Yeşil Pasaport Altı Ay Kuralı Nedir, Hangi Ülkelerde Geçerli ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport Altı Ay Kuralı Nedir, Hangi Ülkelerde Geçerli ?


Yeşil pasaportla yurtdışına giderken efsaneye dönüş bir konudan bahsedeceğim bugün 🙂 “6 ay kuralı”

Aslında halk arasında altı ay kuralı olarak geçen şeyin tam olarak ne olduğunu ben de anlayabilmiş değilim. Genelde iki kural üzerinde bir anlam kargaşası yaşanıyor. Bugün sizler için yeşil pasaportta son altı ay kuralı ve altı kay kalış süresi kuralından ayrı ayrı söz edeceğim !

Hususi Damgalı Pasaportumla Gittiğim Dubrovnik’ten / Hırvatistan

Yeşil Pasaport Son 6 Ay Kuralı Nedir?

Aslında son altı ay kuralı tüm pasaportlar için geçerli bir durum. Ülkeler kendilerini ziyaret edecek olan turistlerden minimum bir geçerlilik tarihine sahip pasaport sahibi olmalarını istiyor.

Örnek olarak pasaportunuzun geçerlilik tarihi sonu 1 Ocak 2019 olsun. Eğer en az 3 ay geçerlilik süresi isteyen bir ülkeye gidiyorsanız, o ülkeye en geç Ekim 2018’de giriş yapmalısınız. Bazı ülkeler bu tarihi çıkış süresi için de kabul edebiliyor.

Yeşil pasaporttaki problem genellikle Avrupa seyahatlerinde çıkıyor. Çünkü vize alacak kişiler zaten bu kuralı sağlamadan vize alamayacağı için problem çıkma şansı yok. Fakat yeşil pasaport hali hazırda Schengen vizesi gerektirmediğinden bu kurala kendimiz dikkat etmeliyiz.

Yeşil Pasaport ve Görkemliyollar

6 Ay Kalış Süresi Kuralı Nedir ?

Şimdi diğer bir kuraldan söz edeceğim. Bu da yeşil pasaportların Avrupa’daki toplam kalabileceği süreyi gösteren bir kural. Vatandaşlarımız genellikle Avrupa ülkelerini ziyaret ettiğinden bu sanki tüm ülkelerde geçerliymiş gibi bir izlenim var, oysa ki bu 6 ay kalış süresi kuralı yalnızca Schengen bölgesindeki Avrupa ülkeleri için.

Yeşil pasaport sahipleri Avrupa ülkelerinde son 180 günde yani altı ayda maksimum 90 gün kalabiliyor. Bu tanımı anlamak biraz güç 🙂

Kalış Süresinin Geçerli Olduğu Portekiz’den/ Atlantik Sahillerindeyken, Cascais

Avrupa’da Kaç Gün Kalabilirim ?

Örnek olarak 1 Ağustos 2018’de ilk kez Avrupa’ya giden bir yeşil pasaportlu kişi. Orada maksimum 1 Kasım 2018’e kadar kalabiliyor. Çünkü 90 gün yani üç ay kalış iznimiz var. Bu süreçten sonra ki 3 ay boyunca yani 1 Aralık 2018’e dek. Son 180 gündeki kalış süremiz hala 90 gün olduğundan maalesef Avrupa ülkelerine giriş yapamıyoruz.

Fakat bu kişi 1 Ocak 2019 itibariyle, son 180 gündeki kalış süresi 60 güne düşmüş olacağından 30 günlük bir ziyaret yapabiliyor. Yani esas olan Avrupa’ya gideceğiniz günü esas alarak geçmiş 180 günde Avrupa’da 90 günden fazla bulunmamış olmalısınız, yoksa içeri alınmazsınız !

Verona, İtalya’dan

Yeşil Pasaport Geçerlilik Süresi

Yeşil pasaportun genel geçerlilik süresi de kafa karışıklığı yaratabiliyor. Hususi yani yeşil pasaportlarımız 5 yıllık olarak veriliyor. Pasaportunuzun resimli ilk sayfasında son geçerlilik tarihini bulmanız mümkün.

Orada yazan tarih ne ise pasaportunuzun geçerliliği de o kadardır. Bu bilgi ülkeden ülkeye bir değişiklik göstermez.

Malmö, İsveç Gezimden / Hususi Pasaporta Vizesiz

Hangi Ülkelerde Geçerli ? – Muaf Ülkeler

Yukarıda bahsettiğim son geçerlilik süresi ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte. Hatta Avrupa birliği içerisindeki ülkeler bile farklı kurallar uyguluyor. Bu konuda bakanlığın şu sitesinden 2018 için güncel bilgiyi alabilirsiniz.

Diğer bir anlattığım kural olan, 6 ay kalış süresi ise yalnızca Avrupa Birliği, Schengen ülkeleri için geçerli. Diğer tüm ülkeler için bakanlığın şu sitesinden bilgi almalısınız.

Yeşil Pasaportla Altı Ay Kalış Süresi Kuralına Dikkat Etmeniz Gereken İtalya’dan / Floransa

İdeal Geçerlilik Süresi Ne Olmalı ?

Tüm bu kuralları bi tarafa koyacak olursak. Her ne ülkeye gidecek olursanız olun, kurallardaki rakamlar ne yazacak olursa olsun, 6 aydan az geçerliliği olan bir pasaportla seyahati kimseye önermiyorum !

Pasaportunuzun bitiş süresine 6 aydan az kalmışsa, pasaport yenileme yapmalısınız ilgili yazımdan bilgi alabilirsiniz. Unutmayın ki tüm seyahatlerinizde 6-3 arası geçerlilik risk taşır, 3 ay altında ise de bence yola çıkmamalısınız zorunlu haller dışında.

Kubbet’üs-Sahra ile / Kudüs / Yeşil Pasaport’a Buraya da Vize Yok 🙂

Yeşil pasaportta merak edilen altı ay kuralları ile ilgili yazımı burada bitiriyorum. Yeşil pasaport yazı dizim dahilindeki, yeşil pasaportun avantajları, yeşil pasaporta vizesiz ülkeler, yeşil pasaportla yurtdışına giderken dikkat edilmesi gerekenler ve yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken gerekli belgeler başlıklı yazılarımı incelemenizi öneririm, yurtdışında hiçbir şeyi şansa bırakmamak gerek !

Verdiğim bakanlık sitesinden aldığınız bilgilerle ilgili kafanızda soru işareti olursa, yorum bölümünden bana sormanızı rica ediyorum. En geç birkaç saat içerisinde yorumlarınızı, sorularınızı içtenlikle yanıtlıyorum, şimdiden keyifli seyahatler !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport Nasıl Alınır, Kimler Alabilir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

46 Yorum Bırakılmış

 1. CEREN EĞER EROĞLU says:

  MERHABA, Annemi ki 70 yaş üzeri 10.12.2018 tarihinde dolacak yeşil pasaportu ile almaya’ya 29.08.2018 tarihinde gönderdik. dönüş bileti olarak ise 03.10.2018 tarihi belirledik. Uçuş Sun express ile yapılacaktı ve Sun express .03.10.2018 tarihli uçuşu kabul etmedi. dediler ki vize yani yeşil pasaportta süre dolmadan 180 gün öncesi dönüş yapmalısınız dediler ve bize 09.09.2018 tarihli bilet aldırdılar. aksi halde geçiş vermediler. pasaport kontrolde şef ile konuştuğumda ise 30 günden fazla çıkışlarda 180 gün süre aranıyor dedi ve dönüşünüle 34 gün dedi siz 29.09.2018 alırsanız yeter dedi. ama sun express pasaport kontrol şefinin yanlış bildiğini almayada polisin sorun çıkaracağını söyledi mecburi uçuşumuzu 09.09.2018 olarak pegasusdan aldık. Sun express görevlisi pegasus’a burun kıvırdı. ve almanyada herhangi bir polis kontrolü yaşamadan giriş yaptı annem. şimdi biz 09.09.2018 uçuşunu iptal ettik ve il aldığımız 03.10.2018 tarihli bilet ile dönüşünü gerçekleştirecek türkiye’ye girişte nasıl bir sorun yaşarız onu bilemiyoruz. Elbet ülkeye almamaları gibi bir durum olmaz fakat para cezası ve/veya pasaport yenilemede bir sorun yaşanır mı merak ediyoruz konu ile ilgili bize yardımcı olabilirseniz sevinirirm. ben yazınızı okudum ancak çıkarım yapamadım. sizi yoracağım ama şimdiden teşekküerler.

  • Merhabalar Ceren Hanım,

   Anlatım biraz karışık olmuş 🙂 Fakat bence dönüşte herhangi bir sıkıntı olmaz. Ülkenize dönemezsiniz diyecek halleri yok. En fazla çıkışta pasaport görevlisi size son geçerlilik tarihinin yakınlaştığını hatırlatır ve damgayı basar.

   Olabilecek tek sorun tekrar AB seyahati yaparsa anneniz bu kural dışı durumdan dolayı ülkeye almak istemeyebilirler. Bunun için de bahsi geçen tarihte en geç dönmelisiniz.

 2. CEREN EĞER EROĞLU says:

  Çok teşekkür ederim Görkem bey,
  Size bol seyahatler dilerim.

 3. Alev Akbulut says:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Biraz kafam karıştığı için sorumu kendi özel durumum üzeriden somut bir şekilde sormak istedim. Benim ailem yeşil pasaport ile daha önce 18 Nisan tarihinde Almanya’ya giriş yapıp 6 Haziran tarihinde çıktı, yaklaşık 49 gün civarı kaldılar. Eylül sonu benim bazı ihtiyaçlarımdan dolayı tekrar gelmeleri gerekiyor. Bu durumda Eylül’de tekrar giriş yaptıkları günden geriye doğru 180 gün sayıp, 90-49=41 gün daha kalabilirsiniz mi diyorlar? Bazı sitelerde çıkış yapılan günden geriye 180 gün sayılmasından bahsedilmiş. Bu durumda daha uzun bir süre kalabiliyorlar ki bu benim şu an ihtiyacım olan durum. Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum! Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Alev Hanım,

   Aslında kafa karıştırıcı bi durum yok 🙂 Kalış süreniz son 180 günde 90 günü aşmamalı. Yani yaptığınız hesap doğru. 18 Ekim 2018 tarihine kadar toplamda 41 gün kalma izinleri var. 20 Ekim’de geri dönerlerse 43 gün kalma izinleri olmuş olur.

   Bahsettiğiniz giriş çıkış v.s bi önemi yok. İyi günler !

 4. Mustafa ŞEKER says:

  Merhaba Görkembey
  23.08.2018de yeşil pasaportla Almanyaya giriş yaptım.08.10.2018de çıkış yapacağım.Bir iş dolayısıyla 03.02.2019 tarihinde Almanyaya tekrar giriş yapabilirmi yim? Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Toplamda 45-50 gün gibi bir süre orada kalmış oluyorsunuz. 03.02.2019 tarihinde Almanya’ya tekrar giriş yapabilirsiniz hatta öncesinde de 40 günü aşmamak kaydıyla sorun yaşanmayacaktır.

   Hatta ikinci gidiş tarihinizde 6 ay sınırını doldurduğunuzdan toplamda 90 gün daha kalabilirsiniz

 5. Sena Ersoy says:

  Merhaba Görkem Bey,

  Fransa’nın hususi pasaport ile girişlerde kabul ettiği geçerlilik süresi ne kadardır? 1 yıl olduğunu duydum ama sizden de bilgi almak istedim. Çünkü konuyla alakalı birkaç deli sorum daha var.

  20 – 26 Eylül 2018 tarihleri arasında Paris’e bir ziyaretim olacak. 2013 yılında aldığım geçerlilik süresi Kasım 2018’e kadar olan yeşil pasaportum ile 20 Eylül gidiş 26 Eylül dönüş olmak üzere 6 günlük bu seyahati gerçekleştirmede herhangi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım? Pasaportumun süresini uzatmak için yeni bir pasaport başvurusunda bulunmalı mıyım? Bu yeni pasaport en geç 19’una kadar elime ulaşır mı?

  Eğer yeşil pasaport yenileme süreci söz konusu ise farklı bir durumla daha karşı karşıya kalıyorum. Şöyle ki, Temmuz 94 doğumluyum; Temmuz 2019’da 25’i dolduruyorum ve yeşil pasaport hakkım düşüyor. Bu yüzden alacağım yeni yeşil pasaportun geçerlilik süresi sanırım 1 yıl değil en fazla 6 ay olacak. Bu durumda yine aynı soru, belirttiğim tarihlerdeki seyahatimde giriş çıkışta herhangi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler!

  • Merhabalar sevgili Sena,

   Oncelikle Kasim 2018 son gecerlilik tarihli pasaportunla Fransa’ya gitmeyi denememelisin, muhtemelen daha Turkiye’de ucaga binmenize izin verilmeyecek.

   Yas durumundan oturu yeni bir basvuru durumunda size temmuz 2019 a kadar bir pasaport verilecek. Fransa’nin 1 yil gecerlilik istedigi dogru fakat pratikte 10 ay kalmis bir pasaport geri cevireceklerini sanmam yani giris yaparsiniz buyuk ihtimalle.
   .
   Bugun 12 Eylul eger bugunlerde bir randevu alabilirseniz 2 haftaya kadar yeni pasaportunuz elinize ulasir. Zaten baska bir seceneginiz olmadigi icin hizli bir bicimde yeni bir pasaport edinmelisiniz, iyi sanslar !

 6. hasan özay says:

  merhabalar görkem bey ben 04-02-18 den 15-07-18 e kadar d tipi öğrenci vizesi aldım erasmus için 26 haziran da ise ülkeden çıkış yaptım sorum şu yeşil pasaport um ile 90 gün kalma hakkım bu vize ile kaldığım süre içinde mi sayılıyor ekimde polonya ya gelmek istiyorum vizesiz yeşil pasaport um ile bu mümkün mü mesela

  • Merhabalar Hasan Bey,

   Normalde öğrenci vizenizin ayrı bir prosedürde olması gerekir. Yani yeşil pasaportunuzla 90 günlük vize hakkınız dolmadı. Fakat bu ince bir konu olduğundan ülkeden ülkeye farklılık yaşanabilir, en doğrusu konsolosluklar görüşmekte, ama benim tecrübelerime göre sorun olmaz.

  • Mucahit hamza says:

   Merhaba, Bu konuyla ilgili konsolosluktan bilgi alabildiniz mi Hasan Bey? Ben de aynı durumdayım da. Teşekkür ederim.

 7. Gorkem bey yesil pasaporta sahibim ve evlenecegim kişinin yanina gitmek istiyorum 3 ay orada kalmak istiyorum. Almanyaya giderken herhangi bir para talebi yapıyorlar mi okuduğum kadarıyla 45 euro gibi bir muhabbet varmış.(90 gun icin 4000 bin euro ya tekabul ediyor sanırım) Ancak ben turist olarak gideceğim özel bir amaçla değil bir bilginiz var mi ? ( annemin üstünden aldim pasaportumu im)

  • Merhabalar sevgili Ege,

   Bahsettiğiniz hesaplamalar Schengen vize başvurusu için geçerli olabilir. Yeşil pasaport ile Almanya’ya giderken herhangi bir ücret ödemenize gerek yok, yalnızca pasaportunuz ve siz !

 8. merhaba , ben italyaya gitmeyi düşünüyorum 15 ekimde sonra 17 sinde falan Fransa ya geçicem 1 gün için geri döncem , bende yeşil pasaport var ve süresi 2019 mart 29 da bitiyor , italya için baktım dış işleri bakanlığından pasaport bitiminden önce italya 3 ay 15 gün diyor ama fransa 1 yıl diyor yani fransaya giremiyor muyum ?

  • Merhabalar,

   Teknik olarak giremezsiniz fakat serbest dolaşım olduğundan ötürü İtalya’dan sonra kimse kontrol etmeyecektir. Ama bu işlerin en garanti yolu pasaportu yenilemek !

   • Pasaportu yenileyemiyorum çünkü 25 yaşa giriyorum, İtalya açısından sorun yok gibi çünkü 3 ay 15 gün diyor ama Fransa için karışık gibi fakat dediğin gibi kontrol etmiyorlar bi kere ispanyadan Portekize geçtiğimde pasaporta bir şey vurmamışlardı.

    • Herhangi bir sorun olacağını sanmam, ilk girdiğiniz ülkenin prosedürü önemli. İtalya açısından zaten sorun yok. Ben ihtimale karşı söyledim, sizin durumda bu minicik olumsuz riski almaya değer.

 9. Mucahit hamza says:

  Merhabalar. Ben yeşil pasaport sahibiyim. Geçen yıl erasmusa Almanya’ya gittim. Ilk 6 ay için ulusal vize almıştım. Daha sonra ikinci dönem içinde Almanya dan ayrılmadan bir altı aylık daha oturum izni aldım. Bu izin 30 eylül 2018 tarihinde doluyor. 11 ekimde 4 günlüğüne yeniden almanyaya gideceğim bu sefer vize almadım. Yeşil pasaportumu kullanarak gitmek istiyorum, acaba bu konuda bir sıkıntı çıkar mı?

  Teşekkür ediyorum

  • Merhabalar Mucahit Bey,

   Anladığım kadarıyla iki 6 aylık dönem için de yeşil pasaportunuz olmasına karşın vize almışsınız. Bu durumda yeşil pasaport ile geçerli olacak turist vizeniz ile ilgili bir süre yememişsiniz. Yani seyahatinizde bir engel gözükmüyor.

   Fakat oturma izni birkaç prosedüre bağlı olarak çeşitlenebileceğinden, Almanya konsolosluklarından birini arayıp, durumunuzu detaylandırıp net bilgiyi teyit etmenizi öneririm.

 10. Emine Doymus says:

  Yesil pasoportu olan birisinin hollandada temelli kalmasi icin ne gibi prosudur uygulamasi lazim ne yapmasi lazim

  • Merhabalar Emine Hanım,

   Aslında prensipte yeşil pasaportlu birinin temelli kalmayı düşünmemesi gerekir 🙂 Temelli kalmak için yani orada yaşamak için oturma izni veya vatandaşlık almalısınız. Bu da her ülkenin konsolosluklarında göçmen vizesi adı altında detaylanıyor. Arayıp ya da sitelerinde gezip bilgi alabilirsiniz, yeşil pasaporta özel bir durum yok.

 11. merhabalar haftaya yeşil pasaportla yurt dışına cıkacagım süresinin dolmasına 2 yıl var ortalama olarak bir avrupa ülkesinde 90 gün vizesiz kalabiliyoruz gidecegim ülkeden başka bir ülkeye gidip tekrar o ülkeye döndüğümde vize süresi sıfırlanıyor mu yoksa ne kadar kaldıysak ordan mı devam ediyor

 12. Tevfik ALTINPINAR says:

  Iyı Akşamlar.
  5 yıl süreyle Isvicre’de oturumlu olarak yaşadım.
  13 eylül 2018 de Oturumun bitti ve Turkiyeye döndüm.
  Ama 30 eylulde isviçre plakalı arabamı bırakıp dönmem gerekiyor.5 Ekimde ısvicre’den uçak dönüş biletimi aldım.
  Sorum şu:
  Yeşil pasaportumla Isvicreye arabayla gidebilir miyim.?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Tevfik Bey,

   Yeşil pasaportunuz oturma izni ile ayrı bir prosedür içindedir. Oturma izni bittikten sonra İsviçre’de kalmadıysanız, bu sefer yeşil pasaport ile gitmenizde bir sakınca yoktur.

 13. Talha Akarsu says:

  Merhabalar yeşil pasaport sahibiyim öğrenciliğim fiilen sona erse de ilişiğimi kesmedim okuldan 30 ekim İtalya biletim var 21.04.2019 son geçerlilik tarihi 25 yaş doluyor sıkıntı yaşar mıyım ve ayrıca pasaport harici herhangi bir belge gerekli mi sigorta banka hesabı kalacak yer provizesi vs.

  • Merhabalar Talha Bey,

   Verdiğiniz bilgileri tam anlamadım. 25 yaşınızın dolduğu günden daha geçerli bir pasaport vermezler zaten. Şuan geçerli olan pasaportunuzla İtalya’ya sorunsuzca giriş yapabilirsiniz, öğrenci olduğunuz sürece.

 14. sena çetinol says:

  Merhaba,

  Yeşil pasaportumun son gecerlilik tarihi 31.12.2018 pasaportum bitmeden son bir Amsterdam turu yapmak istiyordum. Bu sebeple 4.12.2018 / 8.12.2018 tarihleri arasına uçak bileti ve otel aldım. Pasaport suremın bitmesine cok az süre kalmıs oluyor. Ama halihazirda türkiyede çalışıyorum ve donus biletim de var. Sorun yaşar mıyım?

  • Merhaba Sena Hanım,

   Eğer pasaportunuzu yenilemezseniz uçağa dahi bindirmezler. Bence boşa daha fazla masraf yapmayın hatta imkanınız varsa bileti iptal edin.

   3 aya kadar yine bir ihtimal ama son 20 günde imkansız.

 15. Ayşe gül says:

  Iyı günler Görkem bey, size bir takım sorularım olacaktı. Simdi benim yeşil pasaportum geçerlik tarihi 01.subat. 2019 lakin ben Almanyaya seyahat için bilet aldım ve gidiş tarihim 24 Kasım 2018 dönüş tarihim ise 18 Aralık 2018 bu durum benim yurt dışına çıkışım da engel teşkil eder mi sizce ne yapmalıyım Konsolosluğu aradım birkaç kez ulaşamadım sizin bu konudaki öneriniz nedir acaba?

  • Merhabalar Ayşe Hanım,

   Bence derhal pasaportunuzu yeniletmelisiniz. 3 aydan az olan geçerlilik sürelerinde eğer farkedilirse daha Türkiye’den uçağa alınmazsınız.

   Eğer Almanya’ya kadar gitmeyi başarırsanız sizi insiyatif olarak içeri alabilirler ama bu çok düşük bir ihtimal, riske atılmaz.

 16. Esra Yilmaz says:

  Merhabalar Görkem Bey,

  annem emekli Devlet memuru yesil pasaportu var ve yillardir Almanya ya gelip gidiyor. Ben isim geregi 7 sene önce Almanya ya geldim ve süresiz oturumla burada yasiyorum. Annemi yanima getirip 3 aydan fazla kalmasini saglamak istiyorum. Cok arastirdim ama dogru yere henüz ulasamadim. Bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim. Yesil pasaporta vize almak mümkün müdür? Böyle bir durumda ne tür bir vizeye basvurmaliyiz (ulusal, turist?)

  • Merhaba Esra Hanım,

   Evet vize almanız mümkündür. Eğer turistik olarak sizi ziyaret edecekse normal turistik Schengen vizesine başvurması gerekiyor.

   Zaten 90 gün doğal vizesi olduğundan uzun vize verme ihtimalleri de gayet yüksek. Sadece bu konuya değinen bir dilekçe ile başvurun. Schengen vizesi almakla ilgili yazıma göz atmanızı öneririm, keyifli günler !

 17. Mahmut ünlü says:

  Merhaba. 17/06/18 de yeşil pasaport ile 13/07/18 tarihine kadar kaldım. 1 Kasım 2018 de takrar gidecek olsam kaç gün kalma hakkim olacak. Teşekkürler

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Eğer Schengen ülkelerinden söz ediyorsanız, 30 güne yakın bir süre kalmışsınız. 60 gün daha kalabilirsiniz.

   17 Aralık’tan sonra buna 30 gün daha ekleyebiliyorsunuz. Yani toplamda kesintisiz 90 gün kalma şansınız var.

 18. Mahmut ünlü says:

  Tekrar Merhaba Görkem Bey. Şu soruyu unutmuşum.: Yeşil pasaport normal pasaport gibi kullanılabilir mi. yani ben daha uzun süreli kalış için konsolosluk tan vize alacağım, umuma mahsus pasaport almak zorunda mıyım yoksa yeşil pasaport a örneğin 1 yıllık vize basılır mı.

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Evet tabii ki vize alabilirsiniz. Fakat zaten 90 günlük doğal vizeniz olduğu için konsolosluğun istediğiniz süre için vize verme ihtimali daha yüksek olacaktır. Normal şekilde başvuru yapabilirsiniz.

   • Mahmut ünlü says:

    Ben bir keresinde konsolosluğa sormuştum (oturum için yeşil pasaport a vize basılır mı diye). Umuma mahsus pasaport almalısınız demişti Fransa konsolosluğu vize şirketi VFS global.. Oturum için yada shengen için fark eder mi ki?

 19. Esma kaygulu says:

  Merhaba katar doha ya gezi icin ve o ulkeyi tanima amacli olarak gidicem orada kaç ay kalabilirim yani 6 ay kesintisiz kalabilirmiyim?

  • Merhabalar Esma Hanım,

   Yeşil pasaportunuz ile Katar’da kesintisiz olarak maksimum 90 gün kalabilirsiniz. Yani ekstra bir vize başvurusu yapmaz iseniz. Tekrar bir 90 gün kalmak için 3 ay Türkiye’de kalmalısınız.

 20. MEHMET BATI says:

  Merhabalar Görkem bey. Yeşil pasaportlu bir emekliyim. Eşimle birlikte kamper minibüsümüz ile uzun turlar yapma hayalindeyiz. Schengen bölgesinde geçireceğimiz 90 günden sonraki 90 gün geçince tekrar 90 gün hakkımız oluşuyor mu yoksa 180 gün mü geçmesi lâzım? Yani, mesela, 1 mayısta schengen bölgesine giriş yapsak 90 gün olan 1 ağustosta geri dönsek, 1 aralıktan sonra tekrar 90 gün giriş yapabilir miyiz? Ayrıca, bilginiz varsa, aracımızı geri getirmesekte mesela ispanyada yaşayan oğlumuza bıraksak, bir sonraki çıkışımızda oradan yolumuza devam etsek mümkün mü? Teşekkürler.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Yeşil pasaport ile 90 gün Schengen bölgesinde kaldıktan sonra. 90 gün dışarıda kalırsanız tekrar 90 gün daha kalma hakkınız olur. Yani 90 gün geçmesi gerekiyor. Fakat bu izni kıtı kıtına doldurmayı pek tavsiye etmem, ek sorulara maruz kalabilirsiniz.

   Aracın kalacağı süre çok ayrı bir prosedür. Onun için ekstra bir izin almanız gerekir büyük ihtimalle. Normalde sizle beraber dönmesi gerekiyor 90 günde.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*