitlarsaniz cok tesekkur ederim.

  • Merhabalar Halit Bey,

   Sorduğunuz şeyler çok ayrı 🙂 Tıp’ta uzmanlık sınavının yurtdışı için olanları da var diye biliyorum sizin de başvurabileceğiniz ama önce iyi bir İngilizce gerekli.

   İnterrail ile Norveç’e gitmek olur da 1 hafta çadırda kalacaksanız direkt Oslo’ya v.b şehirlere uçman daha mantıklı olabilir. Seyahat planı yapmalısın, aşağıdaki yazıma bir göz at derim.

   https://www.gorkemliyollar.com/seyahat-plani-nasil-yapilir/

 9. Yaşar candemir says:

  Merhabalar Ankara üniversitesi istatistik mezunuyum Norveç’te iş imkanı nasıldır Norveç’te çalışabilmek için nerelere ne nasıl bir yol ile başvurmalıyım

  • Merhabalar Yaşar Bey,

   Hep dediğim gibi orada kendinize bir misyon üstlenmeniz gerekiyor. Bölümünüz aslında her sektöre çekilebilecek bir özellikte. Siz önce nereden ilerlemenzi gerektiğine karar verip sonra Norveç’i kapsayan bir kariyer planı yapmalısınız.

   Norveç’te iş imkanı kendi vatandaşları için tabii ki iyi düzeyde, fakat Türkiye’den gitmek için başarılı, yetkin ve kendini geliştirmiş olmak şart.

 10. Sunay vakif says:

  Selam Gorkem Bey . Ben sitenize Azerbeycandan yaziyorum . Benim hayallerimden biri norvecde Mastir yapmak orada calismak . Gpa ve Ielts konusun biliyorum 6.5 istyor galiba. Ilgilendigim orda Mastir yapdigim donemde calisa bilirmiyim ve mastir icin gelirsem gelecekde eger aile hayati kurarsam bu vize karimada verilirmi ? Ve oturma izni hakkinda biraz bahs ederseniz sevinirm biraz uzun oldu kusura bakmayin simdiden tesekkurler 😊

  • Merhabalar Sunay Hanım 🙂

   Azerbaycan’a sevgilir o zaman öncelikle. Norveç bildiğim kadarıyla okurken çalışma imkanı sağlayan ülkelerden. Aynen söylediğin kriterleri sağlayıp yüksek lisans için kabul görürsen sonrasında da zaten oturma izni çalışma gibi konularda büyük avantaj elde edersin, yani şimdiden oturma izni vs düşünmenin pek anlamı yok ilk kademe okula kabul olmak.

 11. Oğuzhan Yeter says:

  Merhaba Görkem Bey. Ben Şu Anda Lise Mezunuyum ve İskandinav Ülkelerinde Özellikle de Norveç’de Yaşamayı Çok İstiyorum. Orada Oturma İzni ve Çalışma İzni İçin Sadece Dil Bilmek Yeterli midir? İş İmkanları Nelerdir? İşletme Yönetimi Okuyacağım ve Orada İş İmkanları Nelerdir Acaba?

  • Merhabalar Oğuzhan Bey,

   Maalesef yeterli değil. Norveç kendi kendine yetebilen bir ülke yani bitirince iş bulabilir miyim tarzı sorular pek gerekli değil. Önemli olan orada kabul görebilecek bir okul mezunu olmak ya da Norveç’te üniversite okumak.

   Bunun için de iyi bir dil, akademik başarı ya da maddiyat gerekli açıkçası.

 12. Merhaba Görkem Bey,

  1- Yüksek lisans ücret aralığı nedir?
  2- Yüksek lisans olmazsa kaç aylık vize veriliyor?
  3- 1 aylık bir dil okulu ile 6 aylık vize ve çalışma izni alınabilir mi?
  4- Vize’de istemecek evrakları detaylı paylaşırsanız çok yardımcı olacaktır.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 13. Sevda Uluscu says:

  Görkem Bey selamlar.
  Lisansını ve yüksek lisansını orada almış bir Turk muhasebeci (haliyle Norvecce biliyor.) oralarda is bulabilir mi? Stajyerlik ve sonrasinda normal is…
  Esitlik ilkesi geregince ilanlari prosedur icabi yayinladiklarini, ilanlari yayinlarinda elemani coktan bulmus olduklarini duydum. Bu yuzden biraz tedirgin oldum.
  Ben 20 yasindayim. Liseyi aciktan bitirdim. O sirada Turkiye’de muhasebe ve pc kurslarina gidip burada (TR’de) part time on muhasebecilige basladim. Norvecce de bayagi biliyorum. Evde ogrendim, filmlerle, dizilerle, setlerle ve netten.
  Ama mali musavirlige terfii edebilmek icin bu yil uni sinavina girecegim ve Turkiye’de ekonomi vb bir bolum sececegim.
  Oranin ucretleri yabancilara da ucretsiz diger bircok ulkenin aksine. Oraya kredi transferi yaptirip orada devam etmek istiyorum. Sonrasinda yuksek ve doktora da yapmak ve orada kalmak amacim.
  Ama sikintim su ki calisirken orada is bulabilir miyim? Turk olmam staj bulmada sikinti cikarir mi?
  Bizdeki gibi camlara ilan asiyorlar mi? Hic olmazsa garsonluk yapabilir miyiz okurken?
  Okurken bolumunle ilgili etkinlikler duzenlemek amacim.

  • Merhabalar Sevda Hanım,

   Tabii ki bulabilir hatta yüksek ihtimalli… Oradaki okullardan mezun olmak ve yerel dili yani Norveççe yi biliyor olmak büyük avantaj.

   Ama işte asıl soru bu kısma ulaşmakta 🙂 Önce okula kabul konusunda çalışma yapmanız gerekiyor sonrası iş bulmak zaten zor olmaz.

 14. Serkan eşluğ says:

  Merhaba görkem bey. Ben kimya öğtetmenliği bölümü 3. Sınıf da öğrenciyim. Norveçe gidip orda devam etmek istesem kaldığım yerden devam edebilirmiyim. ? Yoksa tekrar baştanmı başlatırlar. Pek araştıramadım oradaki okulları.

  • Merhabalar Serkan Bey,

   Bence asıl önemli konu orada nasıl devam edeceğiniz. Eğer bir okuldan aynı bölüm için kabul alırsanız, tahminen denklik ve intibak ile ilgili bir teste tabii tutulursunuz.

 15. Aytekin özaydın says:

  Merhaba görkem bey
  Pizza ustasıyım ve norveçe yerleşmek ıstiyorum.ticaret vizeleri hakkında bilginiz varmi acaba oslo da pizza isyeri açma maliyetleri hakkında bilgilendirme yapabilirmisiniz.

  • Merhabalar Aytekin Bey,

   Açıkçası ticari prosedürler hakkında net bilgiye sahip değilim. Ama bu konudaki en önemli şey maddi kaynak ve yetki belgesi. Ustalığınızı belgelendirmeniz gerekli.

   Maddiyat olarak size ne desem havada kalır çünkü nasıl birşey düşündüğünüzü tam bilmiyorum. Ama siz istanbulun işlek bir yerinde dükkan açıyormuş gibi düşünüp onu 2-3 katıyla çarparsanız öyle bir maliyet gerekecektir muhtemelen.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*