Yeşil Pasaport Altı Ay Kuralı Nedir, Hangi Ülkelerde Geçerli ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport Altı Ay Kuralı Nedir, Hangi Ülkelerde Geçerli ?


Yeşil pasaportla yurtdışına giderken efsaneye dönüş bir konudan bahsedeceğim bugün 🙂 “6 ay kuralı”

Aslında halk arasında altı ay kuralı olarak geçen şeyin tam olarak ne olduğunu ben de anlayabilmiş değilim. Genelde iki kural üzerinde bir anlam kargaşası yaşanıyor. Bugün sizler için yeşil pasaportta son altı ay kuralı ve altı kay kalış süresi kuralından ayrı ayrı söz edeceğim !

Hususi Damgalı Pasaportumla Gittiğim Dubrovnik’ten / Hırvatistan

Yeşil Pasaport Son 6 Ay Kuralı Nedir?

Aslında son altı ay kuralı tüm pasaportlar için geçerli bir durum. Ülkeler kendilerini ziyaret edecek olan turistlerden minimum bir geçerlilik tarihine sahip pasaport sahibi olmalarını istiyor.

Örnek olarak pasaportunuzun geçerlilik tarihi sonu 1 Ocak 2019 olsun. Eğer en az 3 ay geçerlilik süresi isteyen bir ülkeye gidiyorsanız, o ülkeye en geç Ekim 2018’de giriş yapmalısınız. Bazı ülkeler bu tarihi çıkış süresi için de kabul edebiliyor.

Yeşil pasaporttaki problem genellikle Avrupa seyahatlerinde çıkıyor. Çünkü vize alacak kişiler zaten bu kuralı sağlamadan vize alamayacağı için problem çıkma şansı yok. Fakat yeşil pasaport hali hazırda Schengen vizesi gerektirmediğinden bu kurala kendimiz dikkat etmeliyiz.

Yeşil Pasaport ve Görkemliyollar

6 Ay Kalış Süresi Kuralı Nedir ?

Şimdi diğer bir kuraldan söz edeceğim. Bu da yeşil pasaportların Avrupa’daki toplam kalabileceği süreyi gösteren bir kural. Vatandaşlarımız genellikle Avrupa ülkelerini ziyaret ettiğinden bu sanki tüm ülkelerde geçerliymiş gibi bir izlenim var, oysa ki bu 6 ay kalış süresi kuralı yalnızca Schengen bölgesindeki Avrupa ülkeleri için.

Yeşil pasaport sahipleri Avrupa ülkelerinde son 180 günde yani altı ayda maksimum 90 gün kalabiliyor. Bu tanımı anlamak biraz güç 🙂

Kalış Süresinin Geçerli Olduğu Portekiz’den/ Atlantik Sahillerindeyken, Cascais

Avrupa’da Kaç Gün Kalabilirim ?

Örnek olarak 1 Ağustos 2018’de ilk kez Avrupa’ya giden bir yeşil pasaportlu kişi. Orada maksimum 1 Kasım 2018’e kadar kalabiliyor. Çünkü 90 gün yani üç ay kalış iznimiz var. Bu süreçten sonra ki 3 ay boyunca yani 1 Aralık 2018’e dek. Son 180 gündeki kalış süremiz hala 90 gün olduğundan maalesef Avrupa ülkelerine giriş yapamıyoruz.

Fakat bu kişi 1 Ocak 2019 itibariyle, son 180 gündeki kalış süresi 60 güne düşmüş olacağından 30 günlük bir ziyaret yapabiliyor. Yani esas olan Avrupa’ya gideceğiniz günü esas alarak geçmiş 180 günde Avrupa’da 90 günden fazla bulunmamış olmalısınız, yoksa içeri alınmazsınız !

Verona, İtalya’dan

Yeşil Pasaport Geçerlilik Süresi

Yeşil pasaportun genel geçerlilik süresi de kafa karışıklığı yaratabiliyor. Hususi yani yeşil pasaportlarımız 5 yıllık olarak veriliyor. Pasaportunuzun resimli ilk sayfasında son geçerlilik tarihini bulmanız mümkün.

Orada yazan tarih ne ise pasaportunuzun geçerliliği de o kadardır. Bu bilgi ülkeden ülkeye bir değişiklik göstermez.

Malmö, İsveç Gezimden / Hususi Pasaporta Vizesiz

Hangi Ülkelerde Geçerli ? – Muaf Ülkeler

Yukarıda bahsettiğim son geçerlilik süresi ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte. Hatta Avrupa birliği içerisindeki ülkeler bile farklı kurallar uyguluyor. Bu konuda bakanlığın şu sitesinden 2018 için güncel bilgiyi alabilirsiniz.

Diğer bir anlattığım kural olan, 6 ay kalış süresi ise yalnızca Avrupa Birliği, Schengen ülkeleri için geçerli. Diğer tüm ülkeler için bakanlığın şu sitesinden bilgi almalısınız.

Yeşil Pasaportla Altı Ay Kalış Süresi Kuralına Dikkat Etmeniz Gereken İtalya’dan / Floransa

İdeal Geçerlilik Süresi Ne Olmalı ?

Tüm bu kuralları bi tarafa koyacak olursak. Her ne ülkeye gidecek olursanız olun, kurallardaki rakamlar ne yazacak olursa olsun, 6 aydan az geçerliliği olan bir pasaportla seyahati kimseye önermiyorum !

Pasaportunuzun bitiş süresine 6 aydan az kalmışsa, pasaport yenileme yapmalısınız ilgili yazımdan bilgi alabilirsiniz. Unutmayın ki tüm seyahatlerinizde 6-3 arası geçerlilik risk taşır, 3 ay altında ise de bence yola çıkmamalısınız zorunlu haller dışında.

Kubbet’üs-Sahra ile / Kudüs / Yeşil Pasaport’a Buraya da Vize Yok 🙂

Yeşil pasaportta merak edilen altı ay kuralları ile ilgili yazımı burada bitiriyorum. Yeşil pasaport yazı dizim dahilindeki, yeşil pasaportun avantajları, yeşil pasaporta vizesiz ülkeler, yeşil pasaportla yurtdışına giderken dikkat edilmesi gerekenler ve yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken gerekli belgeler başlıklı yazılarımı incelemenizi öneririm, yurtdışında hiçbir şeyi şansa bırakmamak gerek !

Verdiğim bakanlık sitesinden aldığınız bilgilerle ilgili kafanızda soru işareti olursa, yorum bölümünden bana sormanızı rica ediyorum. En geç birkaç saat içerisinde yorumlarınızı, sorularınızı içtenlikle yanıtlıyorum, şimdiden keyifli seyahatler !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport Nasıl Alınır, Kimler Alabilir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*