Yeşil Pasaport Altı Ay Kuralı Nedir, Hangi Ülkelerde Geçerli ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport Altı Ay Kuralı Nedir, Hangi Ülkelerde Geçerli ?


Yeşil pasaportla yurtdışına giderken efsaneye dönüş bir konudan bahsedeceğim bugün 🙂 “6 ay kuralı”

Aslında halk arasında altı ay kuralı olarak geçen şeyin tam olarak ne olduğunu ben de anlayabilmiş değilim. Genelde iki kural üzerinde bir anlam kargaşası yaşanıyor. Bugün sizler için yeşil pasaportta son altı ay kuralı ve altı kay kalış süresi kuralından ayrı ayrı söz edeceğim !

Hususi Damgalı Pasaportumla Gittiğim Dubrovnik’ten / Hırvatistan

Yeşil Pasaport Son 6 Ay Kuralı Nedir?

Aslında son altı ay kuralı tüm pasaportlar için geçerli bir durum. Ülkeler kendilerini ziyaret edecek olan turistlerden minimum bir geçerlilik tarihine sahip pasaport sahibi olmalarını istiyor.

Örnek olarak pasaportunuzun geçerlilik tarihi sonu 1 Ocak 2019 olsun. Eğer en az 3 ay geçerlilik süresi isteyen bir ülkeye gidiyorsanız, o ülkeye en geç Ekim 2018’de giriş yapmalısınız. Bazı ülkeler bu tarihi çıkış süresi için de kabul edebiliyor.

Yeşil pasaporttaki problem genellikle Avrupa seyahatlerinde çıkıyor. Çünkü vize alacak kişiler zaten bu kuralı sağlamadan vize alamayacağı için problem çıkma şansı yok. Fakat yeşil pasaport hali hazırda Schengen vizesi gerektirmediğinden bu kurala kendimiz dikkat etmeliyiz.

Yeşil Pasaport ve Görkemliyollar

6 Ay Kalış Süresi Kuralı Nedir ?

Şimdi diğer bir kuraldan söz edeceğim. Bu da yeşil pasaportların Avrupa’daki toplam kalabileceği süreyi gösteren bir kural. Vatandaşlarımız genellikle Avrupa ülkelerini ziyaret ettiğinden bu sanki tüm ülkelerde geçerliymiş gibi bir izlenim var, oysa ki bu 6 ay kalış süresi kuralı yalnızca Schengen bölgesindeki Avrupa ülkeleri için.

Yeşil pasaport sahipleri Avrupa ülkelerinde son 180 günde yani altı ayda maksimum 90 gün kalabiliyor. Bu tanımı anlamak biraz güç 🙂

Kalış Süresinin Geçerli Olduğu Portekiz’den/ Atlantik Sahillerindeyken, Cascais

Avrupa’da Kaç Gün Kalabilirim ?

Örnek olarak 1 Ağustos 2018’de ilk kez Avrupa’ya giden bir yeşil pasaportlu kişi. Orada maksimum 1 Kasım 2018’e kadar kalabiliyor. Çünkü 90 gün yani üç ay kalış iznimiz var. Bu süreçten sonra ki 3 ay boyunca yani 1 Aralık 2018’e dek. Son 180 gündeki kalış süremiz hala 90 gün olduğundan maalesef Avrupa ülkelerine giriş yapamıyoruz.

Fakat bu kişi 1 Ocak 2019 itibariyle, son 180 gündeki kalış süresi 60 güne düşmüş olacağından 30 günlük bir ziyaret yapabiliyor. Yani esas olan Avrupa’ya gideceğiniz günü esas alarak geçmiş 180 günde Avrupa’da 90 günden fazla bulunmamış olmalısınız, yoksa içeri alınmazsınız !

Verona, İtalya’dan

Yeşil Pasaport Geçerlilik Süresi

Yeşil pasaportun genel geçerlilik süresi de kafa karışıklığı yaratabiliyor. Hususi yani yeşil pasaportlarımız 5 yıllık olarak veriliyor. Pasaportunuzun resimli ilk sayfasında son geçerlilik tarihini bulmanız mümkün.

Orada yazan tarih ne ise pasaportunuzun geçerliliği de o kadardır. Bu bilgi ülkeden ülkeye bir değişiklik göstermez.

Malmö, İsveç Gezimden / Hususi Pasaporta Vizesiz

Hangi Ülkelerde Geçerli ? – Muaf Ülkeler

Yukarıda bahsettiğim son geçerlilik süresi ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte. Hatta Avrupa birliği içerisindeki ülkeler bile farklı kurallar uyguluyor. Bu konuda bakanlığın şu sitesinden 2018 için güncel bilgiyi alabilirsiniz.

Diğer bir anlattığım kural olan, 6 ay kalış süresi ise yalnızca Avrupa Birliği, Schengen ülkeleri için geçerli. Diğer tüm ülkeler için bakanlığın şu sitesinden bilgi almalısınız.

Yeşil Pasaportla Altı Ay Kalış Süresi Kuralına Dikkat Etmeniz Gereken İtalya’dan / Floransa

İdeal Geçerlilik Süresi Ne Olmalı ?

Tüm bu kuralları bi tarafa koyacak olursak. Her ne ülkeye gidecek olursanız olun, kurallardaki rakamlar ne yazacak olursa olsun, 6 aydan az geçerliliği olan bir pasaportla seyahati kimseye önermiyorum !

Pasaportunuzun bitiş süresine 6 aydan az kalmışsa, pasaport yenileme yapmalısınız ilgili yazımdan bilgi alabilirsiniz. Unutmayın ki tüm seyahatlerinizde 6-3 arası geçerlilik risk taşır, 3 ay altında ise de bence yola çıkmamalısınız zorunlu haller dışında.

Kubbet’üs-Sahra ile / Kudüs / Yeşil Pasaport’a Buraya da Vize Yok 🙂

Yeşil pasaportta merak edilen altı ay kuralları ile ilgili yazımı burada bitiriyorum. Yeşil pasaport yazı dizim dahilindeki, yeşil pasaportun avantajları, yeşil pasaporta vizesiz ülkeler, yeşil pasaportla yurtdışına giderken dikkat edilmesi gerekenler ve yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken gerekli belgeler başlıklı yazılarımı incelemenizi öneririm, yurtdışında hiçbir şeyi şansa bırakmamak gerek !

Verdiğim bakanlık sitesinden aldığınız bilgilerle ilgili kafanızda soru işareti olursa, yorum bölümünden bana sormanızı rica ediyorum. En geç birkaç saat içerisinde yorumlarınızı, sorularınızı içtenlikle yanıtlıyorum, şimdiden keyifli seyahatler !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport Nasıl Alınır, Kimler Alabilir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

120 Yorum Bırakılmış

 1. CEREN EĞER EROĞLU says:

  MERHABA, Annemi ki 70 yaş üzeri 10.12.2018 tarihinde dolacak yeşil pasaportu ile almaya’ya 29.08.2018 tarihinde gönderdik. dönüş bileti olarak ise 03.10.2018 tarihi belirledik. Uçuş Sun express ile yapılacaktı ve Sun express .03.10.2018 tarihli uçuşu kabul etmedi. dediler ki vize yani yeşil pasaportta süre dolmadan 180 gün öncesi dönüş yapmalısınız dediler ve bize 09.09.2018 tarihli bilet aldırdılar. aksi halde geçiş vermediler. pasaport kontrolde şef ile konuştuğumda ise 30 günden fazla çıkışlarda 180 gün süre aranıyor dedi ve dönüşünüle 34 gün dedi siz 29.09.2018 alırsanız yeter dedi. ama sun express pasaport kontrol şefinin yanlış bildiğini almayada polisin sorun çıkaracağını söyledi mecburi uçuşumuzu 09.09.2018 olarak pegasusdan aldık. Sun express görevlisi pegasus’a burun kıvırdı. ve almanyada herhangi bir polis kontrolü yaşamadan giriş yaptı annem. şimdi biz 09.09.2018 uçuşunu iptal ettik ve il aldığımız 03.10.2018 tarihli bilet ile dönüşünü gerçekleştirecek türkiye’ye girişte nasıl bir sorun yaşarız onu bilemiyoruz. Elbet ülkeye almamaları gibi bir durum olmaz fakat para cezası ve/veya pasaport yenilemede bir sorun yaşanır mı merak ediyoruz konu ile ilgili bize yardımcı olabilirseniz sevinirirm. ben yazınızı okudum ancak çıkarım yapamadım. sizi yoracağım ama şimdiden teşekküerler.

  • Merhabalar Ceren Hanım,

   Anlatım biraz karışık olmuş 🙂 Fakat bence dönüşte herhangi bir sıkıntı olmaz. Ülkenize dönemezsiniz diyecek halleri yok. En fazla çıkışta pasaport görevlisi size son geçerlilik tarihinin yakınlaştığını hatırlatır ve damgayı basar.

   Olabilecek tek sorun tekrar AB seyahati yaparsa anneniz bu kural dışı durumdan dolayı ülkeye almak istemeyebilirler. Bunun için de bahsi geçen tarihte en geç dönmelisiniz.

 2. CEREN EĞER EROĞLU says:

  Çok teşekkür ederim Görkem bey,
  Size bol seyahatler dilerim.

  • Rica ederim, yardımcı olabilmişsem ne mutlu keyifli seyahatler !

   • İsmail özgür says:

    Görkem bey iyi günler eşim benden dolayı yeşil pasaportlu 5 ekim 2017 tarihinde almanyaya gitti 4 ocak 2018 tarihinde Türkiye ye döndü bir ay kaldı 5 şubat 2018 günü tekrar almanyaya geldi frankfurt hava alanında giriş yapamadı izin vermediler. Bize dediler 3 ay almanyada kalmışsa 3 ayda Türkiye de kalma şartı var ve 60 yaşındaki kadını tekrar apar topar yeniden kızım bilet alıp geri geldi Türkiye ye .mersinde pasaport şivesine sordum biz bilemeyiz dediler. Bu konuda resmi makamlar birşey bilmiyor aydınlarıysanız sevinirim teşekürler.

    • Merhabalar İsmail Bey,

     Keşke gitmeden önce bu yazıyı okusaydınız. Size aktarılan kural doğru. Eşiniz zaten 90 gün Almanya’da kalmış. Tekrar giriş yapabileceği en erken tarih 6-7 mayıs 2018 olur. Resmi bakanlıktan aldığım bilgidir.

 3. Alev Akbulut says:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Biraz kafam karıştığı için sorumu kendi özel durumum üzeriden somut bir şekilde sormak istedim. Benim ailem yeşil pasaport ile daha önce 18 Nisan tarihinde Almanya’ya giriş yapıp 6 Haziran tarihinde çıktı, yaklaşık 49 gün civarı kaldılar. Eylül sonu benim bazı ihtiyaçlarımdan dolayı tekrar gelmeleri gerekiyor. Bu durumda Eylül’de tekrar giriş yaptıkları günden geriye doğru 180 gün sayıp, 90-49=41 gün daha kalabilirsiniz mi diyorlar? Bazı sitelerde çıkış yapılan günden geriye 180 gün sayılmasından bahsedilmiş. Bu durumda daha uzun bir süre kalabiliyorlar ki bu benim şu an ihtiyacım olan durum. Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum! Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Alev Hanım,

   Aslında kafa karıştırıcı bi durum yok 🙂 Kalış süreniz son 180 günde 90 günü aşmamalı. Yani yaptığınız hesap doğru. 18 Ekim 2018 tarihine kadar toplamda 41 gün kalma izinleri var. 20 Ekim’de geri dönerlerse 43 gün kalma izinleri olmuş olur.

   Bahsettiğiniz giriş çıkış v.s bi önemi yok. İyi günler !

 4. Mustafa ŞEKER says:

  Merhaba Görkembey
  23.08.2018de yeşil pasaportla Almanyaya giriş yaptım.08.10.2018de çıkış yapacağım.Bir iş dolayısıyla 03.02.2019 tarihinde Almanyaya tekrar giriş yapabilirmi yim? Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Toplamda 45-50 gün gibi bir süre orada kalmış oluyorsunuz. 03.02.2019 tarihinde Almanya’ya tekrar giriş yapabilirsiniz hatta öncesinde de 40 günü aşmamak kaydıyla sorun yaşanmayacaktır.

   Hatta ikinci gidiş tarihinizde 6 ay sınırını doldurduğunuzdan toplamda 90 gün daha kalabilirsiniz

 5. Sena Ersoy says:

  Merhaba Görkem Bey,

  Fransa’nın hususi pasaport ile girişlerde kabul ettiği geçerlilik süresi ne kadardır? 1 yıl olduğunu duydum ama sizden de bilgi almak istedim. Çünkü konuyla alakalı birkaç deli sorum daha var.

  20 – 26 Eylül 2018 tarihleri arasında Paris’e bir ziyaretim olacak. 2013 yılında aldığım geçerlilik süresi Kasım 2018’e kadar olan yeşil pasaportum ile 20 Eylül gidiş 26 Eylül dönüş olmak üzere 6 günlük bu seyahati gerçekleştirmede herhangi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım? Pasaportumun süresini uzatmak için yeni bir pasaport başvurusunda bulunmalı mıyım? Bu yeni pasaport en geç 19’una kadar elime ulaşır mı?

  Eğer yeşil pasaport yenileme süreci söz konusu ise farklı bir durumla daha karşı karşıya kalıyorum. Şöyle ki, Temmuz 94 doğumluyum; Temmuz 2019’da 25’i dolduruyorum ve yeşil pasaport hakkım düşüyor. Bu yüzden alacağım yeni yeşil pasaportun geçerlilik süresi sanırım 1 yıl değil en fazla 6 ay olacak. Bu durumda yine aynı soru, belirttiğim tarihlerdeki seyahatimde giriş çıkışta herhangi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler!

  • Merhabalar sevgili Sena,

   Oncelikle Kasim 2018 son gecerlilik tarihli pasaportunla Fransa’ya gitmeyi denememelisin, muhtemelen daha Turkiye’de ucaga binmenize izin verilmeyecek.

   Yas durumundan oturu yeni bir basvuru durumunda size temmuz 2019 a kadar bir pasaport verilecek. Fransa’nin 1 yil gecerlilik istedigi dogru fakat pratikte 10 ay kalmis bir pasaport geri cevireceklerini sanmam yani giris yaparsiniz buyuk ihtimalle.
   .
   Bugun 12 Eylul eger bugunlerde bir randevu alabilirseniz 2 haftaya kadar yeni pasaportunuz elinize ulasir. Zaten baska bir seceneginiz olmadigi icin hizli bir bicimde yeni bir pasaport edinmelisiniz, iyi sanslar !

 6. hasan özay says:

  merhabalar görkem bey ben 04-02-18 den 15-07-18 e kadar d tipi öğrenci vizesi aldım erasmus için 26 haziran da ise ülkeden çıkış yaptım sorum şu yeşil pasaport um ile 90 gün kalma hakkım bu vize ile kaldığım süre içinde mi sayılıyor ekimde polonya ya gelmek istiyorum vizesiz yeşil pasaport um ile bu mümkün mü mesela

  • Merhabalar Hasan Bey,

   Normalde öğrenci vizenizin ayrı bir prosedürde olması gerekir. Yani yeşil pasaportunuzla 90 günlük vize hakkınız dolmadı. Fakat bu ince bir konu olduğundan ülkeden ülkeye farklılık yaşanabilir, en doğrusu konsolosluklar görüşmekte, ama benim tecrübelerime göre sorun olmaz.

  • Mucahit hamza says:

   Merhaba, Bu konuyla ilgili konsolosluktan bilgi alabildiniz mi Hasan Bey? Ben de aynı durumdayım da. Teşekkür ederim.

 7. Gorkem bey yesil pasaporta sahibim ve evlenecegim kişinin yanina gitmek istiyorum 3 ay orada kalmak istiyorum. Almanyaya giderken herhangi bir para talebi yapıyorlar mi okuduğum kadarıyla 45 euro gibi bir muhabbet varmış.(90 gun icin 4000 bin euro ya tekabul ediyor sanırım) Ancak ben turist olarak gideceğim özel bir amaçla değil bir bilginiz var mi ? ( annemin üstünden aldim pasaportumu im)

  • Merhabalar sevgili Ege,

   Bahsettiğiniz hesaplamalar Schengen vize başvurusu için geçerli olabilir. Yeşil pasaport ile Almanya’ya giderken herhangi bir ücret ödemenize gerek yok, yalnızca pasaportunuz ve siz !

   • Merhaba

    Ben 1 yılık İrlanda gitmek istiyorum ve yeşil pasaportum var,ilk kez yurtdışına çıkıcam sadece 3 ay mı kalabiliyorum?

 8. merhaba , ben italyaya gitmeyi düşünüyorum 15 ekimde sonra 17 sinde falan Fransa ya geçicem 1 gün için geri döncem , bende yeşil pasaport var ve süresi 2019 mart 29 da bitiyor , italya için baktım dış işleri bakanlığından pasaport bitiminden önce italya 3 ay 15 gün diyor ama fransa 1 yıl diyor yani fransaya giremiyor muyum ?

  • Merhabalar,

   Teknik olarak giremezsiniz fakat serbest dolaşım olduğundan ötürü İtalya’dan sonra kimse kontrol etmeyecektir. Ama bu işlerin en garanti yolu pasaportu yenilemek !

   • Pasaportu yenileyemiyorum çünkü 25 yaşa giriyorum, İtalya açısından sorun yok gibi çünkü 3 ay 15 gün diyor ama Fransa için karışık gibi fakat dediğin gibi kontrol etmiyorlar bi kere ispanyadan Portekize geçtiğimde pasaporta bir şey vurmamışlardı.

    • Herhangi bir sorun olacağını sanmam, ilk girdiğiniz ülkenin prosedürü önemli. İtalya açısından zaten sorun yok. Ben ihtimale karşı söyledim, sizin durumda bu minicik olumsuz riski almaya değer.

     • Gül Yılmaz says:

      Merhabalar benim de merak ettiğim bir konu olarak İtalya için sorun yok demişsiniz fakat 3 ay 15 günün yanında “İkamet/Vize süresinin sonu itibariyle (*)” ibaresi var. Bunun yeşil pasaport için anlamı ne? Pasaport süremin bitişine 5 ay kala sıkıntı yaşar mıyım?

     • Merhabalar Gül Hanım,

      Benim sorun yok dediğim başka bir konuydu 🙂 İtalya ziyaretlerinde çıkışınızda 3 ay 15 gün olmak üzere geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Yani 5 ay kalmış bir pasaportla İtalya’ya gidebilirsiniz.

 9. Mucahit hamza says:

  Merhabalar. Ben yeşil pasaport sahibiyim. Geçen yıl erasmusa Almanya’ya gittim. Ilk 6 ay için ulusal vize almıştım. Daha sonra ikinci dönem içinde Almanya dan ayrılmadan bir altı aylık daha oturum izni aldım. Bu izin 30 eylül 2018 tarihinde doluyor. 11 ekimde 4 günlüğüne yeniden almanyaya gideceğim bu sefer vize almadım. Yeşil pasaportumu kullanarak gitmek istiyorum, acaba bu konuda bir sıkıntı çıkar mı?

  Teşekkür ediyorum

  • Merhabalar Mucahit Bey,

   Anladığım kadarıyla iki 6 aylık dönem için de yeşil pasaportunuz olmasına karşın vize almışsınız. Bu durumda yeşil pasaport ile geçerli olacak turist vizeniz ile ilgili bir süre yememişsiniz. Yani seyahatinizde bir engel gözükmüyor.

   Fakat oturma izni birkaç prosedüre bağlı olarak çeşitlenebileceğinden, Almanya konsolosluklarından birini arayıp, durumunuzu detaylandırıp net bilgiyi teyit etmenizi öneririm.

 10. Emine Doymus says:

  Yesil pasoportu olan birisinin hollandada temelli kalmasi icin ne gibi prosudur uygulamasi lazim ne yapmasi lazim

  • Merhabalar Emine Hanım,

   Aslında prensipte yeşil pasaportlu birinin temelli kalmayı düşünmemesi gerekir 🙂 Temelli kalmak için yani orada yaşamak için oturma izni veya vatandaşlık almalısınız. Bu da her ülkenin konsolosluklarında göçmen vizesi adı altında detaylanıyor. Arayıp ya da sitelerinde gezip bilgi alabilirsiniz, yeşil pasaporta özel bir durum yok.

 11. merhabalar haftaya yeşil pasaportla yurt dışına cıkacagım süresinin dolmasına 2 yıl var ortalama olarak bir avrupa ülkesinde 90 gün vizesiz kalabiliyoruz gidecegim ülkeden başka bir ülkeye gidip tekrar o ülkeye döndüğümde vize süresi sıfırlanıyor mu yoksa ne kadar kaldıysak ordan mı devam ediyor

 12. Tevfik ALTINPINAR says:

  Iyı Akşamlar.
  5 yıl süreyle Isvicre’de oturumlu olarak yaşadım.
  13 eylül 2018 de Oturumun bitti ve Turkiyeye döndüm.
  Ama 30 eylulde isviçre plakalı arabamı bırakıp dönmem gerekiyor.5 Ekimde ısvicre’den uçak dönüş biletimi aldım.
  Sorum şu:
  Yeşil pasaportumla Isvicreye arabayla gidebilir miyim.?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Tevfik Bey,

   Yeşil pasaportunuz oturma izni ile ayrı bir prosedür içindedir. Oturma izni bittikten sonra İsviçre’de kalmadıysanız, bu sefer yeşil pasaport ile gitmenizde bir sakınca yoktur.

 13. Talha Akarsu says:

  Merhabalar yeşil pasaport sahibiyim öğrenciliğim fiilen sona erse de ilişiğimi kesmedim okuldan 30 ekim İtalya biletim var 21.04.2019 son geçerlilik tarihi 25 yaş doluyor sıkıntı yaşar mıyım ve ayrıca pasaport harici herhangi bir belge gerekli mi sigorta banka hesabı kalacak yer provizesi vs.

  • Merhabalar Talha Bey,

   Verdiğiniz bilgileri tam anlamadım. 25 yaşınızın dolduğu günden daha geçerli bir pasaport vermezler zaten. Şuan geçerli olan pasaportunuzla İtalya’ya sorunsuzca giriş yapabilirsiniz, öğrenci olduğunuz sürece.

 14. sena çetinol says:

  Merhaba,

  Yeşil pasaportumun son gecerlilik tarihi 31.12.2018 pasaportum bitmeden son bir Amsterdam turu yapmak istiyordum. Bu sebeple 4.12.2018 / 8.12.2018 tarihleri arasına uçak bileti ve otel aldım. Pasaport suremın bitmesine cok az süre kalmıs oluyor. Ama halihazirda türkiyede çalışıyorum ve donus biletim de var. Sorun yaşar mıyım?

  • Merhaba Sena Hanım,

   Eğer pasaportunuzu yenilemezseniz uçağa dahi bindirmezler. Bence boşa daha fazla masraf yapmayın hatta imkanınız varsa bileti iptal edin.

   3 aya kadar yine bir ihtimal ama son 20 günde imkansız.

 15. Ayşe gül says:

  Iyı günler Görkem bey, size bir takım sorularım olacaktı. Simdi benim yeşil pasaportum geçerlik tarihi 01.subat. 2019 lakin ben Almanyaya seyahat için bilet aldım ve gidiş tarihim 24 Kasım 2018 dönüş tarihim ise 18 Aralık 2018 bu durum benim yurt dışına çıkışım da engel teşkil eder mi sizce ne yapmalıyım Konsolosluğu aradım birkaç kez ulaşamadım sizin bu konudaki öneriniz nedir acaba?

  • Merhabalar Ayşe Hanım,

   Bence derhal pasaportunuzu yeniletmelisiniz. 3 aydan az olan geçerlilik sürelerinde eğer farkedilirse daha Türkiye’den uçağa alınmazsınız.

   Eğer Almanya’ya kadar gitmeyi başarırsanız sizi insiyatif olarak içeri alabilirler ama bu çok düşük bir ihtimal, riske atılmaz.

 16. Esra Yilmaz says:

  Merhabalar Görkem Bey,

  annem emekli Devlet memuru yesil pasaportu var ve yillardir Almanya ya gelip gidiyor. Ben isim geregi 7 sene önce Almanya ya geldim ve süresiz oturumla burada yasiyorum. Annemi yanima getirip 3 aydan fazla kalmasini saglamak istiyorum. Cok arastirdim ama dogru yere henüz ulasamadim. Bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim. Yesil pasaporta vize almak mümkün müdür? Böyle bir durumda ne tür bir vizeye basvurmaliyiz (ulusal, turist?)

  • Merhaba Esra Hanım,

   Evet vize almanız mümkündür. Eğer turistik olarak sizi ziyaret edecekse normal turistik Schengen vizesine başvurması gerekiyor.

   Zaten 90 gün doğal vizesi olduğundan uzun vize verme ihtimalleri de gayet yüksek. Sadece bu konuya değinen bir dilekçe ile başvurun. Schengen vizesi almakla ilgili yazıma göz atmanızı öneririm, keyifli günler !

 17. Mahmut ünlü says:

  Merhaba. 17/06/18 de yeşil pasaport ile 13/07/18 tarihine kadar kaldım. 1 Kasım 2018 de takrar gidecek olsam kaç gün kalma hakkim olacak. Teşekkürler

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Eğer Schengen ülkelerinden söz ediyorsanız, 30 güne yakın bir süre kalmışsınız. 60 gün daha kalabilirsiniz.

   17 Aralık’tan sonra buna 30 gün daha ekleyebiliyorsunuz. Yani toplamda kesintisiz 90 gün kalma şansınız var.

 18. Mahmut ünlü says:

  Tekrar Merhaba Görkem Bey. Şu soruyu unutmuşum.: Yeşil pasaport normal pasaport gibi kullanılabilir mi. yani ben daha uzun süreli kalış için konsolosluk tan vize alacağım, umuma mahsus pasaport almak zorunda mıyım yoksa yeşil pasaport a örneğin 1 yıllık vize basılır mı.

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Evet tabii ki vize alabilirsiniz. Fakat zaten 90 günlük doğal vizeniz olduğu için konsolosluğun istediğiniz süre için vize verme ihtimali daha yüksek olacaktır. Normal şekilde başvuru yapabilirsiniz.

   • Mahmut ünlü says:

    Ben bir keresinde konsolosluğa sormuştum (oturum için yeşil pasaport a vize basılır mı diye). Umuma mahsus pasaport almalısınız demişti Fransa konsolosluğu vize şirketi VFS global.. Oturum için yada shengen için fark eder mi ki?

    • Oturum ve Schengen farklı şeylerdir. Schengen vizesini yeşil pasaporta da alabilirsiniz.

     • Mahmut ünlü says:

      Fransa vizesi veren VFS globala sordum, yeşil pasaport a shengen vizesi basılmaz diyor bordo pasaport alıp öyle başvurun dediler

    • Açıkçası bunu size söyleyen ne kadar biliyor, bi fikrim yok 🙂 Benim çıplak gözle yeşil pasaportta schengen görmüşlüğüm var. Fakat güncel uygulamada minik bir değişiklik olmuş olabiir, bu konuda bir araştırma yapıp yazıya en yakın zamanda bir güncelleme yapacağım !

 19. Esma kaygulu says:

  Merhaba katar doha ya gezi icin ve o ulkeyi tanima amacli olarak gidicem orada kaç ay kalabilirim yani 6 ay kesintisiz kalabilirmiyim?

  • Merhabalar Esma Hanım,

   Yeşil pasaportunuz ile Katar’da kesintisiz olarak maksimum 90 gün kalabilirsiniz. Yani ekstra bir vize başvurusu yapmaz iseniz. Tekrar bir 90 gün kalmak için 3 ay Türkiye’de kalmalısınız.

 20. MEHMET BATI says:

  Merhabalar Görkem bey. Yeşil pasaportlu bir emekliyim. Eşimle birlikte kamper minibüsümüz ile uzun turlar yapma hayalindeyiz. Schengen bölgesinde geçireceğimiz 90 günden sonraki 90 gün geçince tekrar 90 gün hakkımız oluşuyor mu yoksa 180 gün mü geçmesi lâzım? Yani, mesela, 1 mayısta schengen bölgesine giriş yapsak 90 gün olan 1 ağustosta geri dönsek, 1 aralıktan sonra tekrar 90 gün giriş yapabilir miyiz? Ayrıca, bilginiz varsa, aracımızı geri getirmesekte mesela ispanyada yaşayan oğlumuza bıraksak, bir sonraki çıkışımızda oradan yolumuza devam etsek mümkün mü? Teşekkürler.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Yeşil pasaport ile 90 gün Schengen bölgesinde kaldıktan sonra. 90 gün dışarıda kalırsanız tekrar 90 gün daha kalma hakkınız olur. Yani 90 gün geçmesi gerekiyor. Fakat bu izni kıtı kıtına doldurmayı pek tavsiye etmem, ek sorulara maruz kalabilirsiniz.

   Aracın kalacağı süre çok ayrı bir prosedür. Onun için ekstra bir izin almanız gerekir büyük ihtimalle. Normalde sizle beraber dönmesi gerekiyor 90 günde.

 21. Görkem Bey yazınız için çok teşekkür ederim. Kafamın karıştığı bir nokta var. Ben 1 temmuz-30 eylül 2018 tarihlerinde Avusturya’daydım yeşil pasaport ile. 25 Aralık 2018 de Litvanya’ya gitmeyi planlıyorum. Bu 6 ay kuralına göre Litvanya’ya o tarihte giriş yapamayacağım anlamına mı geliyor? Yani 2 ocaktan itibaren mi girebiliyorum? Pasaport bitiş süresi 8 mayıs bu arada.
  Eğer cevaplayabilirseniz çook sevinirim.
  Saygılarımla..

  • Merhabalar Anıl Bey,

   Rica ederim öncelikle. Yazdıklarınıza göre 90 gün kalmışssınız Schengen bölgesinde. Bu durumdan ötürü hesapladığınız gibi Ocak 2019’a kadar giriş yapamazsınız Zaten Türkiye’de uçağa bindirmezler bunu tespit edip büyük ihtimalle.

   Sonrasında da geçerlilik tarihi son 4 aya indiğinden yeniletmenizi öneririm, keyifli seyahatler 🙂

 22. Ferhat Karataş says:

  Merhaba, annemde yeşil pasaport var ve Azerbaycan’a yanıma geldi.

  21 Haziran tarihinde Bakü’ye gelmişti. 20 Temmuz’da buradan Tiflis’e gidip 2 gün sonra Bakü’ye döndük.

  20 Ekim’de de tekrar Bakü’den Türkiye’ye dönecek. Bu durumda cezai yaptırım oluyor mu. Bu sürenin aşılması durumunda cezai yaptırım nedir

  • Merhabalar Ferhat Bey,

   Yeşil pasaport ile Azerbaycan’da vizesiz kalınabilinecek maksimum süre 90 gündür. Giriş çıkış yapmanızın bir önemi yok. Yalnızca 21 Haziran ve 20 Ekim arasındaki günlerden Tiflis’teki 2 sini çıkarırsınız.

   Yaklaşık olarak 20-25 Eylül tarihlerinde bu sınırı doldurmuş oluyorsunuz. Vize aşımı her ülkede farklı yaptırımlarla cezalandırılabilir. Havalimanında vize aşım / ihlal ofisi vardır Bakü’de. Pasaport kontrolü öncesi oraya gitmesini öneririm annenizin. Yoksa pasaport kontrolünde olumsuz bir durum ortaya çıkabilir.

   Olası yaptırımlar da para cezası, ülkeye giriş yasağı ve vize almada zorluk v.s şeklinde olabilir.

 23. Ege Çınar says:

  Selam Görkem, yeşil pasaportumun bitiş tarihi 27 Şubat 2019. 8 Kasım’da Avusturya’ya gitmeyi düşünüyorum. Sıkıntı çıkar mı?

  • Merhabalar Sevgili Ege,

   Avusturya’nın uygulamasına göre en geç pasaportunun bitimine 3 ay kala ülkeden çıkış yapmış olman gerekiyor.

   Bu durumda da 27 Şubat 2019’da süresi dolacak pasaportunla en geç 23-25 Kasım 2018 civarı çıkış yapmalısın. Bu da demektir ki 8 Kasım 2018’de gidebilirsin ama maksimum 15 gün civarı kalabilirsin 🙂 Keyifli seyahatler !

   • Ege Çınar says:

    Son bir soru daha İtalya için aynı durum nasıl? 3.5 ay sanıyorsam. Avusturya 2 gün sonra 3-4 gün İtalya düşünüyorum.
    Teşekkürler.

    • İtalya için 3 ay 15 gün şeklinde o süreç yani sizi kurtarmıyor. Fakat Schengen bölgesine girişi Avusturya’dan yapacağınız için sorun olacağını sanmam, fakat prosedürde süreyi aşmış olursunuz İtalya için.

 24. Ali Umutlu says:

  Merhaba Görkem Bey benim sorum şöyle bir sorum olacak ben Kasım veya Aralık ayında Yeşil Pasaport alsam Fransa’ya direk seyahat edip 90 gün kalabiliyor muyum ? sonrasında gelip Türkiye de ne kadar kalmam gerekiyor ki tekrardan Fransa’ya gidebilecek şartları sağlayayım

 25. Duygu nolat says:

  15.03.2019 da yeşil pasaport sürem doluyor , kasım ayı içinde gidiş dönüş İtalya turu yapabilir miyim kültür gezisi , annemle gideceğim o da yeşil pasaportlu ama onun dolmuyor ben yaş engeline takılıyorum :(( şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Duygu,

   Kasım ayında seyahatin için bir engel bulunmamakta 🙂 Fakat yılbaşından sonra maalesef ki aktif olarak kullanamayacaksın. Keyifli seyahatler !

 26. merhabalar babamdan dolayı yeşil pasaport sahibiyim 23 yaşındayım pasaportumun gecerlilik süresi 24 Temmuz 2019…sorum şu anadolu üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim ve 2 hafta sonra Almanya ziyaretim olacak. Bu dönem dersim olmadıgı icin kayıt yenileme yapmadım bu yüzden sistemde pasif gözüküyorum. seyahatim sırasında pasaport kontrolünde bir sorun yaşar mıyım? Yoksa çok ince bir ayrıntı mıdır bu ?

  • Merhabalar Alperen Bey,

   Eğer e devlet üzerinde öğrencilik hakkınız yoksa ( öğrenci belgesi çıkartamıyorsanız) yasal olarak yeşil pasaportu kullanma hakkınız bulunmuyor. Fakat uygulamadaki boşluktan ötürü bu kontrol edilmiyor şimdilik. Yani Almanya’ya gidebilirsiniz fakat bunun kanuna aykırı olduğunu bilmelisiniz.

 27. Emrah kumkapi says:

  Gorkem bey,oncelikle sunmus oldugunuz bilgi icin Tesukurller
  Benim pasaportumun sure si 2 yil toplam sure icerisinde schengen bolgesinde kaldigim gun sayisi 85 gun en son kara yolu ile yapmis oldugum seyhat de gumruk memuruna rica da bulundum schengen bolgesinde ne kadar daha kalabilirim diye bana son 5 gununuz kaldigini soyledi simdi ogrenmek istedigim sey pasaportumun bitis tarihi agustos 2019
  6 ay kalma suresi nasil oluyo anlmis degilim

  • Merhabalar Emrah Bey,

   Toplam Schengen’de ne kadar kaldığınızın bir önemi yok. Son 180 gün içerisinde kaç gün kaldığınız önemli. Eğer son 180 günde 85 gün kaldıysanız, 5 gün daha hakkınız var demektir. Bu hakkın yenilenmesi için de ilk giriş yaptığınız tarihten 180 gün sonrasını beklemelisiniz.

 28. Barbaros ceylan says:

  Merhaba görkem bey. Yeşil pasaport sahibiyim eşimden dolayı. Almanyaya ilk 27/06/2018 de girdim ve ertesi gün çıkış yaptım. Daha sonra tekrar almanyaya 14/08/2018 de geldim almanyada 15 gün kaldım ve almanyadan trenle isviçreye geçtim. 02/09/2018 tarihinde isviçre baselden türkiyeye çıkış yaptım. 07/10/2018 tarihinde tekrar almanyaya geldim ve hala burdayım. Bir iş eğitimi için geldim. Süre olarak ne kadar daha durabilirim. Ocak 2019 ortasına kadar eğitim sürecek. İlginiz için teşekkürler.

  • Merhabalar Barbaros Bey,

   Kabaca 50 gün civarında kalmışsınız Avrupa’da. Yani 40 gün daha kalabilirsiniz demek oluyor bu. Sonrasında 27 Aralık’ta 2 gününüz daha ve 14 Şubat’ta 18 günününüz daha olur. Ocak 2019’a kadar kalmak istiyorsanız vize ya da oturum izni almanız gerekiyor.

   • Barbaros ceylan says:

    Selam görkem bey ben Barbaros ceylan cevabınız için çok teşekkür ederim. Almanyadayken vize yada oturum iznini alabiliryim bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz. En son ne zaman çıkmam gerekiyor peki almanyadan ceza yada bir sıkıntıyla karşılaşmamam için. İlginiz için tekrar çok teşekkür ederim

 29. burcu yılmaz says:

  merhaba 23 yaşındayım. babamdan dolayı yeşil pasaporta sahibim. 04.03.2019 tarihinde süresi doluyor. Ocak gidiş 1 mart dönüş olacak şekilde hollandaya bilet aldım. Bir sorun olur mu ?

  • Merhabalar Burcu Hanım,

   Evet sorun olur, Hollanda’dan en geç 4 Aralık 2018’te dönmeniz gerekiyor. Sonraki bir tarihte o pasaportunuz ile giriş yapamazsınız. Zaten daha Türkiye’de sizi uçağa bindirmezler.

 30. Merhaba lar ben iş için ırak dohuk (ıkby)bölgesine gideceğim fakat pasaport çikartirken 6 aylik basvuru yaptim orda çalişma izni alacağim 6 aylik pasaport sorun olurmu giriş yapıp çalişma veya ikame izni alindiktan sonra konsolosluktan yeni pasaport alabilirmiyim veya 6 aylik pasaportla ıraka (ıkby) girişte sorun yaşarmiyim

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Resmi makamlardan kontrol ettiğim kadarıyla Irak en az 6 ay geçerliliği olan pasaport istiyor ülkeye girişte. Bu yüzden en az 1 yıllık bir pasaportla giriş yapmanızı öneririm.

   Sınır kapısında bazen istisnalar olabiliyor fakat ben 6 aylık pasaportla gitmenizi önermiyorum. Konsolosluktan evet alabilirsiniz.

 31. Demet Keçeli says:

  Merhaba Görkem Bey,

  Çok güzel anlatmışşınız, teşekkurler.

  Emin olmadığım bir nokta var. Bana da yardımcı olur musunuz?
  Annem 18.05.2018-09.06.2018 tarıhlerı arasında 25 gün burada Hollanda da bizimle kaldı. Akabinde 04.09.2018/ 25.10.2018 tarihleri arasında da 55 gün bizimleydi.
  Şimdi kalan günü 13 gün. 15.11.2018 tarihi itibariyle buraya tekrar gelirse
  13 gün sonra çıkması mı gerekır? 6 ayın sıfırlandığı tarih 09.06.2018 tarihinden sonra ki 6 ay oluyor değil mi?

  • Merhabalar Demet Hanım,

   Rica ederim…15.11.2018 tarihinde gelirse toplamda 10 + 25 = 35 gün kalabilir. Çünkü ilk girişinin üzerinden tam 6 ay geçmiş oluyor. Önemli olan son 6 aydaki kalış süresinin 90 günü geçmemiş olması.

  • Sevim Üstüner says:

   Merhaba Görkem Bey,

   Benim Hususi Pasaport ile Almanya’ya giriş tarihim 25 Haziran 2018. Türkiye’ye döndüğüm tarih ise 17 Eylül 2018. Benim bu sonuçlar altında bir sonraki giriş hakkım Aralık ayında başlıyor mu? Yoksa her 3 aylık kaldığımdan sonra 6 ay mı geçmesi gerekiyor ?
   Mesela 1 Nisan 2019 tarihinde tekrar Almanya’ya giriş yapmış olsam. 1 Ekim tarihinde tekrar giriş yapabilir miyim ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

   • Merhabalar Sevim Hanım,

    3 ay aralıksız kalmış iseniz 3 ay Türkiye’de beklemeniz gerekiyor. Sonrasında hakkınız birer gün olarak zamanla artmış olacak.

    Giriş çıkışın bir önemi yok. Önemli olan gün sayısı. Sizin 6 günlük kalan sürenizin üzerine eklenmesi için 25 Aralığı beklemeniz gerekli.

 32. İrem Tosun says:

  Merhaba Görkem Bey,

  Aklıma takılan bir soruyu soracaktım size. Yeşil pasaport sahibiyim fakat 21-25 ekim arasında 4 günlüğüne Budapeşte’ye gidip Türkiye’ye geri döndüm. Tekrar schengen bölgesine giriş yapabilmek için 3 ay beklemek zorunda mıyım? Yoksa böyle bir kural yok mudur? Çünkü geçtiğimiz ocak ayı içerisinde pasaportumla hem Sofyaya ve Üsküp’e gidip Türkiyeye döndükten 20 gün sonra yine Budapeşteye gittiğimde sorun olmamıştı. Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim!

  • Merhabalar İrem Hanım,

   Yeşil pasaportla Schengen bölgesine giriş çıkışta bir sınırlama bulunmuyor. İstediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Önemli olan son 180 günde 90 günden fazla kalmamanız. Keyifli seyahatler ! Budapeşte notlarımı okumanızı tavsiye ederim 🙂

 33. ümit özen says:

  merhaba.. 2 aydır fransadayım. Aralık ayında türkiyeye gidip yılbaşından hemen sonra yani 90 günden kalan 10 gün için fransaya gitmeme ebgel varmıdır..10 gğn yerine 3 ay daha kalsam yeşil pasaporta ve bana nasıl bir yaptırım uygulanır..selamlarç

  • Merhabalar Sevgili Ümit,

   Net tarihler vermediğiniz için pek anlayamadım ama toplamda 90 günü aşmamanız gerekiyor son 180 günde. Eğer süreyi aşarsanız, bir daha Schengen bölgesine girmeniz bir süre için yasaklanabilir ayrıca para cezaları da olabiliyor…

 34. Mahzun Yılmaz says:

  Merhaba Görkem bey yeşil pasaportum ocak ayında dolacak bir Aralıkta Fas a gitmek istiyorum sizce sıkıntı olur mu

  • Merhabalar,

   Evet olur, 3 aydan kısa süre geçerliliği kalmış yeşil pasaportla yola çıkmamalısınız. Derhal vakit kaybetmeden yenilemenizi öneririm, yoksa zaten sizi uçağa bindirmezler…

 35. HAYDAR AÇIĞ says:

  eşim yeşil pasaport sahibi 8 aydan beri Almanya’da bulunmakta Orada herhangi bir sorunla karşılaşmadı Şimdi Türkiye’ye geri gelmek istiyor çıkışını İsviçre’den yapacak Türkiye’de herhangi bir sorunla karşılaşır mı ceza alır mı Teşekkürler

  • Merhabalar Haydar Bey,

   Ben okurken bile gözlerime inanamadım….Maksimum kalış süresi 3 aydır. Ve dediğiniz 8 aylık süre inanılmaz. Demekki pasaport gereken bir yere hiç gitmemiş ki farkedilmemiş. Şuan eşiniz kanun namında kaçak olarak oradadır.

   Çıkış yaparken kesin olarak bir sorunla karşılaşır, schengen bölgesine giriş yasağı ve para cezası gelebilir. Bence İsviçre değil de daha ılıman bir ülkeden çıksa daha iyi. İsviçre’de para cezası daha yüksek olabilir.

   • özge korkmaz says:

    Gorkem bey merhabalar ben özge korkmaz .almanyada dil okuluna gelmek istiyordum bu nedenle 13 eylul 2018 tarihinde istanbuldaki almanya konsoloslugundan vize basvurusunda bulundum ancak dil okulum 1 ekim tarihinde acilacagi icin yesil pasaportumu geri aldim islemlerin devam edecegi tarafima söylendi ve 30 eylul 2018 tarihinde yesil pasaportum ile almanya köln sehrine geldim 22-24 aralik arasi daki bir tarihte turkiyeye geri dönücem ocak basinda tekrar geri gelebilirmiyim ?eger gelebilirsem kac gun kalabilirim?? simdiden tesekkür ederim

    • Merhabalar Özge Hanım,

     Toplamda 80-85 gün gibi bir süre Schengen bölgesinde kalmış olacaksınız 20-25 Aralık civarlarında. 2019 ocak ayında en fazla 5 gün daha kalabilirsiniz. Daha fazlası için nisan ayını beklemeniz gerekiyor.

 36. cenap karayilanoglu says:

  12/09/18 trihinde fransa da 4 gun,20/10/18 ile 20/11/18 tarihleri arasi italya da 1 ay yesil pasaportum ile kaldim.20/12/18 tarihunde Italya ya gidip,12/02 /19 tarihine kadar kalmati dusunuyorum yaklasik toplamda 85 gun civari.benim ikincu 90 gunum 12/03/19 tarihundemi baslayacak.tesekkurler

  • Merhabalar Cenap Bey,

   Toplamda 35 gün Schengen bölgesinde kalmışsınız. 20 Aralık 2018’de İtalya’ya giderseniz 55 gün daha kalabilirsiniz.

   55 günün üzerine çıkmak için hesapladığınız gibi 12 Mart 2019’u beklemeniz gerekmekte. Fakat o tarihte de size 4 gün eklenir.

   • cenap karayilanoglu says:

    Cevabınız için teşekkürler.ancak halen anlamadım.ilk giriş tarihim 12/09/18. 6 ay sonrası 12/03/19 tarihine denk geliyor bu zamana kadar 85 gun kaldığımı varsayarsak,12/03/19 tarihinde giris ile 5 gun kalabileceksem,demekki geriye donuk 180 gun hesaplaniyor.

   • Evet Cenap bey, son 180 gündeki toplam kalış sürenizin 90 günü aşmaması gerekir.

 37. Feyzullah Yöney says:

  2 Ekim 2018 de belçika ya girdim 180 günde 90 gün oturum iznim olmama rağmen ben 3 ay hesabı ettiğimde 2 ocak 2019’a tekabül ediyor 90 gün ancak takvimden tarihleri tek tek saydım da 30 Aralık 90 güne tekabül ediyor tekrar girişimde bu bana problem olur mu

  • Merhabalar Feyzullah Bey,

   Esas olan gün sayısıdır, son 180 günde 90 günü aşmamalısınız. Eğer aşım olursa giriş yasağı ve para cezası almanız muhtemeldir. Yani en geç elle saydığınız tarihte dönmelisiniz.

 38. Bülent Taş says:

  İyi akşamlar Görkem bey ben Bülent taş Ben de Eşimden dolayı yeşil pasaport aldım ve bu yeşil pasaportla şu anda almanya da çalışıyorum 3 ay çalışıp Türkiye’ye izine geleceğim yani ben izine geldiğimde Türkiye’de 3 ay kalmam mı gerekiyor Yoksa gidip 15 gün kalıp tekrar çalışmaya gelebilir miyim bir sorun olur mu beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim şu anda çalışıyorum çünkü almanya’da Geri döndüğümde sorun yaşamak istemiyorum mümkünse Saygılar iyi akşamlar

  • Merhabalar Bülent Bey,

   Yeşil pasaport ile 90 gün kalış süreniz bittikten sonra en az 90 gün Türkiye’de kalmanız gerekiyor. Fakat resmi bir pasaportla orada çalıştığınız tespit edilirse Schengen bölgesine giriş yasağı ve para cezası alabilirsiniz, bunu da söylemeliyim.

 39. Ayse Asan says:

  Merhaba,
  Size erasmusa yeşil pasaport ile gidecek biri olarak bir sorum olacak. Daha önce de benzer bir soru sorulup sorulmadığını kontrol etme şansım olmadı.
  Umarım cevaplarsınız.
  Ben de italya için 90 gün üzeri vize talep ettim ve 5 ay italyada öğrenim görücem. gidiş tarihim şubat ve dönüş tarihim ise haziran ayı içinde. Ben erasmus için aldığım vize bitiminde döneceğim, ancak yazın dil kursu için tekrar bir kaç ayımı orda geçirmek istiyorum. Ancak Haziran ve temmuz ayı için yeşil pasaportumun bana tanıdığı 90 gün ü kullanmam için yine 6 ay kuralı geçerli olacaksa bu durum benim için üzücü bir şekilde sonuçlanacak gibi duruyor. Sizden iyi haberlerinizi bekliyorum🙏🏻 🙂 şimdiden teşekkürler.

  • Merhabala Sevgili Ayşe !

   Öncelikle bu tarz bu soru tam olarak sorulmamıştı diye hatırlıyorum 🙂 Hatta ben yeşil pasaporta vize alınır diye diretirken bazı firmaların tersi bilgi verdiğini söyleyenler olmuştu bu sayede yeşil pasaporta bir tür schengen alınabildiğini de teyit etmiş olduk.

   Genel uluslararası vize prosedürlerine göre konuşuram, senin aldığın 5 aylık vize ayrıca bir hak olmuş oluyor. Yani orada öğrenci statüsünde bulunuyorsun. Bunun yeşil pasaport hakkından gelen 90 günlük süreden düşmeyeceğini düşünüyorum.

   Yani bence mutlu haber var 🙂 Ama bunun için konsolosluğu arayıp bilgi almak en iyisidir. Eğer net bilgi alırsan bizimle de burada paylaşır mısın cevap olarak ?

   • Tekrardan merhaba,
    Bu kadar kısa sürede dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Ben de emin olmak için konsolosluktan bilgi almayı umuyordum, yararlı bir açıklamaya ulaşırsam tabi ki paylaşırım

 40. Özdemir Koçak says:

  Yeşil pasaportumun süresi 30 Nisan 2019 tarihinde bitiyor. 2 Aralık 2019 tarihinde de bir konferansa katılmak için 4 günlüğüne Vietnam’a gideceğim. Biletlerimi aldım. Ne yapmalıyım?

  • Merhabalar Özdemir Bey,

   Yeşil pasaport ile Vietnam’a vizesiz giriş yapabilirsiniz. Fakat kontrol ettiğimde Vietnam’ın en az 6 ay geçerli pasaport istediğini görüyorum.

   Kısacası 2 Aralık 2019’da Vietnam’a gitmek için pasaportunuzu yeniletip süresini uzatmanız şart.

 41. Duygu Şahin says:

  Yeşil pasaportumun süresi 8 Eylül’de doluyor. Amerika’ya Şubat ayında girip, 30 Nisanda çıkmak istiyorum. Altı aylık süre Amerika’ya girişte mi çıkışta mı başlıyor? Teşekkürler.

  • Merhabalar Duygu Hanım,

   Giriş tarihiniz itibariyle 6 aylık geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Yani bir sorun bulunmamakta, fakat ben yinede imkanınız varsa yenilemenizi öneririm.

 42. Atilla Tekin says:

  Hocam oncelikle iyi günler
  Yeşil pasaportumla 21.07.2018 tarihinde almanyaya giriş yaptım ve 15.09.2018 tarihinde çıkış yaptım.6 ocak 2019 tarihinde tekrar gittigimde kaç gün kalma hakkım oluyor(6 Subata kadar kalmayı dusunuyorum)?Ve tekrardan 2019 Temmuz da gittiğimde kaç gün kalma hakkım olucak?Ben işin içinden çıkamadım yardımcı olabilirmisiniz?

  • İyi Günler Atilla Bey,

   Toplamda yaklaşık 2 ay gibi bir süre Schengen bölgesinde kalmışsınız. Yani 1 ay daha vaktiniz var demektir. Fakat 21 Ocak tarihi itibariyle bu süre günden güne artacağından, 6 Ocak’taki seyahatinizde kesintisiz 90 gün kalabilirsiniz.

 43. Yesil pasaportum yenile21 kasim 2017 .mayis 2018 4 gunluk lizbon gezisi simdide 2019 ocak sonunda fransaya gidecegiz oglumla vize sıkıntı si yasarmiyim. ayıca oğlumun yeşil pasosu 25 yaş gereği 11mart 2019 doluyor yenileme aynı tarih yurtdışı biletimiz 2019 ocak sonu bizleri doğru bilgilendirir misiniz.

  • Merhabalar Saime Hanım,

   Klavye azizliğine uğramışız biraz 🙂 ama anladığım kadarıyla sizin kalış süresinden ötürü bir sorununuz yok.

   Fakat oğlunuz eğer pasaportunu yenilemezse Fransa’ya giriş yapamaz. Fransa en az 1 yıl geçerli pasaport istiyor.

 44. Hilal Yaman says:

  Merhabalar ben 03.10.2018 tarihinde Avusturya’ya geldim ve 31.12.2018 tarihinde benim 90 günlük sürem bitmiş oluyor. Ben 22.12.2018 tarihinde burdan çıkış yaparsam geriye kalan 9 günümü herhangi bir tarihte tekrar avrupaya girerek kullanabilir miyim? Ya da 31.12 tarihinde turkiyeye giriş yapsam 90 günlük iznim bittiğinde yeni yılda da tekrar giriş yapabilir miyim bu 90 günlük süre her yıl yenileniyor mu..
  Yardımcı olursanız sevinirim .
  Teşekkür ederim

  • Merhabalar Hilal Hanım,

   Aynen anlattığınız gibi 90 günlük süreci istediğiniz şekilde bölebilirsiniz giriş çıkışı limiti bulunmamakta. Kalış hakkınız da 03.04.2018’de yenilenir tam 6 ay geçtiğinde.

 45. Fırat Polat says:

  Merhabalar , Yeşilpasaport ile kesintisiz 90 gün kalabilirsiniz demişsiniz. Almanya’da 90 gün kalsam ordan Fransa’ya geçsem 90 günde orada kalabilir miyim? Ayrıca orada bir iş ortaklığı kurunca yeşilpasaportum zarar görür mü?

  • Merhabalar Fırat Bey,

   Schengen Bölgesinde komple olarak 90 gün kalabilirsiniz. Fransa ya da Almanya’da olmanın herhangi bir farkı yok.

   Bunlar çok ayrı konular. Yeşil pasaport koşullarını sağlarsanız alabilirsiniz tabi iki.

 46. Barışcan Kılınçaslan says:

  Merhaba öncelikle konuya şöyle başlıyım babam fransalı ve 20 yıldır fransada ikamet ediyor annem türk ben fransaya taşınacağım fakat annemi fransaya oğlu olarak davet edebilir miyim bu arada annem babamla resmi olarak evli lütfen yardımcı olun hiç bir yerde bu konuya dair bir cevap bulamadım

  • Merhabalar Sevgili Barışcan,

   Biraz karmaşıkmış durum 🙂 Anladığım kadarıyla sen de Fransız vatandaşısın. Bu da demek oluyor ki annene davetiye gönderebilirsin ve bu oldukça geçerli bir davetiye olur.

   Ayrıca annen bir fransız ile resmi olarak evli ise zaten kolayca babanın yanında oturma izni alabilir.

   • Barışcan Kılınçaslan says:

    ama annem babamla görüşmüyor ve bende babamla hiç görüşmedim malesef bu yaz fransada 0 dan bir hayata başlayacağım cebimde 300-400 euro ile orda ev tutup işe gireceğim annemi 2-3 ay gibi kısa bir sürede alabilir miyim vatandaşlık başvurusu yapmadım daha ve devlet ailelere ne kadar kira yardımı yapıyor bilginiz var mı veya oranın vatandaşı olarak devlet bana ev ve iş konusunda yardımcı olucak mı ayriyetten annem fransızca öğrenemeyecek düzeyde yazmakta bile zorluk çekiyor bu nasıl olacak annem fransızca öğrenemezse onu sınır dışı ederler mi? Çok teşekkür ederim bilginiz için Allah sizden razı olsun

   • Yeşil pasaport ve konu ile alakası pek olmadığından buradan net bir cevap veremeyeceğim sana ama ilk iş olarak vatandaşlığını almalısın 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*