Catania Şehri ve Arkada Yükselen Etna

Catania Şehri ve Arkada Yükselen Etna

Gezi Notları / Sicilya ve Malta Gezisi

Sicilya, İtalya Gezi Notlarım | Hazırlık ve Rota


Sicilya‘dan geçen bir rotayı uzunca zamandır düşünüyordum. Daha önceden elde ettiğim bilgiler ışığında Çizme’nin ucundaki Sicilya Adası’nda çok farklı bir İtalya beni bekliyor olmalıydı.

Aslında bütün plan Türk Hava Yolları‘nın yeni açtığı Catania hattından haberim olmasıyla başladı. Bildiğiniz ya da şuan öğreneceğiniz üzere, THY yeni açtığı hatlarda promosyon biletleri satışa çıkarıyor. Tabii bende bu fırsatı değerlendirmeliydim ve sonunda 23 Haziran 2014 tarihli biletimi almış bulundum.

Yeni Başlayanlar İçin Sicilya

Sicilya seyahatimi ilk planladığım da yakın bir arkadaşım da bana eşlik edecekti. Ancak o dönemde bazı önemli işleri yüzünden bana katılamadı. Bu durum çoğu insan için vazgeçecek kadar önem taşısa da, gerçek bir gezgin tek başına da keşfetmeyi bilmeli ! Bana kalırsa gerçek özgürlük bu.

Bu konudan ilerleyen günlerde ayrı bir başlık altında bahsedeceğim ; “Tek Başına Seyahat

Artık biletimi aldım. Rotamız “SicilyaCatania“…

DEMANIO - 20061212 CATANIA : Piazza Duomo con Palazzo degli Elefanti, sede del Municipio. ORIETTA SCARDINOSCARDINO

Fontana dell’Elefante / Piazza Duomo / Catania

Evet bende sizin gibi bu seyahatten önce Catania hakkında çok fazla şey duymamıştım. Tek bildiğim sanırım zamanında Serie A da oynarken izlediğim futbol takımı ve çizmenin ucunda bulunan bir İtalyan şehri olmasıydı.

Sicilya Adası Nerededir ?

İlk işim tabiki haritadan Sicilya Adası ve Catania’yı etiketlemek oldu. Ardından aklımdaki soruların cevaplarını aramaya başladım; Sicilya nerededir ?, Sicilya’da ne yapılır ?, Sicilya’da gezilecek yerler nerelerdir ? ve Sicilya’da ne yenir, nereler görülmeli ?

Catania ( Türkçe olarak “Katanya” ) İtalya’nın güneyindeki Sicilya Özerk Bölgesi‘nde bulunan, 752.000 nüfusa sahip bir sahil kenti. Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’da bulunan bu şehir, yanı başındaki Etna yanardağı ile birlikte anılıyor. Etna yanardağı günümüzdeki aktif az sayıdaki yanardağlardan biriymiş. Bundan birkaç yıl önce Etna’nın harekete geçmesi nedeniyle bir süre şehir etkilenmiş ve uçak seferleri de yapılamamış.

Ülkemizde ise İtalya denince akla başta Roma, Floransa ve Venedik gibi şehirler geldiği için Catania çok fazla bilinmiyor.

Provinces_of_Sicily_map

Sicilya Haritası

Sicilya’da Görülmesi Gereken Şehirler

Catania’yı biraz tanıdıktan sonra seyahatlerimin altın kuralına gelmişti sıra. Bence, bir gezginin ya da nasıl nitelerseniz gezme aşığı birinin yapacağı en büyük hatalardan biri sadece uçak biletinde ismi yazan şehri gezmekle sınırlı kalması olacaktır.

Hemen haritadan yakındaki gezebileceğim şehirleri araştırmaya başladım. Burada ilk dikkat ettiğim, gideceğim şehre yakın olması tabiki. Fakat şehrin ulaşılabilirliğini de göz önüne almak gerekiyor. Örneğin bazen aralarında yüzlerce kilometre bulunsa da uygun bir uçak bileti bulunursa bu şehirler çok yakınlaşmış olabiliyor. Seyehat planı yaparken fiyat dengesini iyi kurmak çok önemli.

Catania denilince aslında akla ilk gelen yer Taormina. Taormina Sicilya’da gezilecek yerlerderden biri. Türkiye’de fazla bilinmese de Avrupa’da oldukça ünlü bir yer. Şehrin yaklaşık 30 km kuzeyinde bulunan bu sahil kasabasına gidilmesi oldukça öneriliyormuş.

castelmola-taormina-manzara

Castelmola’dan Taormina

Araştırmaya devam ettiğimde ise Palermo, Siracusa, Messina, Trapani gibi şehirler gözüme takılıyor.

Sicilya Adası – Malta Ulaşım

Bunların yanında, eminim sizlerinde öyle olacaktır ki,  haritadan Sicilya’ya bakınca ilk göze çarpanlardan biri Sicilya ile Malta’nın yakınlığı oluyor. Catania’dan kuş uçuşu yalnızca 180 km uzakta bulunan bu küçük ada, hepimizin bildiği gibi ülkemizde yaz turizmi açısından oldukca popüler.

Catania’dan kolayca ulaşabileceğim Siracusa’dan, Malta’ya feribot seferleri düzenlendiğini öğrensem de bilet fiyatları beni havayoluna yönlendiriyor.

malta-valletta

Repubblica Caddesi, Valletta, Malta

Sicilya Gezi Rotam

Bahsettiğim şehirleri ve nasıl ulaşabileceğim sorularını ortaya koyup biraz araştırma yaptıktan sonra kendime bir rota çizdim. Bu rotaya göre;

 1. İlk önce Catania’dan trenle Taormina’ya.
 2. Taormina’dan trenle Messina ve oradan otobüsle Palermo’ya geçecektim.
 3. Ardından trenle Palermo’dan, Trapani isimli şehre geçicek ve oradan bulduğum uygun fiyatlı uçak bileti ile Malta’ya ayak basabilecektim.
 4. Malta’dan da döneceğim güne, İstanbul uçuşumla bağlantılı bir uçak bileti ayarlamak, bu seyehati noktalamak için yeterli olacaktı.
sicilya-rota2

Sicilya ve Malta Rotam

Bu rota ışığında planımı netleştirdim. Rotayı tamamlamak için ihtiyaç duyduğum ilk bileti Ryanair’dan aldım. Palermo yakınlarındaki Trapani şehrinden Malta’ya biletimi almış bulundum.

Geri dönüş için ise döneceğim günkü İstanbul uçuşumla bağlantılı olacak şekilde Air Malta firmasından Catania’ya bilet aldım. Ayrıca konaklamayı planladığım Taormina, Palermo ve Valletta’da da hostel rezervasyonlarımı tamamladım. Bu adımların ardından Sicilya ve Malta için hazırdım. Artık tek yapmam gereken seyahat gününü beklemek ! 

Sicilya Gezi Notlarım

Sicilya – Malta seyahatim için hazırlıkları böylece tamamladım. Sonraki sayfadan itibaren seyahatimin tüm gezi notlarını Catania’dan başlayarak gün gün bulabilirsiniz.


Yazının Devamı: Sicilya – Malta / 1. Gün Catania drawn-blue-arrow-right


İlginizi Çekebilecek Yazılar

4 Yorum Bırakılmış

 1. Mert Görsen says:

  Görkem bey sicilya rotanız oldukça hoşumuza gitti eşimle ancak benim sorum katanyadan palermoya en uygun ulaşım şekli acaba nasıl olur siz malta üzerinden dönmüşsünüz çünkü teşekkür ederim

  • Palermo – Catania arası bölge biraz dağlık olduğu için sanırım en uygun yol otobüsle seyahat etmek. Yanlış hatırlamıyorsam tren seferleri de mevcut ama en iyi yol otobüs 🙂 Ben vaktiniz var ise Trapani tarafından sahil boyunca gezerek dönmenizi de önerebilirim keyifli seyahatler !

 2. Merhabalar önümüzdeki hafta italyaya gideceğim romaya aslında sicilya hiç planımda yoktu ama sizin yazınızdan sonra heyecanlandım gitmek için doğrusu. Sizce floransa tarafına mı gitmeliyim sicilya mi çünkü az vaktim var teşekkürler şimdiden

  • Aslında bu size bağlı. Ben floransa milano venedik gibi italyanın önemli şehirlerini beğenmediğimi söylemedim 🙂 Bu şehirlerden bi seçenek yapmak çok doğru değil farklı zamanlarda hepsini ziyaret etmenizi öneririm. Ancak ilk olarak diye sorarsanız bence Floransa olmalı. Çünkü kalan italyayı gördükten sonra burası ayrı bir anlam taşıyacaktır 🙂

Aklınızda bir soru yok mu ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*