Avrupa’ya Gitmek İstiyorum, Ne Yapmalı ?

Gezi Rehberi / Öne Çıkanlar

Avrupa’ya Gitmek İstiyorum, Ne Yapmalı ?


Görkemli günler ! Yurtdışına çıkmak denince, Avrupa’ya gitme fikri hepimizin aklını kurcalamıştır 🙂 Bugün “ben de Avrupa’ya gitmek istiyorum !” diyenler için yol gösterecek bir yazı kaleme alacağım.

Yazı içerisinde Avrupa’da öğrenci olmaktan tutun, Avrupa’ya gitme seçeneklerine kadar herşey olacak. Tüm bunları Avrupa’nın neredeyse tamamında elde ettiğim tecrübelerle kaleme alıyorum, Avrupa’ya gidiş rehberi başlasın !

Barselona Sokaklarından / Orta – Batı Avrupa Gezim

Avrupa’ya Nasıl Gidebilirim ?

İlk olarak Avrupa’ya neden gideceğimizi belirlememiz gerekiyor. Yanı başımızdaki bu ülkeleri ziyaret etmek için en popüler seçenek turist olarak gezmeye gitmek. Benim Görkemliyollar’daki makalelerim genellikle hep bu tarz geziler için. Fakat ben öğrenci olarak gidip aynı zamanda gezeceğim ya da komple yaşayacağım diyebilirsiniz.

Sanırım Avrupa’ya gidiş nedeninizi belirlediniz. Şimdi bu doğrultuda size seçenekler sunacağım 🙂

Venedik Santa Lucia İstasyonundan Büyük Kanal / İnterrail Gezim

Turist Olarak Avrupa’ya Gitmek

Hepimizin ülkemizde işi, gücü, okulu var. Biz arta kalan zamanlarımızda, tatillerimizde dünyanın farklı noktalarını keşfetmek istiyoruz. Bunların başında da hem yakınlığı hem de güzel seçenekleri ile Avrupa geliyor.

Avrupa’ya turist olarak gitmek için öncelikle kendimize bir seyahat planı oluşturmalıyız. Ne zaman ve nereye gideceğimizle ilgili. Ardından sitedeki yurtdışına çıkmak istiyorum başlıklı yazımdaki sırayla bunu hayata geçirebilirsiniz, hem de tam istediğiniz gibi bir geziniz olur !

Berlin’deki Kilitler, Almanya

İnterrail İle Avrupa Turu

Avrupa’ya turist olarak gitmenin de bazı çeşitleri var. Bunların başında İnterrail tren seyahati ile gezmek var. İnterrail ile Avrupa’yı gezmek bambaşka bir his. Trene biniyorsunuz ve tüm ülkeler ayaklarınızın altında !

İnterrail daha çok 15-20 günlük seyahatler ve gençler için iyi bir seçenek. Ben interrail hakkında bilgi almak istiyorum derseniz yazım buradadır 🙂

Taormina Tren İstasyonu / Sicilya Gezimden

Otobüs İle Avrupa Turu

Son zamanlarda oldukça popüler ! Otobüse atlayayım ve mini bir Avrupa turu yapayım 🙂

Otobüsle Avrupa turları size birçok alternatif sunuyor. En güzel özelliği kısa zamanda sizi çok fazla yere götürüyor oluşu. Bunun yanında yorgunluğu da göze almalısınız. Avrupa otobüs seyahatleri ve turları ile ilgili de ayrıntılı bir yazım var ilgileniyorsanız sizindir.

Stockholm Manzarası Eşliğinde / İsveç

Avrupa’da Öğrencilik

Gezmek iyi güzel şey de belki de bu ülkelerin iyi eğitimlerinden yararlanmak isteriz !

Evet tam da bunun için Avrupa’ya öğrenci olarak gitmekten söz edeceğim. Bildiğiniz gibi Avrupa dünya çapında hatırı geçecek üniversitelere sahip. Buralarda okuma fikri bile harika bir his.

Avrupa’da öğrenci olmak için lise ve üniversite sınavlarına hazırlanırken ilgili acentelere başvurmalısınız. Ya da okulların rehberlik servisleri ile iletişime geçip bu seçenekleri öğrenmeniz gerekiyor. Özellikle üniversite zamanı için harika seçenekler var. Genellikle okullar ücretsiz ! Sadece aracı firma, bağlantılar ve oradaki gündelik yaşamınıza para ayırmanız gerekli.

Nice Sahilleri, Fransa / İnterrail Gezim 2013

Erasmus İle Avrupa’ya Gitmek

Artık üniversiteye başladık bile… ya da tamamen yurtdışında okumaya imkanımız yok. Şimdi bu durumlar için tahmin ettiğiniz seçenekten söz edeceğim, Erasmus.

Eramus ülkemizdeki üniversitelerde okuyan gençlerin bir veya birkaç dönemlik Avrupa’da okuluna devam etmesini sağlayan bir öğrenci değişim programı, Avrupa’nın en yaygın öğrenci değişim programı diyebiliriz.

Eramus ile Avrupa’yı gezmeniz de çok kolay, okul programınız bir çalışma hayatı kadar zorlayıcı olmayacaktır 🙂 Erasmus’a başvurmak için üniversitenizin ilgili bölümüne gidip bilgi alıp, doğru zamanda sınavlarına katılmalısınız. Bu program için en önemli şart iyi bir İngilizce bilgisi !

Eramus’ta hangi ülkeye gitmenin sizin için daha iyi olacağı ile ilgili de kısa bir yorumum var, incelemenizi öneririm.

Erasmus’ta Çokça Tercih Edilen Polonya’dan / Varşova

Yüksek Lisans İçin Avrupa

Avrupa’ya gitmenin diğer bir yolu ise üniversite mezuniyeti sonrası, yüksek lisans yapmak. Avrupa birçok yüksek lisans programına sahip. Fakat yüksek lisansta ücretsiz okul bulmak çok kolay değil. Eğer parlak bir transkriptiniz yoksa biraz maddi güce ihtiyacınız var.

Avrupa’da yüksek lisans yapmak, okumanın yanı sıra size o sırada iş bulma imkanı da sağlayacaktır. Bu sayede belki de hayatınızın devamını orada geçirme şansınız olabilir !

Küçük bir not, az önce bahsettiğim Eramus programı, ülkemizdeki yüksek lisans için de uygulanıyor 🙂

Varşova Eski Şehir Meydanında Gezerken / Polonya

Avrupa’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Eğer siz Avrupa’nın isteyebileceği niteliklerde biri iseniz zaten onlar kucak açarlar 🙂 Fakat ben Türkiye’de yapamıyorum, gitmek istiyorum diyorsanız 2018’in dünyasında bu iş biraz zorlaştı.

Günümüzde Avrupa ülkeleri bile çeşitli ekonomik sorunlar yaşıyorken, ülkemizden ekstra yük almak istememeleri normal. Peki neler yapabilirsiniz ?

Öncelikle Avrupa’da size istihdam sağlayabilecek yakınlarınız varsa en kolay yolu bu. Ayrıca Linkedin üzerinden Avrupalı şirketlere iş başvurusunda bulunabilirsiniz, belki de sizi görüşmeye çağırırlar !

Cluj Napoca’yı Seyre Dalmışım / Romanya

Avrupa’da Yaşamak, Göç Etmek İstiyorum

Tüm bu aşamaların ardından eğer kendinize resmi bir iş bulabilmişseniz zaten çalışma izniniz de hazır olur. Bu çalışma izni uzun bir zaman sonra vatandaşlığa da dönebilir.

Vatandaşlık, gittiği ülkeye yatırım yapabilecek durumda olmayanlar için alması oldukça zordur. Öncelikle orada devamlı yaşamanızı meşru kılacak bir seçenek yaratmalısınız, sonrasında zaten vatandaşlık konusunda iyi bir şans yakalamış olursunuz.

Yatırım yapmak demişken. Belki de ülkemizdeki mal varlığınızı satıp, yaşamak istediğiniz ülkeden birşeyler almak ya da iş kurmak isteyebilirsiniz, işte bu durumda emin olun ülkeler daha bir cömert olacak 🙂

Milano’da Milan Maçı İzlerken / San Siro Stadyumu, İtalya

Avrupa’ya Gitmeden Yapılması Gerekenler

 • Gidiş nedeninizi iyi belirlemelisiniz.
 • Seçenekleri değerlendirmeli ve uygun olanı seçmelisiniz.
 • Uygun seçeneğe ülkemizden başvurmalı ve gerekli yeterlilikleri sağlamalısınız.
 • Avrupa’ya vize almalısınız.

Avrupa Vizesi Nasıl Alınır ?

Herkesin daha kolay anlaması açısından Avrupa vizesi tanımını kullandım. Aslında buna “Schengen vizesi” deniyor. Avrupa Birliği üyesi çoğu ülke tek bir sınır bütünlüğü içerisinde olduğundan vizeleri de ortak.

Schengen vizesi almak sizin için Avrupa’ya gitmenin anahtarı. Bu yazıda belirlediğiniz gidiş seçeneği ile vizeyi almak için gerekli aşamaları, sıkça sorulan soruları ve tüyoları sizler için ayrı bir yazıda topladım. Schengen vizesi alma hakkındaki yazımı okumanız işinize yarayacaktır.

Bu şekilde Avrupa’ya gitmek isteyenler için yazdığım rehberin sonuna geliyorum. Ufkunuz açık, yollarınız Görkemli olsun !

Yazının Devamı: Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

4 Yorum Bırakılmış

 1. Aybegüm Hançerli says:

  Merhaba, ben; seneye abimle yurtdışına çıkacağım (Avrupa’ya gideceğim). Daha 18 yaşımı doldurmadım. Ebeveynim sayesinde yeşil pasaport alabiliyorum. 18 yaşından büyük olan abim velim sayılır mı?

  • Merhabalar,

   Aslında teknik olarak eğer kendi adına bir yeşil pasaportun varsa, anne ve babanın onayı olduğu kabul ediliyor ve herhangi başka bir izne gerek olmuyor.

   Fakat pratikte pasaport memurunun duruma dikkat çekip izin belgesi isteme ihtimalı var. Bu durumun önüne geçmek için de, anne ve babanın izin verdiğine dair bir dilekçe yazıp imzalaması lazım. Bu dilekçeyi yanında abinle beraber taşırsan sorun yaşamazsın.

   Geçen sene ben de 18 yaşını doldurmamış kardeşimle yurtdışına gitmiştim bir sorun olmadı. Şimdiden keyifli seyahatlar !

 2. Gamzegultekin says:

  Merhaba ben yurt dışına kalıcı olarak gitmek istiyorum orda akrabalarım var zaten ama şimdi zorlaştı gitmek ne yapabilirim

  • Merhabalar Gamze Hanım,

   Akrabalarınızın olması size net bi avantaj sağlamaz kalıcı durumlar için. Yalnızca size gitmeden bir iş pozisyonu yaratabilirler. Bunun dışında günümüzde Avrupa’da yaşamak için iyi bir yetkinlik ya da biraz para şart !

   Bence ilk olarak sizin orada yaşamanıza ve çalışmanıza izin verecekleri bir özellik katmalısınız kendinize, ya da bu özelliği varsa ön plana çıkarmalı…

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*