Görkemli günler ! Yurtdışına çıkmak denince, Avrupa’ya gitme fikri hepimizin aklını kurcalamıştır 🙂 Bugün “ben de Avrupa’ya gitmek istiyorum !” diyenler için yol gösterecek bir yazı kaleme alacağım.

Yazı içerisinde Avrupa’da öğrenci olmaktan tutun, Avrupa’ya gitme seçeneklerine kadar herşey olacak. Tüm bunları Avrupa’nın neredeyse tamamında elde ettiğim tecrübelerle kaleme alıyorum, Avrupa’ya gidiş rehberi başlasın !

Barselona Sokaklarından / Orta – Batı Avrupa Gezim

Avrupa’ya Nasıl Gidebilirim ?

İlk olarak Avrupa’ya neden gideceğimizi belirlememiz gerekiyor. Yanı başımızdaki bu ülkeleri ziyaret etmek için en popüler seçenek turist olarak gezmeye gitmek. Benim Görkemliyollar’daki makalelerim genellikle hep bu tarz geziler için. Fakat ben öğrenci olarak gidip aynı zamanda gezeceğim ya da komple yaşayacağım diyebilirsiniz.

Sanırım Avrupa’ya gidiş nedeninizi belirlediniz. Şimdi bu doğrultuda size seçenekler sunacağım 🙂

Venedik Santa Lucia İstasyonundan Büyük Kanal / İnterrail Gezim

Turist Olarak Avrupa’ya Gitmek

Hepimizin ülkemizde işi, gücü, okulu var. Biz arta kalan zamanlarımızda, tatillerimizde dünyanın farklı noktalarını keşfetmek istiyoruz. Bunların başında da hem yakınlığı hem de güzel seçenekleri ile Avrupa geliyor.

Avrupa’ya turist olarak gitmek için öncelikle kendimize bir seyahat planı oluşturmalıyız. Ne zaman ve nereye gideceğimizle ilgili. Ardından sitedeki yurtdışına çıkmak istiyorum başlıklı yazımdaki sırayla bunu hayata geçirebilirsiniz, hem de tam istediğiniz gibi bir geziniz olur !

Berlin’deki Kilitler, Almanya

İnterrail İle Avrupa Turu

Avrupa’ya turist olarak gitmenin de bazı çeşitleri var. Bunların başında İnterrail tren seyahati ile gezmek var. İnterrail ile Avrupa’yı gezmek bambaşka bir his. Trene biniyorsunuz ve tüm ülkeler ayaklarınızın altında !

İnterrail daha çok 15-20 günlük seyahatler ve gençler için iyi bir seçenek. Ben interrail hakkında bilgi almak istiyorum derseniz yazım buradadır 🙂

Taormina Tren İstasyonu / Sicilya Gezimden

Otobüs İle Avrupa Turu

Son zamanlarda oldukça popüler ! Otobüse atlayayım ve mini bir Avrupa turu yapayım 🙂

Otobüsle Avrupa turları size birçok alternatif sunuyor. En güzel özelliği kısa zamanda sizi çok fazla yere götürüyor oluşu. Bunun yanında yorgunluğu da göze almalısınız. Avrupa otobüs seyahatleri ve turları ile ilgili de ayrıntılı bir yazım var ilgileniyorsanız sizindir.

Stockholm Manzarası Eşliğinde / İsveç

Avrupa’da Öğrencilik

Gezmek iyi güzel şey de belki de bu ülkelerin iyi eğitimlerinden yararlanmak isteriz !

Evet tam da bunun için Avrupa’ya öğrenci olarak gitmekten söz edeceğim. Bildiğiniz gibi Avrupa dünya çapında hatırı geçecek üniversitelere sahip. Buralarda okuma fikri bile harika bir his.

Avrupa’da öğrenci olmak için lise ve üniversite sınavlarına hazırlanırken ilgili acentelere başvurmalısınız. Ya da okulların rehberlik servisleri ile iletişime geçip bu seçenekleri öğrenmeniz gerekiyor. Özellikle üniversite zamanı için harika seçenekler var. Genellikle okullar ücretsiz ! Sadece aracı firma, bağlantılar ve oradaki gündelik yaşamınıza para ayırmanız gerekli.

İtalya’da 1 yıl öğrencilik yapan bendeniz Görkem’in bütçesini okumak isteyen!

Nice Sahilleri, Fransa / İnterrail Gezim 2013

Erasmus İle Avrupa’ya Gitmek

Artık üniversiteye başladık bile… ya da tamamen yurtdışında okumaya imkanımız yok. Şimdi bu durumlar için tahmin ettiğiniz seçenekten söz edeceğim, Erasmus.

Eramus ülkemizdeki üniversitelerde okuyan gençlerin bir veya birkaç dönemlik Avrupa’da okuluna devam etmesini sağlayan bir öğrenci değişim programı, Avrupa’nın en yaygın öğrenci değişim programı diyebiliriz.

Eramus ile Avrupa’yı gezmeniz de çok kolay, okul programınız bir çalışma hayatı kadar zorlayıcı olmayacaktır 🙂 Erasmus’a başvurmak için üniversitenizin ilgili bölümüne gidip bilgi alıp, doğru zamanda sınavlarına katılmalısınız. Bu program için en önemli şart iyi bir İngilizce bilgisi !

Eramus’ta hangi ülkeye gitmenin sizin için daha iyi olacağı ile ilgili de kısa bir yorumum var, incelemenizi öneririm.

Erasmus’ta Çokça Tercih Edilen Polonya’dan / Varşova

Yüksek Lisans İçin Avrupa

Avrupa’ya gitmenin diğer bir yolu ise üniversite mezuniyeti sonrası, yüksek lisans yapmak. Avrupa birçok yüksek lisans programına sahip. Fakat yüksek lisansta ücretsiz okul bulmak çok kolay değil. Eğer parlak bir transkriptiniz yoksa biraz maddi güce ihtiyacınız var.

Avrupa’da yüksek lisans yapmak, okumanın yanı sıra size o sırada iş bulma imkanı da sağlayacaktır. Bu sayede belki de hayatınızın devamını orada geçirme şansınız olabilir !

Küçük bir not, az önce bahsettiğim Eramus programı, ülkemizdeki yüksek lisans için de uygulanıyor 🙂

Varşova Eski Şehir Meydanında Gezerken / Polonya

Avrupa’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Eğer siz Avrupa’nın isteyebileceği niteliklerde biri iseniz zaten onlar kucak açarlar 🙂 Fakat ben Türkiye’de yapamıyorum, gitmek istiyorum diyorsanız 2022’nin dünyasında bu iş biraz zorlaştı.

Günümüzde Avrupa ülkeleri bile çeşitli ekonomik sorunlar yaşıyorken, ülkemizden ekstra yük almak istememeleri normal. Peki neler yapabilirsiniz ?

Öncelikle Avrupa’da size istihdam sağlayabilecek yakınlarınız varsa en kolay yolu bu. Ayrıca Linkedin üzerinden Avrupalı şirketlere iş başvurusunda bulunabilirsiniz, belki de sizi görüşmeye çağırırlar !

Cluj Napoca’yı Seyre Dalmışım / Romanya

Avrupa’da Yaşamak, Göç Etmek İstiyorum

Tüm bu aşamaların ardından eğer kendinize resmi bir iş bulabilmişseniz zaten çalışma izniniz de hazır olur. Bu çalışma izni uzun bir zaman sonra vatandaşlığa da dönebilir.

Vatandaşlık, gittiği ülkeye yatırım yapabilecek durumda olmayanlar için alması oldukça zordur. Öncelikle orada devamlı yaşamanızı meşru kılacak bir seçenek yaratmalısınız, sonrasında zaten vatandaşlık konusunda iyi bir şans yakalamış olursunuz. Yatırım yapmak demişken. Belki de ülkemizdeki mal varlığınızı satıp, yaşamak istediğiniz ülkeden birşeyler almak ya da iş kurmak isteyebilirsiniz, işte bu durumda emin olun ülkeler daha bir cömert olacak 🙂

Milano’da Milan Maçı İzlerken / San Siro Stadyumu, İtalya

Avrupa’da Öğretmenlik Yapmak

Öğretmenlerin öğretmenliklerini Avrupa’da yapabileceğini biliyor muydunuz ?

MEB destekli proje ile beraber her yıl belirli sayıda öğretmenimiz Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde mesleklerini icra edebiliyor. Bu süreçte yaşam tecrübesi edinirken hayatlarına harika bir tecrübe katmış oluyorlar. Yurtdışında öğretmenlik ile ilgili şu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Helsinki Limanı ve Soğuktan Donmuş Ben 🙂 Baltık Gezimden

Avrupa’ya Gitmeden Yapılması Gerekenler

 • Gidiş nedeninizi iyi belirlemelisiniz.
 • Seçenekleri değerlendirmeli ve uygun olanı seçmelisiniz.
 • Uygun seçeneğe ülkemizden başvurmalı ve gerekli yeterlilikleri sağlamalısınız.
 • Avrupa’ya vize almalısınız.

Avrupa’da gezilecek yerlerin en güzel 20 tanesini tanıttığım yazıma şuradan ulaşabilirsiniz!

Burası Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları 🙂 / Burası’da Avrupa! / Las Palmas, Gran Canaria, İspanya

Avrupa Vizesi Nasıl Alınır ?

Herkesin daha kolay anlaması açısından Avrupa vizesi tanımını kullandım. Aslında buna “Schengen vizesi” deniyor. Avrupa Birliği üyesi çoğu ülke tek bir sınır bütünlüğü içerisinde olduğundan vizeleri de ortak.

Schengen vizesi almak sizin için Avrupa’ya gitmenin anahtarı. Bu yazıda belirlediğiniz gidiş seçeneği ile vizeyi almak için gerekli aşamaları, sıkça sorulan soruları ve tüyoları sizler için ayrı bir yazıda topladım. Schengen vizesi alma hakkındaki yazımı okumanız işinize yarayacaktır.

Heey Cremona / Maskem İle Koronavirüs Döneminde İtalya’dayım!

Koronavirüs Pandemisi’nde Avrupa Seyahati

Pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkelere girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.

Güncelleme: Hollanda ve Almanya 2 doz uygun türde aşı olanların turistik seyahatler için ülkelerine kabul edileceği konusunda açıklamalar yaptı. Son durumları resmi kaynaklardan alınmış şekliyle Almanya için buradan, Hollanda için buradan, Yunanistan için buradan öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde Avrupa’ya gitmek isteyenler için yazdığım rehberin sonuna geliyorum. Avrupa’da yaşamak ve göç etmek konularıyla ilgileniyorsanız bu yazımı, Avrupa’nın refah seviyesi yüksek şehirlerini tanımak istiyorsanız da bu yazımı kaçırmayın 🙂 ufkunuz açık, yollarınız Görkemli olsun !

Yazının Devamı: Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Okumalısınız: Avrupa’da Gezmeniz Gereken En Güzel 20 Yer!

26 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem bey
  Ben lisans 4.sınıfa geçtim bu dönem. Burada mezun olup avrupada çalışmak istiyorum. Fransada akrabalarim var orada ne tür bir iş başvurusu yaparsam çağırırlar veyahut akrabamın şirketi varsa beni nasıl aldırır

 2. Merabalar görkem bey ben üniverste okuyan 21 yaşında bir öğrenciyim benim kanada ingiltere ve isviçrede akrabalarımda var ben yurdışına gidip kalıcı olarak orda yaşamak istiyorum nasıl gidebilirim hangi vizelerle gidebilirim yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhabalar Hasan Bey,

   Bu detaylı bir konu. Avrupa için konuşursak, Avrupa’da kalmanızı gerektirecek bir sebebiniz olmalı. Lisans, yüksek lisans ya da iş v.b Vize amaç değil sonuç oluyor. Tanıdıklarınız iş eğitim v.b konulardaki yerel olanaklar konusunda size yardımcı olabilir.

 3. Merhaba,
  Öncelikle bizleri burda tecrübelerinizden dolayı bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben Belçika’da (doğuma büyüme) ikamet ediyorum ve Türkiye den evlendim eşimi 2 yıldır maalesef getirtemedim. Bana önerebileceyiniz bir seçenek alternatif varmı?

  • Merhabalar Atilla Bey,

   Aslında eş durumundan oturma izni aldırtabileceğinizi düşünüyorum AB vatandaşı iseniz. Bu konuda konsolosluktan bilgi aldınız mı?

 4. Merhaba görkem
  Ben futbolcuyum Türkiye de istediğim seviyede oynuyamıyorum Avrupa’ya gitmek istiyorum Belçika veya Avusturya bunun için ilk adım olarak oraya nasıl gidebilirim

  • Merhabalar Sevgili Abdullah,

   Açıkçası futbol işi biraz farklı bir sektör 🙂 Bence sen daha iyi bilirsin, menajerler v.s yani orada bi kulüp seni transfer etmek istedikten sonra zaten vize v.s senin için sorun olmaz.

 5. merhaba ben çift vatandaşım avrupa nın hemde türk 19 yaşıma giricem mart ayında ben tek başıma gitmek istiıyorum orda yaşamak istıyorum tanıdıgımda yok ve dilimde yok ama hemen gıtmem lazım oraya direk gidip ne yapmam lazım bazı ülkeler kadınlara yer ve iş verıyor hatta dilde ögretıolar demıslerdı varmı oyle bısey varsada avrupada varmı ? lutfen cevaplarmısınız yer ve iş lazım avrupada gidince ne yapmam lazım

  • Merhabalar Yasemin Hanım,

   Öyle bir soru sormuşsun ki 🙂 Çok genel yani detaylandırmanız lazım, ne işi ne zaman vs v.s bence eğitim düşünebilirsiniz öncelikle.

 6. Selam Görkem.
  Eğer nasip olursa 2020’de İnterbus aracılığı ile Büyük Avrupa turu yapmayı planlıyorum. anladığım kadarıyla 20 günlük bir gezi planları varmış. Gözlemlerine göre sizde interrail üzerinden bir yolculuk yapmışssınız. Sizce ne kadar güvenilir. Her yeri bizi tatmin edecek şekilde gezdiriyolar mı ? Sizin bu konu hakkında tecrübeniz olduğundan dolayı bilgi almak istedim. Ayrıca oldu ki ben bu tur aracılığı ile turumu yaptım. Kendi isteğimle bir hafta sonu romaya gitmek istedim örnek veriyorum. Sadece uçak bileti alıp gidebilir miyim ? O 20 günlük süreçteki Shengen vizesi üzerinden hala bir hakkım devam eder mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyorum. (not: Biraz çok soru sordum kusuruma bakmayın 😀 )

  • Merhabalar Sevgili Sezer,

   Öncelikle markalar üzerinden konuşmayalım bu konuda bireysel olarak türsab üyeliklerini araştırmalısınız.

   Genel olarak otobüsle avrupa turlarından bahsettiğim yazımın linkini aşağıda paylaşacağım 🙂 Bu konuda sponsorluk almadım direkt yorumlarım var. Kısacası iyi yanları da var kötü yanları da.

   Evet sadece biletini alıp da gidebilirsin 🙂 Bence daha keyifli o konuda da bi alt linkte paylaştığım yazım işini görecek.

   Schengen vizesini genellikle tek bir seyahat için veriyorlar yani 10 günlük bir gezi için 1 kez başvurur ve o tarihleri kapsayan bir vize alırsınız (tabii bu dediğim genelde ilk başvurular için )

   https://www.gorkemliyollar.com/yurtdisina-cikmak-istiyorum/

   https://www.gorkemliyollar.com/otobusle-avrupa-turu/

 7. MERHABA GÖRKEM BEY,
  Ben Türkiye’den Fransa’ya gitmek istiyorum, kuaförlük mesleğim ve belgem var oradan usta olarak çağrıldığımda süreç ne kadar sürer? Danışmanlık konusunda Tavsiye edebileceğiniz prosedürleri iyi bilen bir danışmanlık şirketi var mı?
  Şimdiden Teşekkür ederim

  • Merhabalar Salim Bey,

   Süreç konusu açıkçası bu işlerde pek de belli olmaz… Önemli olan orada ayarladığınız iş ve niteliği. Danışmanlık konusunda size şu şu diyemem ama tecrübesine güvendiğiniz birileri olmalı…

 8. Merhabalar, yeşil pasaportum var avrupa seyrhati yapmayı planlıyorum tek başıma fakat sorum şu ki ülke değiştirirken girtiğim her ülkede konsolostuktan pasaportuma damga bastırmalı mıyım?

 9. Merhaba sevgili Görkem,

  Malum durumlar ortada, ben de herşeyi satıp Almanya veya benzer Avrupa ülkelerine yerleşmeyi düşünüyorum. Buradaki işletmemi satacağımdan ötürü de aslında iyi bir yatırım yapabilecek durumdayım.

  Fakat bu konularda nasıl bir prosedür izlemeliyim bilginiz var mıdır ? Almanya’da veya avrupada şirket kurma ile ilgili

  teşekkür ederim

  • Merhabalar Murat Bey,

   Aslında Avrupa ülkeleri yatırım yapacak insanları severler 🙂 Onlar için yararlı bir statüdeyseniz dediğinizi yapmanız zor olmaz.

   Prosedürler için danışmanlık almanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her ülkenin mevzuatı çok farklı. Bu konuda ülkemizde yetkin kuruluş ya da insanlar eminim ki vardır.

 10. Merhabalar, ben Balıkesir – Edremit’de yaşayan bir engelliyim. Adım Eser DALDAL, hali hazırda özel bir hastanede çalışmaktayım, yalnız önümüzdeki sene emeklilik hakkı elde edeceğim. Evliyim ama çocuğumuz yok. Emeklilik sonrasında sağlık durumum elverdiği sürece çalışmak istiyorum ama tahmin edersiniz ki, bunun çok uzunun bir süre süreceğini sanmıyorum. Sonrasında da emekli maaşı ile ülkemizde yaşamanın ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz ( özellikle engelli statüsünden engelli olduğunuzda -bir arkadaşım emekli oldu ve şu an 880 lira gibi bir emekli maaşı alıyor ). Engelli olarak yurtdışına göç etmek için neler yapabileceğim konusunda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Eser Bey,

   Aslında sorunuz benim konumun baya dışında oluyor. Göçmenlik konusundaki seçenekler biraz dar maalesef. Fakat sizin herkes gibi orada bir iş ayarlamanız gerekiyor ya da sağlık durumunuzu kullanarak direkt olarak göçmen başvurusu da yapabilirsiniz. Bu konuda ilgili konsolosluklara müracaat etmenizi öneririm.

 11. Merhaba ben yurt dışına kalıcı olarak gitmek istiyorum orda akrabalarım var zaten ama şimdi zorlaştı gitmek ne yapabilirim

  • Merhabalar Gamze Hanım,

   Akrabalarınızın olması size net bi avantaj sağlamaz kalıcı durumlar için. Yalnızca size gitmeden bir iş pozisyonu yaratabilirler. Bunun dışında günümüzde Avrupa’da yaşamak için iyi bir yetkinlik ya da biraz para şart !

   Bence ilk olarak sizin orada yaşamanıza ve çalışmanıza izin verecekleri bir özellik katmalısınız kendinize, ya da bu özelliği varsa ön plana çıkarmalı…

 12. Merhaba, ben; seneye abimle yurtdışına çıkacağım (Avrupa’ya gideceğim). Daha 18 yaşımı doldurmadım. Ebeveynim sayesinde yeşil pasaport alabiliyorum. 18 yaşından büyük olan abim velim sayılır mı?

  • Merhabalar,

   Aslında teknik olarak eğer kendi adına bir yeşil pasaportun varsa, anne ve babanın onayı olduğu kabul ediliyor ve herhangi başka bir izne gerek olmuyor.

   Fakat pratikte pasaport memurunun duruma dikkat çekip izin belgesi isteme ihtimalı var. Bu durumun önüne geçmek için de, anne ve babanın izin verdiğine dair bir dilekçe yazıp imzalaması lazım. Bu dilekçeyi yanında abinle beraber taşırsan sorun yaşamazsın.

   Geçen sene ben de 18 yaşını doldurmamış kardeşimle yurtdışına gitmiştim bir sorun olmadı. Şimdiden keyifli seyahatlar !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.