Yeşil Pasaport İle Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Seyahat İpuçları / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport İle Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli ?


Merhabalar ! Bugün, yeşil pasaport ile yurtdışında nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğim. Bu soru size biraz garip gelebilir 🙂 Fakat yeşil pasaportlunun yaşayacağı sorunları ve dikkat etmesi gerekenleri yine bir yeşil pasaport sahibi anlar !

40’tan fazla ülkedeki tecrübelerim ile yeşil psaport ile yurtdışında önem arzeden konuları, eğlenceli bir şekilde anlatıp size yurtdışında keyifli bir gezi garanti etmeyi planlıyorum, başlayalım.

Yeşil Pasaportumuz ve Görkemliyollar 🙂

Vize İstemediğinden Emin Olmak

Bence yeşil pasaport sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler daha seyahate çıkmadan başlıyor, neden mi ?

Sanki yeşil pasaportunuz varsa tüm dünyaya vizesiz seyahat edebilirsiniz gibi bir algı var, oysaki işler çok başka. Çünkü Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya dahil dünyanın birçok ülkesi maalesef ki hususi yani yeşil pasaportumuza bile vize istiyor !

Yeşil pasaport ile yurtdışına çıkmadan önce, o ülkenin yeşil pasaporta da vize istemediğinden emin olmalısınız. Yeşil pasaportluların vizesiz gezebileceği ülkeleri sizler için sıraladığım makaleme biz göz atın.

Yeşil Pasaporta Vize İstemediğine Dikkat Ettiğim İsviçre’den / Cenevre Seyahatim

OHAL Gibi Güncel Durumları Kontrol Etmek

2019’a geçtiğimiz şu günlerde artık OHAL yok ! Yani ekstra belge gereklilikleri bitti, fakat her an yeni bir düzenleme gelebiliyor. Hatırlayacağınız üzere OHAL döneminde resmi pasaport sahiplerinin, çalıştıkları yerlerden izin alması gerekiyordu, ayrıca bunu belgelemeleri…

Bu durumdan haberdar olmayan binlerce insan havalimanlarında hoş olmayan bir sürpiz yaşadı ve yurtdışına gidemedi. Eğer hususi pasaportunuz varsa yurtdışına çıkmadan yeşil pasaporta son durumu kontrol etmelisiniz. Bu konudakgüncel bilgiyi “yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri” başlıklı yazımdan alabilirsiniz, bence sık kullanılanlara ekleyin ve her daim kontrol edin.

OHAL’den Süresince Yeşil Pasaportla Ziyaret Ettiğim Amerika Birleşik Devletleri’nden / New York

Altı Ay Kuralına Dikkat Etmek

Şu altı ay kuralı nedir bir de ben bilsem 🙂 Halk arasında böyle bilindiğinden ben de 6 ay kuralı dedim. Meali de şöyledir; yeşil pasaport sahipleri, vizesiz gittikleri ülkelerde belirli bir günden fazla kalamıyor, yani seyahatin bir sınırı var. En çok ziyaret edilen Avrupa ülkeleri olduğundan oradaki prosedür bir kural adını almış. Avrupa ülkelerine son 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla kalış izniniz var.

Diğer bir efsaneye göre de pasaport geçerlilik süresinin 6 aydan az kalması bu kural. Siz iyisi mi benim ayrıntılı yeşil pasaport 6 ay kuralı rehberimi okuyun, iyice anlayın ve yola çıkın !

Yeşil Pasaportta 6 Ay Kuralına Dikkat Etmeniz Gereken İtalya’dan / Milano ve Ellerim

Pasaportun Tanınmaması Durumuna Hazır Olmak

Bu kulağa enteresan gelebilir ama kimbilir kaç kez pasaportumun tanınmadığına şahit oldum !

Yeşil pasaport çoğu zaman normal bordo Türk Pasaportu ile karıştırılıyor. Bu durumda da görevli sizi ülkeye almamazlık edebilir, yani siz ona bunu hatırlatana dek 🙂

Size vizeniz olmadığı ve nasıl buraya geldiğiniz sorulursa, bu pasaportun özel bir pasaport olup vizeye gerek olmadığını görevliye hatırlatmalısınız. Pasaport kısa bir kontrol ardından sizi ülkeye alacaktır. Bu tanınmama durumuna Avrupa’da rastlamak artık pek mümkün değil, fakat olmaz diye de birşey yok.

Amerika’ya Girişte Yeşil Pasaport’u Nasıl Aldığımı Açıklamam Gerekmişti / Sausalito’ya Giderken, Kaliforniya

Nasıl Yeşil Pasaport Aldığınızı Açıklayabilmek

Yeşil pasaportunuz varsa başınız dertte 🙂 Abartıyorum tabii ki !

Pasaport görevlisi sizden bu pasaportu hakedecek ne yaptığınızı sorabilir. Bazen bunu size hiç belli etmez, ne iş yapıyorsunuz der, öğrenci misiniz der… Sonra da bu pasaportu öyleyse nasıl aldın ? diye sorar.

Siz böyle bir durumda İngilizce olarak durumu açıklayabilmelisiniz. Kendiniz ya da hak sahibi kim ise onun devlette uzun yıllar çalıştığını güzel bir dille anlatmalısınız. Yeşil pasaport çıkarma işlemleri ve kimlerin alabileceğinden bahsettiğim rehberim burada.

Yeşil pasaport ile yurtdışında dikkat edilmesi gerekenler rehberimi bitiriyorum. Burada yazdıklarım sizi germesin 🙂 Başınıza gelecek diye birşey yok ! Fakat ben size mutlu bir seyahat garanti edeceğimi söyledim, bu yüzden her duruma alışık olmalısınız. Onlarca ülkeye gitmenin en büyük artısı bu, herşeyi yaşıyor ve öğreniyorsunuz, sevgiyle kalın…

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport’ta Altı Ay Kuralı Nedir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

30 Yorum Bırakılmış

 1. Şahin Karslı says:

  hemen hemen bütün yazılarınızı okudum emeğinize sağlık bilgiler çok faydalı sonsuz teşekkürler
  size bir sorum olacak yeşil pasaportlunun yurt dışında ikamet ve çalışma izinleri hakkında bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim

 2. Engin Körpınar says:

  Yeşil pasaporta ilk defa yurt dışına çıkacam yabancı dilim. Yok sorulara cevap veremem ne yapmalıyım gümrükte nasıl aldın sorusuna cevap verecem

  • Merhabalar Engin Bey,

   Öncelikle size büyük ihtimal bu pasaportu nasıl aldın gibi bir soru sormazlar 🙂 Sorsalar da mesela hak sahibi sizseniz “I am a civil servant in Turkey” diyebilirsiniz.

   Yabancı dil bilmeseniz de basit şeyleri açıklayabilecek kadar önceden çalışma yapmanızı tavsiye ederim.

 3. Mualla AYDIN says:

  Kızım yeşil pasaportunu Erasmus eğitimi için gittiği Polonya da kapkaç sonucu kaybetti. Yeni pasaport için Varşova Konsolosluğundan başvuru yaptı.Yeni pasaport geldiğinde bu pasaportla Polonya’dan Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi bu konuda bilgilendirebilir misiniz. Zira Polonya ya girişi eski pasaport ile yapıldı, şimdi yeni pasaportunu kullanabilmesi için Schengen ülkeleri dışında bir ülkeye giriş yapıp Polonya’ya döndükten sonra diğer ülkelere geçebileceği söylendi bize. Teşekkürler…

  • Merhabalar Mualla Hanım,

   Öncelikle Polonya Schengen serbest dolaşım bölgesinin içerisinde olduğundan, istediği ülkeye gidebilir. Eğer yasal vizesi hala varsa çıkmasına gerek olmaz. Fakat bildiğim kadarıyla Schengen vizesi bulunan pasaport kaybedildiğinde vize de geçerliliğini kaybediyor, yani yeniden vize başvurusu yapması gerekebilir.

   Fakat bu vize işi de oradan halledilebilir, benim kişisel kanaatim böyle bir gereklilik olmadığı ama vizesi yoksa başvuru şart. Bence en doğru bilgiyi konsolosluktan alırsınız, çünkü detay ve ülkelere göre değişebilecek bir konu.

 4. Azime sarsılan says:

  Merhaba babamın sayesinde yeşil pasaporta sahibim ama öğrenciliğim bitti ve çalışmıyorum çıkış konusunda sıkıntı olur mu aklım karıştı sözlüklerde bazıları sıkıntı olmaz benim öğrenciliğim bitmişti ama seyahat ettim diye bahsediliyor bu konuda bir fikriniz var mı?

  • Merhabalar,

   Etik olarak yeşil pasaport hakkınızı kaybettiğiniz için pasaportu iade etmeniz gerekir. Fakat uygulamada bu kontrol edilmediğinden geçerlilik tarihi sonuna kadar kullanmaya devam edebilirsiniz, herhangi bir sorun olmayacaktır.

 5. ümit özen says:

  merhaba.. ben önce bir bilgi almak istiyorum.ben 17.09.2018 tarihindeyeşil pasaportumla fransaya gittim.5.12.2018 de türkiyeye döndüm.yeşil pasaportumla yeniden fransaya ne zaman gidebilirim ve en fazla ne kadar kalabilirim..iyi çalışmalar

  • Merhabalar Ümit Bey,

   Fransa’da toplam 3 ay kalınabiliyor siz çok yakın bir kısmını doldurmuşsunuz. Şuan 10 gün kadar kalma şansınız var. Schengen’de daha uzun bir süre kalmak istiyorsanız 17 Mart 2019’u beklemeniz gerekiyor.

 6. Müjgan Uygur says:

  Merhabalar Görkem Bey öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim,ben20 Kasım2018 den 10 Şubat 2019 tarihine kadar Almanya da kalıyorum ;bir daha Almanya ya giriş için 180 gün beklemem mi gerekiyor?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 7. Murat gözütok says:

  Ailecek yeşil pasaportumuz var araba ile bir kaç avrupa ülkesi gezmek istiyoruz bana ne önerebilşrsiniz Araç sahibi ben olacam özel araç sigortasına ihtiyacım var bunların dışında ne yapmalıyım teşekkürler

 8. Berkay karaca says:

  Merhaba benim babamdan dolayi yesil pasaportum var 26 subatta hollandaya gidecegim her hangi belge gerekli midir ? Simdiden tesekkurler bu arada ögrenciyim ve yasim 23

 9. Metin çakır says:

  Merhaba Karı koca ikmizde yeşil pasaportluyuz Avusturya ya akrabamızda kalacağız uçak bileti ve çıkış harcı dışında herhangi bir şey otel rezervasyon dönüş bileti davet mektup vb herhangi bir belge gerekiyordu teşekkürler

 10. Şükran kınacı says:

  Görkem bey meb de çalışıyorum. Yaz tatili ve 15 tatil dışında ohal kalktı. Bildirmem özel bir belge gerekli mi rapor alıp gitsem sıkıntı yaşar miyim

 11. Yusuf Altun says:

  İyi akşamlar. Yazın Almanya’ya gideceğim de, dönüş bileti almadım. Staj için gidiyorum ve ne zaman döneceğim belli değil. Dönüş bileti almadığım için sıkıntı çıkar mı ?

  • Merhabalar Yusuf Bey,

   Öncelikle şunu belirteyim, yeşil pasaportun verdiği 90 günlük kalış izni, resmi olarak staj ve çalışma izni vermez. Staj için yeşil pasaportlu da olsanız Schengen vizesine başvuru yapmanız gerekiyor. Zaten bu vize için de dönüş bileti illa ki talep edeceklerdir.

   • Yusuf Altun says:

    Stajı geçtim diyelim dönüş bileti olmadan ülkeye giriş yapabilir miyim ? Bu arada yeni kanun çıkmış diyorlar 6 ay içinde 3 ay hakkı 1 yıl içinde 6 ay olarak değişmiş bilginiz var mı ?

   • Yapabilirsiniz de yapamayabilirsiniz de 🙂 Her ihtimale karşı ben herkese dönüş bileti almasını öneriyorum. Öyle bir kanun yok ortada şuanda, bu kanun olsa da süre kısalır diye düşünüyorum anca maalesef ki son yıllardakı Avrupa ilişkilerimiz ile.

 12. kıvılcım sahin says:

  merhabalar. su an da dubai yesil pasaport icin vize istiyor mu acaba? bir sürü internet sitesinde baktım, yarısı istiyor diyor yarısı istemiyor. kesin net bilgiye nasıl ulasabilirim?

  • Merhabalar Kıvılcım Hanım,

   Dubai’ye yani Birleşik Arap Emirlikleri’ne yeşil pasaportunuz ile vizesiz olarak gidebilirsiniz, MFA resmi sitesindeki güncel bilgi de bu şekilde.

 13. Sena Şen says:

  Merhaba Görkem! Öğrenciyim ve ailemden kaynaklı yeşil pasaport hakkım tanınıyor. Yurt dışında bir ailenin çocuk bakımına yardımcı olmak kaydıyla yanlarında konaklayacağım ve cep harçlığı şeklinde bir miktar para alacağım. Yeşil pasaport alabilme koşullarında (Aile üzerinden) çalışmıyor olmak şartı var. Bir sorun olur mu?

  • Merhabalar Sena Hanım,

   Yurtiçinde sigortalı olmaman gerekiyor yani, ayrıca gittiğinin ülkede de çalışma izni sunmaz yeşil pasaport. Yeşil pasaport alabilmende bir sorun yok. Fakat gittiğin ülkede çalışma konusuna dikkat etmelisin, eğer resmi bir işse çalışma izni alman gerekebilir.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*